Karaciğer Nakli Maliyeti Ne Kadardır?

Karaciğer nakli, kronik karaciğer hastalığı veya akut karaciğer yetmezliği olan hastalar için hayat kurtarıcı bir işlemdir. Artan karaciğer nakli ameliyatları umut verici olsa da kronik böbrek yetmezliği, hipertansiyon, diyabet ve obezite gibi uzun vadede gelişen komplikasyonlara büyük önem veren doğru bir hastane ya da klinik seçmek çok önemlidir. Ayrıca kemik hastalıkları ya da nörolojik durumlar da göz önünde bulundurulmalıdır.
Karaciğer nakli tıp dünyasının en zorlu prosedürlerinden biridir. 

Uyumluluk, hem verici hem de alıcının sağlığı ve bir dizi başka faktör, operasyondan önce ciddi bir biçimde konuşulmalı ve analiz edilmelidir. Karaciğer nakli yapılacak hastaları da hastanede ve tıbbi gözetim altında önemli bir zaman geçirmek zorunda oldukları için bu durum da işlemin maliyetini artırabilir. Karaciğer nakli maliyeti, kişinin bulunduğu yere, tıbbi masraflara, sağlık kuruluşuna, sigorta kapsamına ve diğer faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. 2022’den bu yana elde edilen veriler, bir karaciğer naklinin toplam olarak 860.000 dolara mal olduğunu göstermektedir. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde Karaciğer Nakli Maliyeti-Yaklaşık 600.000 Dolar

Bir karaciğer nakli için maliyetin belirlenmesinde şu hususlar belirleyicidir:

  • Karaciğer nakili öncesi testler ve değerlendirmeler
  • Karaciğer nakli ameliyatı 
  • Ameliyat sonrasında hastanede kalış süresi 
  • Ameliyat sonrası takip testleri ve hastanın bakımı 
  • Anestezi uzmanı ücretleri 
  • Rehabilitasyon ve fizik tedavi

Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl ortalama olarak 10.000’e yakın karaciğer nakli ameliyatı gerçekleştiriliyor. Bir araştırmaya göre karaciğer nakli olan kişilerin bir yıl sonra yaşama şansı yüzde 90 iken, beş yıl sonra yaşama şansı yüzde 80 civarındadır.
Ortalama bir biçimde karaciğer nakli ameliyatı için harcanacak olan tutar oldukça değişkendir ve hastanın sağlığına, yaşına, işlemin yapıldığı hastaneye ve hastanenin bulunduğu bölgeye göre değişkenlik göstermektedir. Güney Amerika hastaneleri Kuzey Amerika’daki nakil merkezlerinden çok daha uygun maliyetlidir. Ortalama bir karaciğer nakli ameliyatı, işlem sonrası takip bakımı ve kullanılacak olan ilaçlar da dahil olmak üzere ortalama olarak 600.000 dolar ya da daha fazla bir maliyettedir.

Singapur’da Karaciğer Nakli Maliyeti-Yaklaşık 400.000 Dolar

Singapur, karaciğer nakli için yüksek oranda bağış yapan kişilerin talebi nedeniyle oldukça bilinen bir karaciğer nakli ülkesidir. Singapur’daki karaciğer nakli için uygun olan hastaneleri, dünyadaki en deneyimli ve yetenekli cerrahlardan birçoğunu bünyesinde çalıştırır. Singapur’da bir karaciğer nakli, hastanın hastanede kalış süresine ve uygulamaların olduğu nakil merkezine bağlı olarak 300.000 ya da 2 milyon dolar arasında bir fiyata mal olabilir. Singapur, karaciğer nakli için çok daha kısa bekleme süresi olan ve bu rakamları karşılayabilecek olan hastalar için en ideal ülkelerden bir tanesidir. 

Türkiye’de Karaciğer Nakli Maliyeti – 45.000 Dolar Civarında

Türkiye, genel sağlık kalitesi bakımından dünyanın en iyi tıbbi yerlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Ülke genelindeki sertifikalı hastaneler, en iyi tıbbi cihazlar ve makinelerle donatılmıştır. Türkiye’de karaciğer naklinin maliyeti de oldukça rekabetçidir ve 30.000 dolardan itibaren başlamaktadır. Türkiye’de karaciğer naklinin maliyeti Almanya, İngiltere ve ABD gibi ülkelere göre toplam maliyetin neredeyse 1/3’ü kadardır.

Karaciğer nakli, hastalıklı karaciğerin bir donörden alınan sağlıklı karaciğerin bir kısmı ile değiştirildiği cerrahi bir yöntemdir. Bu işlem hastadaki hastalıklı, hasarlı ya da işlevini tam olarak yerine getirmekte zorlanan bir karaciğerin yerine konulması için yapılır. Karaciğerin insan vücudundaki önemi, sindirime ve detoksifikasyona yardımcı olduğu için kesinlikle göz ardı edilemez. Karaciğer nakli ameliyatında, hastalıklı ya da hasarlı karaciğer çıkarılır ve bir donörden alınan sağlıklı karaciğer ile değiştirilir. Bazen karaciğerin sadece bir kısmı yerleştirilir. Bu da ilerleyen zamanlarda kendi kendine daha sağlıklı bir karaciğere dönüşmektedir.

Türkiye’de karaciğer nakli, popüler olan bazı hastaneler tarafından yapılmaktadır. Türkiye’deki en iyi karaciğer nakli hastaneleri, dünyanın en deneyimli ve yetenekli cerrahlarından bazılarını bünyesinde barındırmaktadır.

Türkiye’de şu anda ortalama olarak karaciğer nakli bekleyen 20.000’den fazla hasta organ bağışı için bekleme listelerinde bulunmaktadır. Karaciğer nakli ameliyatı Türkiye’de yüksek oranda düzenlemelere tabidir ve hem donör hem de hastanın organ ve doku nakli hizmeti düzenlemelerine uyması beklenmektedir. Nakillerin ancak dördüncü dereceye kadar olan akrabalar arasında yapılabileceğini de ayrıca belirtmektedir. Hasta, donör için İl Sağlık Müdürlüğü’ne sevk edilecek olup, karaciğer nakli için uygun olup olmadığına karar verilecektir. Hastalar karaciğer nakli sonrasında genellikle yoğun bakımda yaklaşık olarak 15 ya da 20 gün boyunca kalırlar.

Karaciger Nakli
Karaciğer Nakli Maliyeti Ne Kadardır? 1

Mısır’da Karaciğer Nakli Maliyeti-Yaklaşık 60.000 Dolar

Mısır’da kronik karaciğer hastalıkları oldukça dikkat çeken sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Hepatit C virüsünün özellikle 15 ve 60 yaş grubunda sıklıkla görüldüğü ve oranlarının yüzde 15,0 olarak olduğu tahmin edilmektedir. Bu yüksek prevalans, son dönem karaciğer hastalığından mustarip olan Mısırlı hastaların sayısının çoğalmasına ve karaciğer naklinin gerekliliğine sebebiyet vermiştir. Mısır’daki ortalama bir karaciğer nakli yaklaşık 65.000 dolara mal olmaktadır. Mısır’da karaciğer nakli için bekleme süresi, yine yüksek oranda olup karaciğer nakli donörü talebi nedeniyle oldukça kısadır. 

Almanya’da Karaciğer Nakli Maliyeti-Yaklaşık 300.000 Dolar

Almanya’nın yüksek oranda gelişmiş bir sağlık sektörü olduğundan dolayı ve herhangi bir karaciğer nakli ameliyatı belirlenmiş olan Avrupa Birliği yönergelerine ve kurallarına uymak zorundadır. Almanya, Avrupa’daki en çok bilinen ve yetkili hastanelerinden bir kısmına sahiptir. Daha riskli bir ameliyat sonrası başarı oranı elde edildiğinden dolayı canlı donör karaciğer nakli çok daha fazla tercih edilmektedir. Almanya’da tercih edilecek bir karaciğer nakli ortalama olarak 300.000 dolardır.

Güney Afrika’da Karaciğer Nakli Maliyeti-Yaklaşık 300.000 Dolar

Güney Afrika, özellikle yüksek bir donör talebi ve kısa bekleme süreleri sebebiyle karaciğer nakli için bir başka popüler olan ülkelerdendir. Güney Afrika’da organ bağışçılarının sayısını daha da artırmak adına, organ bağışı ve beyin ölümü konularında halk eğitimini yaygınlaştırmak için her daim çalışmalar yapılmaktadır. Güney Afrika’da bir karaciğer nakli ortalama olarak 300.000 dolar civarındadır ancak fiyatı belirleyen faktörler arasında hastanın genel sağlık durumu, hastane olanakları ve kullanılacak olan ilaçlar da etkilemektedir.

İngiltere’de Karaciğer Nakli Maliyeti-Yaklaşık 80.000 Dolar

Birleşik Krallık’taki karaciğer nakli Amerika Birleşik Devletleri’nden çok daha uygun fiyatlıdır ve sağlık sektörü yüksek düzeyde kontrol edildiğinden dolayı da nakillerin çoğu başarılı sonuçlar vermektedir. Çoğu hasta karaciğer nakil ameliyatından sonra en az iki hafta boyunca hastanede gözetim altında kalır. Hasta İngiltere’de özel sağlık planlamaları için herhangi bir ödeme yapmaz. Ancak iyileşme süresinin değişkenliğine bağlı olarak karaciğer nakil ameliyatı 80.000 dolar ve üzeri bir maliyete sahiptir.

karaciger nakli 1
Karaciğer Nakli Maliyeti Ne Kadardır? 2

Suudi Arabistan’da Karaciğer Nakli Maliyeti-Yaklaşık 80.000 Dolar

Suudi Arabistan, Kızıldeniz ve Basra Körfezi’ne açılan kıyıları ile neredeyse tüm Arap Yarımadasını kapsayan ve İslamiyet’in doğduğu yer olarak da anılan bir çöl ülkesidir. Suudi Arabistan, karaciğer nakli de dahil olmak üzere pek çok farklı hastalıkların tedavisinde de oldukça bilinen bir ülke konuma gelmektedir. Suudi Arabistan, düzenli bir bağışçı potansiyeline sahiptir ve bekleme listeleri Batı’dakilere kıyasla oldukça kısadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir