İmplanttan Sonra Ne Kadar Kahve İçilmez?

Yeni diş implantları yaptırmak, güzel bir gülümsemeyi dileyen insanlar için oldukça işlevsel bir tedavi yöntemidir. Orijinal dişler gibi görünürler ve hissedilirler. Tüm dişleriniz eşit ve düz görünür ayrıca özgüvenli hissetmenin yanı sıra büyük bir işlevsellik de sağlarlar. Tüm bu yönlerinden dolayı diş implantlarının bizlere sağladığı katkılar oldukça fazla olsa da kahve içmenin diş implantları üzerinde bir etkisi olup olmayacağı da merak edilen konu başlıklarından birisidir. Diş implantları yaptırıldıktan hemen sonra, diş etlerinizin tedavi sonrasında iyileşmesi için yeterli zamana izin vermek için öğünlerinizde değişikliğe gitmeniz gerekecektir. 

Doktorunuz size ne yapacağınız ve ne kadar süreyle yapacağınız konusunda özel talimatlar da bulunacaktır. Tüm bunlara ek olarak daha fazla dikkat edilmesi gereken şeyler de mevcuttur. Diş implantları yapıldıktan birkaç saat sonra yemek yiyebilirsiniz. Bununla birlikte, iyileşme sürecinizi engelleyebilecekleri için aşırı sıcak ve aşırı soğuk içeceklerden tamamen kaçınmanız gerekecektir. Bu nedenle, sıcak bir kahveye geçici olarak ara vermeniz gerekecektir. Kahveden uzak duramayan kişilerin dişlerine zarar vermeyeceğini düşünerek kahveyi bir kamışla içmeleri tedavi için gerekli olan bu aşamayı daha da zorlaştırırlar. Böyle bir durumun sergilenmesi diş etlerinizin kanamasına neden olabilir.

Ağzınız tamamen iyileştikten sonra ve düzenli yemek yemeye devam etmek için doktorunuzdan onay aldıktan hemen sonra, sıcak bir kahve içmeye başlayabilirsiniz. Bununla birlikte, kahve ve çayların diş implantları için renklerinin sararmasına da sebebiyet vereceğini unutmamalısınız. Günlük olarak en az bir fincan kahveye ihtiyaç duyan milyonlarca insandan biriyseniz ne yapabilirsiniz? Diş implantları yapıldıktan belirli bir süre sonra kahve içmeye devam edebilirsiniz. Ancak implantlarınızı korumak için uymanız gereken üç temel kural vardır:

1. Kahvenizi tek bir oturuşta için
Gün boyunca büyük bir bardaktan kahve yudumlamayı seven biriyseniz, bu kadar uzun bir süre boyunca kahveye maruz kalmanın lekelenme riskini artırdığını unutmayın. Dolayısıyla kahveyi bir oturuşta içmek lekelenmeyi bir tık daha aza indirgeyecektir.

2. Kahve içtikten hemen sonra dişlerinizi fırçalayın
Dişlerinizi fırçalamak sadece lekeleri uzak tutmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kahvenin geride bıraktığı asitleri de yok eder. Ayrıca kahveyi krema ve şekerle içmeyi seviyorsanız, diş fırçalamak plak oluşumuna neden olan ek bakterileri de ortadan kaldıracaktır.

3. Aldığınız kahve miktarını günde iki fincanla sınırlayın
Kahve, antioksidanlar içeren, mikro besinleri olan polifenol içermesi nedeniyle dişleriniz için iyi olabilir. Böylece ekstra bir enerjiye sahip olursunuz. Ancak günde içtiğiniz kahve miktarını sınırlamak diş implantları için lekelenme riskini ortadan kaldıracaktır.

kahvee
İmplanttan Sonra Ne Kadar Kahve İçilmez? 1

Oprasyondan Sonra Ne İçebilirim?

Tedaviden sonraki ilk birkaç gün, mümkünse tamamen sıvı yiyeceklere bağlı kalmak çok daha doğru bir tercih olacaktır. Buna yumuşak çorbalar, ev yapımı et suları ve bulyon, öğün yerine geçen içecekler, protein içecekleri, meyve smoothieleri ve çeşitli meyve suları da dahil olmaktadır.

Operasyon Sonrası Ne Yenebilir?

Diş implantları yapıldıktan sonra yiyebileceğiniz en iyi yiyecekler ameliyattan hemen sonra smoothie, yoğurt, puding, elma püresi, patates püresi, kremalı çorba ve et suyu ve benzeri yumuşak ve sıvı yiyeceklerdir.

İmplant Sonrası Dişlerimi Fırçalayabilir Miyim?

Diş implantları yerine yerleştirildikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamanız önerilir. Ağzınızı ve cerrahi bölgenin yerini ne kadar temiz tutabilirseniz enfeksiyon riski de bir o kadar düşük olur. Tedavi bölgesinin yerinin fırçalanması çok nazik bir biçimde yapılmalı ve o bölgedeki temizliğin çoğunu antibiyotikli ağız çalkalama suyu ile yapılması çok daha yararlı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir