Böbrek Nakli Ne Kadara Mal Olur?

Böbrek Nakli Için Paket Teklifleri Ve Fiyatları

Böbrek Nakli: İstatistiklere göre böbrek hastalıklarının 2022 itibariyle dünya çapında 890 milyondan daha fazla insanı etkilediğini açıklandı. Bu, şeker hastalarının sayısının iki katı ve kanserli insan sayısının 20 katından da fazla bir rakamdır. Aralarında yer alan 10,5 milyon kişi, son dönemlerde böbrek hastalığından dolayı oldukça mustarip ve diyalize ya da böbrek nakline ihtiyaç duymaktadır. Bu tedavilerin hiçbiri son dönemlerde artan böbrek hastalığını kesin bir biçimde tedavi etmese de böbrek nakili, normal yaşam şartlarına en çok uyum gösteren ve yakın olan seçeneği sunar. 

Çünkü nakledilen böbrek, işlevini yerine getiremeyen böbreklerin tamamen yerini alıp, hasarlı olan böbreğin getirmiş olduğu işlevi yerine getirebilmektedir. Ulusal sağlık sistemleri ve programları, böbrek nakli sağlarken, bu ameliyat için fazla gelen talepler nedeniyle sistemlerde aksama ve bu sebepten dolayı da pek çok insan böbrek nakili için sırada beklemekte ve bazen ölmektedir. Bu nedenle pek çok hasta böbrek nakli donörü için listelerde beklemek yerine kendi ülkelerinde ya da yurt dışında özel bir sağlık hizmeti alarak böbrek nakil operasyonunu tercih etmektedir.

Şu anda ABD’de böbrek nakili ameliyatı bekleyen 90.000’den fazla insan mevcuttur. Ölen bir donör için bekleme süresi 5 yıla kadar çıkabilmekte olup ve bazı eyaletlerde 10 yıl gibi bir rakam da söz konusu olabilmektedir. Hastalar bekleme listesindeki süre, kan grubu, bağışıklık sistemi ve diğer bazı faktörlere göre sıraya alınmaktadır. Böbrek nakil ameliyatına karar veren kişilerin, ortalama olarak 270.000 dolar ödemeye hazır olmaları gerekir.  Böbrek nakli maliyeti sadece ameliyatı değil, aynı zamanda ameliyat öncesi ve sonrası tedaviyi, hastanede kalış maliyetini ve sigortayı da içermektedir.

Türkiye ise bilinen başka bir sağlık turizmi ülkesidir. Kaliteli bir sağlık hizmeti burada çok uygun fiyatlarla sağlanabilmektedir. Böbrek nakili maliyetleri de oldukça düşük maliyetler ile değerlendirilmektedir. Özellikle hem Avrupa’ya coğrafi yakınlığı nedeniyle ulaşımın yanı sıra konaklama da yurt dışındaki hastalar için oldukça makuldür. Böbrek nakili ameliyatı maliyeti ortalama 16.000 USD. Ancak, Türkiye örneğinde, yerel yasalar nedeniyle böbrek nakli bağışçısının akrabalarınızdan biri olması gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. 

bobrek nakli 1
Böbrek Nakli Ne Kadara Mal Olur? 1

Böbrek Nakli İçin Paket Fiyatı

Hindistan, sağlık çalışanları ve böbrek nakli maliyetleri de dahil olmak üzere diğer ülkelere oranla çok daha düşük fiyatları ile tanınır. 9,900 euro gibi düşük bir fiyata böbrek nakil ameliyatınızı yaptırmak olasıdır. 

Almanya, yalnızca sağlık sektöründe değil daha pek çok alanda kaliteye olan bağlılığı ile tanınır. Bu ülkede üst düzey hastaneler ve sağlık çalışanları bulabilirsiniz. Ancak fiyatı, karşılanması çok da kolay olan bir rakam değildir. Almanya’da böbrek nakili maliyetinin 85.000 €’dan başlayan fiyatlarla olduğu tahmin edilmektedir. Bu nedenle böbrek nakli operasyonu söz konusu olduğunda maliyetten çok ameliyatın kalitesine dikkat eden ve böbrek yetmezliği olan hastalar için muhtemel bir seçenektir.

Türkiye, böbrek nakli sağlayan ülkeler arasındaki en uygun fiyatlara sahip olan ülke konumundadır. Aynı zamanda uzman, çok iyi yetiştirilmiş sağlık çalışanları ve sağlık sisteminin altyapısı nedeniyle organ nakli ve özellikle sağlık turizmi için en popüler ülkelerden biri haline de gelmiştir. Türkiye, her konuda hizmet kalitesini daha da fazla arttırmak adına sağlık turizmine çok büyük yatırımlar da yapmaktadır. Türkiye’de ortalama olarak bir böbrek nakli için ödenmesi gereken tutar 16,000 dolardan başlamaktadır. Ancak bu fiyatlar tercih edilen klinik, hastane ve kişinin sahip olduğu ek hastalıklara göre de farklılık gösterecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir