Türkiye’de Rinoplasti (Burun Estetiği): Fiyatlar, Klinikler Ve Doktor Yorumları

Türkiye’de Rinoplasti (Burun Estetiği) Ne Kadara Mal Olur?

Türkiye’de Rinoplasti , Avrupa’dan ya da diğer ülkelerin çoğundan çok daha ucuzdur. Çünkü sabit maliyetler ve işgücü maliyetleri batı ülkelerine göre daha düşük ve yaşam daha ucuzdur. Ancak fiyatın düşük olması alacağınız kaliteyi değiştirmez kılacaktır. Türkiye’de burun estetiği yapan çoğu klinik size havalimanı transferinden lüks otellere, Türkiye’nin en iyi özel hastanelerine kadar en üst düzey hizmeti koşulsuz verecektir. Türkiye’de burun estetiği fiyatları otel ve transferler dahil 2.700€ ila 4.000 EUR civarındadır. Klinik seçerken akreditasyonlarından, klinik sertifikalarından ve uzman hekimlerin deneyimlerinden emin olun.

Türkiye’de Rinoplasti (Burun Estetiği) Paketleri Ve Fiyatları

Burun estetiği ameliyatının hem karmaşıklığı hem de kapsamı, tedavinizin genel maliyetini etkileyecektir. Türkiye’de ortalama bir burun estetiği ameliyatı maliyeti 3500 USD, minimum maliyet 2000 USD ve maksimum maliyet 7200 USD’dir. Fırsatlar ve her şey dahil paket fiyatları için kliniğimiz Curefinding ile iletişime geçebilirsiniz. 

Rinoplasti (Burun Estetiği) Nedir?

Burun estetiği ameliyatı dünya genelinde en sık yapılan cerrahi işlemlerdendir. Burun, yüzün tam ortasında yer aldığı için hem yüz ifadenize hem de doğal güzelliğinize en fazla etki eden organdır. Bu nedenle iyi yapılmış bir burun ameliyatı hem sağlık hem de estetik açıdan oldukça önemlidir. Burun estetiği ameliyatının amacı profilinize uygun bir burun yapmaktır. Kişinin tercihine göre burun ucu, burun köprüsü, burun kökü ya da burun delikleri yeniden şekillendirilebilir ve solunumla ilgili sorunlar da düzeltilebilir. 

Burun estetiği ameliyatı kişiye özel planlanmalıdır. Herkese aynı burnu yapmak istemek büyük bir yanlış olacaktır. Yüz bir bütündür. Bu nedenle bir burun estetiği ameliyatında en önemli husus burnun hem doğal görünümüne hem de işlevselliğine dikkat etmektir. Estetik burun ameliyatı, köprünün ya da burnun ucunun şeklini değiştirebilir, boyutunu küçültebilir ya da büyütebilir, burun deliklerinizi küçültebilir, dudaklar arasındaki mesafeyi ayarlayabilir. Ayrıca polip, sinüzit, burun eti ve septal deviasyon gibi solunum problemlerinin tedavisine de yardımcı olabilir. Estetik burun ameliyatı en yaygın estetik ameliyattır. 

Burun estetiği ameliyatının amacı, burnu yüz ile uyumlu hale getirmek için değişiklikler yapmaktır. Hasta nefes almada güçlük çekiyorsa, bunlar operasyon sırasında düzeltilebilir. Burun uzatılabilir veya kısaltılabilir, küçültülebilir veya büyütülebilir, burun deliklerinin ya da burun köprüsünün şekli değiştirilebilir, burun asimetrisi düzeltilebilir. Burun ucu kaldırılabilir, daraltılabilir ya da talebe bağlı olarak genişletilebilir.

Türkiye’de Rinoplasti Için Ameliyat Öncesi Hazırlık Nedir?

Burun estetiği ameliyatına hazırlanırken sizden şunlar istenebilir: 

  • Laboratuvar testi 
  • Bazı ilaçları bırakmanız veya mevcut ilaçlarınızın dozunu değiştirmeniz
  • Sigara içmeyi bırakmanız 
  • Kanamayı artırabilecekleri için aspirin, iltihap önleyici ilaçlar ve bitkisel takviyeleri almaktan kaçınmanız.

Plastik cerrahınız ayrıca işleminizin nerede uygulanacağını da görüşecektir. Rinoplasti, akredite bir ofis tabanlı cerrahi klinikte, lisanslı bir cerrahi merkezde ya da bir hastanede yapılabilir.

Rinoplasti

Burun Estetiğinden Kimler Yararlanır?

Rinoplasti, burnunuzun boyutunu, şeklini veya oranlarını değiştirebilir. Bir yaralanmadan kaynaklanan deformiteleri onarmak, bir doğum kusurunu düzeltmek ya da bazı nefes alma zorluklarını iyileştirmek için yapılabilir.

Burun estetiği ameliyatının günümüz şartlarında en çok uygulanan plastik cerrahi ameliyatlarından biri olmasının çok çeşitli nedenleri vardır. Kozmetik güzellik arayan erkekler ve kadınlar, aşağıdakilerden bir veya daha fazlasından endişe duyuyorlarsa rinoplastiyi seçebilirler: 

Burun Küçültme: Büyük bir burun diğer yüz özelliklerinizi ön plana çıkarırken küçük bir burun diğer özelliklerinizin çok belirgin görünmesine neden olabilir. 

Boyut Düzeltme: Tüm özellikleri dengeye getirerek daha buruna çok daha estetik bir görünüm kazandırır. 

Nazal Dorsal Humps: Sırt köprüsündeki bir tümsek ya da çıkıntı, profilinizi ve kendinize olan güveninizi etkiler. Bu sırt tümsekleri burnu göründüğünden çok daha büyük gösterebilir ve hatta burun ucunu da etkileyebilmektedir. Sırt kamburunu kesmek, burnun görünümünü önemli ölçüde yenileyebilir. 

Geniş Burun Delikleri: Burun deliklerinin boyutu ve şekli bile burnun görünümünü önemli ölçüde etkileyebilir. Burun estetiği ameliyatı, burun köprüsü ve tabanı arasında daha iyi bir orantı oluşturmak için burada da ayarlamalar yapabilir. Bazı durumlarda, istenen etkiyi elde etmek için sadece burun deliklerine (alarplasti) odaklanan ameliyat yeterlidir.

Türkiye’de Burun Estetiği Süreci Nasıldır?

Ameliyat, ya burun delikleri arasındaki deriyi kesmeyi (açık burun estetiği ameliyatı) ya da burun deliklerinin içinde küçük kesiler yapmayı (kapalı burun estetiği ameliyatı) içerir. Kapalı bir rinoplasti görünür iz bırakmaz ve daha az şişmeye neden olur. Ancak her zaman mümkün ya da mevcut değildir. İşlem 2 ila 3 saat arasında sürebilir.

Ameliyat Sonrası Rehabilitasyon Sırasında Hangi Kurallara Uymalıyım?

Herhangi bir ameliyattan sonra, her zaman ağırdan almalı ve ani hareketlerden kaçınmaya çalışmalısınız. Çünkü ameliyattan sonraki zaman iyileşmeye odaklanmanız gereken zaman dilimidir. Ameliyattan sonra en az üç hafta boyunca eğilmekten, bir şey kaldırmaktan ya da ıkınmaktan kaçının çünkü bu kanamaya, şişkinliğin artmasına ve morarmaya neden olabilir. İki ila üç hafta içinde hastalar hafif ağırlıklar kaldırabilir ve yürüme gibi hafif egzersizlere başlayabilirler.

Türkiye’de Burun Estetiğinden Sonra Ne Gibi Sonuçlar Bekleyebilirim?

Burun estetiği ameliyatından sonra arzu ettiğiniz kozmetik görünüme kavuşacak ve göz çok daha hoş gelen bir burun yapısına sahip olacaksınız. Tüm bunlara ek olarak ayrıca eğer kozmetik nedenlerle değil de tamamen sağlık amacıyla yapılan bir burun estetiği ameliyatı sonrasında ise tamamen iyileşmiş ve çok daha rahat nefes aldıran bir buruna merhaba diyebileceksiniz. 

Burun Estetiği riskleri nelerdir?

Riskler, herhangi bir büyük ameliyatta olduğu gibi, burun estetiği ameliyatı da aşağıdaki gibi riskleri taşır:

  • Kanama 
  • Enfeksiyon 
  • Anesteziye karşı olumsuz bir reaksiyon 

Rinoplastiye özgü diğer olası riskler bunlarla sınırlı olmamak üzere şunları içerir: burnunuzdan nefes almada zorluk 

  • Burnunuzun içinde ve çevresinde kalıcı uyuşukluk 
  • Düzensiz görünen bir burun 
  • Kalıcı olabilecek ağrı, renk değişikliği veya şişlik yara izi septumda bir delik (septal perforasyon) ek ameliyat ihtiyacı

Rinoplasti İçin Hangi Alanlar Amaçlanır?

Rinoplasti, burun iskeletini yeniden şekillendirmek ve alttaki yapıların değişmesine neden olarak burnun şeklini ve fonksiyonunu iyileştirmek için yapılan cerrahi bir işlemdir. Rinoplastiyi tercih eden kişiler, burunlarını yüz hatlarının geri kalanıyla dengede tutarlar, temiz ve sakin nefes alırlar. Ayrıca Rinoplastide kullanılan iki tip plastik cerrahi vardır. Bunlardan ilki burnun şeklini ve fonksiyonlarını geri kazandıran rekonstrüktif cerrahi, diğeri ise burnun görünümünü değiştiren estetik cerrahi olarak tanımlanmaktadır. Rekonstrüktif cerrahi, pek çok travmanın neden olduğu burun yaralanmalarını ortadan kaldırmayı amaçlar. Ayrıca rekonstrüktif solunum problemlerini ve başarısız primer rinoplastileri tedavi etmeyi amaçlar. Rinoplasti, burun deliği genişliğini daraltmak, burun ve ağız arasındaki açıyı değiştirmek ya da sinüs rahatsızlıkları gibi nefes almayı etkileyen diğer sorunları düzeltmek için de kullanılır. Açık Rinoplasti Ameliyatı, burun sisteminin açık mı yoksa kapalı mı yapılacağına bakılmaksızın, uzman ve hasta tarafından seçimi yapılır. Bu sistemlerin her biri için ön değerlendirme yapıldıktan sonra burun estetiğinin türü uzmanlar tarafından kontrol edilebilir. Kapalı burun estetiği halk tarafından bazı avantaj ve dezavantajları olan izsiz bir burun estetiği olarak bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir