Liposuction İşlemi Nedir? 2023

Liposuction, kilo sorunu olmayan ancak bölgesel olarak kilo vermek isteyen kişilere yönelik bölgesel bir yağ aldırma işlemidir. Vücuttaki fazla yağ dokusunu uzaklaştırır. Bu yöntem ile vücut şekillendirilir. Yağ aldırma yöntemi olarak da bilinen estetik ameliyatlardan biridir. Özellikle bel, karın, basen, basen ve diz gibi oluşan yerlerdeki bölgesel yağlanmalara uygulanır.

Bu yöntemde yağ dokusunda adet 12mm’lik kesiler yapılarak emme yöntemi uygulanarak yağ aldırma şeklinde işlem gerçekleştirilir. Yaptırmadan önce hastaların bir uzman tarafından muayene edilmesi ve bir uzman görüşü alınması önemlidir. Bu uygulama bir kilo verme yöntemi değildir. Bu yöntem zayıflamayı ve vücut şekillendirmeyi sağlayan bölgesel bir yöntemdir.

Genel obezite ya da bölgesel yağların dışındaki kilolarla ilgili bir sorun varsa bu kişilerin öncelikle diyet ve egzersiz yoluyla fazla kilolarından kurtulmaları gerekir. Daha sonra bölgesel yağlar için yağ aldırma işlemi uygulanabilir. Ancak bu yöntem genellikle sağlık durumu iyi olan kişilerde kullanılmaktadır. Ancak yeni doğum yapmış ya da hamile olan kişilere uygulanmaz. Şeker hastalığı, kalp hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişiler işlem öncesi test edilmeli ve bu kişiler için risk faktörleri belirlenmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır. Ancak yaşlı hastalara da işleminin uygulanması uygun değildir.

Liposuction Yöntemi Hangi Durumlarda İşe Yaramaz?

 Bu yöntem uygulandıktan sonra bu yöntem kilo alımını engellemez. Bu nedenle işlem sırasında sağlıklı beslenmek, kilonuza dikkat etmek ve düzenli egzersiz yapmak önemlidir. Uygulama uygulandıktan sonra kişilerin yaşam tarzlarını buna göre belirlemeleri gerekmektedir. Sonrası sık sık kilo alıp veriyorsanız başarılı olmayabilir. Ancak bölgesel aşırılıklar ve yağlanma ile ciltte sarkma olması durumunda yöntem tek başına yeterli olmamaktadır. Özellikle kadınlarda doğum sonrası karın duvarı sarkmaktadır. Bu sarkma liposuction ile düzeltilemez. Ayrıca başka tedavi yöntemleri de kullanılmalıdır. Bu yöntem de genellikle rahatlama sağlamak için diğer yöntemlerle birlikte kullanılan bir yöntemdir.

Liposuction
Liposuction İşlemi Nedir? 2023 1

Liposuction Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Liposuction uygulandıktan sonra kişiye özel korseler kullanılır. Uygulamadan sonra 4- 8 hafta arasında korse kullanımı önerilir. Uygulamanın süresi her kişi için farklıdır. Morarma, şişlik ve ödem normaldir. Bunlar zamanla ortadan kalkacaktır. Ameliyatından bir hafta sonra ipler alınır ve hastanın genel sağlığında herhangi bir sorun yoksa 3 hafta sonra normal yaşantısına ve işine dönebilir. Ancak liposuctiondan 4 hafta sonra normal spor egzersizleri yapılabilir.

 Liposuction İşlemi Nasıl Yapılır?

Liposuction yöntemi aynı zamanda yağ aldırma yöntemi olarak da bilinir. İşlem yapılırken farklı teknikler ve yöntemler vardır. Kişiye özel vücut yapısına ve bölgesel yağlanmaya göre kullanılacak yönteme karar verilir. 3 farklı yöntem vardır.

  • Islak liposuction
  • Ultrasonik liposuction
  • Lazer liposuction

 Islak Liposuction Ne Demektir?

Islak teknikli liposuction, şişirme tekniği anlamına gelir. Bölgesel yağlanmanın olduğu yağ hücreleri sıvı ile dolar ve bu hücreler şişer. Daha sonra ciltte kesiler yapılır ve ilgili yağ hücrelerine ulaşılır. Vakum cihazları ile vücut hareket ettirilir ve vücuttaki istenmeyen yağ hücreleri de alınır. Bu yöntemde sıvısı, emme işleminden önce hedeflenen yağ hücrelerine enjekte edilir.

Ultrasonik liposuction yönteminde ise küçük boşluklar kullanılır. Bölgesel yağlamanın hedeflenen bölgesine küçük boncuklar vasıtasıyla ulaşılır ve bu alana ultrasonik titreşimler uygulanır. Ardından klasik uygulamalar yapılır ve işlem tamamlanır. Lazer liposuction’da ise ışınlar kullanılır. Bu, kırıkları açar ve cilt altında emilim işlemi gerçekleşir. Ameliyat sonrası iz sorunu olmaz.

 Liposuction İşlemi Acıtır Mı?

 Liposuction uygulaması sırasında hastalar genel anestezi altında tedavi edildiğinden ağrı hissedilmez. İşlem sonrası ağrı 2- 3 gün boyunca görülebilir. Bu ağrı analjeziklerle kontrol edilir. Ağrı hafif bir bıçak saplanması ya da batması şeklinde gelişebilir ve sadece yağın alındığı yerlerde hissedilir.

Liposuction Türleri ve Teknikleri Nelerdir?

Sürekli gelişen teknolojiler, prosedürlerinin çeşitliliğini ve başarı oranını artırmaya yardımcı oluyor. Bu yöntemler bilinen en klasik türü olan Vakum Yardımlı (SAL) başta olmak üzere 5 farklı şekilde uygulanmaktadır.

SAL (Vakum Yardımlı ) tekniğinde; operasyon öncesi yağın alınacağı bölgeye sıvı bir karışım enjekte edilir. Uygulama genel ya da lokal anestezi altında yapılabilir. Daha sonra bölgede yapılan 2mm kesiler 3mm olur. Çaptaki kanüllerle girilerek yağ çıkarma işlemi başlar.

UAL (Ultrasonik ): Klasik yönteme göre kullanımı daha kolay olan bu uygulamada, ultrasonik dalgalar yardımıyla sadece emilecek olan yağ hücrelerine spesifik olarak saldırı yapılır. Çevre dokuya zarar vermeden gerçekleştirilen işlem bu konuda uygulamayı verimli kılmaktadır.

PAL (Güç Yardımlı ): Özel esnek kanüller aracılığıyla kullanılan bu yöntemde, alınacak olan yağlar geniş bir alan üzerinden alınır.

 WAL (Su Yardımlı ): Bu işlemde yağlar su yardımıyla süspansiyon haline getirilerek deri altına enjekte edilir ve kanüller vasıtasıyla emilir.

 RFAL (Radyo Frekans Destekli ): Klasik vakum yöntemi kullanılarak yapılan işlem sırasında lazerle ısıtılan cilt daha pürüzsüz hale gelir. Diğer türlerinden en belirgin farkı cilde verdiği gerginliktir.

Liposuction
Liposuction İşlemi Nedir? 2023 2

 Ameliyat Süreci Nasıldır?

 Ortalama 1- 3 saat arası sürer. Cerrahın muayene ve hastanın şikayetlerine göre farklı miktarlarda yağa karar vermesi doğal olsa da tıbben makul miktar günde ortalama 2,5 ile 4,5 litre arasındadır. Uygulamadan önce cerrah şekillendirilecek ve çıkarılacak alanı işaretler. Ameliyat sonucunu daha iyi gözlemleyebilmek için ameliyat öncesi adet fotoğraf çekilebilir. Bunu tercihinize göre genel ya da lokal anestezi takip eder.

Uygulama yapılan bölgedeki ağrıyı gidermek için karışımın sıvı solüsyonu bölgeye enjekte edilir. Bu sıvı, ağrıyı gideren lidokain, kan damarlarını daraltan ve kanamayı azaltan epinefrin, fizyolojik serum ve bikarbonat içerir. Bu çözüm, daha kolay uygulama için alanı uyuşuk ve sert hale getirir. Daha sonra cilde 12 mm olarak buradan kesiler yapılır ve yağlı bölge üzerine kanüller yerleştirilir. Kanüllerin bağlı olduğu makine, sıvılaştırılmış yağı emmeye başlar. Vakum tüpü, yağı parçalamak ve mümkün olduğunca çabuk boşaltmak için yüzey boyunca hareket eder. Ameliyattan sonra sıvının dışarı sızmaması ve ödem oluşmasını önlemek için kesiler kısa bir süre açık bırakılır. İşlem tamamlandıktan sonra açık kesiler dikilerek bölge sıkıca birleştirilir.

Liposuction Fiyatı Nedir?

Fiyat değerleri 12.000 TL ile 35.000 TL arasındadır.

Liposuction Sonrası Tekrar Yağlanma Gerçekleşir Mi?

İnsan vücudu sürekli olarak yağ benzeri yapılar üretir. Bu nedenle liposuction sonrası kayganlık eksikliği olmaz. Ameliyat sonrası en önemli aşama kişinin diyet ve beslenme programıdır. Sonrası tekrar kilo almamak için diyetinize bağlı kalmanız, yaşam tarzınızı değiştirmeniz ve sporla desteklemeniz çok önemlidir. Sık kilo alıp verme durumlarında liposuction işlemi tekrarlanabilir. Operasyon genellikle yağlanmanın yoğun olduğu ve oradaki yağ hücrelerini olumsuz etkilediği yerlerde yapılır. Bu nedenle işlem sonrası yoğun bir yağlanma olmaz. Liposuction, yağ hücrelerini hedef alan bir operasyon olduğu için etkileri kalıcıdır. Kişi yemeye dikkat ettiği sürece kilo alımı tekrar gerçekleşmeyecektir.

En uygun Liposuction fiyatları için curefinding.com üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir