Zirkonya vs Porselen Kronlar 2023

Porselen Taç İle Zirkonya Taç Arasındaki Fark Nedir?

Zirkonyum kronlar yapısal olarak metal içermez ve dayanıklılık testlerinde en yüksek onayları almış çok estetik bir malzemedir. Porselen kıronlar alt yapısında metalik malzemeleri barındıran malzemelerdir ve günümüzde kozmetik sebepler nedeniyle giderek kullanımları azalmaktadır. Modern ve teknik yöntemlerle üretilmiş bir malzeme, diş ve diş etleri ile uyumunun çok iyi olması gerekmektedir. Bunlara ek olarak porselen kronların geleneksel üretimi nedeniyle, porselen dişin diş etleriyle kozmetik uyumunda yanılma payı da olabilmektedir. 

Zirkonya kaplamaların yapısında metalik malzeme bulunmadığından dolayı, örnek olarak vermek gerekirse; sakızın orijinal rengi zamanla griye dönmezken, porselen kaplamalarda ise metalik yapısı ile diş yüzeyi arasında meydana gelen etkileşimler sebebi ile sakızın rengi zamanla griye döner. Porselen kronlar yapısal olarak opak ve mat bir görünüm yansıtır. Çünkü porselen kronların ışık geçirgenliği yok denecek kadar azdır, zirkonyum kronlar ise ışığın iletilmesine izin verdiği için renk uyumu çok daha fazla, canlı ve doğaldır. Zirkonyum, zamanla iç yapıda oluşan mikroskobik çatlakları ekstra bir tedaviye ihtiyaç duymadan çözme avantajına sahipken, porselen kronlarda bu özellik mevcut değildir.

Zirkonyum, ağız kapanmasının zorlaşması ya da güçlü bir çene yapısının olduğu durumlarda ağızda oluşabilecek tüm basınç kuvvetlerine karşı direnç gösterebilirken, porselen kronlar mandibular basınçlara uğradıklarında bükülmeye maruz kalabilirler. Zirkonyum kaplama malzemeleri en gelişmiş teknolojik ürünlerden biridir ve dişe adapte sağlaması porselen kaplamalara göre çok daha güçlüyken, porselen kaplama yapıştırma malzemeleri ise çok daha gelenekseldir. Zirkonyum kaplamalar şekli, tasarımı ve orijinal dişler gibi görünebilirken, porselen kaplamalarda bu seçenekler oldukça sınırlıdır.

Hangisi Daha İyi? Porselen Taç Mı Yoksa Zirkonya Taç Mı?

Porselen ve zirkonya kronlar, bir dişin bir dolguyu destekleyemeyeceği büyük boşlukları tedavi etmek için mevcut olan en popüler seçenekler arasında yer almaktadırlar. Porselen ve zirkonya kronlar için temel teknik, her bir kuronu yapmak için kullanılan malzemelerden bağımsız olarak orijinalde aynıdır.

Porselen Taç Özellikleri

19. yüzyılın sonlarından bu yana, porselen kronlar bir diş hekimliği sektörünün vazgeçilmezi olmuştur. Porselen taçlar, mika, silika ve Lucite gibi bileşiklerden oluşan seramiklerden hazırlanır. Diş kronları için porselenin en önemli özelliklerinden bir kısmı bunlardır:

 • En çekici ve en doğal estetik sonuçları beraberinde getirir.
 • Genellikle daha az bir diş hazırlığı gerektirir.
 • Ön dişler için sıklıkla tercih edilir.
 • Isı veya soğuğu ilettiği için sıcaklık hassasiyetini azaltır.
 • Metale duyarlılığı olan hastalarda önceden test edilmesi gerekmektedir. 

Zirkonya Taç Özellikleri

Zirkonyum kronlar ilk etapta özellikle 1990’lü yıllarda çok yaygın bir biçimde kullanılmaya başlandı. Eşsiz bir güç ve biyo uyumluluk sunan zirkonyum kronlar ortalama olarak yüzde 85 zirkonyum oksit içerir. Zirkonya kronların önemli olan özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Çatlamaya ve renk solmasına karşı dayanıklıdır.
 • Güvenli, biyouyumlu malzeme ve hastalarda metal duyarlılığına sebebiyet vermez.
 • Pürüzsüz dış yüzey, dişlere ve diş eti dokusunda aşınmayı önler.
 • Çok canlı son derece saydamdır.
 • Dişe en orijinal görünümü sağlar.
kronlar
kronlar

Porselen Kuron Zirkonya Krondan Daha Mı Ucuz?

Zirkonya kronlar, materyal, hazırlık ve diş kliniği nedeniyle porselen kronlardan çok daha pahalı olabilir. Genel olarak, porselen kronların fiyatı 900-1800$ arasında iken zirkonya kronların fiyatı ise 1500$-3500$ aralığındadır.

Zirkonyum Kronların Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

 • Zirkonya kuronların pürüzsüz yüzeyi plak birikimini azaltmaya yardımcı olduğundan dolayı zirkonya kuronlar yüksek oranda biyo uyumluluk gösterir. 
 • Masif zirkonya kuronlar son derece güçlü bir yapıdadır.
 • Kırılma olasılıkları son derece azdır.
 • Malzemesi, oldukça dayanıklıdır ve yıllar geçse de deforme olmaz.  
 • Metal alerjisi olan veya metal içermeyen tedavileri tercih eden hastalar için oldukça uygundur.
 • Zirkonyum kuron metal içermediği için diş eti çevresinde koyulaşmayı engeller. 
 • Diş eti çekilmesi sebebi ile metal yerlerin açığa çıkma ihtimalini ortadan kaldırır. 
 • Zirkonya kronun yarı saydam yapısı komşu dişlerin rengini olduğu şekliyle iletebilir ve çok çeşitli tonlarda olabilir. Bu da hastanın doğal dişlerinin rengine tam olarak uyum sağlamasını kolaylaştırır. 
 • Zirkonyum kuronlar, geleneksel yapıştırma tekniklerinin kullanılması yerine konvansiyonel olarak yapıştırılabilir. 
 • Zirkonyum kuronlar, geleneksel kuronlar ile aynı şekilde sıcak ve soğuğu iletmedikleri için hastalar için rahattır. 

Diğer pek çok diş prosedürü gibi, bir zirkonya taç kullanmanın da bazı potansiyel dezavantajları olabilir. 

 • Zirkonyum kaplamanın potansiyel bir dezavantajı, daha az orijinal görünmesine neden olabilecek opak görünümüdür. Bu, özellikle sadece zirkonyadan yapılmış monolitik zirkonya kuronları için geçerlidir. Ancak ağzınızın arkasındaki diğer dişler için daha az sorun olabilir.
 • Diğer dişlerde potansiyel aşınma meydana gelebilir.
 • Bazı diş hekimleri, zirkonyanın sertliğinin diğer dişlerde aşınma ve yıpranmaya neden olabileceği endişesiyle bazı durumlarda zirkonya kuron kullanmakta tereddüt ederler.

Genel olarak, diş kuronları oldukça çok pahalı olabilir ve maliyeti 800 dolar ila 1.500 dolar arasındadır. Zirkonya kuronlar tipik olarak seramik, metal ve porselen gibi diğer diş kuronlarından daha pahalıdır. Fiyatları 1.000 dolar ile 2.500 dolar arasında değişmektedir. Coğrafi konumunuz da maliyeti doğrudan etkileyebilir. Tüm bunlara ek olarak sigorta şirketiniz bir zirkonya taç maliyetini karşılamayabilir. 

Ancak, bir taç maliyetinin tamamını ya da bir kısmını karşılayıp karşılamadıklarını ya da belirli kuron türlerini karşılayıp karşılamadıklarını öğrenmek için sigorta şirketinize danışmanız gerekmektedir. Zirkonyanın en büyük avantajlarından biri de sağlamlığı ve dayanıklılığıdır. Arka dişlerinizin çiğnediğiniz yiyeceklere ne kadar büyük bir kuvvet uyguladığını hayal edin.

Kuronların güçlü bir malzemeden yapılması gerekir. Bu sebepten dolayı da zirkonya, ağzınızın arka kısmında yer alan kuronlar için daha iyi bir seçim olabilir. Ayrıca zirkonya çok güçlü olduğu için diş hekimi dişiniz için çok fazla hazırlık yapmak zorunda kalmaz. Zirkonyum, biyo uyumluluğu nedeniyle pek çok diş hekiminin tercihidir. Bu, vücudu iltihaplanma gibi bir reaksiyon veya immünolojik tepki üretmeye müsait olan kişiler için olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelir.  

Pek çok diş hekimi dişin ölçüsünü bir kuron yaptırmak için laboratuvara göndermek yerine kliniklerinde zirkonya kaplama yapabilir. Ardından, tek bir seansta tacı dişinize yapıştırabilirler. Bu süreci hızlandırmak için bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretim (CAD/CAM) teknolojisini kullanır. Diş hekimi, bir zirkonyadan taç yapmak adına bir diş freze makinesinden yardım alır. Bu süreç, prosedürü iki seansa uzatma ihtiyacını ortadan kaldırır. Ancak, her diş hekimi kliniğinde bu teknoloji kendi bünyesinde bulunmaz ya da zirkonya kuronları sunmaz.

Zirkonyumlu protezler teknolojinin kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalınarak yapılırsa ve dişler kuron montajı için uygun şekilde hazırlanırsa tedaviden sonra herhangi bir komplikasyon görülmez. Fakat zirkonyum kuron dişiniz düşerse diş etleriniz şişer. Vücut ısınız yükselirse acilen bir hastaneye gitmeli ve bir doktora görünmelisiniz. 

Zirkonyum Kron Fiyatları

Zirkonyum kron fiyatları birçok farklı parametreye bağlıdır. Kullanılan markalara ve ürünü yapan laboratuvara bağlı olarak değişiklikler olabilir. Türkiye’de bulunan kliniğimiz Curefinding’te tedavi olmak isterseniz size uygulanacak olan detaylı bir muayene ve röntgen sonrasında uzmanlar tarafından size uygun tedavi ve fiyat bilgisi verilecektir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir