Yüksek Kalite Standartları Tüp Bebek Cinsiyet Seçimi 2023

Tüp Bebek (IVF) Nedir?

Günümüzde çocuk sahibi olmak isteyip ancak doğal yöntemler ile çocuk sahibi olamayan çiftler için uygulanan tedavi yöntemlerinden olan tüp bebek, çok uzun yıllardan bu yana hastanelerde başarı ile uygulanmaktadır. Tüp bebek tedavisi, yardımcı bir üreme alternatifidir. Kadın ya da erkekte meydana gelen sebebi kesinlikle belirlenemeyen kısırlık, aşırı kilolu olma durumu ve sperm sayısının yeterli gelmeyişi, kişileri tüp bebek tedavisine yönlendirmektedir. Uygun laboratuvar ortamında kadın ve erkek üreme hücrelerinin bir araya getirilmesi ile beraber tüp bebek tedavisi başlamış sayılır. Bu yöntem ile döllenmiş olan yumurtanın anne rahmine yerleştirilmesi işlemi tamamlanmış olur. 

Tüp Bebek Neden Yapılır?

Sperm kalitesinin düşük olması, kadın ya da erkekte meydana gelen obezite sorunu, çeşitli durumlardan dolayı oluşan kısırlık, fallop tüplerinde tıkanıklık oluşumu ya da çocuk sahibi olmak için yaşın bir hayli ilerlemiş olması, kişilere tüp bebek alternatifini sunmaktadır. Doğal yollar ile hamile kalamayan anne adayının uygun koşullar sağlanarak ve klinik ortamında yumurtaya, sperm hücreleri eklenerek IVF tedavisi sayesinde hamile kalması sağlanmaktadır. Döllenmeye başlamış olan yumurta, ilk etaptaki gelişim aşamalarını klinik ortamında geçirir ve sonrasında anne olacak kişinin rahmine enjekte edilir. Bu kısımdan sonra oluşacak olan tüp bebek tedavisinin, orijinal yollar ile elde edilen hamilelikten herhangi bir farkı kalmamaktadır.

IVF
Yüksek Kalite Standartları Tüp Bebek Cinsiyet Seçimi 2023 1

Tüp Bebek Riskleri

Uzun yıllar boyunca çocuk sahibi olmak isteyen ancak başarıya ulaşamayan çiftler için tüp bebek tedavisi, geçerliliği olan ve büyük başarılar elde etmiş olan bir tedavi yöntemidir. Ancak tüp bebek tedavisinin beraberinde getirmiş olduğu bazı sorunlar da vardır. Bunlardan birisi ise çoğul gebeliktir. Tek bir bebek beklerken, birden fazla bebeğinizin olması yüksek bir seçenektir. Doğal yollar ile elde edilen hamilelikte çoğul gebelik oranı ortalama olarak 80 doğumda 1 iken, IVF tedavisinde bu durum oldukça fazlalaşmaktadır. Normal bir doğumda bebeğinizin kilosu stabil ve beklenen bir miktarda gelirken, tüp bebek tedavisinden meydana gelen bir bebeğin kilosunda ciddi azalmalar meydana gelecektir. 

Tüp Bebek ile Doğan Bebek Sağlıklı Olur mu?

Bilinin birkaç riskin aksine normal doğan bir bebek ve tüp bebek tedavisi ile doğan bir bebek arasında büyük farklar bulunmamaktadır. Bunlardan birisi IVF tedavisinde düşük riskinin, normal doğuma göre biraz daha fazla olmasıdır. Ayrıca IVF tedavisi ile doğan bir bebek, beklenenden çok daha erken bir zaman diliminde dünyaya gelebilir. Tüp bebek tedavisinin getirmiş olduğu avantajlardan birisi doğacak olan bebeğin gelişimsel olarak çok daha az bir sorun yaşayacağı yönündedir. Gelişimsel olarak normal şartlar altında doğan bir bebekten çok daha sağlıklı bir biçimde doğmaktadırlar. Doğumdan sonra ise oluşabilecek risklere karşı birkaç gün boyunca bebekler gözetim altında tutulmalıdırlar. 

Tüp Bebek Başarı Oranı Nedir?

Günümüzde oldukça başarılı sonuçlara imza atan IVF tedavisinde başarı oranı kişilerin yaşlarına göre farklılık göstermektedir. 35 yaşında altında olan bireylerde tüp bebek tedavi başarı oranı yüzde 70 gibi bir rakama ulaşabilirken, 40’lı yaşlardan sonra tedaviyi deneyen kişiler için bu rakam yüzde 20 ila 30 civarlarında seyretmektedir. Kadının üremesine olanak veren yumurta, yaş ilerledikçe aktifliğini kaybedilen bir oluşumdur. Bu sebepten dolayı yaş ilerledikçe normal yollardan ve tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak oldukça zorlu bir süreç olacaktır. Ancak ilk denemede IVF tedavisinin tutmayacağını da unutmamanız gerekir.

IVF
Yüksek Kalite Standartları Tüp Bebek Cinsiyet Seçimi 2023 2

Tüp Bebek Cinsiyet Seçimi Mümkün mü?

IVF tedavisi, çocuk sahibi olmak isteyen ancak olamayan çiftler için olabilecek en ideal tedavilerdendir. IVF tedavisi isteğe bağlı bir tedavi olduğundan dolayı, bebeğin cinsiyeti de isteğe bağlı olabilir mi sorusu, tedavi düşünen kişilerin sıklıkla sorduğu sorular arasında yer almaktadır. IVF tedavisinde isteğe bağlı olarak cinsiyet seçmek etik olarak karşılanmamaktadır. Yine de bu duruma rağmen IVF tedavisinde bebeğin cinsiyetini seçmek mümkün kılınmıştır. Bu tedavi yöntemi tıp biliminde PGT olarak adlandırılmaktadır. Ancak her isteyen çift için yapılabilecek olan bir yöntem değildir. İçerisinde özel şartları barındırır. 

Tüp Bebek için Hangi Ülke En İyisidir?

Bebek sahibi olmak hemen hemen her çiftin hayalidir. Ancak bazı istisnai durumlar sebebi ile çiftler çocuk sahibi olamıyor iseler tüp bebek tedavisine başvurmaktadırlar. IVF tedavisi, çok çabuk yanıt verebilen bir tedavi çeşididir. Her IVF tedavisinde çiftlerin geri dönüt alma oranı yüzde 80’lere kadar çıkabilmektedir. Türkiye’de IVF sahibi olmak için belirli kriterleri sağlayabiliyor olmak gerekmektedir. Türkiye’de bu tarz prosedürleri uygulamak istemeyen kişiler IVF tedavisi için şansını yurt dışında denemeyi tercih ediyor. Türkiye’de yaşayan kişilerin IVF tedavisi için en yakın adresi Kıbrıs olmaktadır. Ancak Amerika, İspanya ve Avustralya IVF tedavisinde kendini kanıtlamış ülkelerin başında gelmektedirler. 

ABD Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisi için en ideal ülkelerden birisi de Amerika Birleşik Devletleri’dir. Hem doğurganlık ile ilgili sorunları en hızlı ve pratik bir şekilde çözmesi ve hem de laboratuvar ortamında gerçekleşecek olan işlemlerin titizlikle devam etmesinde ABD, diğer ülkelere oranla çok daha başarılı işler ortaya koymaktadır. Kısırlık sorununa tanı koyma ve tedavi işlemlerinde ve doğum uzmanlıklarında ise birinci sırada gelmektedir. Doktorlar oldukça yenilikçi ve her daim son teknoloji ile tedaviyi sürdüren Amerika, çiftler tarafından oldukça olumlu bir bakış açısı ile yaklaşılan bir ülke olmuştur. Kişilere özel tam kapsamlı IVF tedavileri uygulanmaktadır. 

Türkiye Tüp Bebek Tedavisi

Türkiye’de gerçekleştirilecek olan IVF tedavisinde çocuk sahibi olmak isteyen çiftler belirli kriterleri taşımak zorundadırlar. Çeşitli zorunluluklar olmadıkça IVF tedavisi Türkiye’de yapılmamaktadır. Tüm bunlara ek olarak devlet, IVF tedavisi gerçekleştirmek isteyen hastalara ödenek de çıkarmaktadır. Birinci denemede çok daha fazla bir ödenek çıkartırken, bu ödeneğin tutarı ikinci ve üçüncü denemelerde azalmaktadır.

SGK, IVF masraflarını karşılamaktadır. Yüklü miktarların karşılanabilmesi için yalnızca hastanelerden IVF tedavisi için uygundur raporunun alınması yeterli gelmektedir. Bu rapor ile ister devler hastanesi ister özel hastanelerde çiftler rahatlıkla tüp bebek tedavisi görebilirler. Raporun ise devlet ya da üniversite hastanelerinden temin edilmesi gerekmektedir. 

Kıbrıs IVF Tedavisi

Kıbrıs, tüp bebek tedavisinde yüksek başarı oranları sağlayan bir ülkedir. IVF tedavisinde kullanmış olduğu yüksek teknoloji ekipmanları, deneyimli uzman doktorları, sağlık çalışanları ve kaliteli hastaneleri ile tercih edilen bir ülkedir. Kıbrıs’ta IVF tedavisi yaptırmak isteyen çiftlerin evli olup olmadığına bakılmaz. İsteyen her çift istediği hastanede tüp bebek tedavisine başlayabilir. Ancak bu durum Türkiye’de tam tersidir. IVF tedavisi olmak isteyen çiftlerde nikah şartı aranmaktadır. Kuzey Kıbrıs’ta embryo, sperm ve yumurta donasyonu yasal bir şekilde uygulanmaktadır. Bu sebepten dolayı da sağlık turizminde yine en fazla tercih edilen rotalardan birisi haline gelmiştir. 

Kıbrıs Tüp Bebek Tedavisi Cinsiyet Seçimi Fiyatları

Kıbrıs, tüp bebek tedavisi için gelişmiş olanaklara sahip olan ülkelerin başında gelmektedir. Bebek sahibi olmak isteyen çiftler için harika bir alternatif olan IVF tedavisinde ise cinsiyet seçimi mümkün kılınmıştır. İstenilen cinsiyetin tayin edilmesi için IVF tedavisinde ödenmesi gereken belirlenmiş tutarlar vardır.  Kıbrıs’ta IVF tedavisi ve cinsiyet seçimi yasalara tamamen uygun bir şekilde yapılmaktadır.

Gerekli olan testlerin kadın ve erkek üzerinde denenmesi gerekmektedir. Tedaviden önce erkeklerde spermlerin analiz edilmesi ve kadınlarda rahim içi bulguların tetkiki yapılır. Çok daha önceden bir bebek sahibi olunsa dahi ilaç dozları bu hususa göre ayarlanmaktadır. IVF tedavisinde cinsiyet seçimi için MicroSort yöntemi kullanılmaktadır. Kıbrıs’ta MicroSort IUI ile Cinsiyet Seçimi 2,900€, MicroSort IVF ile Cinsiyet Seçimi 3,600€ ve MicroSort IVF ile PGD Cinsiyet Seçimi 6,300€ olmak üzere kategorize edilmiştir. 

Tüp Bebek Tedavi Fiyatları

IVF tedavisi için belirlenebilecek rakamlar kişilerin sahip olduğu kronik rahatsızlıklara ya da daha önceden kaç kez tedaviyi denediklerine göre değişebilecek olan bir konudur. IVF tedavisinin fiyatının belirlenebilmesi için çiftlerin kaç kez deneme yapacakları ve ilk denemede başarılı olup olmayacağı gibi faktörler de vardır. 2022 yılı için ortalama olarak belirlenen tüp bebek tedavisi fiyatı 20,000₺ ile 25,000₺ arasında değişiklik gösterebilmektedir. 

IVF
Yüksek Kalite Standartları Tüp Bebek Cinsiyet Seçimi 2023 3

Tüp Bebek Cinsiyet Seçimi Fiyatları

Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için cinsiyet seçimi çok büyük bir ayrıcalık yaratmaktadır. Türkiye ve Avrupa’da IVF tedavisinde cinsiyet seçimi tamamen yasak iken, bu durum Kıbrıs’ta yasallaştırılmış bir konudur. Cinsiyet belirlemek isteyen kişiler için belirlenen fiyatlar ortalama veriler ile 3,000€ ile 7,000€ arasında değişkenlik göstermektedir. IVF cinsiyet seçim fiyatlarında dönemsel olarak değişebilen ücretleri takip edebilmek önemlidir. Uygun fiyatlı IVF cinsiyet seçim olanaklarının avantajlarını ve tedavi için gerekli olan çözümleri uygun klinikler ve hastaneler ile değerlendirmek de işin bir diğer önemli kısmıdır. 

Ülkeler ve Tüp Bebek Fiyatları

IVF tedavisi için en ideal ülkelerden birisi Kıbrıs olsa da Avrupa ve Amerika’da da bu tedavi uygun koşullarda yapılmaktadır. Amerika’da tercih edilen bir tüp bebek tedavisi için ödenecek olan tutar yapılacak olan ek testlere göre farklılık gösterse de ortalama olarak 9,000€ civarındadır. İrlanda, IVF tedavisi için tercih edilen bir diğer ülkedir. 5,700€’dan başlayan tedavi masrafları ile İrlanda’da IVF tedavisi gerçekleştirmek mümkündür. IVF tedavisi için en düşük maliyetli ülke ise Türkiye’dir. 1,500€ gibi cüzi bir miktar ile kesin sonuçlu IVF tedavisine burada başlayabilirsiniz. IVF tedavisine olanak sağlayan İngiltere’de ise tedavi masrafları 9,000€’nun aşağısına düşmemektedir. 

Tüp Bebek Cinsiyet Seçimi Ülkeleri

Türkiye’de gerçekleştirilecek olan bir IVF tedavisinde cinsiyet belirlemek, yasalar yoluyla yasaklanmış olan bir durumdur. Yalnızca çok istisnai durumlar var ise tedavi görmek isteyen çiftlerin yetkili olan hastanelerden doktor onaylı bir rapor alması gerekmektedir. Genetik aktarımı ile gerçekleştirilen birtakım hastalıkların erkek ya da kız bebeklere geçme olasılığına bağlı olarak değişir. Çiftlerin böyle bir sorunu olması durumunda yalnızca bu şart ile bebeğin cinsiyetinin seçilmesini izin verilmektedir. PGT ile bebek cinsiyetinin seçilmesi Birleşik Krallık, Kıbrıs ve Rusya gibi ülkelerde yasalara uygun bir şekilde olmaktadır. Eğer yazılı izinler alınmış ise Türkiye’de de bu şartla cinsiyet belirlemek mümkündür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir