Türkiye’de Kadın Saç Ekimi Nedir, Nedenler, Çözümler ve Fiyat 2023

Türkiye’de kadın saç ekimi nedir? Nedenler, çözümler ve fiyat kadın tipi saç dökülmesinin nedenleri arasında stres, yetersiz beslenme veya hormonal düzensizlik sebepleri olabilir. Kadınlar için saç oldukça önemlidir. Günümüz estetik formları içerisinde saçlar kilit noktada bulunmaktadır. Saç dökülmesi ve kellik ilk bakışta kadınlarda fark edilmektedir. Alın çizgisinin geriye doğru kaymasında, kadın tipi saç dökülmesi, saç ekimi ile düzelir. 

Kadınlarda saç dökülmesi her etnik kökende ve yaşta yaygın olarak bulunan ortak bir sorundur. Özellikle belirli saç stillerini, sık sık yapılan boya işlemleri, besin eksikliği veya genetik problemlerden kaynaklı sıkıntıları yaşayan kadınların çoğu hızlı saç dökülesinden dolayı sorun yaşamakta. Aşırı saç dökülesinden ya da kadın tipi kellikten şikâyet ediliyorsa, kadın saç ekimi tedavilerinden faydalanabilirler. 

Kadın Saç Ekimi Nedir?

Kadın saç ekimi nedir? Kadınlar için yapılan saç ekimi yapılmadan önce saç kaybının nedeni ve kayıp derecesi tespit edilmektedir. Gün içerisinde yetişkin bir bireyin ortalama 100 ile 150 atalığında saç teli kaybı yaşanması normal bir durumdur. Ancak bazı kadınlarda bu durum saç dökülme miktarı daha çok olduğu için bir problem olma habercisi olabilir. Kadınlarda saç kaybının sebebi erkeklerden farklıdır. Bu nedenle sebebin kaynağı detaylıca incelenmesi önemlidir.

Saçın görünüşünü değiştirmek özgüveni geri kazanmak veya yalnızca saçın eskisi gibi uzun olmasını isteyen kadınların saç dökülmesinden dolayı sorun yaşaması ve düzeltememesinden kaynaklı yapılan bir tedavidir. Saç dökülmesi yalnızca erkeklerin yaşadığı bir sörün gibi görünse de ancak bu duruma kadınlarda da sıkça görülmektedir.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri, güzel ve dolgun saçlara sahip olmak her kadının istediği bir şeydir. Ancak bazı problemler sebebiyle saç dökülmeleri, saçlarda incelmelere meydana gelebilir. Saç dökülmesi, kadınları ve erkekleri estetik görünüş açısından olumsuz etkileyen problemlerden birisidir. Erkeklerde öne çıkan saç dökülmesi, kadınlar için de görülebilir. Kadınlarda saç dökülmesinin sebepleri kalıcı ya da geçici olabilir. 

Saç dökülmesi genetik faktörlerden dolayı olabilir, erkeklerde görülen erkek tipi saç dökülmeye benzemektedir. Hormonlara bağlı olarak gelişmektedir. Hormonlar progesteron, östrojen, kortikosteroidler, tiroit hormonları kadınlarda saç dokusu üzerinde etkili hormonlar arasındadır. Hormonal bozukluk ve düzensizlikler, kadınlarda saç dökülmesine neden olabilir. Bunun dışında sistemik hastalıklar ve deri hastalıkları, ilaçlar, enfeksiyon, kozmetik ürünler, vitamin ve mineral eksikliği, saç şekillendirme, psikolojik faktörler, uyku problemler, beslenme bozuklukları da yine saç dökülmesine neden olabilir.

Kadin Sac Ekimi Womens Hair Transplant 1
Kadın Saç Ekimi ( Women’s Hair Transplant )

Kadınlarda Saç Dökülmesi Türleri Nelerdir?

Kadınlarda saç dökülmesi türleri, kadınlarda saç ekimi tedavisinde kullanılan teknikler DHI saç ekimi ve FUE saç ekimi türleri arasındadır. FUE saç ekimi yönteminde mikromotor kullanılır. Saç köklerinin alındığı bölgede iz bırakmamaktadır. DHI yöntemi, saçların tıraş edilmesine gerek kalmadan uygulanabilen bir saç ekimi yöntemleri arasındadır. Her iki yöntem de kadınlar saç ekimi tedavisi için yapılabilir.

FUE tekniğinde eklenecek olan saçlar, ense bölümünden toplanarak saçsız olarak geçmektedir. FUE tekniğinde ekleyecek olan saçlar, ense bölümünden toplanarak saçsız olan bölgeye tek tek ekilmektedir. Bu sayede estetik ce doğal bir görünüm amaçlar. Kadın saç ekimi işleminin ardından hasta evine geri dönebilir. 6-8 saat süren bu operasyon genellikle tek seansta işlem biter. 

Kadınlarda Saç Ekiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Kadınlarda saç ekiminde dikkat edilmesi gereken hususlar, operasyondan 1 hafta öncesi mümkünse sigara içilmemelidir. Sigara iyileşme sürecini azaltmaktadır. Operasyondan 1 hafta öncesinde alkol alımı bırakılmalıdır. Kahve veya kafein içeren içeceklerin tüketilmemesi önemlidir.

Saç ekiminden bir hafta önce yine yeşil çay tüketimi kesilmelidir. Kronik ya da akut hastalıkları şeker, kalp, tansiyon gibi sebeplerden dolayı kullanılan ilaçlar, saç ekimi yapacak olan doktora bilgilendirilmelidir. Operasyondan 2 hafta öncesinde pıhtılaşmayı önleyen ilaçları, multivitaminleri kullanma bırakılmalıdır. Bu ilaçlar kanamada artışa neden olabilir. 

Operasyondan 1 ay öncesinde kafa derisi ve saçın ilaç, losyon sürülmemelidir. Operasyona gelmeden önce saçın yıkanmalıdır ve jöle, sprey gibi saç şekillendirici, sertleştirici ürünler kullanılmamalıdır. Saç ekimi işlemine gelmeden önce kahvaltı yapılması önemlidir. Operasyona gelirken giyip çıkarma işlemlerinin rahat olması açısından hafif veya gömlek giyilmelidir. 

Kadın Saç Ekim’i Ne Kadar Sürer?

Kadın saç ekimi ne kadar sürer? Saç ekimi operasyon ortalama 6-8 saat sürmektedir. Operasyon genellikle tek seansta biter. Saç ekimi operasyonunun 4 saat saç köklerinin alınması, bir saat saç kanallarının açılması ve son 3 saatinde açılan kanallara köklerin transfer edilmesinden oluşmaktadır. Hasta, saç ekiminden sonra pansuman için tekrar gelir. 

Operasyondan sonraki üç gün boyunca saçlar dikkatle yıkanması gereklidir. İlk hafta alın bölgesinde şişlik ve ense bölümünde kızarıklık ya da kabuklanma görülebilir. Bu oldukça normal bir durumdur, bu durum zamanla azalır ve hastanın ortalama 10 gün içerisinde iş hayatına dönebilir. Operasyon başlandığında ense bölgesinden toplanan saçsız olan bölgeye tek tek ekilmektedir. Bu sadeye estetik ve daha doğal bir görünüm elde edilir. 

Başarılı Kadın Saç Ekimi Ameliyatı İçin Hangi Ülkeyi Tercih Etmeliyim?

Başarılı kadın saç ekimi ameliyatı için hangi ülkeyi tercih etmeliyim? Saç ekimi diğer adıyla saç nakli, her iki kulağın üst sınırından, ense bölgesinin başlangıç noktasına kadar uzanan saçlı bölgeden alınan saç kökleri seyrek kısımlara nakledilmesidir. Mutlaka hekimler tarafından yapılması gereken ciddi bir işlemdir. Estetik kaygının yüksek olduğu günümüzde, saçlar görsel olarak oldukça önemli bir yere sahiptir. 

Bu nedenle saç sağlığına ve bakımına oldukça dikkat edilmesi gereklidir. Günümüzün önde gelen estetik işlemlerinden bir olan saç ekimine sadece estetik odaklı bakmamak gerekli. Sağlıklı bir uygulama olması açısından işlemi yapan doktorun mutlaka uzmanlığı olması ve merdiven altı saç ekimi merkezlerine çok dikkat edilmesi gereklidir. 

Türkiye’de Kadın Saç Ekimi

Türkiye’de kadın saç ekimi tekniklerinde her ne kadar gelişmiş olsa da işlemler hem estetik hem de sağlık açısından mutlaka kendisini ispatlamış klinikler ve uzmanlar tarafından, steril ortama uygun olan merkezlerde yapılmalıdır. Bu nedenle saç ekimi düşünen hastaların dikkat etmesi gereken durumların başında saç ekimi işleminin hastane veya cerrahi tıp merkezlerinde yetkinliği ve uzmanlığı olan kadrolar ile yapılması çok önemlidir. 

Saç ekimi yapılmadan önce tüm olasılıklara karşı fikir sahibi olmalı ve tüm prosedürler hakkında doktor tarafından bilgilendirilmesi gereklidir. Saç ekimi öncesi çevrede ve sosyal ağlarda yanlış bilgiler ile yanlış kararlar alınabilir. Bu nedenle saç ekimi hakkında uzman görüşlerin alınması önemlidir. Saç ekiminde sonuç almayı etkileyen pek çok durum bulunduğundan kişinin greft kalitesi, dökülme, donör alan yoğunluğu, beslenme alışkanlığı, yaş, alkol, sigara gibi pek çok etken bulunur. 

Kadin Sac Ekimi Womens Hair Transplant 2
Kadın Saç Ekimi ( Women’s Hair Transplant )

Türkiye’de Deneyimli Kadın Saç Ekimi Cerrahları

Türkiye’de deneyimli kadın saç ekimi cerrahisi, bu işlemde doğru bir sonuç almak için ne kadar saç ekimine ihtiyaç olduğu belirlenmelidir. Buna da mevcut açıklığın doğru belirlenmesi ile başlanmalıdır. Bu değerlendirmenin doğru yapılıp kişiye doğru ve anlaşılır bir bicinde anlatılması gereklidir. Saç ekiminde zaman ve süreç çok önemlidir. 

Tamamen sabır işidir, zamanla saçlar çıkmaktadır. Zaman içerisinde tam olarak 1 yıl içerisinde aşama aşma saçların çıkması gereklidir. Elbette kişinin yaşı, genetik faktörler, metabolizma yapısı, yapılan bakımlar, yaşam tarzı da saçların uzama hızını ve kalitesini değiştiren etmenler arasındadır. Eğer saç tellerin de zayıflama bulunuyorsa, saç mezoterapisi ile saçların güçlendirilebilir, daha sağlıklı görünmelerini sağlayabilir. 

Türkiye’de Hijyenik Saç Ekimi Klinikleri

Türkiye’de hijyenik saç ekimi klinikleri, kadınlarda saç ekimi genel olarak FUE tekniği ile yapılmaktadır. Lokal anestezi altında yapılan bu işlem ağrısız olarak geçmektedir. FUE tekniğinde ekilecek olan saçların, ense bölümünden toplanarak saçsız olan bölgeye tek tek ekilmektedir. Kadınların estetik açıdan görünümünü taşsız saç ekimi de yapılır. 

Tıraşsız saç ekimi, saç ekimi yapılacak olan bölgenin tıraş edilmeyeceği anlamına gelmektedir. Donör alanındaki ufak bir alan tıraşı edilir. Bayan saç ekiminde genellikle tıraşsız saç ekimi tercih edilir. Fakat tıraşsız saç ekimi alınan kökler, ekim yapılır uzun saç kıllarının arasında ekim yapılırken diğer köklere zarar verebileceğinden genelde tercih edilen ve tavsiye edilen tıraşlı saç ekimleridir. 

Türkiye’de Uygun Fiyatlı Kadın Saç Ekimi Tedavileri

Türkiye’de uygun fiyatlı kadın saç ekimi tedavileri, bölgesel dökülmelerde akut bir durum ya da saçkıran gibi farklı çeşitli hastalıklar nedeniyle aniden ortaya çıkan ve kafanın herhangi bir bölgesinde oluşan yuvarlak dökülmedir. Bir sene içerisinde yeni saç oluşumu gözlenmezse saç ekimine gidilebilir. Kadınlarda görülen erkek tipi dökülme, genellikle ön saç çizgisi, kafanın üst kısmında başlayan genetik özellikle bir dökülme çeşididir. Ense bölgesinde güçlü ve daha az dökülmeye meyillidir. 

Ön saç çizgisinin açılması, ön alın çizgisinin olması gerektiğinden fazlaca açık olduğu ya da sonradan açıldığı durumdur. Yara izi veya yanık izi yüzünden oluşan dökülmeler, çeşitli yaralanmaların ve kazaların sonrasında oluşan bu durumlarda da yara ya da yanığın olduğu bölgelerdeki saçlar yeniden çıkma özelliğini kaybeder.

Türkiye’de Kadın Saç Ekimi Tedavileri Neden Ucuz?

Türkiye’de kadın saç ekimi tedavileri neden ucuz? Saç ekiminin uygulanması ve başarılı olması için kişinin saçında bulunan açıklık alana yetecek kadar greft toplanması gereklidir. Yeterli açıklığın olmadığı durumlarda saç köklerinin alınabildiği yerden veya vücudun farklı noktalarından greft toplanır. 

Saç dökülmesi nedeniyle alın çizgisinin kayması ya da bozulması, kötü gözüken bölgesel saç dökülmeleri, zayıflamış saç telleri, kadınların psikolojinin olumsuz yönde etkilemektedir. Kadınlarda saç dökülmesine neden olan faktörlerin ortadan kaldırıldığında ve tedavi gerçekleştirildiğinde, saç dökülmesi düzelir. Aşırı saç dökülmesinden şikayetçi olan kadınların saç ekimi kliniklerine yönelerek kadınlarda saç ekimi ile ilgili gereken bilgilendirme sağlanır. Kadınların saç dökülmesine sebep olan faktörler ortadan kaldırıldığında ve tedavilerin gerçekleştirildiğinde saç dökülmesi de azalır.

Kadin Sac Ekimi Womens Hair Transplant 3
Kadın Saç Ekimi ( Women’s Hair Transplant )

Türkiye’de Sağlık Turizmi ve Saç Ekim’i Paket Fiyatı

Türkiye’de sağlık turizmi ve saç ekimi paket fiyatı, kadınlarda saç ekimi işleminin son dönemde kadınlar tarafından çok fazla tercih edilen bir operasyondur. Saç dökülmesi erkeklerde olduğundan kadınlarda da sıkça karşılaşılan bir sağlık sorunlarından birisidir. Onlarca farklı sebepten kaynaklanan saç dökülmesinin durdurulması için her türlü kozmetik ürüne başvurur. Saç dökülmesi devam ederse, başın üst kısmında açıklık meydana gelmektedir. 

Eğer saç dökülmesi sonucunda başın üst kısmında açıklık meydana gelmişse saç ekimi yaptırmanın zamanı da gelmiş alınamayabilir. Çünkü saçlar döküldüğü zaman kullanılan kozmetik ürünler saç çıkartılmaz. Sadece erkeklere yönelik olduğu düşünülen saç ekiminin, kadınlarda da başarılı bir şekilde uygulanabilir. İşlemlerin saç ekiminin olağan seyri ile yapılır. 

Kadınlarda Saç Ekimi İçin Uygun Aday Kimdir?

Kadınlarda saç ekimi için uygun aday kimdir? Erkek tipi saç dökülmesine sahip olan kadınlarda, hastalar saç ekimi uygun adaylar tedavi edilir. Erkeklerde olduğu gibi donör bölge denilen ense bölgesindeki saçların güçlü ve dökülmeye karşı direnç gösterir. Yeterli donör saçı olanlarda saç ekimi ile alternatif olurlar.

Skar ve travmaya bağlı olarak yaşanılan saç kaybı, saç ekimi yöntemi ile kamufle edilmektedir. Saç çizgisinin olması durumunda, yüzün daha az kadınsı görünümde olmasına sebep olabilirler. Bu hastalar için saç ekimi tedavisi ile saç çizgisinin öne alınması ile daha çekici bir görünüm kazandırılabilir. 

Örgü, sıkı at kuyruğu, sert ve sıkı tokalar ve özellikle kıvırcık saçlıların, saç düzleştirmek için geriye kuvvetli olarak çekilerek tutturulması sonucunda oluşan saç çizgisinde geri çekilme durumuna denmektedir. Saç ekimi tedavisi alternatiflerinden birisi olur.

Saç koparma hastalığı olarak da bilinen, kontrol bozukluğu olarak kabul edilen bu rahatsızlık kişinin kontrol bozukluğundan kaynaklı kabul edilen bu rahatsızlık, kişinin kaşlarını, kirpik veya saçların koparma dürtüsüne karşı koyamaması durumlarıdır. Bu durum öncelikle psikiyatrik olarak tedavi edilmesi gereklidir. Saç koparma hastalığı tamamen düzelmiş ise saç ekimi için hastaya işlem yapılabilir.

Kadınlarda Saç Ekiminde Nasıl Bir İşlem Uygulanır?

Kadınlarda saç ekiminde nasıl bir işlem uygulanır? Saç ekimi tedavileri günden düne hızla gelişim göstermektedir. Artık kadınlara yapılan saç ekimlerinde saçları tıraş etmek gerekmemektedir. Kadınlar için korkulu bir kâbus haline gelen saç tıraşı, saç ekiminde kullanılmamaktadır. Bunun yerine FUE tekniğinde kullanılarak tamamen estetik bir görünümle saç ekimi yapılabilir. 

Eski klasik saç ekimlerinde kadınların ense bölgesinde pencere gibi bir kısımda tıraş edilerek saç kökleri toplanır. Günümüzde kullanılan FUE tekniğinde, ekilecek olan saçlarda ense bölümünde teker teker toparlanarak, saç dökülmesinin olduğu kısımlarda ekim yapılır. Bu ekim sırasında saçlar, tıraş edilmediğinden, kişilerin saç ekimi yaptırdığı ilk bakışta anlaşılmaz. Saç ekiminden sonra iyileşme süreci, gündelik hayatında devam edilebilir. 

İşlemden sonraki gün pansuman ve kontrol için tekrar doktora gidilmesi gereklidir. Üçüncü gün, hastalarda doktorun yönlendirilmesi ile banyo yaparak saçlar temizlenir. Saç ekimi yapıldıktan sonraki ilk haftalarda işlem yapılan bölgede şişlik, kabuklanma veya kızarıklık yaşanabilir. Bu normal bir süreçtir. Saç ekiminin bu etkileri, bir iki hafta içinde geçecek ve hastalar kolay bir şekilde iş hayatına geri dönebilecekler.

Kadin Sac Ekimi Womens Hair Transplant 4
Kadın Saç Ekimi ( Women’s Hair Transplant )

Kadınlarda Saç Ekimi Ağrılı mı?

Kadınlarda saç ekimi ağrılımı? Bazı hastalarda saç ekimine sıcak bakmamaları, ameliyat fikri kulağa kötü ve acı verici bir işlem gibi görünmesinden kaynaklıdır. Hem FUE hem de DHI saç ekim yöntemleri herhangi bir dikiş ve eksik gerektirmediği için saç ekimi operasyonları hafif operasyonlar olarak kabul edilmektedir. 

Saç ekimi operasyonu sırasında rahatsızlığı en aza indirmek için her iki işlemde de lokal anestezi kullanılır. Bu sebeple her iki saç ekimi tekniği için hem operasyon hem de iyileşme süreci oldukça rahattır. Küçük kesilerin de ağrıya sahip olmadığı ve hızlı iyileşme gösterdiği bilinir. Bu kesiler, bir miktar hassasiyet ve kızarıklığa sebep olabilir. Yapılan uluslararası araştırmalar, kadınlarda saç ekimi başarısının erkeklere göre daha düşük olduğu gösterir.

Kadınlarda Saç Ekimi Ameliyatı için Ne Kadar Süreye İhtiyacım Var?

Kadınlarda saç ekimi ameliyatı için ne kadar süreye ihtiyacım var? Kadınlarda saç dökülmesi, genellikle ön ve orta hatlarda olur. İki kulak arası alandaki saçlar genellikle dökülme yaşanmaz ve tam dökülme yerine kısmi seyrelmeler yaşanır. Kadınlarda saç ekimi yapıldıktan sonraki ilk 3 gün ilk yıkama, operasyonun yapıldığı klinik tarafından yapılmaktadır. Sonraki 10 gün içerisinde her gün doktorun tarif ettiği şekilde evde hastanın kendisi yıkar. 

İki hafta sonrasında şok dökülme yani ekilen saçların dökülmesi yaşanır. Operasyondan 3 at sonrasında saçlar ince ince çıkmaya başlar. Zamanla ince saçlar daha da kuvvetli uzar. 8 ay ile 1 yıl sonunda arzı edilen yoğun ve hacimli saçlara ulaşılması olur. Fakat kadınlarda saç dökülmesinin sebepleri arasında erkeklerden farklı olarak anemi veya guatr hastalığına bağlı olarak gelişir. 

Saçlarımın Yeniden Çıktığını Görmeye Ne Kadar Sürede Başlarım?

Kadınlarda saç ekimi, erkeklerde görülen saç dökülmesi olduğu gibi kadınlarında aynı sorun ile karşı karşıya kalabilir. Saç seyrelmesi özgüveni sarsar ve bunun altında farklı sebepler de bulunabilir. Bu noktada saç ekimi kadınlarda saç dökülmesi nedenleriyle mümkündür. Türkiye’de saç ekimi sadece erkekler için bir seçenek değil. Türkiye, özellikle saç ekimi yaptırmak isteyen birçok kadına ev sahipliği yapılmaktadır. 

Saç ekimi için nokta, saçların neden döküldüğünün tespiti olur. Uzman bir ekip eşliğinde sorunun sebebi tespit edildikten sonra, belli bir plan dahilinde donanımlı ekipmanlarla saç ekimi gerçekleştirilmeli. Saç dökülmesine sebep olan faktörleri ortadan kaldırmak ve işlem sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalarda, kişi tarafından uygulanabilir. Böylece işlemin kalıcılığı sürdürülebilir olur. 

Kadın Saç Ekim’i Sonrası Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Kadın saç ekimi sonrası yapılması ve yapılmaması gerekenler, operasyon öncesi tedbir ve kontrol amaçlı hastaya bazı testler yapılmaktadır. Çıkan test sonuçları değerlendirilir. Greft alınacak bölgede saç tıraş edilir. Belirlenen alandaki greftler alınmaktadır. Kanallar son teknoloji uygulamaları ile tek tek açılır. Alınan greftler açılan noktalara ekilir. Ekim öncesinde alınan greftler organ nakli solüsyonunda bekletilmektedir. 

Ekim sırasında son teknoloji uygulamaları ile beraber işlem yapılmaktadır. Ekim işlemi bittikten sonra hasta iki gün yıkma yapamaz, ilk yıkama işlemi kuru tarafından yapılır. 10 gün sonrasında kabuk dökme olayı için tekrar kuruma gelmesi istenmektedir. 10 günlük süreç içerisinde hasta her gün yıkamasını kendi başına yapabilir. 

Her yıka sonrasında da her geçen gün doğal görüntüsüne kavuşur, 3 ay içerisinde ekim yapılan bölgede saçların %30 ve daha fazlası çıkmaktadır. 6 ay sonrasında %60 ile 65 oranında çıkma gerçekleşir. Her hastanın yapısına göre 8 ay ile 12 ay arasında tamamen çıkmış olur. 

Kadınlarda ve Erkeklerde Saç Ekiminin Farkı Nedir?

Kadınlarda ve erkeklerde saç ekiminin farkı, saç dökülmesi sebebiyle alın çizgisinin kayması ya da bozulması, kötü gözüken bölgesel saç dökülmeleri, zayıflamış saç telleri de kadınların psikolojik olarak olumsuz yönde etkiler. Kadınlarda saç dökülmesine neden olan faktörler, ortadan kaldırıldığında ve tedavi gerçekleştirildiğinde saç dökülmesi sorunu da ortadan kalkar.

Aşırı saç dökülmesinden şikayetçi olan kadınlarda saç ekimi kliniklerine yönelerek kadınlarda saç ekimi ile ilgili destek alınabilir. Kadınlar alın daraltma sebebiyle de saç ekimi yöntemine başvurabilir. Kadınlarda alın daraltma sebebiyle de saç ekimi yöntemine başvurur. Saç ekimi yöntemi günümüzde kadınların uygulanabilen bir tedavi şekli haline gelmiştir.

Kadınlarda Saç Ekiminde Başarı Oranı Nedir?

Kadınlarda saç ekiminde başarı oranı nedir? Yapılan araştırmalara göre kadınlarda saç ekimi başarısının erkeklere göre daha düşük olduğunu gösterir. Sebebi ise kadınlarda saç dökülmesi erkeklere benzese de tamamen farklı noktaları bulunur. Kadınlara özel saç ekimi işlemi yapılması gerekir. Kadınlara saç ekiminde uzman bir ekip tarafından saç ekimi yapıldığı zaman, başarı oranı daha fazla yükselir. 

Kadınların saç dökülmesi, genellikle ön ve orta hatlarda yaşanmaktadır. İki kulak arasında olan saçlar genellikle dökülmez ve tam dökülme yerine genelde kısmi seyrelmeler yaşanabilir. Kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri, erkeklerden farklı olarak anemi veya guatr hastalığına bağlı olarak gelişir. Hem FUE hem de DHI saç ekimi yöntemleri herhangi bir dikiş ya da eksik içermediği için operasyon ve ameliyat sonrası riskleri düşürür.

Kadin Sac Ekimi Womens Hair Transplant 5
Kadın Saç Ekimi ( Women’s Hair Transplant )

Kadınlar İçin Saç Ekiminin Faydaları

Kadınlar için saç ekiminin faydaları, uzman doktorlarla beraber çalışarak her aşamayı ayrıntılı olarak incelenir. Saç ekimi kadınlarda uygulanırken öncelikle kel olan kısmı tespit eder ve planlama yapılır. İstenen yönteme göre de ekim işlemi gerçekleşir. Seans bitiminde ise hastanın neler yapması gerektiği konusunda doktor tarafından bilgilendirilir. 

Uzman ekibin yaptığı işlemden sonra hastanın geri kalan hayatında saçların sağlıklı şekilde kullanılmasıdır. Yapılan saç ekimi işlemi için her gün farklı kişilerle çalışılmalıdır. Kellik sorunu yaşayan her kadının problemlerinin çözülmesinde büyük rol oynamaktadır. Kadın saç dökülmesi nedenleri mevsimsel değişiklikler de bu değişikliklerin vücut üzerinde etkileri, tiroid hastalıkları, aşırı stres, cilt hastalıkları, hamilelik doğum ve emzirme döneminden kaynaklı olarak saç dökülmesi yaşanabilir.

Kadın Olarak Saçımı Boyamayı Seviyorum Saç Ekimimden Sonra Aynı Şeyi Yapabilir miyim?

Saç ekimi sonrasında saç boyama işlemi yapılabilir. Fakat hassaslaşan derinin ve iyileşme döneminde olan saç kökleri açısından belirli bir süre beklemek gereklidir. Operasyon sonrasında 4-6 hafta kadara ara verilmesi gereklidir. Saç ekimden sonra hassaslaşan der, aşırı kimyasal maruz bırakılmamalıdır. İşlemden sonra saç ekimi uzmanının belirttiği süreden önce, saç boyama işlemi yapılabilir. Saçın yenilenme ve uzman aşamalarına zarar verebilir. Saç ekiminde sonra genellikle merak edilen durumlardan biriside saç boyamadır. Ekim yapılan bölgede saç ferisinde tahriş ve kanamalar meydana gelir. Saç ekimi operasyonu riskleri arasında bulunan enfeksiyon, tahriş ve kanamalara karşı dikkatli olmak önemlidir. 

Curefinding Kliniklerinde Kadın Saç Ekim’i Tedavisi Olmanın Avantajları Nelerdir?

Kadınların yaptığı saç modellerinin bazıları saçın köklerinin daha fazla güçsüzleştirebilir. Topuz, at kuyruğu ve benzeri şekillerde yapılan saç modeli yapılıyorsa, bu durum zamanla saç dökülmelerine sebep olacaktır. Bu duruma göre dökülen saçlar tekrar çıkmayabilir. Diğer bir sebeple oldukça kısıtlayıcı diyetlerde bu tür diyetlerin ani saç dökülmesi sebebiyle sıralanabilir. 

Genel olarak diyetlerin bu tür ani saç dökülmesine neden olabilir. Diyet dışında da yeme bozukluklarının da saç dökülmeye sebep olduğu yüksek bir ihtimaldir. Yeterince beslenmeyen vücutta zamanla saç dökülmesi de oluşturabilir. Vücutta bulunan hormonların da düzensizleşmesi yine saç dökülmesine neden olabilir.  

Neden Curefinding?

Kadınlarda saç dökülmesinin sebepleri arasında birçok neden gösterilebilir. Saç dökülmesini yavaşlatmak için bilinen ilaçlar, saç dökülmesini yavaşlatabilir. Saç dökülmesi için düşük seviye ışık terapisi, diğer tedavileri kullanarak saç dökülmesiyle mücadeleye ilerleme görmemiş hastalarda kullanılır. Lazer ile saç dökülmesi tedavisi saç ekimi için uygun aday olmayan hastalarda ve saç ekimi tedavisinde ek bir tedavi yöntemi olarak kabul edilebilir. 

Kozmetik yöntemler, saç ve saç derisi arasında bulunan renk kontrastlarını geçici olarak azalabilir. Saç dökülmesinin görünümünü kapatabilir. Saç köklerinin görünümünü çoğaltmak için pigment maddesini kafa derisinin dermal tabakasına yerleştiren cerrahi bir yöntemdir. SMP saç derisinin inceltme alanlarını kolaylaştırmaktadır. Saç rengi ile cilt tonu arasındaki kontrastı en aza indirerek saç görünümü oluşturmaya yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir