Şeffaf Plak Nedir?

Şeffaf plak aralıklı ya da çarpık dişlerin düzeltilmesi yanlış çene kapanışı tedavilerinde uygulanan bir işlemdir.

Telsiz ortodonti tedavisi olarak da bilinen şeffaf plak tedavisi uzun yıllardır kullanılan diş tellerini alternatif olarak uygulanmaya başlamıştır. Bu yöntem ile birlikte kişiyi rahatsız eden diş teli kullanımına gerek kalmamaktadır. Kişiye özel hazırlanan şeffaf plaklar dişlerin düzgün hale gelmesini sağlayabilmektedir. Kullanan hastalara birçok avantaj sağlayan bu tedavi sonradan tekrardan bozulmaların oluşmaması için bir süre koruyucu plak kullanılması gerekir.

Koruma amaçlı kullanılan plakların temizliği oldukça önemlidir. Şeffaf plak tedavisinde plaklar haftalık olarak değiştiği için yemek sonrasında sudan geçirmek yeterli olacaktır. Eğer ki plak uzun süre kullanılacaksa özel temizleyici partiküller ile temizlenmelidir.

Şeffaf Plak Tedavisi Nedir?

Telsiz ortodonti sayesinde klasik metal veya porselen teller kullanılmadan diş yapısı düzeltilebilir. 3 boyutlu yazıcılarla hastaya özel olarak hazırlanan şeffaf plaklar kullanılarak yapılan işleme telsiz ortodonti denir.

Şeffaf Plak Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Şeffaf plakların kullanıldığı hastalıklar çeşitli olabilmektedir. Şeffaf plaklar dişlerdeki çarpıklık, aralıklı dişler ve yanlış kapanışa sahip çenelerin genişletilmesi gibi birçok ortodontik bozukluklarda kullanılır.

Bizimle iletişime geçerek ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz.

 • En iyi fiyat garantisi
 • Gizli ödemelerle asla karşılaşmazsınız.
 • Ücretsiz VIP Transferler ( Havaalanından – Otele ya da Kliniğe )
 • Paket fiyatlarına konaklama dahildir.
Şeffaf Plak
Şeffaf Plak

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

 • Herhangi bir tel görünümü olmadan gerçekleştirilebilmesi
 • Çıkarılabilme özelliğine sahip olmasıyla istenilen zaman tedavi ara verebilme şansının olması
 • Metal diş tellerinin yarattığı ağrılara nazaran şeffaf plaklarda ağrı minimum seviyededir. Ayrıca haftalık değiştirilen plaklarda konforsuzluk hissi de en aza iner. 
 • Tel tedavisinde yanak ve dudakların tel yüzeylerinin sürtmesi ile kesilebilmektedir. Şeffaf plakların yüzeyleri pürüzsüz olduğu için yara ve batma olmaz
 • Takıp çıkarılabildiği için temizliği daha kolay yapılır
 • Şeffaf yapıya sahip olması ile dışarıdan bakıldığında fark edilmemesi estetik olarak çok etkilidir
 • Bazı durumlarda bu tedavi yöntemi daha kolay ve hızlı sonuç verebilir

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Hastadan alınan ölçüler 3 boyutlu tarayıcı tarafından taranır ve kişiye özel plak hazırlanır. Dişlerde olması gereken haftalık değişimler hastaya anlatılır. Dişlerin finalde nasıl gözükeceği bildirilir. Pozisyon ve görüntüye hasta onay verdikten sonra plaklar teslim edilir. Kişi plakları haftalık süreçle değişir. Değiştirilen her plakla dişler daha da düzelmeye başlar.

Şeffaf Plak Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tedavi süresi hastadaki problemin boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Genellikle problemler 1 ila 1,5 yıl arasında tedavi edilir. Sorunun kolay ya da zor olmasına bağlı olarak tedavi 6 ay kısalıp uzayabilmektedir.

Şeffaf Plak Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 

Diş teli olmadan şeffaf plaklarla dişlerin hareket etmesi mümkün mü?

Telsiz ortodonti tedavisinde tel ile yapılan tedavilere göre daha hızlı hareket görülmektedir. Zor işlemlerde de tellere göre aynı sürede ama daha konforlu şekilde dişleri hareket ettirmektedir.

Şeffaf plak tedavisinden önce neler yapılması gerekir?

Öncelikle varsa ağız içerisinde sorunlar giderilmelidir. Diş taşı temizliği ve çürük tedavisi gerekiyorsa yapılmalıdır. İşlem öncesi ağız hijyeni sağlanmalıdır.

Şeffaf plak tedavisinden sonra dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

İşlem sonrası tekrar bozulmaların olmaması için bir süre koruyucu plak kullanılması gerekir. Ağız bakımına önem verildiği gibi plak temizliğine de dikkat edilmelidir.

Seffaf Plak
Şeffaf Plak Nedir? 1

Şeffaf Plak tedavisinin uygulanamayacağı durumlar var mıdır?

Her tedavi de olduğu gibi bu işlemde de uygulanamayacak durumlar mevcuttur.

Dokulardaki hastalıklar nedeni ile ya da çene kemik seviyesinin az olduğu durumlarda uygulanamamaktadır. Bu tedaviye uygunluk konusunda ortodonti uzmanının muayenesi ve onayı gereklidir.

Şeffaf plak tedavisi ağrılı bir yöntem midir?

Ortodontik tedavilerin bir çoğunda başlangıçta az da olsa ağrı hissedilmektedir. Telsiz ortodonti tedavisinde ise bu ağrı hissi oldukça az seviyededir.

Şeffaf plaklar yemeye veya içmeye engel midir? 

Klasik tel tedavisinde bazı yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi yasaklanır. Aksi halde tellere zarar verilebilir. Telsiz ortodonti işleminde ise yeme içme konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur.

Şeffaf diş plakları konuşmayı etkiler mi?

Tedavinin ilk başlarında bir iki haftalık alışma süresi boyunca konuşmada az da olsa bir farklılık görülebilmektedir. Fakat zamanla hastanın alışması ile birlikte konuşmadaki bu farklılık da ortadan kalkacaktır.

Fazla kahve çay ve sigara tüketimi plakları etkiler mi?

Çay, sigara, kahve, alkol gibi ürünleri uzun süreli kullanımlarda plak rengini etkileyebilmektedir. Fakat tedavi sırasında plaklar haftalık olarak değişeceği için renk değişimi olmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir