KUŞADASI MİDE BALONU 2023

KUŞADASI MİDE BALONU NEDİR?

Mide balonu, vücut kitle indeksi 27 üzerinde olan kişilerde uygulanan zayıflama yöntemlerinden biridir. Ameliyatsız şekilde zayıflamak isteyen, diyet ve beslenme programlarına uyamayan, uysa da istenilen sonuçların alınamadığı kişilere önerilmektedir.

Mide balonu, endoskopik şekilde mideye girilerek mide içine yerleştirilen ve sağlığa zarar vermeyen silikondan yapılmış balon şeklindeki tıbbi malzemedir. Mide içine yerleştirildikten sonra, içine hava veya serum fizyolojik madde doldurulması ile şişirilerek mide hacminin küçülmesine sebep olurlar.

1980’li yıllardan beri kullanımı süren mide balonları, midenin iç hacmini küçülterek, kişinin çabuk doymasını ve daha az açlık hissetmesini hedeflemektedir. Mide balonları sağlığa zararlı değildir ve geri dönüşü olan zayıflama seçeneklerinden biridir. Hasta uyutularak veya sedasyonlu halde iken kolaylıkla yapılabilir. 

Mide balonları 12 aya kadar midede tutulabilir ve istenilen kiloya ulaşıldığında çıkarılabilir. Bu özellikleri sayesinde sıkça tercih edilen ameliyatsız zayıflama yöntemlerinin başında gelmektedir. 

KİMLER KUŞADASI MİDE BALONU YAPTIRABİLİR?

Mide balonu ve bunun gibi birçok zayıflama yöntemleri bulunmaktadır. Zayıflama yöntemleri ameliyatsız ve ameliyatlı zayıflama yöntemleri olarak iki şekilde uygulanmaktadır.

Çok kilolu kişilerde, zamanla kalp hastalıkları, damar tıkanıklıkları, kalp krizleri, çabuk yorulma, şeker, tansiyon, merdiven çıkamama ve yol yürüyememe gibi birçok sağlık sorunları görülebilmektedir. Bu sağlık sorunları ile yaşamak istemeyen kişiler tarafından zayıflama yöntemlerinin birçoğu denenmektedir.

Fakat genetik veya hormonal birçok sebepten dolayı kilo vermek isteyen insanların kilo veremedikleri görülmektedir. Önerilen diyet ve düzenli beslenme programına uyamayan kişiler, ameliyat ile veya ameliyatsız mide küçültme operasyonlarını tercih etmeye başlamışlardır.

Vücut kitle indeksi 27 üzerinde olan 18 -65 yaş aralığında bulunan ve tüm diyet ve beslenme önerileri ile kilo verememiş her birey, mide balonu ile zayıflama yöntemini yaptırarak güzel sonuçlar alabilmektedir.

Kısa süren bu işlem 12 aya kadar devam edebilmektedir.

MİDE BALONU ( STOMACH BALLOON )
MİDE BALONU ( STOMACH BALLOON )

MİDE BALONU ÇEŞİTLERİ

Mide balonlarının tüm çeşitleri aynı amaca uygun olarak kullanılırlar. Bazı mide balonları şişirildikten sonra hacmi değiştirilebilirken, bazıların hacmi aynı kalarak kullanılırlar.

Mide balonlarından en çok kullanılanlar;

 • Obalon
 • Reshape
 • Orbera
 • Transpyloric shuttle
 • Spatz3 

Mide balonu çeşitleri ve uygulama alanları:

Sabit hacimli balonlar

Sabit hacimli balonlar mideye yerleştirildikten sonra, belirli miktarda (300- 4500 ml) şişirildikten sonra midede 6 ay ile 12 ay arasında bırakılarak hastanın kilo vermesini amaçlayan mide balonu uygulamasıdır. Hastaya sedasyon verilerek, endoskopik yöntemle balon uygulaması yapılır. Kilo verme işleminden sonra yine aynı şekilde, endoskopik yol ile çıkarılır. Medsil balon bu yolda en sık tercih edilen balon türüdür.

Yutulabilir mide balonu

Elipse yutulabilir balon, en çok tercih edilen balon türüdür. Balon, hastanın yutması ile mideye indirilerek sonradan şişirilme işlemi uygulanır. Belirli bir süre midede kalarak, hastanın zayıflaması sağlandıktan sonra balonun havası indirilerek, bağırsak yolu ile dışarı atılımı sağlanır. Bu yöntemde hastanın sedasyon almasına ve endoskopik yol kullanılmasına gerek yoktur.

Ayarlanabilir mide balonu

Ayarlanabilir mide balonlarına en iyi seçenek spatz3 mide balonudur. Ayarlanabilir mide balonu, sedasyon verilen hastanın midesine, endoskopik yöntemle girilerek balonun yerleştirilmesine dayan işlemdir.

Diğer balonlardan farkı, mide de bulunan balonun, kişinin kilo vermesine bağlı olarak balonun içindeki sıvının azaltılıp artırılmasıdır. Dışarıdan kilo durumuna göre hortum ile balon içindeki sıvı ayarlaması yapılabilmektedir. Yine ayarlanabilir mide balonu 6 aya kadar midede kalabilmektedir.

KUŞADASI’NDA MİDE BALONUNUN RİSKLERİ

Her girişimsel işlemde olduğu gibi, mide balonu uygulamalarının da bir takım riskleri bulunmaktadır. Mide balonu riskleri aşağıda sıralanmıştır;

 • Endoskopik girişim sırasında yemek borusu ve mideye zarar verilebilir.
 • Mide ülserlerine neden olabilir.
 • Reflü veya mide yanması gibi sorunlar görülebilir.
 • Yenilen yiyecekler sindirilemeyebilir.
 • İlk günlerde bulantı ve kusma görülebilir.
 • Mide ağrıları ve krampları görülebilir.
 • Balon çıkarıldıktan sonra diyete dikkat edilmez ise eski kiloya geri dönülebilir.
 • Verilmesi amaçlanan kilo, diğer ameliyat ile mide küçültme operasyonlarına göre daha azdır.

Diğer mide küçültmeyi amaçlayan yöntemlerden ayrılan en önemli yanı, geri dönüşünün olmasıdır. Bu sebeple sıklıkla mide balonu tercih edilmektedir. Fakat balon esnasında hızla ve sağlıkla kilo verme gözlenirken, balon çıkarıldıktan sonra diyete dikkat edilmez ise hızla verilen kilolar geri alınabilmektedir. En büyük dezavantajları arasında geri kilo alma söylenebilmektedir.

MİDE BALONU AVANTAJLARI

Mide balonu uygulamaları, 1980li yıllardan beri kullanılan ve her gün daha da geliştirilen mide küçültme yöntemidir.

Mide küçültme yöntemleri arasında, ameliyatsız yöntemlerin başında gelmekte ve sıklıkla tercih edilmektedir. Mide küçültme için ve kilo vermek amacı ile vücut kitle indeksi 27 üzerindeki kişilere uygulanması önerilmektedir.

Mide balonu avantajları aşağıda belirtilmiştir:

 • Diyet ve beslenme önerileri ile zayıflayamayan kişiler tercih ederler.
 • Ameliyata gerek kalmadan kolayca aynı gün uygulanabilir ve yatış gerektirmez.
 • Ameliyatlı kilo verme yöntemleri gibi geri dönüşü olmayan bir işlem değildir.
 • Mide balonu uygulamasını istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.
 • Birkaç defa mide balonu uygulaması yaptırabilirsiniz.
 • Uygulaması kolay ve ağrısız bir işlemdir.
 • Sedasyon gerektirmeyen yutulabilir balon çeşitleri bulunmaktadır.

MİDE BALONU SONRASI NE KADAR KİLO VEREBİLİRİM?

Mide balonu tedavisinin amacı; çok kilolu kişilerin normal yaşamlarını devam ettirecek ölçüde kilo verebilmelerini sağlamaktır. Diyet, beslenme programları ve spor ile kilo vermeyen kişiler, mide balonlarını tercih etmektedirler.

Özellikle ameliyat olmadan kilo vermek için mide balonundan faydalanılmaktadır. Mide balonu uygulaması sonrasında 15 ile 25 kilo arasında kilo verme amaçlanmaktadır. Mide balonunda verilecek kilo miktarı elbette hasta ile de ilgili olmaktadır. Kişinin istikrarlı ve iradeli olması, sürecin doğru ve olması gerektiği gibi ilerlemesine olanak sağlamaktadır.

Mide balonu takılması işlemi ile bitmeyen kilo verme süreci, balonun çıkarılması sonrasında da kilo almamak için dikkat edilmesini gerektirmektedir. Önerilen diyet ve beslenme programlarına uyularak verilen kilonun sabit kalması sağlanmalıdır. Aksi halde eski kiloya hızla ulaşım mümkündür.

MİDE BALONU TÜRKİYE

Mide balonu gibi kilo vermeyi amaçlayan birçok uygulama Türkiye ‘de uygulanmaktadır. Mide küçültme ameliyatları gibi girişimsel işlemler için Türkiye en sık tercih edilen ülkelerden biridir.

Beslenme ve diyetetik uzmanlarının bulunduğu Türkiye, sağlık alanında birçok yeni uygulamaları da bulundurmaktadır. Sağlığa yapılan yatırımlar ve sağlık uygulamalarının diğer ülkelere oranla daha ucuz olması da Türkiye ye başka ülkelerden insanların gelmesine neden olmaktadır.

Mide balonu Türkiye’ de oldukça sık ve kolay uygulanan kilo verme yöntemlerinden biridir. Profesyonel ve alanlarında uzman hekimler tarafından uygulanan ve endoskopik yöntemler kullanılarak yapılan işlemlerin başarı oranı oldukça yüksektir. 

Hastanelerin otel konforunda hizmet vermelerinin yanında, yurt dışından gelen hastalar için de tedavi planlamaları ve vize işlemlerinin kolaylaştırılması ile de tercih edilen ülkeler arasındadır. Ayrıca uçak ile ulaşımın çok rahat olduğu ülkede, sağlık alanında yapılan uygulamalar, diğer ülkelere kıyasla daha ucuzdur. 

MİDE BALONU ( STOMACH BALLOON )
MİDE BALONU ( STOMACH BALLOON )

İNSANLAR NEDEN KUŞADASI MİDE BALONUNU TERCİH EDİYOR?

Kuşadası, konumu ve güzelliği bakımından yurt dışı ve yurt içi tatili yapmak isteyen kişiler tarafından tercih edilen bölgelerden biridir. Yurt dışından gelen vatandaşların, hem sağlık problemlerini ortadan kaldırmak için iyi hekimlere muayene olmak, hem de Türkiye’nin barındırdığı eşsiz güzellikte tatil yapmak için Kuşadası’nı tercih ettikleri görülmektedir. 

Kuşadası’nda sağlık alanında birçok uzman ve alanında profesyonel doktorlar bulunmaktadır. Mide balonu Kuşadası uygulamaları, çok kolay olup aynı gün içinde normal rutin yaşama dönülebilmektedir. Mide balonu uygulamasından sonra, yurt dışına hemen gidemeyen kişiler, tatil yaparak ve güzelliklerin tadını çıkararak takip süresini değerlendirmek için Kuşadası’nı sıklıkla tercih ederler.

Hastane ve kliniklerin otel konforunda hizmet vermelerinin yanında, yurt dışı hastaları için özel, konaklama, sağlık giderleri ve vize işlemlerini kapsayan paketleri bulunmaktadır.

KUŞADASI MİDE BALONU İÇİN EN İYİ CERRAHLAR

Kuşadası’nda birçok mide balonu uygulaması yapan cerrah ve doktor bulunmaktadır. Kuşadası mide balonu için en iyi cerrahlara ulaşmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Curefinding.com olarak sizin için en iyi cerrahı araştırıyoruz ve sunuyoruz.

MİDE BALONU MALİYETLERİ KUŞADASI

Mide balonu maliyetleri, değişen dolar kuru ve maliyetler sebebi ile değişkenlik göstermektedir. Mide balonu için en iyi fiyat şudur denilebilecek bir rakam maalesef bulunmamaktadır. Çünkü hastaların ilk önce belirli testlerden ve diyetisyen takiplerinden geçmesi gerekmektedir.

Uygulama için tercih edilen son teknolojik yutulabilen ve ayarlanabilen balonların fiyatları, diğer standart mide balonlarından daha fazla olmaktadır. Spatz3 ayarlanabilir mide balonunun, midede kalma süresi ve sağladığı kolaylık göz önüne alındığında diğerlerinden daha yüksek fiyatlar ortaya çıkmaktadır.

Tedavinin planlandığı hastane ve kliniğin konumu ve tercih edilme sıklığı da fiyatlar üzerinde etkili olmaktadır. Ayrıca yurt dışından gelecek kişiler için konaklama ve ulaşım ücretleri de eklendiğinde fiyatlar biraz daha maliyetli olmaktadır. En iyi fiyat bilgisini, tedavi için seçtiğiniz genel cerrah ve bağlı bulunduğu hastaneden almanızda fayda vardır.

BİR KİLO KAYBI BALONU İNGİLTERE’ YE NE KADARA MAL OLUR?

Kilo vermek için uygulanan mide balonları başlı başına maliyetli uygulamalar olduğundan özel klinik ve hastanelerde uygulanmaktadır. Başka ülkelerden İngiltere’ye mide balonu için gitmek isteyen kişilerin, vize ve pasaport maliyetlerini de göz önüne almaları gerekir.

Sadece mide balonu masrafları değil, ekstra çıkacak konaklama ve ulaşım masrafları da bütçeye dâhil edilmelidir. İşlem sonrasında hemen evinize dönemeyeceğiniz düşünülürse, konaklama yerinizi de önceden ayarlamanızda sizin için yararlı olacaktır.

Mide balonu sonrası gelişebilecek olumsuz durumlara karşı da yanınızda bir refakatçi bulundurmanızda fayda vardır. İngiltere de mide balonu maliyeti yaklaşık 5000 dolar civarında olmaktadır. Bu fiyatın değişkenlik gösterebildiği ve ekstra masraflar çıkabileceği de göz önüne alınması gereken önemli noktalardandır.

MİDE BALONU TÜRKİYE’ YE NE KADARA MAL OLUR?

Sağlık işlemlerinin diğer ülkelere oranla Türkiye’ de daha ucuz olduğu bilinmektedir. Kaliteli ve ucuz işlemlerin yaptırılabileceği Türkiye mide balonu işlemlerinde de sıkça tercih edilen ülkelerden biridir.

Mide balonu Türkiye fiyatları, işlem yapılacak doktor ve hastanenin konumuna göre değişmekle beraber ortalama 5000 TL ile 20,000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Bu fiyatlara seçilen balonun türü ve yapılacak olan test ve diyetisyen kontrol masraflarının da etkili olduğu unutulmamalıdır.

Ayrıca mide balonu çıkarma veya hacim ayarlama işlemleri de ekstra ücretlendirmeleri beraberinde getirebilmektedir. En iyi fiyat bilgisi, tedavi yapılacak doktor ve klinikten alınabilmektedir.

One thought on “KUŞADASI MİDE BALONU 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir