Türkiye’de Mide Balonu Yaptırmak

Kimler Mide Balonu Yaptırabilir?

Mide balonu, gastroskopi yoluyla mideye yerleştirilen sıvı veya hava ile doldurulmuş silikon bir balondur. Boyutu, yemek yerken daha çabuk doymanızı sağlar. Sıvı veya hava ile doldurulmuş balon midede o kadar çok yer kaplar ki, kullanıcı daha çabuk doyar ve genel olarak daha az besin tüketir. Tokluk hissi esas olarak mide duvarının gerilmesinden kaynaklanır. Bununla birlikte, yaşam tarzı değişimi de önemli bir rol oynar. Eğer sağlıklı ve vücut yapınıza uygun diyetler ile desteklenirse mide-balonu uygulamaları, obezite tedavisinin büyük bir parçası haline gelir.  Sadece çok aşırı kilolu kişilerde uygulanan diğer zayıflama yöntemlerinin aksine orta derecede kilolu olan kişilerde de mide-balonu kullanılabilir. Mide-balonu en çok 85 ile 130 kilogram arasında olan kişilerde kullanılır. Çok obez hastalarda, bu yöntem kullanılması için bazen ağırlığını bir miktar önceden azaltması gerekir ve böylece operasyon riskini azalarak güvenli bir şekilde mide küçültme hazırlığında kullanılır.

Mide Balonu Türleri Nelerdir?

Mide-balonu sıvı veya hava ile dolu olmasına göre farklı tiplere ayrılmaktadır ve hacmi ayarlanabilmektedir. Ayrıca silikon mide balonları da vardır. Mide balonu kullanım süresi 6 aydan 12 aya kadar uzayabilir. 

Sıvı ile doldurulmuş mide balonlarının hacmi genellikle 400-500 mililitredir. Hava dolu mide-balonu, endoskopik olarak mideye yerleştirildikten sonra kateter yardımı ile içine hava ile doldurulur. Balonlar içi sıvı dolu mide balonlarından daha fazla hacme sahiptir. Hava ile doldurulmuş mide balonlarının hacmi 500 ila 750 mililitre arasında olabilir. Ancak hava ile dolu bir mide-balonu sızabilir. Ancak bu çok nadir görülen bir komplikasyondur. Mide balonunun kalitesi ve uzman bir klinik seçimi önemlidir. Hastanın bu durumu kendisinin fark etmesi mümkün değildir. Bu durum ancak mide bölgesinin röntgeni ile belirlenebilecek bir durumdur. 

Sıvı ile doldurulan mide balonlarının hacmi ayarlanabilmektedir. Mide balonuna verilen 400-500 mililitre sıvı hastanın kilo durumuna göre azaltılıp artırılabilir. Ancak hava ile doldurulan mide balonları sabit bir hacme sahip oldukları için daha sonra ayarlanamazlar ve yaklaşık 6 ay midede kalırlar.

Mide-balonu çeşitleri arasında tamamen silikon malzemeden yapılmış ayarlanabilir silikon balonlar da bulunmaktadır. Mide içine silikon balonlar yerleştirilirken, balonla birlikte mideye çapa adı verilen küçük bir parça da yerleştirilir. Çapa sayesinde balonun sönme riskine karşı ince bağırsağa girmesi engellenir. Diğer mide-balonu türleri midede 6 aya kadar kalabilirken, silikon balonlar midede 12 ay kalabilme özelliğine sahiptir. 

Mide Balonu Nasıl Takılır?

Mide-balonları hafif anestezi altında endoskopik olarak uygulanır. Yani hasta yarı baygın durumdadır. Endoskop yardımı ile mideye ince ve sönük bir balon yerleştirilir. Bu daha sonra gıda renginde (mavi) bir salin solüsyonu ile doldurulur. Salin miktarı hastanın mide hacmine göre değişiklik gösterir ve işlem sırasında sıvı miktarı cerrah tarafından karar verilir. Son kontrolden sonra endoskop çıkarılır ve işlem sonlandırılır. Hasta dinlenme odasına alınır ve yaklaşık yarım saat müşahede altında kaldıktan sonra normal günlük yaşamına dönebilir.

Curefinding’de Mide Balonu Uygulamaları

Obezite yalnızca bir kilo problemi değildir. Birçok hastalığı da beraberinde getirir ve sizin yaşam kalitenizi de düşürür. Eğer siz de obeziteyle mücadelenize rağmen istediğiniz sonucu alamıyor ve artık hayallerinize kolayca ulaşmak istiyorsanız Curefinding İstanbul kliniğimizde deneyimli hekimlerimiz sizi yalnız bırakmıyor. Gelin birlikte obezite ile mücadele edelim. Size en uygun tedavi yöntemini belirleyelim.

Mide Balonu Riskleri

Herhangi bir tıbbi prosedürde olduğu gibi, mide-balonu yerleştirme de bazı riskler taşır. Prosedüre özgü riskler, endoskoptan dolayı dişlerin, yemek borusunun veya midenin yaralanmasını kapsar. Ancak, bu çok nadirdir. 

Prensip olarak, balonun patlama riski de vardır. Daha sonra mavi renkli salin sıvısı balondan kaçar ve mukoza zarı yoluyla kana emilir. Bu da hızla idrarı maviye çevirir. Mide-balonu taktıran bireyler, balonda bir sızıntı olduğunu anlamaları için idrarın bu mavi rengine dikkat etmelidir.

Hasarlı bir mide-balonu gastroskopi (endoskopik) ile hemen çıkarılmalıdır, aksi takdirde çöken mide-balonu bağırsak tıkanıklığına neden olabilir. Mide balonunun patladığından şüphelenen herkes hemen doktorunu görmelidir. Mide-balonu gece patlarsa derhal bir hastanenin acil servisine gidilmelidir.

Mide Balonu Etkisi Nasıldır?

Mide-balonu etkisi kişiden kişiye büyük ölçüde değişebilir. Yaklaşık 10 ila 25 kilogramlık bir kilo kaybı gerçekleşebilir. Kilo kaybı operasyondan sonraki 3 ayda daha belirgin olur. 

Kilo vermedeki başarı, büyük ölçüde hastanın aynı zamanda değişen yeme davranışını sürdürmeyi ne kadar iyi başardığına bağlıdır. Hekim kontrolünde doğru diyetler yaparak başarılı sonuçlar almak kesinleşmiştir. Ancak çok fazla şekerli içecek veya tatlı tüketen, sağlığına dikkat etmeyen herkes mide balonuna rağmen kilo almaya devam edebilir. Bu yüzden mide balonu uygulaması diyetle desteklenmelidir.

Mide Balonu Uygulamasından Sonra İyileşme Süreci Nasıldır?

İşlem ortalama 20-30 dakika sürer ve hafif narkoz altında yapılır. Ayakta tedavi bazında yapılabilir. Ancak anestezi nedeniyle hasta karayolu trafiğine aktif olarak katılmamalıdır.

Bazı hastalarda Mide-balonu yerleştirildikten sonra şişkinlik, mide bulantısı ve kusma görülür. Hastaya damar yoluyla sıvı sağlamak için yaklaşık bir ila iki gün hastanede kalması gerekir.

Mide balonu Nasıl Çıkartılır?

Mide-balonu kullanım süresi dolduğunda ise mide asidinin sürekli etkisi ve mide hareketi nedeniyle balon duvarının yırtılma riskini yok etmek için en geç altı ay sonra mide-balonu çıkarılır. Mide balonunu çıkarmak için de başka bir gastroskopi gereklidir. İşlem sırasında sıvının çıkabilmesi için balon delinir. Sonuç olarak, mide-balonu sert kıvamını kaybeder ve yemek borusundan kolayca geri çekilebilir. Tüm bu prosedür genellikle sadece birkaç dakika sürer.

mide balonu 1 11zon
Türkiye’de Mide Balonu Yaptırmak 1

Mide balonu Almanya’da mı yoksa Türkiye’de mi?

Almanya’da mide-balonu tedavisi olmak bulunduğunuz şehir ve hastaneye göre farklılık gösterir. Almanya’da özel hastanelerde çoğu kez donanımsız hekimler bünyesinde çok yüksek maliyetlerle tedavi olabilirsiniz. Bu hem sağlıksız olabilir hem de çok maliyetli. Hiç kimse yüksek ücretler vererek sağlığını bozmak istemez. 

Almanya’da özel bir hastanede mide-balonu fiyatları ortalama 12.000€’dan başlar. Bu fiyat aldığınız hizmete değmez. Ancak üzülmeyin. Neredeyse bu ücretin dörtte biri kadar fiyata tedavi olmak da mümkün. Türkiye’de Mide balonu uygulaması hem daha güvenli hem de daha çok hesaplı. Türkiye’de mide balonu ücretleri yaklaşık 2.500 € – 4.000 € arasında değişmektedir. Türkiye’de yaşam maliyetinin Almanya’ya göre ucuz olması ve yüksek döviz kuru nedeniyle 

Türkiye’de daha uyguna tedavi olabilirsiniz. Düşük yaşam maliyeti sadece tedavi maliyetlerini etkilemez, aynı zamanda hastaların konaklayacak yer, ulaşım ve beslenme gibi ihtiyaçları için daha uygun harcama yapmasına olanak tanır. Ayrıca bu tedavi için çok fazla tercih edilen bir ülke olduğundan hekimler uygun fiyatlar vermektedir. Uyguna tedavi fırsatları dolayısıyla Türkiye’de bu operasyonlar daha fazla tercih edilir. Bu yüzden deneyimli hekimlerle çalışma imkânınız vardır.  Böylece deneyimli cerrahlardan başarılı mide balonu tedavisi alabilirsiniz. 

Mide Balonu Neden Türkiye’de Yapılmalı?

Birçok tedavide olduğu gibi mide balonu tedavisi için de genellikle ilk tercih Türkiye’dir. Türkiye sağlık alanında gelişmiş bir ülkedir. Yurt dışına nazaran Türkiye’de mide-balonu yaptırmak hem daha güvenli hem de daha hesaplıdır. İngiltere, ABD veya diğer ülkelerde ise mide balonu tedavi ücretleri ortalama 4,000 Euro’dan başlar. Daha uygun ücretleri mevcut olan Türkiye’nin varlığı düşünüldüğünde bu ülkelerde bu işlemin yapılması pek de avantajlı değildir. Ayrıca yurt dışında yapılan tedavilerin riskli olduğu görülmüştür. 

Yüksek fiyat politikaları nedeniyle deneyimsiz doktorların varlığı çok muhtemeldir.  Türkiye her türlü tedavi için birçok yabancının çoğunlukla tercih ettiği bir lokasyon haline gelmiştir. Fiyatların oldukça uygun olduğu ve hastaların çok kaliteli tedavileri çok ucuza fiyatlara alabilecekleri kesindir. Türkiye’de hayat pahalılığının düşük olması ve döviz kurunun yüksek olması hastaların da alım gücünün çok yüksek olmasını sağlıyor. 

Bu, kendi ülkelerindeki tedaviler için ödeyecekleri maliyeti %70’e varan miktarda azaltmalarını sağlar. Yani Türkiye’de düşük yaşam maliyeti, yüksek döviz kuru nedeniyle yurt dışına göre çok uyguna hem tedavi görebilir hem de konaklama, beslenme ve ulaşım masraflarını düşünmenize gerek kalmaz. Çünkü düşük yaşam maliyeti konaklama, beslenme ve ulaşım masraflarını da en aza indirger. 

Mide Balonu İstanbul Antalya ve İzmir 

Türkiye’de İstanbul Antalya ya da İzmir’de çok uygun fiyatlara mide balonu uygulaması yaptırabilirsiniz.

İstanbul’da mide balonu ameliyatı her hastanede farklı kalitede ve fiyattadır. Doktorun uzmanlık derecesi, müşteri memnuniyeti ya da hastanenin konumuna göre fiyat farkı bulunur. İstanbul’da mide balonu operasyonu yaptırmak 450 €’dan başlamaktadır. 

Antalya büyük bir şehir bu yüzden bu tedaviden yararlanmak isteyen hastalar çok fazla klinik araştırması yapmalı ve fazla yerden ücret alması gerekmektedir. Antalya’da mide balonu operasyonu yaptırmak ortalama 850 Euro 2000 Euro arasında değişmektedir. 

İzmir’de mide balonu tedavisi almak da mümkündür. Çok fazla klinik ve uzman hekim mevcuttur. Fakat diğer illere göre ücretler biraz daha fazladır. İzmir’de ortalama mide balonu tedavisi ücreti 1800€ civarındadır. 

Mide Balonu Türkiye’de Ne Kadara Mal Olur?

Türkiye’de yaşam maliyetinin yurt dışına göre ucuz olması ve yüksek döviz kuru nedeniyle Türkiye’de daha uyguna mide balonu tedavisi olabilirsiniz. Düşük yaşam maliyeti yalnızca tedavi maliyetlerini etkilemez, aynı zamanda hastaların konaklayacak yer, ulaşım ve beslenme gibi hayati ihtiyaçlar için daha uygun harcamalar sağlar. Uyguna tedavi fırsatları dolayısıyla Türkiye’de mide-balonu tedavileri daha fazla tercih edilir. Bu yüzden tecrübeli doktorlarla çalışma imkânınız da vardır. 

Türkiye Mide Balonu Tedavisi Başarılı mı?

Türkiye mide balonu tedavilerinde sıklıkla seçilen bir ülke olduğundan dolayı tecrübeli cerrahlardan çok başarılı operasyonlar almanı çok olasıdır. Bu konuda çok fazla deneyimli doktor ve başarılı operasyonlar gerçekleşmiştir. Tabii ki bu her sağlık kurumu için geçerli değildir. Buna dikkat etmelisiniz. Seçeceğiniz sağlık kurumu ya da hekimlerin mide balonu tedavisi konusunda tecrübeli olmasına dikkat etmelisiniz.

Türkiye’de En İyi Mide Balonu Cerrahları

Türkiye’de sayısız uzman mide-balonu cerrahı vardır. Öte yandan, Türkiye’de tedavi sağlayan hekimler alanında tecrübeli ve uzman hekimlerdir. Her biri mide-balonu operasyonları üzerine çok deneyimlidir. Uygun fiyat politikası sayesinde birçok hasta ağırladıkları için deneyimleri fazladır. Bu sebeple prosedürü ve uygulama yöntemlerini çok iyi bilir ve rastgele bir karmaşık bir durumda ne yapması gerektiğini iyi bilir. Bu da tedaviniz süresince oluşabilecek risk oranını da en aza indirger.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir