Vücut Şekillendirme Nedir? Vücut Şekillendirme Anlamı

Vücut şekillendirme işlemleri vücuttaki bölgelerde oluşan yağlanma, sarkma veya şekil bozukluklarının toparlaması için yapılmaktadır. Hastanın genel sağlık durumuna ve yapılacak işlem şahsına göre işlemler tek seansta ya da birden fazla seansta yapılabilmektedir. 

Vücut Şekillendirme Ameliyatı İşe Yarar mı?

Hareketsiz yaşam, yanlış ve kötü beslenme, aşırı kilo verme, yaşın ilerlemesi gibi nedenlere bağlı olarak vücut yapısı deformasyonlara uğramaktadır. Bu deformasyonların giderilmesi ve daha estetik görünüme sahip olmak için vücut şekillendirme ameliyatlarına olan talep gittikçe artmaktadır. Vücut şekillendirme ameliyatı olmak tek başına bir şey kazandırmaz. Aynı zamanda vücutta meydana gelen değişikliklerin korunması için yaşam tarzının değişmesi ve dikkatli beslenmesi gerekir.

Vücut Şekillendirme Çözümleri Nelerdir?

Vücut şekillendirme ameliyatları yapılacak işleme bağlı olarak lokal ya da genel anestezi altında yapılmaktadır. İşlem yapılacak bölgeye ve yapılacak işleme göre doktorlar karar vermektedir.

Liposuction

Liposuction yağ alma ameliyatı olarak da bilinmektedir. Genel olarak deri altındaki inatçı yağ dokusunun çıkarılması işlemidir. Vücutta iki farklı tür yağ dokusu bulunmaktadır. Bunlardan biri spor ve egzersizler ile incelip kalınlaşabilirken diğeri yok edilmesi zor yapılardır.

Liposuction spor ve diyet ile yok edilemeyen inatçı yağları ortadan kaldırmak için yapılan bir işlemdir.

Liposuction – yağ alma ameliyatı hakkında detaylı bilgiye liposuction adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Karın germe

Karın germe ameliyatı, orta ve alt karın bölgesindeki fazla yağların alınarak ciltteki sarkmaların düzeltildiği ve karın kaslarını sağlamlaştırıldığı bir operasyon türüdür. Bu ameliyat ile karın yağlarından ve sarkıklığa neden olan deriden kurtulmak mümkündür.

Karın germe operasyonu için farklı tetkikler kullanılmaktadır. 

Abdominoplasti – karın germe ameliyatı hakkında detaylı bilgiye karın germe adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kol germe

Kol germe işlemi birçok farklı nedenlerden dolayı kolda oluşan sarkmayı gidermek için uygulanan bir yöntemdir. Kol germe estetiği yapılırken eğer deri dokusunda tam anlamıyla bir sarkma ve bozulma yoksa liposuction yöntemi ile de sağlanabilir. Fakat konularda sarkık bir görüntü varsa liposuction yöntemi işe yaramayabilir. Bu nedenle germe ameliyatına başvurulması gerekilebilir.

Kol germe ameliyatı hakkında detaylı bilgiye kol germe adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bacak Estetiği

Baldırdan ayak bileğine kadar olan bölümdeki sarkıklık, inatçı yağ ve şekil bozukluklarının giderilmesi için yapılan işleme bacak estetiği denir.

Bacak estetiği yöntemleri ve ameliyatı hakkında detaylı bilgiye bacak estetiği adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Popo Kaldırma

Popo kaldırma ameliyatı sayesinde kişi iki saat içerisinde daha yuvarlak, daha sıkı ve daha dik görünen popoya sahip olur. Bu ameliyat bel ve karın bölgesinde oluşan yağların alınarak poponun şekillendirilmesinde kullanılır. Bu sayede istenmeyen yağlardan da kurtulmuş olursunuz.

Popo kaldırma ameliyatı hakkında detaylı bilgiye popo kaldırma adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Genital Estetik

Genital estetik her cinsiyetten, her yaştan kişinin tercih ettiği plastik cerrahi işlemidir. Hastaların cinsel organlarını değiştirdiği ve görüntüsünden rahatsız olduğu durumlarda başvurulan, bölgeye estetik görünüm kazandıran bir operasyondur.

Genital estetik ameliyatı hakkında detaylı bilgiye genital estetik adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Vucut Sekillendirme

Kilo Verdikten Sonra Vücut Şekillendirme Yapılmalı mı?

Kilo kaybından sonra yapılacak vücut-şekillendirme ameliyatı ile deri altındaki dokunun yapısı düzeltilir ve oluşan sarkmalar giderilir. Önemli miktarda kilo vermeye bağlı olarak deri elastikliğini kaybeder. Bu yüzden vücuda uyum sağlayamayan deride sarkma meydana gelir. Kilo vermeye bağlı olarak;

 • Üst kollar sarkabilir
 • Göğüslerde düzleşme veya sarkma görülebilir 
 • Karın bölgesinde yanlardan genişleme ya da sarkmalar oluşabilir
 • Kabul etlerde, kasık ve uyluklarda sarkmalar oluşabilir

Ameliyatın sonunda vücut daha düzgün ve estetik görünüme kavuşur.

Vücut Şekillendirme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vücut-şekillendirme ameliyatı yapılacak işleme göre genel ya da lokal anestezi altında yapılmaktadır. Ayrıca yapılacak işleme göre 4 ila 6 saat sürmektedir. Bazen bu süre uzayabilir. Genellikle aynı seans içinde yapılan işlemler;

 • Meme küçültme ya da dikleştirme ve karın germe
 • Meme küçültme ya da dikleştirme ve kol germe
 • Karin germe ve popo kaldırma
 • Karın germe be e uyluk germe 

Vücut Şekillendirme Ne Kadar Sürer?

Yapılacak işleme göre 4 ila 6 saat sürmektedir. Bazı durumlarda bu süre uzayabilir. 

Vücut-Şekillendirmenin Faydaları?

 • Vücutta kardiyovasküler verimliliği artırır
 • Kan basıncının düşürür.
 • Kardiyovasküler problemlerin ve metabolik hastalıkların oluşma riskinin azaltır.
 • LDL, trigliseritler ve birikmiş iç organ yağlarını azaltır.
 • Vücudun enerjik olmasını sağlar.
 • Vücut estetik görünüm kazanır

Vücut Şekillendirme Öncesi ve Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Vücut şekillendirme ameliyatı öncesi bilinmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Hastanın ameliyat öncesi detaylı bir sağlık muayenesinden geçmesi gerekir. Operasyon öncesi kan sulandırıcı ilaç ya da besin tüketilmemelidir. Sigara ve alkol kullanımı en az 2 hafta önceden kesilmelidir. Kullanılması gereken bir ilacınız varsa doktorunuza danışmanız gerekir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Ameliyat sonrası kişi 1 ya da 2 gün hastanede tutulmaktadır. Hasta ameliyat sonrası destek verilerek yürütülür. Yapılan işleme dire destekleyici kıyafet giyilmesi gerekir. Genellikle hastalar bir haftanın sonunda günlük aktivitelerini rahatlıkla yapabilirler. 3 haftanın sonunda ameliyat bölgesini zorlamadan kişi spor yapmaya başlayabilir. Ameliyattan 6 hafta sonra hastaya tüm aktiviteler serbesttir.

Vücut Şekillendirme Sonuçları

Yapılan işlem sonrasında sonuçlar genelde kalıcı olarak kabul edilmektedir. Hastaların problemleri kalıcı olarak ortadan kalktığı için vücut hiçbir zaman eski haline geri dönmez. 

Türkiye’nin En İyi Yeni Vücut Şekillendirme Teknoloji Merkezi

Türkiye yapılan araştırmalara göre en çok plastik cerrahi işlemi yapılan ülkeler arasında 6. sıradadır. Vücut şekillendirme alanında Almanya ve İtalya’yı geride bırakan Türkiye doktorların tecrübesi ile zirveye oturmaya aday bir ülke halini aldı.

Yurtdışından vücut şekillendirme ameliyatı için neden Türkiye’yi tercih ediyor sorusunun bir çok farklı yanıtı vardır. Türkiye’nin vücut şekillendirme işleminde yabancı hastalar tarafından tercih edilen bir yer haline gelmesinin nedenlerinin başında şüphesiz ki Türkiye’nin geniş ve çok deneyimli bir hekim kadrosuna sahip olması gelmektedir. Ayrıca hastane kalitesi ile hastane servis düzeylerinin iyi olması ve fiyat kıyaslamasında diğer ülkelere nazaran daha uygun olması da tercih nedenleri arasındadır. 

Bizimle iletişime geçerek ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz.

 • En iyi fiyat garantisi
 • Gizli ödemelerle asla karşılaşmazsınız.
 • Ücretsiz VIP Transferler ( Havaalanından – Otele ya da Kliniğe )
 • Paket fiyatlarına konaklama dahildir.

Vücut Şekillendirme Ne Kadar? Vücut Şekillendirme Maliyeti

Vücut şekillendirme işlemleri için net fiyat hastanın muayene olmasından sonra belirlenir. Fiyatı belirlerken hastanın durumu, yapılacak işlem ve kullanılacak yöntem göz önünde bulundurulur.

Vücut Geliştirme Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 

Vücut şekillendirme güvenli midir?

Vücut şekillendirme işlemleri adı altında yapılan birçok farklı cerrahi uygulama vardır. Kişiye uygulanacak olan işleme göre uygulama sırasında ve sonrasında oluşabilecek tüm riskler değişiklik göstermektedir. Fakat genel olarak bu ameliyatlar ciddi ve büyük zararı olmayan uygulamalardır.

Vücut şekillendirme yan etkileri nelerdir?

Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi vücut geliştirme ameliyatlarında da meydana gelebilecek bazı yan etkiler mevcuttur. Bu yan etkiler çok nadir gözükse de karşımıza çıkabilmektedir. Basit yan etkilere örnek vermek gerekirse;

 • Enfeksiyon
 • Kanama
 • Şekil bozukluğu

Ağır yan etkiler ise ciddi kanamalara bağlı hayati riskler ve anestezi riski olarak sayılabilir.

Vücut şekillendirme gerçekten işe yarıyor mu?

Farklı yaş ve cinsiyet gruplarındaki hastaların sorunlarına çözüm olarak uygulanan vücut şekillendirme operasyonları yapılacak işleme göre genel ya da lokal anestezi altında gerçekleşmektedir. Yapılan uygulamaların büyük çoğunluğu kalıcı sonuçlar verir. Uzun yıllar geçse de hastalar belli bölgelerde ya da tüm vücutta aynı deformasyonlar ile karşılaşmamaktadır.

Erkekler vücut şekillendirme yaptırabilir mi?

Vücut şekillendirme işlemleri cinsiyet fark etmeksizin yapılabilmektedir. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de genital bölge estetiği, karın germe, kol germe, bacak germe veya yağ aldırma gibi işlemler sıkça yapılmaktadır.

Güzel gözükmek istemenin kadını erkeği yoktur. Vücut yapısında oluşan şekil bozukluklarını, sarkmaları ve inatçı yağları yok etmek isteyen herkes bu operasyonları yaptırabilmektedir. 

Vücut şekillendirme ne işe yarar?

Günümüzde birçok nedene bağlı olarak vücutta ya artışı ve deri fazlalıklarını oluşumuna bağlı olarak sarkmalar görülebilir. Vücut şekillendirme operasyonları ile vücudunuzda oluşan şekil bozukluklarını giderebilir, inatçı yağlardan kurtulabilir ve sarkan derilerinizi gerdirerek daha sıkı bir görünüme sahip olabilirsiniz. Vücut şekillendirme ameliyatının yapılma süresi yapılacak işleme bağlı olarak değişmekle birlikte ortalama 4 ila 6 saat arasında sürmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir