Kuşadası Mide Balonu Maliyetleri 2023

Kuşadası mide balonu maliyetleri, intragastrik mide balonu operasyonu yüksek kiloya sahip kişilerin kilo verdirmek amacıyla uygulanan, endoskopik bir işlemdir. Mideye yerleştirilen ve içi 500 ile 600 cc sıvıyla büyütülen balonla, hastanın daha az yemek yemesini sağlamaktadır. Mide balonu, obezite tedavisinde kullanılan yöntemler arasındadır. Endoskopik işlemle, ameliyatsız mideye yer kaplayıcı balon yerleştirme işlemidir. Hastaya göre değişmekle beraber ortalama olarak 20 ile 25 kilo vermeyi sağlamaktadır. 

Gastrik balon veya mide balonu olarak da adlandırılan intragastrik balon, kilo vermek için mideye geçici olacak şekilde genişletilebilir, balon yerleştirmeyi içeren sağlık bakanlığı onaylı, insizyonuz kilo verme işlemidir.

İntragastrik Balon Nedir?

İntragastrik balon, ameliyat olmadan endoskopik işlem yapılarak, geçici süreliğine mideye balon yerleştirme yapılır. 6 aya kadar intragastrik balon midede durabilir. Gastrik balon, bir öğünde yenilen gıdaların miktarını kısıtlayarak kilo verdirir. Tüketilen gıdaların ve sıvıların mideye geçişini yavaşlattığından, daha küçük porsiyonlarla uzun süreli tokluk hissi verir.

İntragastrik balon işlemi midenin kapasitesini azaltan sindirilemez bir malzemenin midede yer kaplayarak daha az gıda tüketilmesine neden olur. İntragastrik balon yaptırabilmek için bazı niteliklere sahip olunmalıdır. Diğer obezite tedavilerine kıyasla daha basit ve daha az riske sahiptir. 

Balon Mideye Nasıl Yerleştirilir?

Balon mideye nasıl yerleştirilir? Bu işlem ortalama olarak 20 ila 30 dakika arasında sürmektedir. Kolay ve hızlı bir işlemdir. Balonun çeşidine göre uygulama yöntemi değişkenlik gösterebilir. Endoskopik olarak yerleştirilen mide balonu, seçildiği taktirde odada bir anestezi uzmanı ile bu işlem yürütülür. Her iki yöntemde de işlemden birkaç saat sonra taburcu olunabilir. 

Mide için kullanılan balonlar, obezitenin tedavisi için hastalara ameliyatsız bir seçenek tanır. Daha önce kilo vermek isteyen, fakat bu konuda başarılı olamamış hastalar mide balonu yaptırmak için uygun kişilerdir. Obezite ameliyatı için uygun koşullara sahip olmayan kişilerin ve ameliyat için gereken şartlara uygun olsa bile ameliyattan kaçınanlar bu işlem için uygun değillerdir. 

Mide Balonu Maliyetleri ( Gastric Balloon Costs )
Mide Balonu Maliyetleri ( Gastric Balloon Costs )

İntragastrik Balon İçin Kimler Uygun?

İntragastrik balon için kimler uygun? Bu işlemi yaptırabilmek için hastanın vücut kitle indeksinin en az 35 ile 40 aralığa sahip olanlar bu işlemi yaptırabilirler. Ameliyat veya yaptıracak imkânı olmayan kişilerin, kilo kaybını sağlamak için alternatif bir müdahale olarak, mide balonu seçeneğini kullanabilir. 

Vücut kitle indeksinin 50 veya daha fazla olan hastaların bariatrik cerrahiden önce ameliyat riskini azaltmak amacıyla kilo vermeyi sağlayan bir yöntemdir. Vücut kitle indeksinin en az 27 olan hastaların, obezite cerrahisi için uygun değillerdir. Fakat bu kişiler obezite ile ilişkili tıbbi hastalıkları önlemek ya da tedavi etmek için mide balonundan yararlanılabilir.

Balon Midede Ne Kadar Kalır?

Balon midede ne kadar kalır? Mide balonu çeşitlerine göre değişkenlik göstermektedir. 6 ay süreyle mide içerisinde bırakılanlar ve 12 ay süre içerisinde tutularak, ayarlanabilir seçenek bulunur. Bu tercihler doktorun önerilerin ve hastanın tercihine göre belirlenmektedir. Mide şikâyeti olan hastalarda genelde kısa dönemli balon seçilirken, daha toleranslı hastalarda 12 aylık ve ayarlanabilir seçenek yapılabilir. 

Her iki balon uygulamasında da hastalara mide asidini azaltan ve bulantıyı önleyen ilaçlar kullanılabilir. 12 aylık balonlar kullanılabilir özellikleri sayesinde, kilo veriş hızına bağlı olarak şişirilip tekrar indirilebilir.

İntragastrik Balonun Avantajları Nelerdir?

İntragastrik balonun avantajları, sürekli bir tokluk ve dolgunluk hissi yandığından dolayı, daha az gıda tüketilir. İştahın azalması da kilo verilmesini daha da hızlandırmaktadır. Bu sayede kilo vermek oranı normalinden daha fazla olacaktır. İlk 6 ay içerisinde hastaya göre değişmekle beraber, 15 ile 20 kilo ya da daha fazla kilo verilebilir. 

Dikkat edilmesi gereken durumlarda, hastaların balon çıkartıldıktan sonra da alışılan beslenme alışkanlıklarını korur. Kalorisi yüksek olan, çekerli yiyeceklerin ve yağlardan uzak durulmalıdır. Yemek sonrasında yapılacakları 10 dakikalık yürüyüşler, metabolik hızlarını arttırıp daha sağlıklı kilo vermelerini sağlar.

Türkiye İç Gastrik Balonu ile İlgili Riskler Nelerdir?

Türkiye iç gastrik balonu ile ilgili riskler, cerrahi bir müdahale gerektirmeden yapılan mide balonu, kişinin kısa sürede kilo vermesini sağladığı gibi mide hacminin de küçülmesine olanak sağlar. Kilolardan kurtulmak isteyen egzersizlerden ve doğru beslenme düzeni ile kilo verilmesi daha kolaylaşır. Hastanın kilolarından kurtulmak istediği için diyet ve egzersizlerden fayda göremediklerinde, direkt olarak bu tür yollara başvurmak isteyebilir. 

Kilo problemi olan hastaların yaptıkları egzersiz ve diyetlerin kilo veremeyen kişilerin bu tarz tedavilere yönelmektedir. Gastrik balonu kişinin en kısa zamanda kilo verilmesini sağlar mide hacmi küçültülerek midenin içerisinde şişirilebilen silikon balon endoskopi yoluyla koyulur. Vücut içerisinde 6 ya da 12 aylık gibi bir süre boyunca midede kalacaktır.

Mide Balonu Türkiye ile Kaç Kilo Verilir?

Mide balonu Türkiye ile kaç kilo verilir?  Uygulama hastada ortalama olarak 20-25 kilo arasında kilo verilmesi sağlanır. Mide balonun çıkarılması sonrasında hastanın beslenme konusunda istikrarlı davranması, süreç içerisinde verilen kiloların tamamının geri alınmasına neden olur. 

İntragastrik balonu, obezite tedavisinde kullanılan oldukça etkili yöntemler arasında yer alır. Kalıcı olmayan bu yöntemde balonun mideye yerleştirilmesi sonucunda 6-12 ay sonrasında yine çıkartılması gereklidir. Silikon bozulmaya neden olduğundan dolayı, süresi aşıldıktan sonra mideden çıkartılması, ciddi bir sorun oluşturur.

Mide Balonu Obezite Ameliyatı Değildir

Mide balonu işlemi kesi atılmadan ameliyatsız yapılmaktadır. Bu tekniklerin kullanımı son yıllarda obezite olan kişilerde çok fazla artmıştır. Bu yöntem arasında bulunan mide balonu tekniğinin büyük ilgi odağında olma sebebi de ameliyatsız ve pratik bir kullanımı olmasıdır. Mide balonu obezite ameliyatı değildir.

İntragastrik balonu yerleştirildikten sonra hastanın kendiliğinden kilo vermesi anlamına gelmemektedir. Hasta yaşam şartlarını düzenlemeli ve gıda tüketiminde planlı olmalıdır. Operasyon işlemi sonrasında hasta, ilk birkaç gün sıvı gıdalarla beslenmelidir. Daha sonrasında tüketilen yemeklerin porsiyonları küçültülmelidir.

Mide Balonu Türkiye Ameliyatı Türkiye’de Neden Ucuz?

Mide balonu Türkiye ameliyatı Türkiye’de neden ucuz? Çeşidine, hastanesine ve hekimine göre değişkenlik göstermektedir. Bazı durumlarda hastaya, hafif sedasyon verilerek yapılır. Fakat bu belli bir sürede midede kalma koşulları, yapılan işlemlerden birisidir. Mide balonu fiyatları 2022 birçok hastada bu yöntem oldukça etkilidir. Bu konuda en doğru bilgi, muayene de takılabilecek durumda olup olmadığını anlamak ve öğrenmek aynı şekilde uygulamayı yapacak olan hekim tarafından bilgi alınabilir.

Mide Balonu Ne Kadar Sürer?

Mide balonu ne kadar sürer? İşlemi yaptıran hastalarda geçici bulantılar, kusma veya karın ağrısı olabilir. Bunlar önleyecek ilaçları doktor tarafından onaylanarak kullanılabilir. Genellikle iki hafta sonrasında bu etkiler azalır veya yok olur. Hastalar mide balonu ile yaşamaya alışacaktır.

İntragastrik balonu yaptıran kişilerde nadiren de olsa içerisinde kendiliğinden ya da alınan darbe sonrasında patlayıp aktivitesini yerine getiremeyebilir. Balon mide veya bağırtsak sisteminde ilerleyip, tıkanıklığa neden olabilir.

Tüp Mide Ameliyatı için Türkiye’de En İyi Yer Neresidir?

Tüp mide ameliyatı için Türkiye’de en iyi yer, hastaların seçmiş olduğu hastanede ve doktorla görüşmesi önemli bir unsurdur. Alanında uzman olan doktor tarafından muayene edilmesi ve bu muayene sonucunda hasta tercih ederse bu işlemi yaptırabilir.  Mide balonu uygulaması için ilk yapılması gereken, bariatrik cerrah ya da gastroenterologdan randevu alınmalıdır.

Doktorun, fizik muayenesi yapıp hastalık geçmişini, hastanın kullandığı ilaçları değerlendirerek bu işlem için uygun olup olmadığı tespit edilir. Daha sonrasında doktor onayıyla beraber mide balonu işlemi yapılabilir. 

Mide Balonu Buna Değer Mi?

Mide balonu buna değer mi? Sorusu sıkça merak edilen bir konudur. Son zamanlarda uygulanan yöntemler içerisinde yer alan mide balonu işleminde, tıbbi koşullar altında yapıldığı taktirde kesinlikle güvenilirdir. Hastanın işlem sonrasında diyet ve egzersizlerine sıkı bir şekilde takip ederse, bu işlemden fayda görecektir. 

Her tıbbi işlemde yan etkiler olduğu gibi bu işlemde de yan etkiler oluşturabilir. Fakat bu yan etkiler oldukça azdır, her işlemde yaşanabilecek bir durumdur. Genele bakıldığında bu yöntemin işe yarama durumu, gözden kaçmayan sonuçlar içerisindedir. Doktor güvencesiyle bu işlem yapılabilir. Yan etkilerin şiddeti hastadan hastaya değişkenlik gösterir.

Allurion Balona Sahip Olmanın Maliyeti Nedir?

Allurion balona sahip olmanın maliyeti, hesaplanması için farklı durumların göz önünde bulundurulması önemlidir. Mide balonu için kesin bir maliyet söylenmesi doğru değildir. Mide balonu için birçok durum, hastanın işlemini etkileyen durumlar farklı olacaktır. Tercih edilen balon türüne göre 6 aylık veya 12 aylık olacak şekilde farklı balonlar tercih edilebilir. 

Bariatrik cerrahı, seçilen hastane veya klinik ve ek masraflar hastadan hastaya göre farklılık gösterecektir. Tüm temel masrafların yanında danışma ücreti, anestezi uzmanı, cerrahi asistan, kullanılan cihazlar ve takip için uygulanan diyetler gibi işlemlerin de hastanın tedavisindeki maliyeti etkileyecektir. Hastanın tercih etmiş olduğu hastane veya kliniklerin tüm işlemler için kendi masrafını da ekleyebilir.

Mide Balonu Maliyetleri ( Gastric Balloon Costs )
Mide Balonu Maliyetleri ( Gastric Balloon Costs )

Mide Balonu ile Alkol Alabilir Miyim?

Mide balonu ile alkol alabilir miyim? Mide balonu taktırmadan birkaç gün öncesinde alkol tüketilmemelidir. Alkolün mide içerisinde hastaya verebileceği zararlar göz önüne alındığında, sorunsuz bir işlem olması için bu son derece önemli bir konudur. Mide balonu sonrasında alkol veya sigara gibi reflü şikayetlerini arttırabilir. Bu nedenle ilk günlerde kullanılmaması, ilerleyen dönemlerde de mümkün olduğunca alkolden uzak durulması sağlık açısından gerekli bir önemlidir. Alkollü içecekler, kalori miktarı yüksek olduğu için kilo verme sürecini de yavaşlatacaktır. Alkolün mide balonunun delinmesine sebep olması veya herhangi bir zarar oluşturması söz konusu değildir. Ayrıca mide balonu taktırdıktan sonra ilaç kullanımı konusunda sorun teşkil etmemekle beraber, besinlerin mideden geçişini yavaşlattığı için bazı ilaçların etki süresinde de yavaşlama yapabilir.

Allurion Balonu Buna Değer Mi?

Allurion balonu buna değer mi? Obezite tedavisinde kullanılan, ameliyat gerektirmeyen bir işlemdir. Kontrollü bir diyetle beraber, kilo kaybıyla ilişkili sağlık ve estetik faydalara ulaşmaya yardım eder. Allurion yutulabilir mide balonu, diğer bir adıyla da mide balonları ile aynı etki mekanizması bulunur. 

Hem mide hacmini olduğundan daha küçük hale getirir hem de mide boşalma süresini uzatarak daha uzun süre tok kalınmasına olanak tanır. Daha az porsiyon ile daha uzun tokluk hissi verir. Bu da gün içerisinde alınan kalorinin ve kilo verilmesine neden olur. 

Mide Balonu Hapı NHS’de Mevcut Mu?

Mide balonu hapı NHS’de mevcut mu? Endoskopik ve anestezi olmadan yapılan bir işlemdir. Kapsül formunda sıkıştırılmış bir tasarıma sahip olan balon, hekim kontrolü ve bol suyla beraber yutulur. Kapsül ucunda bir bağlantı aparatı vardır ve bununla balonun şişirilir. Balonun midede doğru bir konumda olduğu tespit etmek amacıyla röntgen çekilerek bakılır. İşlemi gerçekleştiren hekimin balonun ucundaki aparat yardımıyla balon sıvıyla şişirilir. 

Şişirme için kullanılan sıvının, yutulabilir balon paketi ile beraber gelen, vücuda olumsuz bir etkisi olmayan bir sıvı kullanılır. Balon ortalama 400 ile 450 cc sıvı ile şişirilir, sonra yeniden röntgen çekilir. Sıvı ile doldurulmuş olan balonun ucundaki aparat nazik bir şekilde ağızdan çıkarılır.

Mide Balonunun Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Mide balonunun artıları ve eksileri, her işlemde olduğu gibi bu işleminde avantajları ve dezavantajları vardır. Mide balonunun eksileri reflü problemi ortaya çıkabilir. Mide balonunun eksilerinde mide bulantısı veya kusmaya neden olabilir. Uyumak ile ilgili problemler yaşanabilir. Balon mideden çıkarıldıktan sonra kilo yöntemi yapılması önemlidir. Mide balonunun artıları ise Bunlar,

  • Kilo verilmesinde güzel sonuçlar elde edilir. 
  • Rutin diyet ve egzersiz programı ile birlikte uzun süreçli kilo kaybına neden olur.
  • Başlangıç kilosuna ve yaşam şeklini değişikliklerine bağlı olarak kilo kaybı %10 ile %20 arasındadır. 
  • Balon midedeyken daha hızlı tokluk hissedilir. Açlık hissi daha az olur.
  • Balon mideye kolay ve hızlıca yerleştirilir. Kısa sürede vücut mide balonuna alışır.

Mide Balonu ile Egzersiz Yapılabilir Mi?

Mide balonu ile egzersiz yapılabilir mi? Sağlıklı bir yaşam için günce en az 30-45 dakikalık yürüyüşler yapmak önemlidir. Mide balonu yaptıran kişiler için egzersiz çok önemli bir durumdur. Uygulamadan sonra egzersiz yapılması şarttır. Daha önce yapanlar devam etmeli, yapmayan hastalar ise başlamalıdır. Bu sayede uygulamaya bağlı komplikasyon oluşma riski en aza düşecektir. 

Haftada 3-4 gün egzersiz yapmak oldukça önemlidir. Özellikle yüzme, yürüyüş ve bisiklet gibi hafif egzersizler yapılabilir. İşlem sonrasında ilk günlerde bile yatmak yerine hafif tempoda yürüyüş yapmak oldukça faydalı olacaktır. Uzun dönemlerde artık koşu bandı gibi tempolu egzersizler yapılabilir. Kurallara uyguluğu taktirde mide balonu ile kilo verme devam edecektir.

Mide Balonu Maliyetleri ( Gastric Balloon Costs )
Mide Balonu Maliyetleri ( Gastric Balloon Costs )

Mide Tüpü veya Mide Balonu Hangisi Daha İyi?

Mide tüpü veya mide balonu hangisi daha iyi? Bu seçim tamamen hastanın durumuna ve tercihine bağlıdır. Kişiye en uygun olacak işlemin hangisi ise o kişi için en iyisi olacaktır. Doktor tavsiyesinin önemi burada devreye girmektedir. Hasta uygun yöntem, hastayla beraber doğru seçildiğinde başarma olasılığı daha yüksek ve kolaydır. 

Hangi uygulamanın hasta için daha yararlı olduğunu belirlemek için muayenede hastanın mevcut durumu, kilo öyküsü, yeme alışkanlıkları, vücut kitle indeksi, bölgesel yağlanma durumu, yandaş hastalıkları veya diğer kronik hastalıkları detaylı bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. 

Mide Balonunu Birden Fazla Kez Alabilir Misin?

Mide balonunun birden fazla kez alabilir misin? Tekrar taktırmak için kuşkusuz olarak doktorun yeniden genel duruma bakarak ve uygunluk açısından tekrar değerlendirilmesi önemlidir. Fakat daha öncesinde mide balonu uygulaması yaptırmış olmak tekrar bu işlemin yapılmasına engel olmamaktadır. Mide balonu takmadan önce hastanın mevcut sağlık durumu kontrol edilir. 

Doktor tarafından düzenli olarak diyet ve egzersizler bildirilmelidir. Yapılan ve tüketilen her gıda ve egzersiz not alınmalıdır. Tuzlu su çözeltisi ya da hava ile doldurulan esnek silikon balon olarak söylenen mide balonu, mideye yerleştirildikten sonra hava boşaltılmış olarak bırakılır. Endoskopik bir tüp yoluyla midenin şişirilen balonun, midenin kapasitesini azaltacağından dolayı erken tokluk sağlayacaktır. Mide balonunun takılmasından sonra midenin 3 gün boyunca balona alışmaya başlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir