Türkiyede Tam Bir Kaplama Seti Ne Kadar? 2023

Türkiyede tam bir kaplama seti ne kadar? Dış kaplama yaptırmak isteyen kişilerin ilk yapması gereken diş hekimi ile görüşüp muayene olması gerekir. Gülümseme hattının belirlenmesi önemli bir unsurdur. Her hastanın farklı sayıda kaplamaya ihtiyaç duyacaktır. Tam porselen, full porselen, empress, emax gibi seçenekleri arasında kişiye en uygun olan tedavi yapılabilir. 

Laminate veneer, zirkonyum uygulamaları ile beraber en çok tercih edilen tedavi seçenekleri içerisindedir. Kaplamalar isimlerinde de belirtildiği gibi tek cins malzeme, tamamen porselenden üretilmektedir. Zirkonyum için bir altyapı tabakası bulunmaz. 

Temelinde yüksek basınç ile sıkıştırılarak ve güçlendirilen, kristal yapılı seramik çekirdektir. Üzerine yine cam seramik yığılması ile estetik ve renk geçişleri tamamlanır. Maksimum ışık geçirgenliği ve tamamen kristalize yapısı ile doğal dişe en yakın sonucun elde edilen kaplamalardır. Eksik dişlerin olduğu durumların yeterli direnç sağlamayacakları için tercih edilmezdir. 

Kişinin parafonksiyonel alışkanlıklarına, çene ilişkisine ve çiğneme analizlerine göre değerlendirilmektedir. Hekim ve teknisyen açısından işlemin ve maliyetin gerektirdiği hassasiyet arttığı için diğerlerine göre full porselen kaplamaların fiyatları daha yüksek olacaktır. 

Gülüş Hattı Nedir?

Gülüş hattı, kişi güldüğü zaman, kasların tamamen kasarak derin bir gülüş haline aldığında görülen ağız içi penceresidir. Gülme hattında üst dişlerin dudağın alt kenarının, üst diş etlerinin belirli bir altın oranda olması gerekir. Derin gülme hattı olan hastaların üst diş etleri olması gerektiğinden fazla görünebilir. Bu durumu gummy smile olarak isimlendirilir. 

Güzel bir gülüşe gölge düşüren, olmasını istemediği bir durumdur. Gummy smile işlemine sahip hastalarda pek çok alternatif tedavi önerilir. Gülümseme sırasında diş etlerinin olması gerektiğinden daha fazla görünmesi, gülüşün genel hatlarını bozmaktadır. Bu durumdan memnun olmayan hastaların diş etlerinin görünme seviyesini indirmeyi hedefler. 

Türkiyede Tam Bir Kaplama Seti ( A Complete Set of Coatings in Turkey )
Türkiyede Tam Bir Kaplama Seti ( A Complete Set of Coatings in Turkey )

Tedavi planı yapılırken üst dudağın kalınlığı kasların tonusu, üst dişlerin kuron boyları değerlendirilmektedir. Birçok alternatif tedavi planı mevcuttur. Diş etlerinin kesilmesi işlemi ile diş eti seviyesinin yukarı alınabilir. Botoks uygulaması da gummy smile tercih edilen bir işlemdir. Üst dudak kasına botoks yapılarak kasın aşırı yukarı kalkması önlenerek gülümserken aşırı görünen diş etleri daha az görünür hale getirilir. Hastanın estetik beklentisini ve ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan işlemlerden birisi diş kaplamadır. 

Çevrimiçi Danışmanlık İçin İyi Fotoğraflar Nasıl Çekilir?

Çevrimiçi danışmanlık için iyi fotoğraflar nasıl çekilir? Diş hekimlerinin gülümseme çizgisini, gülümserken görülen diş sayısını belirlemek amacıyla yapılan bir durumdur. Ağız açılarının doğru görünmesi için en az 5 fotoğraf çekmek yeterli olacaktır. Yüksek kaliteli ve net fotoğraflar özellikle istenir. Panoramik röntgene de ihtiyaç duyulabilir. 

Gülümsendiği zaman alt dudağın üst kenarından başlandığı bir sınır bulunur. Bu sebeple diş hekimleri, gülüş makyajı için tam olarak kaç adet kaplama gerektiğini söylemek için gülümseme çizgisi incelenmelidir. Estetik diş hekimliği uygulamalarında güvenle kullanıldığında, biyolojik uyumları yüksek olan tedavilerdir. 

Sık sık tedavilerin kullanım yöntemleri ile beraber, estetik değeri yüksek, doğan dişler edilir. Ortak özelliklerinde estetik problem oluşturacak metal tarzı bir malzemenin olmaması ve gelişmiş sistemlerde üretilmek istenen sonuçlara ulaşmayı amaçlar. Zirkonyum kaplamalar alt yapısı açısından farklılık göstermektedir. Estetik dışında yüksek direncin beklentisi de tercih edilebilir. Dişsiz bir boşluk bulunuyorsa köprü planlanıyorsa tam seramik bir köprü yapılamaz. Tedavide zirkonyum tercih edilebilir. 

Türkiye’de Kaplama Fiyatları Ne Kadar?

Türkiye’de kaplama fiyatları, kişilerin kaç dişini hangi yöntemlerle yapılacağına göre değişiklik gösterir. Kaplama diş tedavisi yaptırılmaya karar verildiğinde, dikkat edilmesi gereken önemli nokta, yapılacak kliniğin güvenilir, doktor kadrosu bulunması, kaliteli kaplam diş malzemeleri kullanması ve hijyenik bir ortama sahip olması da önemli ölçüde değişmektedir. 

Diş koruma ve daha güzel bir gülüş amacıyla sadece ön dişlerin rengini değiştirmek, seyrek ve ayrık dişler için estetik, doğal görünüm sunmak amacıyla kaplatmak isteyen kişiler için fiyatlarda değişiklik göstermektedir. Hasarlı dişlerin koruması, yamuk ve çarpık dişleri düz bir görünüme kavuşturmak için kron kaplama tercih edilebilir. Diş hekiminin belirteceği materyalin yapılması, hasta için en uygun tedaviyi sunabilir. 

Diş hekiminin tecrübesi ve bu alandaki uzmanlığı, seçilen klinik ve kullanılan malzemelerin kalite seviyesine göre fiyatlarda değişkenlik göstermektedir. Getirtilen malzemelerin döviz kurundan da etkilenerek sürekli olarak değişmesi de yine fiyatta değişkenlik gösterir. 

Türkiye'de Tam Bir Kaplama Seti ( A Complete Set of Coatings in Turkey )
Türkiye’de Tam Bir Kaplama Seti ( A Complete Set of Coatings in Turkey )

Zirkonyum Porselen Kaplamalar

Zirkonyum porselen kaplamalar, zirkonyum dioksit altyapısına sahip porselen diş kaplaması yöntemidir. İçeriğinde metal bulunmaz. Zirkonyum, özel fırınlarda yapılan oksijenle birleşerek zirkonya seramiğine dönüştürülür. Diş kaplama malzemesi olarak kullanılabilir. Avantajı bakımından son dönemlerde çok tercih edilen bir işlemdir. 

Genellikle diş çürüğü olan veya daha estetik beyaz bir gülüşe sahip olmak isteyen kişiler tarafından yapılabilir. Estetik etkinliğinden dolayı ön dişlerde kullanımı oldukça yaygın bir kısımdır. Diş yüzeyine ya da eksik diş bölgelerinde kullanılabilir. Doğal dişlerin olduğu kadar zirkonyum kaplamalı dişlerin bakımında da o derecede özen gösterir. 

E.Max Porselen Kaplamalar

E.Max porselen kaplamalar, diş hekimliğinde hastalara daha gerçekçi, doğal görünümlü gülümseme vermek için özel seramikler daha çok kullanılmaktadır. IPS E-Max, diğer diş restoratiflerinden farklıdır. Güçlü ve güzelliği bir araya getirildiğinde özel seramik bir malzemedir. 

Tamamen seramikten yapılmış diş restorasyonları, metal içermemektedir. Bu sebeple ışık doğal dişlerde olduğu gibi içlerinde parlayabilir. Uzun ömürlü olması, fazlasıyla renk seçeneği ve insan vücuduna daha çabuk uyum sağlaması gözde işlemler arasında yerini almaktadır. 

Bu uygulama genellikle gerçekçi ve doğal gülüş vermesi için kullanılan bir kaplama türüdür. Güçlü yapısı mevcut olup, bünyesinde metal bulundurmamaktadır. Uygulama daha çok görsellik ve estetik için tercih edilmektedir. 

Bununla beraber biçimi bozuk olan dişlere sahip kişilerde ve kırık dişlerde yapılmaktadır. Fakar dişlerin her bölümlerinde kullanılmamaktadır. Tam seramik kaplama yaptırmak isteyen hastalar, öncelikle muayeneden geçirilerek uygunluk test edilmektedir. 

Hangi Kaplamalar En İyi Zirkonyum veya E.Max Porselen Kaplamalardır?

Tüm hastalarda E.max porselen kaplamalar uygun olmayabilir. Tek tek üretilen E.max köprü yapılamaz. Ayrıca hastaların dişlerinde çürük bulunuyorsa, kanal tedavili hastalarda E.max yapılması doğru olmayacaktır. E.max hastanın gerçek diş rengini yansıtır ve bu sayede hastaya daha doğal bir gülümseme sunar. 

Çürük dişler ve kök kanal tedavilerinde, bir gülümseme makyajı için estetik gölgeler veremez. Kısacası E.max her hasta için uygun olmayacaktır. Zirkonyum ise bozlukların, çürük dişlerin ve kök kanal tedavileri rahatlıkla kapatacaktır. Oldukça sağlıklı dişlere sahip olan hastaların, doğal bir gülüş istiyorsa, E.max kaplama daha doğru bir işlem olacaktır. 

Bazıların daha pahalı olduğu için E.max en dayanıklı malzeme olduğu düşünülür. Ancak bu yanlış bir düşüncedir. Zirkonyum laboratuvarda yapılan basınç testlerinden E.max kaplamaya göre daha dayanıklı sonuçlar vermektedir. 

Kaplama Paketiniz Var mı?

Kaplama paketiniz var mı? Birden fazla diş için kaplama yaptırmak isteyen hastalar için paketler bulunur. Hastaların diş tedavileri ve transferleri sağlanmaktadır. Havaalanından otele ve klinik işlemleri de dahil olmak üzere paket seçenekleri mevcuttur. Oteller şehir merkezine çok uzak değildir.  Hastanın ağız bakımını kesinlikle iyi bir şekilde yapmalıdır. Hekimin anlattığı diş fırçalama tekniği kullanılır. Gereken durumlarda diş ipi ve ağız gargaraları da düzenli olarak yapılabilir. 

Metal porselen diş kaplamada diş yapısının ölçüsü alındıktan sonrası, bu ölçülerin boyutuna uygun metal altyapı oluşturulmaktadır. Hastanın ağzında denenen metal altyapı uyumunda, diş teknisyeni tarafından özel fırçalarla beraber yapılarak diş keli oluşturulur. Daha sonrasında tekrar kontrol edilen kaplamada, cilalandıktan sonra tamamen kullanıma hazır hale getirilir. 

Türkiye'de Tam Bir Kaplama Seti ( A Complete Set of Coatings in Turkey )
Türkiye’de Tam Bir Kaplama Seti ( A Complete Set of Coatings in Turkey )

Türkiye’de Kaplama Yapılması Ne Kadar Sürer?

Türkiye’de kaplama yapılması ne kadar sürer? Diş kliniği olarak tam kaplama seri için ortalama bir hafta yeterli olacaktır. İşlemler normal şartlarda çok fazla süre almamaktadır. Ama laboratuvar kaplama hazırlıkları ortalama olarak 48 saat kadar sürmektedir. 48 saat sonra denemeler başlar ve yeni gülüşün en geç 5 günde bitirilebilir. 

İlk günün danışma ve dokümantasyon ile başlar. Genel olarak bir hastanın diş tedavisinin ortalama süreci 1 ile 2 saat sürmektedir. Geçici dişlerin 3 saatte hazırlanır ve 48 saat içinde denemelere başlanır. Tam seramik Empress diş kaplama, tek diş kaplaması için uygulanan bu teknik, metal altyapılı kaplamadan farklı olarak ön tek dişe uygulanır. Bilinmesi gereken en büyük sıkıntı, diğer kaplamalara göre dayanıklı olmamasıdır. Sert darbelere karşı kırılma ihtimali diğer malzemelere göre daha yüksektir. 

COVID-19 Pandemisinden Sonra Dental Seyahat için Türkiye’yi Ne Zaman Ziyaret 

Edebilirsiniz?

Hastanın aşısı bulunuyorsa Türkiye herhangi bir PCR testi istemez. Aşılı olmayan hastaların Türkiye seyahat rehberine bakması önemlidir. Uçuşun 48 saat kala PCR testi yapılması önemlidir. Diğer kaplama dişlerin düşmesi ya da yerinden çıkması sonrasında tekrar yapıştırılmaya çalışılmamalıdır. 

Düşen kaplamanın temiz bir yerde muhafaza edilmesi gereklidir. Sonrasında kaplamayı yapan diş hekimini arayarak durumu bildirilmesi, yapılacak en iyi seçenektir. En yakın zamanda randevu alarak diş kaplamasını geri yapıştırma işlemi yapması gerekir. Diş kaplaması üzerinde hastanın kendisinin yapıştırmaya çalışması yanış sonuçlara neden olabilir. Diş hekimi randevusuna gidene kadar çok sıcak soğuk veya sert yiyeceklerden kaçınılması gereklidir. Diş kaplamasının düştüğü kısmımdan çiğnememeye özen gösterilmelidir. Diş hekimi tarafından sağlıklı bir şekilde geri yapıştırma işlemi yapılacaktır. 

Cad/Cam ve 3D Tarama Var mı?

3D tarama, ağızın taraması ile taranır ve detaylı sonuçlar için tüm kaplamaları laboratuvarda boyutlarına göre işlenir. Birkaç kaplama için sahip dişlerinin ölçülebilir ve öğleden sonrasında hastanın işlemi bitirilebilir. Tam ağız kaplama için gereken 2 veya 3 güne ihtiyaç vardır. Bütün dişler için kaplama uygulaması fiyat olarak döviz ile bağlantılı olarak değişir. 

Kullanılan malzemelerin hem laboratuvar hem klinik maliyetlerini etkilemektedir. Bu sebeple bu sayfada diş kaplamayla ilgili yanıltıcı olmaması için fiyat bilgisi yazılmamaktadır. Bütün dişlerin kaplama olarak bazı hastalar için ön altı diş bazen alt üst çene 20 diş bazen de 32 diş kaplamasında lazım olabilir. Yapılacak her diş kaplaması maliyeti değişmektedir. Bu sebeple en sağlıklı bilgiyi ağız muayenesi sonrasında vermek daha sağlıklı bir sonuç çıkaracaktır. 

Türkiye'de Tam Bir Kaplama Seti ( A Complete Set of Coatings in Turkey )
Türkiye’de Tam Bir Kaplama Seti ( A Complete Set of Coatings in Turkey )

Gizli Maliyetleriniz Var mı?

Herhangi bir gizli maliyet bulunmamaktadır. Fiyatlarda hile bulunmaz, bunla beraber herhangi bir ek ücret talep edilmez. Herhangi bir dental ürün, laboratuvar maliyeti, diş hekimi ücreti ya da enjeksiyon ücreti alınmaz. Diş kaplama çeşitleri, porselen diş kaplamada beslenme alışkanlıklarını, ağız hijyeni ve genetik yatkınlık, dişlerin yapısını etkileyen faktörler arasındadır. 

Dişler düzenli olarak temizlenmediğinde zaman içerisinde sararma, aşınma ve çürüme yaşanmaktadır. Bu da başta olmak üzere pek çok şikâyete neden olur. Dişlerin görünümünü de negatif şekilde etkilemektedir. Diş kaplamaları ile dişin estetik görünüm ve diş sağlığını korumak görünümünü iyileştirmek mümkün olur. 

Dişlerin ön tarafını saracak şekilde dişe yerleştirilen ve ince, diş renginde kaplamalara diş kaplaması ismi verilir. Diş kaplamaları genel olarak porselen ya da kompozit materyallerle üretilmektedir. Uygulandıktan sonra kalıcı olarak dişte kalır. Diş kaplama işleminde rengi bozulmuş, anormal boyuttaki dişler veya hasar görmüş dişlerde uygulanabilir. Bu kaplamalar tercihlere göre sadece bir dişe ya da birden fazla dişe uygulanır. 

Hangi Ücretsiz Hizmetleri Sunarsınız?

Diş kaplamaların kullanım ömrü ortalama olarak 15 ile 20 yıl arasında değişkenlik göstermektedir. Kişinin ağız hijyenine gösterdiği öneme göre, sert yiyeceklerden uzak durulması gibi faktörler diş kaplamaların ömrünün uzunluğunu etkilemektedir. Diş hekiminin tavsiyelerine uyulduğu, ağız bakımına özen gösterildiği taktide kaplamaların ömrü maksimum sürede olur. 

Özellikle ön diş uygulamalarında memnuniyet oluşturan seramik diş kaplama yöntemi, renklendirme ve aşındırmaya dayanıklı popüler bir kaplama yöntemleri arasında yer alır. Kaplama işleminde kullanılan yapıştırıcı malzeme sayesinde diş kenarlarında hiçbir boşluk kalmamaktadır. Bu sayede diş çürümelerinin de önüne geçilir. Çene kemiği gelişimi tamamlamış v her yaştan kişiye uygulanır.

Endişelenme Garantiniz Yok mu?

Porselen Laminate Veneer diş kaplama, diş kaplama yöntemleri gibi tam olmayan bu kaplama, sadece dişin ön tarafında uygulanır. Son dönemlerde en çok kullanılan kaplamalardan birisidir. Dişin görünüş olarak mükemmel olmasını sağlayan porselen Laminate Veneer diş kaplaması, hastaların sevdiği diş kaplaması olarak dikkat çeker. 

Tam anlamıyla bir diş kaplama çeşidi sayılmayan yöntem, daha çok dişe yapıştırılması ile gerçekleşir. Diş teknisyeni dişe eklemeler yaparak dişi yeniden baştan yapar. Diş kaplama çeşitleri, yapısında kullanılan malzemenin adını alır. Dişinin kaplama yapılacak dişlerinin sayısı fazla ise kaplama daha dayanıklı bir yapıda olması gerekir. 

Türkiye'de Tam Bir Kaplama Seti ( A Complete Set of Coatings in Turkey )
Türkiye’de Tam Bir Kaplama Seti ( A Complete Set of Coatings in Turkey )

Türkiye’de Kaplama Yapılması için Kaç Gün Gerekir?

Türkiye’de kaplama yapılması için kaç gün gerekir? Diş kaplama işlemi ortalama olarak 5 gün sürer. Dişlerin tıraş edilmesi işlemi ile başlamaktadır. Sadece bir saat sürecek ve prosedür tamamen ağrısız olur. 2 ile 4 saat içinde hastanın geçici dişleri hazır olacak ve laboratuvar yeni kaplamaları üretmeye başlar. 

48 saat sonra hastanın kaplamaları hazır hale gelecektir. 48 saat sonunda hastanın provası başlar ve son rötuşlar ile diş çekimi 4 günde bitirilmiş olur. İhtiyatlı sebeplerle, hastaların kaplama yaptırmak için Türkiye’de en az 5 gün kalınması şarttır. 

Geçici Dişler

Diş çıkarma işleminden sonra hastanın dişleri çok hassas olacağından dolayı, hasta geçici olarak dişlerle normal hayatına devam edecektir. Geçici dişlerin akrilik malzemeden yapılır. Geçici dişler, kaplamalarla aynı renk ve şekilde olmaz. Geçici diş malzemesi standart olarak plastiğe yakın bir malzemeden yapılır. Dolayısıyla yapılacak olan porselen kaplamaya çok fazla benzer. Kaplama yapılana kadar dişlerde eksiklik olması hem hassasiyeti arttırır hem de yaşamı daha da zorlaştırıcı hale gelir. 

Diş Kliniğiniz Nerede?

Genel olarak geçici dişlerin, dişte kalma süresi 1 hafta kadar zaman alır. Bu süreçte diş etlerinin iyileşmesi, porselen kaplamaların hazırlanması için yeterli olarak bir süre olacaktır. Ağızda geçici olarak diş varken sert ürünler tüketmemeye özen gösterilmesi gerekir. Bu sayede kaldığı süre boyunca herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. 

Geçici diş protez görüntüsü porselen dişlerden ayırt edilmez. Bu nedenle daha sonra porselen diş takıldığı zaman kimse anlamaz. Bu özgüven için önemli bir parametre olarak olumlu yönde etkiler. 

Türkiyede Diş Kaplamalar için doğru adres curefinding.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir