Zirkonyum Kaplama Hakkında Merak Edilenler 2023

Zirkonyum Kron Nedir?

Zirkonyum kaplama diş tedavilerinde en çok sonuca sebep veren, dayanıklılık ve doku uyumluluğu bakımından yeterli olan orijinal bir diş kaplama tedavisidir. Zirkonyum kron aracılığı ile diş kayıplarının önüne geçilerek daha güzel bir gülümseme ile kişinin öz güvenini yerine getirilmesi sağlanır. Zirkonyum kron sayesinde dişler elde edilir alt yapı malzemesi kullanılır. Uygulama alanları, dişler önceden kesilmiş ise kırılmış dişlerde, ağızdaki metalik destekler üzerindeki kaplamaların oluşturduğu koyu çizginin giderilmesinde, diş kırıklarında, renksiz ve orijinal olmayana dolguların sebebiyet verdiği kullanışsız ve kötü görüntüsünün düzeltilmesinde kullanılır. Çarpık dişleri düzeltirken de zirkonyum kron kullanılır.

Bilgisayarlı Zirkonyum Diş Tasarımı

Güzel ve gösterişli bir gülümsemenin temelinde, yüzle uyumlu güzel dişler yatar. Gülüş tasarımında en iyi kalitenin uyumu, doğru teşhis, tedavinin geliştirilmesi, teknoloji ve uygulama gibi konuları barındıran sistematik bir bakış açısı sağlanır. Bilgisayarlı zirkonyum diş tasarımı yalnızca ön dişe değil, arka dişlere de uygulanabilir. Bilgisayarlı zirkonyum diş tasarımı oluştururken, şimdilerde kişiler tarafından çoğunlukla tercih edilen ve mükemmel faydalar sunan çok yönlü bir işlemdir. Yüz yapısı, ten rengi ve dudaklar ile bütün dişler ve diş etleri vb. yakın dokular göz önünde bulundurularak genel bir değerlendirme yapılır. Bilgisayarlı zirkonyum diş tasarımı sayesinde nasıl bir gülümsemeye sahip olabileceğinizi sürecin başında görebilirsiniz.

Bilgisayarlı zirkonyum diş tasarımı sayesinde hastalar bütün istek ve beklediklerini doktorlarına ileterek var olan tedavilerine destek oluyor. Dijital işlemde kişinin yüz ve dişlerinin analizi ile oldukça yüksek kaliteli dijital fotoğraf ve videolar ile tedavi hızlandırılır. Modelleme olanağı da vardır. Hasta ve doktor yapılan çalışmalar ile tedavi sürecine olumlu bir etki katmaktadır. Tedavinin başlangıç noktasından bitişine kadar tüm aşamayı detaylı olarak planlama olanağı sunar. Hasta tedavi sonrası görünümü hakkında fotoğraflar ile bilgilendirilebilir. Sadece diş ve diş etlerinin görüntüsü değil, ağzın dıştan görünümünü de şekillendirme olanağı sunar ve kabul görmesi de tedavi sürecini hızlandırır.

Zirkonyum Diş Kronları

Zirkonyum kron, ağırlıklı olarak porselen elde etmek için kullanılan metal veya metal destekli porselenlerin aksine, diş tedavilerinin bileşen ihtiyaçlarından olan estetik, doku uyumluluğu, dayanıklılık ve orijinallik açısından bugüne kadar ulaşılan en kaliteli üründür. Beyaz arka fonu ile ayrıca basma ve çekme kuvvetlerine normal metale göre çok daha fazla dayanıklıdır. Bu da onu ısırma ve sıkma gibi birçok yatay ve dikey kuvvete maruz kaldıkları ağız içi için mükemmel bir alternatif haline getirir. Zirkonyum esaslı seramikleri ön dişler için estetik ve arka dişler için yeterince güçlü olduğu için tercih edilir. Zirkonyum kron hastaların yaşam standartlarını yükseltir.

Zirkonyum Diş Kronlarının Özellikleri 

Zirkonyum kron mevcut bir dişi veya diş implantının kaplanması amacı ile kullanılır. Diş doktorları çoğunlukla kırık veya şekilleri düzgün olmayan dişlerin görünümünü düzeltmek için zirkonyum kron kullanır. Zirkonyum kron, kötü yıpranmış veya rengi aşınmış dişleri kaplamak için de kullanılabilir. Birden fazla dişi kaplamak için de kullanılabilirler. Onları güçlendirmek için köprülerle de desteklenebilirler. Zirkonyum kron seramik ve metal olarak farklı alternatiflere de sahiptir. 

Zirkonyum Diş Köprüleri Neden Tercih Edilir?

Zirkonyum kron diş kaplama tedavilerinde tercih edilmesinin temel sebeplerinden birisi de estetik bakımından oldukça kesin sonuçlar vermesidir. Diş beyazlatma uygulamaları ile fonksiyonel sonuçlar elde edemeyen ileri derecede renklenmeleri olan bireylerde zirkonyum kron tercih edilebilir. Zirkonyum kron kayıp olan dişlerde restorasyon çalışmalarında, arka grup dişlerde köprü veya kaplamalarda ve ön grup implantlarda yapılan protetik uygulamalarda estetik neticeleri nedeniyle tercih edilmektedir.

Zirkonyum Kaplamalar Ne Kadar Dayanır?

Çoğunlukla zirkonyumun kullanım süresi 5 ile 15 sene arasındadır. Ancak uygun önlem ve bakım yapılırsa bu zaman uzatılabilir ve zirkonyum kaplamanın 20 yıl süreyle kullanılması mümkün hale gelmektedir.

Zirkonyum Kaplamalar İyi Midir?

Zirkonyum porselen dişin orijinal rengi olduğu için çevre tarafından fark edilemez. Zirkonyum kaplamalar kesinlikle diş eti alerjisine ve diş eti renginde değişikliğe neden olmaz. Çok dayanıklıdır. Bu nedenle dişlerin arka ve ön kısımlarına herhangi bir yiyecek kolay bir biçimde ısırılabilir. Alttaki dişin rengini maskeleme özelliğine sahiptir.
Bu sayede yoğun lekeli dişlerde bile mükemmel sonuçlar elde edilir. Arka-ön dişler ve çürük alanında çok etkili bir şekilde kullanılan zirkonyum oksit kaplama, doğallığın dayanıklılıkla harmanlandığı oldukça kaliteli bir tedavi biçimidir.

Zirkonyum Diş Kaplamalar Porselenden Daha Mı İyi?

Zirkonyum kaplamalar malzeme anlamında çok daha fazla güçlü ve sağlam olduğundan dolayı doğal dişlerin kesilen yüzeylerinin yapılması zirkonya diş kaplama operasyonunda çok daha kolaydır. Ancak porselen kaplama cam şekline benzer görünümünden dolayı biraz daha kırılabilir bir yapıda olan kaplamadır.

Hangisi Daha İyi Kaplama veya Zirkonyum?

Zirkonyum diş kaplamaların ışık geçirgenliği, metal üzerindeki porselene oranla çok daha yüksektir. Bu nedenle zirkonyum kaplamalar, orijinal dişlere benzeyen bir şeffaflığa sahip olup, orijinal dişler gibi harika bir gülümsemeye erişmenize olanak sağlar. Zirkonyum diş kaplamaları diş etlerinin toleransı porselen diş kaplamalarına oranla daha iyidir.

Zirkonyum kaplamalar, alt yapısı da üst yapısı da beyaz olduğundan dolayı en ince olan diş eti kısmında orijinal diş gibi beyaz olur ve diş etinin alt kısmında mor bir görünüm oluşmasını engellemektedir.

Metal üzerine porselen, zirkonya kaplamalardan çok daha ucuzdur. Zirkonyum diş kaplamalar, çerçeveleri CAD-CAM adı verilen 3 boyuta sahip tarayıcılar kullanılarak yapıldığından maliyetleri oldukça yüksektir. Yarı saydamlığı ile zirkonyum metalden çok daha sağlamdır. Diş etlerine mükemmel uygunluk sağlar. Zirkonyum ve porselen kaplamalar doğal bir görünüme sahip dişlere uzun vadeli düşünüldüğünde oldukça ucuz fiyatlarla uygulanmaktadır.

Zirkonyum Kaplama
Zirkonyum Kaplama Hakkında Merak Edilenler 2023 1

Zirkonyum Kaplamalar Ön Dişlere İyi Gelir Mi?

Zirkonyum kaplamalar beyaz bir alaşımdır. Zirkonyum çerçeveli seramikler de ön diş bölgesinde çok orijinal görünürler. Ama sadece estetik anlamda bir artısı yoktur. Buna ek olarak çok da dayanıklıdırlar.

Zirkonyum Kaplamalar Leke Yapabilir Mi?

Orijinal diş yapısı canlı olduğu için yeme içmeden etkilenirler. Ancak yapay bir kaplama olan zirkonya, lekelenme ve renklenme açısından orijinal diş dokusu gibi etkilenmez. Zamanla rengi beyazdan sarıya olacak şekilde değişmez. Ancak temiz bir uygulama da oldukça önemlidir.

Zirkonyum Kaplamaları Yapıştırabilir Misiniz?

Düşen bir kaplama dişinin mevcut yapıştırıcılar kullanılarak çeşitli şekillerde yeniden takılabileceği konusunda genel bir fikir birliği vardır. Bu nedenle kaplama diş ne ile yapıştırılır? gibi sorular görüyoruz. İnternette sıklıkla sorulan sorulardan birisidir. Fakat bu fikir tamamen yanlıştır.
Ağız ve diş bakımı çok önemli tehlikelerle karşı karşıya kalabilir. Hatta bir başka sıkıntılara da neden olabilir. Bu nedenle lütfen düşen kaplamayı kendi başınıza yapıştırmaya çalışmayın. Zirkonyum diş kaplamalar, evde yapıştırılması sağlanacak türden bir şey değildir. Ciddi bir tıbbi çalışmayı beraberinde getirir.
Diş hekimliğinde kullanılan özel yapışkanlar sayesinde zirkonyum kaplamalar kolaylıkla yapıştırılabilmektedir. Eğer ki zirkonyum diş kaplamalar kırılmış ise hiç paniğe kapılmadan size en yakın sağlık kliniğinden ya da hastaneden destek almanız gerekmektedir. Evinizde bulunan yapıştırıcılar ile zirkonyum diş kaplamalar yapıştırıldığında sizlere asla sağlıklı ve net sonuçlar vermeyecektir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir