Mide Kol İzlerinizi Nasıl Yok Edersiniz? 2023

Mide Kol İzleri ( Stomach Arm Scars ), Fiziksel travmaların, ameliyatlar, geçirilen kazalar veya sonrasında oluşan ameliyat dikiş izleri, hastalıklar, yanıklar, yanık izi, bazı deri enfeksiyonları ve kesikler vücutta skar adı verilen yara izi oluşumuna neden olabilir. Derinin üst tabakasında görüntü olarak iz bırakan bu yaralar kişilerin psikolojik durumlarını etkileyebilir. 

Yara oluştuğu anda zaman kaybedilmeden doğru yaklaşımla müdahale edilmesi daha az iz kalmasını sağlar. Oluşan travmanın etkisi ne kadar büyükse yanın izi de o kadar derin ve büyük olabilir. Yara izi için uygulanan tedaviler, izin tamamen geçmesini sağlamaz. En aza indirilmesi amaçlanır. Cildin üst bölgesinde herhangi bir nedenle yok olur. Özellikle görünür bölgede olan bir yerde ise yara izi, kişiyi çok rahatsız eden bir durumdur.

Yara izi travma, düşme, kesme, cerrahi yollarla açılan izler, yanma gibi etkenlere bağlı oluşabilir. Cerrahilerde mutlaka kesilen her yerde iz kalır. Ameliyatlarda bu izlerin saklamaya veya en aza indirilmeyi amaçlar. Tamamen yok edilmese de görünürlüğü azaltılabilir. Yara izleri, vücutta oluşan yaraların iyileşme sürecinin bir parçası olarak bilinir. Aynı zamanda bağışıklık sisteminin cildi mikroplardan ve diğer zararlı maddelerden koruduğu bir bariyer olur. 

Mide Kol İzleri

Cilt hasar gördüğünde, vücut kendi kendine iyileştirmek için kolajenden yapılmış yeni bir doku oluşturur. Kolajen, cildi iyileştirmek ve eklemlerin korunmasında önemlidir. Enfeksiyondan korunmak için cildi onarır ve açık alanları kapatarak yeni doku oluşumunda etkilidir. Yara izleri, vücutta oluşan yaraların iyileşme süreci bir parçası olarak kabul edilir. Aynı şekilde bağışıklık sisteminin cildi diğer zararlı maddelerde ve mikroplara karşı bir bariyerdir.

Kolajen, cildi iyileştirmekte ce eklemlerin korunmasında önemli bir etkisi vardır. Enfeksiyondan korunmak için cildi açık alanları ve cildi onarır. Yeni doku oluşumundan etkili olmaktadır. Obezite cerrahisi, geçiren hastalarda büyük oranda kilo vermeyi takiben, özellikle yağ dokusunda yoğun olarak depolandığı bölgelerde yağ dokusunun kaybolmasına bağlı ciddi deri altı ve cilt dokusu sarkmaları oluşur.

Bu hastalarda vücut şekillendirme ya da post-bariatrik estetik cerrahisi, yaşam konforu ve hasta memnuniyetinin tedavinin bir parçası ve zorunluluğudur. Bu cerrahide özellikle boyun, üst kol, yüz, karın, kalçalar ve baldırlar gelişen şekil bozukluğu düzeltilir. Fazlalık deri kesilerde çıkarılır. Vücutta yapılan her kesi izi kalır, fakat hastalar post bariatrik cerrahiden sonra kalan izleri eski durumları ile kıyaslandıklarında çok daha kabul edilebilir bulunur. 

Bariatrik Cerrahi ( Bariatric Surgery )
Bariatrik Cerrahi ( Bariatric Surgery )

Mide Bandı Ameliyat İzleri

Mide bandı ameliyat izleri, plastik cerrahide her ne kadar vücut çizgileri arasında gizlenmeye ve görünmez bölgelere çekilmeye çalışılsa da kalıcı olarak oldukça uzun izler oluşabilir. Plastik cerrahi sonuçlarında geri kilo alımı, yaşlanma ve yaşam tarzında, seçimleri ile etkilenebilir. Obezite cerrahisi geçiren hastanın ve vermek istediği kiloları başarıl bir şekilde kilo verdiyse birtakım sonuçlar meydana gelebilir. 

Kilonun en az altı aydır sabitlenmiş olması ya da daha fazla kilo kaybı beklenmesinde, optimal sonuçlar için vücut şekillendirme ameliyatlarında kilo vermek üzere 2 yıl sonrasında yapılmaktadır. Bu süre bir yandan cildin olabildiği kadar toparlanmasına, öte yandan da beslenmesini stabil ve en iyi duruma gelmesini sağlar. 

Her iki faktörde de iyileşme döneminde olumlu yönde katkıda bulunur. Genel sağlık durumun en iyi düzeyde olması, diyabet ya da kalp hastalığı gibi kronik tıbbi hastalıkların olmaması da kontrol altına alınması gerekir. Plastik cerrahi ameliyatı için bu tarzda kronik sağlık problemlerini takip ve tedavi eden primer doktorunun veya doktorlarında olur olmaz gerekebilir. 

İyileşmeyi etkileyen protein eksiklikleri gibi sorunların önlemesi, sağlıklı bir diyeti oturtmuş olması önemlidir. Sigara içek iyileşme süreçlerini yavaşlattığından ve cerrahi sırasında veya sonrasında ciddi komplikasyon risklerini arttırdığından, sigara içilmemelidir. 

Mide Kol İzleri

Mide kol izleri, normalden fazla kiloya sahip olan hastaların, obezite hastalığının daha fazla artması sonrasında tıpta bariatrik cerrahi ameliyatı ola kişilerin sayısı artar. Tüp mide ameliyatı sonrasında, ciltte bulunan sarkmalar kaçınılmaz olur. Bariatrik cerrahi operasyonu sonrasında, iyileşme süreci tamamlandıktan sonra, vücutta sarkma ya da gevşeklik sonraları yaşanabilir.

Bariatrik cerrahi sorunlarına genel cerrahi uzmanları çözüm getirir. Bu ameliyatın iyileşme sürecinde tamamlandıktan sonra, deride fazla sarkma problemlerine plastik cerrahlar ya da estetik cerrahi tedavi gerektirir. Bariatrik cerrahi sonrasında vücutta %30 oranında ağırlıkta azalma olur. Vücut ağırlığından %30 ya da 40 oranında kayıplar, sonrasında aşırı sarkma problemi oluşturur. 

İnsan vücudunda deri fazla kilo aldıkça vücuda uyumlu olacak şekilde gerginleşmektedir. Fakat obezite sorunun çözüm getiren kişilerde, gerginleşen bu deri uyumu sağlayamaz. Vücut 30-40 kilo verdikten sonra deri gevşer. Derinin gerginliği kalmaz. Çatlaklar oluşur. Hastanın deri deformasyonları ya da gevşeyen derilerin bölgeleri farklıdır. 

Her kişinin ihtiyacı ayrı olduğundan, kişiye özgü vücut germe ameliyatları yapılmaktadır. Bu vücut estetiği ameliyatlarına, tıpta post bariatrik vücut estetiği de denilir. Obezite sorunu için yapılan bariatrik cerrahi ameliyatı sonrasında bu ameliyatı yapan doktorun hastada planladığı ideal kiloya inilmesi gerekmektedir. 

Bu tamamlama sürecinde vücut, iyice toparlandıktan sonra estetik cerrahi çözümleri sağlıklı olur. Post bariatrik vücut estetiği operasyonları, karın, göğüs, kıllar ve bacaklara uygulanır. En çok bu bölgeler deforme olur. Ameliyatlar genel anestezi altında gerçekleşmektedir. Çok fazla feri sarkmasının toparlayabilmek için cerrahi işlem uygulanır. 

Bu ameliyatı olan kişilerin yeni vücut şekillenmeden sonra iz rengini önemsenir. Ameliyat izleri görünmeyen yerlere yapılır. Sadece kol bölgesindeki alan uzun kollu giyinilmediği taktirde görülür. Bunun için kamuflaj makyaj uygulamasını hastalar düşünülebilir. Tüp mide ameliyatı sonrası, kilo verme sonrası, vücut estetiği ameliyatı olunabilir.

Gastrik Bypass İzleri

Gastrik bypass izleri, obezite cerrahisi sırasında hastaların karın bölgesine küçük çapta kesiler açılmaktadır. Laparoskopik yöntem ile yapılan bu ameliyatlarda açılan kesilerden gerekli cihazların mideye işlem yapılır. Ameliyat sonrasında ise kişilerin belirli bölgelerinde mini ameliyat ileri kalabilir. 

Obezite cerrahisinden sonra yara izleri, ameliyattan sonraki ilk aylarda belirgin bir halde iken zamanla belirginliği azalmaktadır. İyileşme sürecinde dikkat edilmesi gereken konulardan ve tedavilerde bu izlerin en aza indirilmesi mümkün hale gelir. 

Tüp mide sırasında işlemlerin yapılması için karın bölgesinde bir veya beş adet kesi bölgesi açılabilir. Bu kesi sayısı doktorun tercih ettiği yönteme göre değişiklik gösterir. Açılan kesilerde işlemin uygulanması sağlanabilir. 

Obezite cerrahisi sonrası yara izleri, genel olarak bakıldığında karın bölgesinde olur. Tüp mide için de belirtilen alan yine karın bölgesinde, göbek deliği çevresinde bulunur.  Laparoskopik bir şekilde yapılan mide bandı ameliyatlarında, kişileri diğer obezite cerrahisine oranla çok daha küçük yaralar beklenir. Bu ameliyat için oluşturulan kesilerde anahtar deliği kadardır.

Özel teknoloji ile oluşturulan bu yaraların kapanması ve iyileşme sürecinde ise neredeyse izler kalmayacaktır. Tüp mide ameliyatı izlerini en düşük seviyede tutabilir. Yaraların kaşınması, kabukların kaldırılması veya hastanın yaraya dışarıdan müdahale etmemesi gereklidir.

Gastrik Bypass Kesileri (Kesi) / Kesi Nerede Yapılır?

Gastrik bypass kesileri, kesi nerede yapılır? gastrik bypass ameliyatında laparoskopik yöntemle gerçekleştirilen kilo verme operasyonundan birisidir. Bu sebeple her kilo verme cerrahisi gibi gastrik bypass da arkasında obezite sonrası yara izleri oluşturabilir. Gastrik bypass sırasında kesiler mideye en yakın bölge olan göbek deliği ve göğüs arasındaki bölümde yapılmaktadır. Tüm cihazların rahatlıkla girebilmesi ve işlemin tamamlanması için ortalama olarak 5 adet kesi açılır. 

Bu kesilerin de ortalama boyutları 8 mm ile 3 mm arasında değişkenlik göstermektedir. Obezite cerrahisi sonrası oluşan yaraların birkaç ay içerisinde iyileşme sürecine girer. Burada önemli olan kısım da bu süreçte hastanın yaralarına yaptığı düzenli bakımlardır. Yaraların nemlendirilmesi, yaralarla oynanmaması ve temizlenmesi bu süreci daha rahat aynı zamanda daha hızlı iyileşmesini sağlar. 

Arkasında ise daha az bir görünüm bırakır. Fakar ciltte katlanma yaşandıysa yara izi belirgin bir şekilde kalabilir. Ameliyat sonrasında yaraların iyileşme sürecinin arından yaralarda iz kalır. Obezite cerrahisi sonrasında ya izleri, ilk dönemlerde çok daha belirgin görünür. Ancak ameliyat sonrasında 1-2 yıl içerisinde yaraların gittikçe daha az belirgin görünecektir. 

Obezite cerrahisinde oluşan yaraların oluşturduğu izlerin geçmesi için öncelikle düzenli bir bakıma ihtiyaç duyar. Nemlendirilmesi ve yara henüz yeniyken günlük iyi bir bakım gösterilmelidir. Kolejen içerikli kremleri tercih ederek takviye yapılabilir. Fakat kısmen kalan yarada izleri rahatsız olan kişiler lazer tedavisini dengelemektedir.

Mide Kol İzleri ( Stomach Arm Scars )
Mide Kol İzleri ( Stomach Arm Scars )

Bariatrik Cerrahi Sonrası Yaraların İyileşmesi Ne Kadar Sürer?

Bariatrik cerrahi sonrası yaraların iyileşmesi için dikkatli bir bakıma ihtiyaç duyar. Yaraların kaşınması, iyileşmekte olan yarada kabukların tekrar soyulması gibi durumların yanında asla yarayı dışarıdan müdahale edilmemelidir. Cildin kendi kendine yenileme özelliği bulunduğu için zamanla yara kendiliğinden iyileşecektir. 

Doktorun vermiş olduğu bakım sürecine büyük bir titizlikle takip edilmelidir. Oluşan izin minimum seviyeye kadar kalması bu açıdan önemlidir. Yaranın düzenli olarak kuru tutulması ve temiz olmasına özen gösterilmelidir. Cildin kurumaması için bol su tüketilmelidir. Dışarıya çıkıldığı taktirde mutlaka yaralar için güçlü bir güneş kremi kullanılmalıdır. 

Yaraların günlük olarak nemlendirilmesi, cildin yumuşak ve daha esnek bir form kazanmasını sağlar. Bu sayede yaranın iyileşmesi daha kolay olur. Sigara içmek iyileşme sürecini kötü yönde etkiler. Bu sebeple mutlaka tütün ve tütün ürünlerinden uzak durulmalıdır. 

Piyasada bulunan ve yara izi geçirici olarak adlandırılan kremleri doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Yara izi geçirici olarak adlandırılan kremler içerik olarak uygun değildir. Aksine yaranın daha fazla kötüleşmesine neden olacaktır. 

Bariatrik Cerrahi Sonrası İyileşen İzler

Bariatrik cerrahi sonrası iyileşen izler, pratikten en çok kullanılan lazer ve zımpara işlemleri mekanik olarak o bölgeye aşındırma yapılmaktadır. Bunlarla beraber PRP yapılma olanağı vardır. Doktor uygun görürse erken dönemde silikon fayda sağlayabilir. Ancak oluşan bir yarayı yok etmek maalesef mümkün olmaz. 

Cerrahi olarak yapılan işlemlerdeki izlerin mümkün mertebede küçük ve görünmeyen noktalara yapılmak için doktorlar uğraşmaktadır. Ameliyat izlerinin görünür noktalarda yapılmamasının nedeni ameliyat izinin tamamen yok olmayacağıdır. Bazı yöntemlerle sadece geniş yara izini daraltarak mümkün mertebede izi küçültmektir.  

Bir Hastanın Perspektifinden İyileştirme İpuçları

Medikal ya da kozmetik alanda kesi izini yok etmeye çalışılmamalıdır. Uzun süreli kullanımda dahi ciddi olarak iz geçmeyecektir. Bunun yerine belirli besleyici yağ karışımlarını doktor izniyle kesi izninin olduğu yerde kullanmak ve o bölgenin nemli kalmasını sağlamaktır. Doktorun tavsiyelerine her zaman uyulması ve hastanın aklına takılan her konuyu doktora danışması gerekir. 

Özellikle obezite cerrahisinde oluşan kesi izlerinin iyileşmesi için düzenli bakım ve zamana ihtiyaç duyar. Yaranın olabildiği kadar iyi bir şekilde bakmak, yarayı sadece belli bir ölçüde iyileştirecektir. Gereken kontrollerde izlerin her birini doktora göstermek ve gereken bakımın yapıldığından emin olunmalıdır. 

One thought on “Mide Kol İzlerinizi Nasıl Yok Edersiniz? 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir