Meme Küçültme Ameliyatı Nedir? 2023

 Tıbbi ve kozmetik nedenlerle meme küçültme, yani meme küçültme ameliyatı yapılabilir. İşlem genellikle aşağıdaki gibi nedenlerle gerçekleştirilir.

Göğüslerin büyüklüğünden dolayı sarkma yaşanması, güzel görünmeme, simetrik olmama ve kıyafet bulamama. Ancak tıbbi nedenlerle göğüslerin boyutuna ya da dolayısıyla ağırlığına bağlı olarak omuz, boyun ve sırt ağrılarını gidermek ya da kamburluğu önlemek için yapılır. Göğüslerin büyüklüğüne bağlı olarak meme altında oluşan pişik, maya, enfeksiyon ya da ağrıların önlenmesi ve sutyen askılarının neden olduğu bası yaralarının giderilmesi tıbbi nedenlerle meme küçültme ameliyatının yapılma nedenleri arasındadır.

Büyük göğüslü kişiler de günlük fiziksel aktivitelerde zorluk çekerler. Genetik faktörlerin yanı sıra kişinin yaşam tarzı da göğüslerin zamanla büyümesine ya da şekil kaybetmesine neden olabilir. Obezite, hamilelik, emzirme, hormonal dengesizlikler, bazı tıbbi durumlar ve yaş gibi faktörler de memelerin büyümesine veya şeklini kaybetmesine neden olabilir. Bu görünüm ile hem kozmetik hem de tıbbi sorunları ortadan kaldırmak için meme küçültme ameliyatı yapılır. Meme küçültme ameliyatının amacı, hastanın istediği boyut, simetri ve estetik görünüme sahip, mümkün olduğunca az iz il küçük bir meme elde etmektir.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

 • Her ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatının da bazı riskleri vardır. Bu risklerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:
 • Ameliyattan sonra nadiren enfeksiyon ve kanama olabilir.
 • Meme ucu hissi bozulabilir.
 • Ameliyat sırasında süt kanalları zarar görebileceğinden memenin emzirme potansiyeli düşebilir.
 • Doğru koşullarda yapılmayan ameliyatlardan çok farklı sağlık sorunları ortaya çıkabilir.
Meme Küçültme
Meme Küçültme Ameliyatı Nedir? 2023 1

 Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 Meme küçültme ameliyatı, derideki ve göğüslerdeki yağ dokusunun alınmasını sağlayan, fiziksel gelişimini tamamlamış 20 yaş üstü kişilere yapılan bir ameliyat türüdür. Fiziksel gelişimin tamamlanmasını ve hormonların düzenlenmesini gerektiren meme küçültme ameliyatı, ancak tıbbi bir ihtiyaç varsa bu yaşın altındaki bireylere yapılabilir.

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Lolipop kesi ve ters T- kesi yöntemi ile memenin büyüklüğüne göre 2,5 ile 4 saat arasında operasyon tamamlanır. Yöntemi belirlemek için meme büyüklüğü, meme ucu pozisyonu gibi parametreler meme kıvrımına göre, meme dokusu, cilt dokusu, meme başı ile omuz ve kalça arasındaki mesafe belirlenir. Lolipop kesi yöntemi, meme ucunun çevresine dairesel bir kesi yapmayı ve ardından meme dokusunu ve fazla deri dokusunu çıkarmayı içerir. Kişinin fiziksel görünümü dikkate alınarak yapılan işlemde meme başı gerektiğinde yukarı kaldırılabilir.

Süt kanallarına zarar vermemeye dikkat edilerek cilt kapatılır ve daha sonra iyileşmeyi hızlandırmak ve memede biriken kanı dışarı atmak için bölgeye bir dren yerleştirilir ve ameliyat tamamlanır. Ters T kesi yöntemi, memenin alt kısmında ters T şeklinde bir kesi yapmayı içerir. Fazla meme dokusu ve derisi alındıktan sonra lolipop kesi yönteminde olduğu gibi ameliyat sonlandırılır.

 Meme küçültme ameliyatından sonra kişinin bir gün hastanede kalması gerekir. Drenaj çıkarılıp pansuman yapıldıktan sonra hasta taburcu edilir. Ameliyattan sonra 1.ve 2. haftanın sonunda kontrol vardır. 2. haftadaki kontrolde ipler çıkarılır ve özel kremler ile izler azaltılır.

Özel sutyen aracılığı ile hasta evde 1 hafta istirahat ettikten sonra gündelik hayatına dönebilir. Ancak 6 hafta boyunca spor sutyeni benzeri özel bir sutyen giyilmesi tavsiye edilir. Ameliyattan 6-12 ay sonra memelerde hafif bir batma ve karıncalanma hissedilebilir. Ancak bu his kişinin yaşam kalitesini düşürmez.

 Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Hemen hemen tüm ameliyatlarda olduğu gibi meme küçültme ameliyatı sonrasında da ciltte izler kalabilir. Yara izinin şekli ve boyutu cerrahi tekniğe bağlı olarak değişir. Lolipop ameliyatı ile ameliyat izi daha küçüktür. Bunun nedeni kesi küçük ve kesi meme başı çevresinde olmasıdır.

Yani cilt ile meme ucu arasındaki iz, o bölgedeki renk farklılığından dolayı neredeyse ayırt edilemez. Ters T tipi ameliyatta ameliyat izi daha büyüktür. Meme ucu kesimi zamanla ten rengine büründüğü için daha az fark edilir hale gelir. Göğüs kıvrımındaki yatay çizgi sadece karşı taraftan görülebilir. Ameliyat izi de memenin ne kadar çöktüğüne ya da ne kadar küçültmek istediğinize göre değişir.

Meme Küçültme Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme küçültme ameliyatından sonra en az 3, optimal olarak 7 gün evde istirahat önerilir. Doktor tarafından reçete edilen antibiyotik ve ağrı kesicilerin operasyon sonrası belirlenen doz ve zamanda kullanılması büyük önem taşımaktadır. Ayrıca göğüslere baskı yapmayan ve sallanmalarını engelleyen bir spor sutyeni giymek göğüs ağrılarının giderilmesi ve göğüs şekillendirme için büyük önem taşır. Ameliyattan sonra doktor bandajın günlerini belirler.

Bu bandajı giydirmek iyileşmeyi hızlandırır ve potansiyel enfeksiyon riskini azaltır. Yaklaşık 4 hafta boyunca ağır yük taşınmamalı, itme ve çekme hareketlerinden kaçınılmalıdır. Hafif egzersiz hareketleri ancak ilk aydan sonra yapılabilir. Ağırlık kaldırma ve kol ve göğüs kaslarını zorlayan hareketlerden de kaçınılmalıdır. Meme küçültme ameliyatından sonra meme dokusu ödemli ve şişmiş görünür. Bu kabarık görünüm yaklaşık 3 ila 4 haftada azalır ve memelerin gerçek görünümüne kavuşması yaklaşık 1 yılı alır. Meme ameliyatından sonra doku ve yara izlerinin hızla iyileşmesi için en az bir ay sigara ve alkol kullanımı bırakılmalıdır. Sigara ve alkol tüketimi hücre yenilenmesini bozduğu için ameliyat izinin görünürlüğünü de bozar.

 Meme Küçültme Ameliyatının Faydaları Nelerdir?

 Meme küçültme ameliyatı hastalarda büyük meme dokusunun olumsuz sonuçlarını ortadan kaldırabilir. Bunu göz önünde bulundurarak meme küçültme girişimlerinin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Estetik açıdan hoş bir görünüm sağlanır.
 • Bel ve sırt ağrısı gibi kronik ağrı sorunları ve kambur gibi sorunlar ortadan kalkar.
 • Fiziksel aktivite kolaylaşır.
 • Hastanın beden farkındalığı geliştirilir ve psikolojik fayda sağlanır.
meme kucultme ameliyati
Meme Küçültme Ameliyatı Nedir? 2023 2

Meme Küçültme Ameliyatı Neden Yapılır?

Büyük göğüsler kozmetik görünümün kötü olmasının yanında çeşitli sağlık sorunlarına da neden olabilir. Büyük meme dokusuna sahip kadınlarda genel olarak aşağıdaki sorunlar gözlenebilir:

 • Kronik omuz, sırt ve bel ağrısı
 • Omurganın kronik bükülmesi, kamburluk, omurga eğriliği nedeniyle duruş bozuklukları
 • Oblik ile ilgili nefes darlığı Omurga duruşu, akciğer sorunları
 • Terleme nedeniyle meme dokusunun altındaki deride tahriş, kızarıklık, kızarıklık ve hassasiyet hissi
 • Fiziksel aktivitenin kısıtlanması
 • Kötü görünüm, estetik, psikolojik rahatsızlık nedeniyle vücut imajının bozulması
 • Karıncalanma, elektrik çarpması ağrıları baskıya bağlı sinir dokusundan kaynaklı sorun yaşamak
 • Sutyen takmada zorluk çekmek

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları Nedir?

Meme küçültme fiyatı, yapılacak ameliyatın tekniğine, hastanede kalış süresine ve ameliyat öncesi yapılan meme muayenelerine bağlıdır.

Sigara İçenlere Meme Küçültme Ameliyatı Yapılabilir Mi?

 Sigara içmek tüm uygulamalar için bir sorundur. Sigara içenlerde ameliyat sonrası anesteziden iyileşme daha zordur ve anesteziklerin etkileri daha uzun sürer. Sigaranın yara iyileşmesi üzerinde olumsuz etkisi vardır.  Yani sigara içenlerde yara iyileşmesi daha uzun sürer ve ameliyat sonrası yara izi daha belirgin olabilir. Bu nedenle her plastik cerrahi hastaya ameliyattan yaklaşık olarak dört hafta önce sigarayı bırakmaları tavsiye edilir.

En uygun Meme Küçültme Ameliyatı fiyatları için curefinding.com üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir