Türkıye’de Tüp Bebek Tedavi Maliyeti-Diğer Ülkelerdeki Nedenleri Ve Fiyatları

Türkiye Tüp Bebek Tedavisi Maliyetler

Türkiye, tüp bebek tedavisinde başarılı olan ülkeler arasındaki yerini almaktadır. Yalnızca tüp bebek tedavisi için değil pek çok cerrahi müdahale gerektiren operasyonlarda da kendini kanıtlamış bir ülkedir. Son teknoloji ile donatılmış hastanelerinin yanı sıra tüp bebek tedavisi için deneyim sahibi ve birikimli doktorları da bünyesinde barındırır. Türkiye’de Dolar ve Euro’ya sabit bir endeks bulunmadığından dolayı tüp bebek fiyatları için net veriler verebilmek mümkün değildir. Ancak ortalama tüp bebek tedavisi fiyat aralığı baz alındığında 15,000₺ ila 25,000₺ arasından bir fiyat farklılığı meydana gelmektedir. Fiyatlar yalnızca tedavi masrafı dahil olup, ekstra olarak gerekebilecek komplikasyonlar ya da kullanılacak olan ilaçlar için geçerli değildir. 

Infertility’nin Tanımı Nedir?

Halk arasında kısırlık adı ile bilinene infertility, korunmasız yoldan girilen cinsel ilişkide pek çok kez denemeye rağmen hamile kalamama durumudur. Sağlıklı olan bireylerde doğal yöntemler ile bebek sahibi olmak aylık olarak %15 ile %20 arasında değişkenlik gösterebilmektedir. 35 yaş ve üzeri olan çiftlerde kısırlıktan bahsedebilmek adına 6 ay gibi bir sürenin geçmesi beklenmektedir. Kısırlık faktörleri tek bir cins üzerinde geçerli değildir. Her iki cinste de eşit oranda görülmektedir. Hiçbir doğum kontrol yöntemi kullanmamasına rağmen hamile kalamayan çiftler ise öncelikle bu konuda tedavi olmalı, daha sonrasında tüp bebek tedavisi için harekete geçmelidirler. 

Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Kadına bağlı olarak gerçekleşen kısırlık sebeplerinin arasında tiroit bozukluğu, yumurtlama düzensizliği, çikolata kisti, yumurta rezervi azlığı, ilerleyen yaş, üreme organına ait bir travma ve erken yaşta girilen menopoz olarak adlandırılabilir. Erkeğe bağlı olarak meydana gelen kısırlığa ise sperm kanallarının tıkalı olması, sperm sayısının az olması, menide herhangi bir sperm bulunmaması, oturarak çalışmak ve alkol/sigara tüketimi gibi kavramlar sebebiyet vermektedir. 

Türkiye’de Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar?

Türkiye’de yaptırılacak olan tüp bebek tedavisi için net bir fiyat aralığı vermek doğru olmayacaktır. Çünkü tüp bebek sahibi olmak isteyen kişilerin sahip oldukları genetik risk faktörleri ve tedavi sürelerinin fazlalaşması gibi etkenler, tüp bebek tedavisinin maliyetini arttırmaktadır. Sabit bir kur oranı bulunmayan Türkiye’de tüp bebek fiyatları diğer ülkelere oranla çok daha düşük maliyetler ile yapılabilmektedir. Ortalama olarak baz alındığında en düşük tedavi maliyeti 15,00₺’den başlamaktadır. 

tup bebek
Türkıye'de Tüp Bebek Tedavi Maliyeti-Diğer Ülkelerdeki Nedenleri Ve Fiyatları 1

Türkiye’de Tüp Bebek İçin Kim İyi Bir Aday Olamaz?

Tüp bebek tedavisinde başarı elde edebilmek için anne adayının 35 yaşını geçmemiş ve menopoza girmemiş olması gerekiyor. Aksi halde tüp bebek tedavisi başarısızlık ile sonuçlanacaktır. 

Erkeklerin Türkiye’de Tüp Bebek İçin Uygunluğu

Erkeğe bağlı kısırlık sebeplerini taşımayan bir birey, tüp bebek tedavisi için gerekli uygunluğu taşıyabilmektedir. Sağlanmadığı takdirde bireyin öncelikle tedavi olması gerekmektedir. 

Kadınların Türkiye’de Tüp Bebek İçin Uygunluğu

Kadınların sahip olduğu kısırlığa yol açan sebepler ya da başka bir nedene bağlı olmaksızın bir hastalığı yoksa tüp bebek tedavisi denenebilmektedir. 

Diğer Ülkelere Göre Türkiye’de Tüp Bebek Tedavisi

Diğer ülkelere oranla çok daha uygun maliyetli tüp bebek tedavisi sonuçları yaratan Türkiye’de tedavi olmak isteyen kişi sayısı günden güne artmaktadır. Yüksek başarı oranlarının, düşük maliyet ve deneyimli bir doktor ile buluştuğu Türkiye, tüp bebek tedavisi için favori rotasyonlardan birisi haline gelmiştir. En düşük tüp bebek maliyeti ile ilk sıralarda yer alan Türkiye’de tedavi için ödenecek olan miktar yaklaşık olarak 2100€ gibi bir rakamdır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir