Türkiye’de Gastrik Bypass Ameliyatı

Türkiye Gastrik Bypass ameliyatı obezite cerrahisi ameliyatları arasından kolay, en kısa sürede gerçekleştirilen bir ameliyattır. Mini Gastrik Bypass ameliyatı sonrasında hastaneden kalkış süresi oldukça kısadır. Ayrıca bilinmesi gereken en önemli şey Türkiye mide bypass ameliyatı oldukça ekonomik bir ameliyat türü olduğudur. Mini Gastrik Bypass ameliyatı normal bypass ameliyatında alınan kiloyu kaybetmeyi sağlar. Türkiye mide Gastrik Bypass ameliyatı metobolik sendroma ait yandaş bulguların yani şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kötü kolesterolde yüksek değer gibi durumlarda kontrol gücü oldukça yüksek bir ameliyat türüdür. Mini Gastrik Bypass ameliyatı sayesinde beyne midenin dolu olduğuna dair sinyaller gönderir. Ameliyat sonrası açlık hissi düşer ve iştah da azalmaya yardımcı olur. 

Mini Gastrik Bypass ameliyatı yapılacak hastalara ameliyat öncesinde birtakım testler ve tetkikler yapılır. Türkiye’de Gastrik Bypass ameliyatı yapılacak hastalardan alınan testler şu şekildedir;

 • Hemogram
 • Hormon testleri
 • Kan biyokimya testi
 • Akciğer grafisi
 • Hepatit
 • Mide endoskopisi
 • Karın ultrasonu
 • EKG
 • Akciğer solunum testi
 • EKO

Hastadan gerekli tetkikleri alınmasından sonra anestezi almasına engel olacak bir durum yoksa eğer ameliyat gerçekleştirilebilir. Türkiye mini bypass ameliyatı kapalı olarak gerçekleştirilir. Açık yapılan bir ameliyat değildir. Karın bölgesinden açılan 4-5 adet delikten vücut içine girilerek gerçekleştirilen mide küçültme ameliyatıdır. Eğer gerek görülürse ameliyat sırasında robot kol da kullanılabilir. Robot kol sayesinde ikiye ayrılan midenin bir kısmı bağırsağa bağlanırken midenin kalan diğer kısmı da eski görevini yapmaya devam eder.

Mini Gastrik Bypass ameliyatı kısa sürede gerçekleştirilen bir ameliyattır. Ortalama 1,5 saat sürmektedir. Fakat ameliyat öncesinde bir tedavi süreci vardır. Bu tedavi sürecinde tetkik ve testler yapılır ve hastanın kan değerleri de ameliyat için uygun yapıdaysa ameliyat süreci başlar. Türkiye mide bypass ameliyatı kapalı şekilde gerçekleştirildiği için her hangi bir dikiş işlemi gerektirmez. Ameliyat sonrası bir süre hasta katı yiyecek yiyemez. Hasta sıvı gıdalar tüketilir ve püreyle beslenir. 

Kimler Mini Gastrik Bypass Ameliyatı Olabilir?

Türkiye Mide Bypass ameliyatı bir çeşit obezite ameliyatıdır. Obezite beraberinde ortaya çıkan rahatsızlıkların giderilmesi için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Her obezite hastasına bu ameliyat uygulanamaz. Gerekli tetkiklerin ve testlerin sonuçları incelenir. Sonuçların sonrasında ameliyata uygunluk verilirse ameliyat süreci başlatılır.

Ameliyatın uygunluğu için en önemli kriterlerden biri de vücut kitle endeks değeridir. Vücut kitle endeksi hastanın boy ve kilo orantısı ile bulunan bir değerdir. Bu değerin mutlaka 35-40 arasında olmalıdır. Bu değer uygunsa ve obezitenin yanı sıra hastada uyku apnesi, hipertansiyon gibi rahatsızlıkların da gözlenmesi ile hasta ameliyata uygundur raporu verilir. Vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde gözlemleniyorsa eğer beraberinde bir hastalık olup olmaması önemli değildir. Testler sonrasında direk ameliyat süreci başlar.

Mini Mide Bypass Ameliyatı ile Nasıl Kilo Verilir?

Türkiye mide Gastrik ameliyatı ile kilo vermeniz üç farklı yolla olur. Bunlar sırayla şu şekildedir;

Mide Boyutunun, Hacminin Küçültülmesi: Mini Gastrik Bypass ameliyatında bu yöntem ile mide hacmi küçültülür. Bu sayede yemek yeme isteğiniz azalır, kolay doygunluk hissi yaşanır. Yemek porsiyonlarınız da mide hacminizle birlikte küçülmüş olur.  Türkiye Mide Bypass ameliyatında kuvvetli bir hacim kısıtlaması yapılmış olur.

Emilim Oranının Kısıtlanması: Bu ameliyat yöntemi ile bağırsağın başlangıcındaki 200 cm’lik bölüm ayrıştırılır. Bu ayrı tutulan kısmın asli görevi sindirim ve emilimi sağlayan safra ve diğer sıvıları taşımaktır. Bu ayırma işlemi sayesinde gıdalar mideden geçtikten sonra bağırsağın ortasına aktarılmış olur. İnce bağırsağın başlangıcındaki 200 cm’lik alandan gıda geçmemesi gıdanın emilmemesini sağlar. Böylece fazla kalori alımının önüne geçilir. 

Hormonal Düzenleme İşlemi: Mini mide gastrik bypass ameliyatı ile midenin büyük bir alanı pasif olarak durur. Bu pasifleşen alandan gıda geçişi olmaz. Ameliyat ile ghrelinin salgısının azalması gözlemlenir. Tokluk hissine erken geçiş olur. Ayrıca mide küçüldüğü için tokluk hisside uzun sürer.

Mini Mide Bypass Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Mini Gastrik Bypass ameliyatının en önemli avantajlarından bir tanesi de geri dönüşümlü bir ameliyat olmasıdır. Yani ameliyat sonrası midede geri dönülmez değişiklikler olmaz.  Ameliyat sayesinde iştahın azalmasının sağlanmasının yanı sıra gıda emilim oranı da düşer. Bu da kontrollü ve kalıcı kilo kaybetmenizi sağlar. 

Diyabet ve benzeri rahatsızlıklara karşı da tedavi edici bir yöntemdir mini gastrik bypass ameliyatı. Ayrıca ameliyatın yan etki oranı yani komplikasyon yüzdesi oldukça düşüktür. 

Hastanın ameliyat sayesinde kaybettiği kiloları geri alma ihtimali oldukça düşüktür. Bunun yanı sıra Türkiye Mide Bypass ameliyatı sayesinde insanın özgüveni artar. Obezite hastası, toplumdan kendini soyutlayan bireyleri topluma ve hayata bağlar.

Türkiye Mide Bypass Ameliyatı Fiyatları

Diğer ülkelerdeki obezite cerrahisi işlemleri ile Türkiye Gastrik Bypass ameliyatı karşılaştırıldığında kesinlikle daha ekonomik bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Firmamız aracılığı ile mini gastrik bypass ameliyatı fiyatı yurtdışındaki hastanelere ödemeniz gereken fiyatlardan daha makul ve ekonomiktir. Yıllardır vermiş olduğumuz hizmet sayesinde hastalarımızdan, hastanelerdeki ilgi ve doktorların uzmanlığı ile büyük ölçüde övgüyle dönüş almaktayız.

Mini Gastrik Bypass ameliyatının güvenli olup olmadığı en çok sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bu ameliyatın güvenli olup olmadığını cevaplayabilmek için her ameliyatın kendine özgü risklerinin de olduğunu bilmek gerekir. Fakat mini gastrik bypass ameliyatının faydalarının yanı sıra yan etkileri gözle görülmeyecek kadar azdır. Türkiye Gastrik bypass ameliyatı bu sebepten dolayı güvenli bir operasyon olarak kabul edilmektedir.

Türkiye mide gastrik bypass ameliyatının olası yan etkilerinin de bilinmesinde fayda var. Görülebilecek olası yan etkile şu şekildedir;

 • İshal
 • Yemek yedikten sonra hafif bir midede bulantı
 • Hastanın ameliyat sonrası yaraların etrafında deride morarma
 • Yaralarda ağrı veya şişlik
 • Yetersiz ya da aşırı kilo kaybı
 • Anastomoz kaçağı

Kimler Mini Gastrik Bypass Ameliyatı Olamaz?

 • Anestezi riski olan hastalar
 • Gebelik tanısı olan hastalar
 • Kanser hastaları
 • Karın içi enfeksiyon rahatsızlığı olanlar
 • Karaciğer Sirozu bulunan hastalar
 • Dengesiz psikopatolojik durumları olanlar
 • Aktif ilaç bağımlıları
 • Crohn hastalığı olanlar
 • İnflamatuar bağırsak hastaları

Mini Gastrik Bypass Ameliyatından Sonra Yapılabilecek İşlemler

Türkiye gastrik bypass ameliyatından sonra hastane yatış süresi 3 ila 4 gün arasında değişmektedir. Hastalar ameliyat sonrasında genellikle 1 ya da 2 gün yoğun bakım ünitesinde tutulmaktadır.

Ameliyattan sonra yapılabilecek işlemler şu şekildedir;

 • Hasta ameliyattan 1 gün sonra mobilize edilir.
 • 2 ya da 3 gün boyunca mide içine tüp koyulabilir.
 • İlk iki gün boyunca yemek yenmesine izin verilmez
 • Kaçak riski yoksa 3. Günden itibaren sulu gıda ile yumuşak gıdalar ile beslenme başlatılır.
 • Kan pıhtısını önlemek amacı ile ayak ve bacaklara özel çorap giyilmesi istenir.
 • Olacak ağrıların önüne geçmek için hastaya damar yolu ile ağrı kesici verilir.

Mini gastrik bypass ameliyatı için en doğru yer şüphesiz ki Türkiye’dir. Türkiye mide gastrik bypass ameliyatında oldukça iddialı olmasının yanı sıra fiyat olarak da diğer ülkelere nazaran oldukça hesaplıdır. Türkiye gastrik bypass ameliyatı yaptırmak isteyen herkesin en iyi fiyat politikası ve en iyi doktorlar ile iletişime geçmek için mutlaka bizimle iletişime geçmesi gerekir. Sağlığınız bizim için önemli. 

3 thoughts on “<strong>Türkiye’de Gastrik Bypass Ameliyatı</strong>

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir