Türkiye’de En İyi Bariatrik Cerrahi (Mide Ameliyatı) / Bilgi- Maliyetler- Klinikler 2023

Bariatrik Cerrahi Nedir?

Bariatrik cerrahi, çok kilolu hastalarda obezite tedavisinde kullanılan bazı ameliyatları kapsayan cerrahi bir uygulamadır. Tüp mide ameliyatı ve mide by-pass ameliyatları şeklinde uygulanan obezite cerrahisi için bir dizi endikasyon gereklidir. Her kilolu hasta için bu cerrahi operasyon uygulanmamaktadır. 

Obezite tedavi edilmediğinde bir dizi sağlık sorunlarına neden olur. Bunlar; kalp krizi, DM, yüksek tansiyon ve kanser gibi hastalıklardır. Çok kilolu kişilerin hayatlarını idame ettirebilmek için bu ameliyat gerekli görülmektedir.

 Mide by- pass ameliyatında, midenin küçük bir kısmı geriye bırakılarak midenin bir kısmının alınması ve midenin uygun şekilde ince bağırsağa eklenmesi işlemi uygulanır. Tüp mide ameliyatında ise laparoskopik şekilde yani kapalı ameliyat ile midenin % 75- 80 kadar kısmının alınması ile gerçekleşir. Böylelikle kişinin midesi tüp şeklinde göründüğünden bu ismi almıştır. Küçülen mide ile kişi, eskisi kadar açlık hissetmez ve yemek yediğinde daha çabuk doyar. Böylece kilo vermesi hızlanır.

Bariatrik Müdahale Türleri

Bariatrik cerrahi uygulamalarında amaç; çeşitli sebepler ile uygulanan diyet ve kilo verdirme tedavilerinin etkili olmadığı kişilerde açlık hissinin ortadan kaldırılması ile kilo vermesini sağlamaktır. Bu cerrahi operasyonlar iki tür olarak uygulanmaktadır:

  1. Tüp mide ameliyatı (sleeve gastrektomi): Tüp mide operasyonunda midenin yaklaşık % 75 – 80 kadar kısmının ameliyat ile alınması olarak uygulanır. Tüp mide ameliyatının geri dönüşü yoktur.  Midenin kalan kısmının tüp şekline benzemesi ile bu ismi almıştır. Tüp mide ameliyatında açlık hissinin oluştuğu, midenin fundus kısmı da alınarak kişinin açlık hissi duyması ve rahatlıkla kilo vermesi sağlanır. 
  2. Mide by- pass ameliyatı: Tüp mide ameliyatında olduğu gibi bu cerrahi uygulamada da midenin yaklaşık %75- 80 kadar kısmı çıkarılır. Tüp mide ameliyatından farklı olarak midenin yanında ince bağırsağın da bir kısmı alınarak, kişinin bağırsak emiliminin de az olması sağlanır. Hasta bu şekilde daha sağlıklı kilo verebilir.

Magenballon ( Mide Balonu- Gastric Ballon)

Mide balonu, halk arasında ameliyat ile yapılan bir işlem olarak bilinse de, içi sıvı veya hava ile doldurulmuş, tıbbı silikondan yapılmış balonun mideye yerleştirilmesi esasına dayanan mide küçültme yöntemlerinden biridir. Tüp mide ameliyatı gibi geri dönüşsüz bir işlem değildir. Mide hacmini küçülterek kilo verdirmeye dayanan kullanım amacı ile doğru hastalara uygulandığında gerçekten etkili sonuçlar alınmasını sağlar. 

Yutulabilen bir silikon balonun hastaya yutturularak, mideye inen balonun içi doldurulur. Böylece kişi mide hacmi küçüldüğü hissi ile daha az acıkacak ve daha az besin tüketimi yapacaktır. Az kalori alımı ile sağlıklı bir şekilde kilo verilmesi amaçlanmaktadır. Genellikle mide balonları hastalarda 4 ile 6 ay arasında kullanılmaktadır. 12 aya kadar kullanım süresi olduğu belirtilmiştir.

Mide balonu uygulamaları 18 – 65 yaş arasındaki kişilere uygulanmaktadır. Mide balonu uygulaması yaptırmak için gereken şart ise kişinin vücut kitle indeksinin 27 ile 40 arasında olmasıdır.

Bariatric Surgery Bariatrik Cerrahi
Bariatric Surgery (Bariatrik Cerrahi)

Türkiye İle Tüp Mide Ameliyatı İçin Doğru Kliniği Seçin

Türkiye sağlık alanında oldukça deneyimli ve profesyonel doktorları ile çok gelişmiştir. Sağlık alanına yapılan yatırımlar ve kullanılan son teknolojik cihazlar ile sadece yurt içinde değil, yurt dışında da oldukça popülerdir. 

Yurt dışı vatandaşlarının sağlık sorunlarında ve ameliyatlarında Türkiye’yi seçmesinin birçok sebebi vardır. Bunlardan biri de sağlık turizminde çok başarılı olması ve hastanelerin otel konforunda hizmet vermeleridir. 

Türkiye diğer ameliyatların yanında mide küçültme olarak da bilinen obezite cerrahisinde oldukça başarılıdır. Alanında çok yetenekli genel cerrahi uzmanları tarafından yapışan ameliyatlar için Türkiye’yi tercih edebilirsiniz. Tüp mide ameliyatı için, düşündüğünüz klinik veya hastane ile iletişime geçerek sizin için en doğru zamanı belirleyebilirsiniz. Birçok hastane ve kliniğin yurt dışından gelen hastaları için planlamış olduğu özel uygulamaları bulunmaktadır. 

Ameliyatsız Mide Küçültme

Mide küçültme tercihlerinin başında ilk olarak ameliyatsız mide küçültme seçenekleri akla gelmektedir. Bu uygulamalar genel cerrahi uzmanları tarafından uygulanır. Ameliyatsız mide küçültme seçenekleri:

  1. Mide botoksu:  Bu işlem, midenin çeşitli bölgelerine endoskopik yöntemler ile botulinum toksin adı verilen botoks maddesinin enjekte edilmesi ile uygulanır. Genellikle hafif sedasyon madde verilerek hastanın sakinleşmesi sağlanır.

    Mide botoksu sonrası hastada hemen etki gözlenir. Mide kaslarının inaktif hale getirilmesi esasına dayanan işlem, hastanın açlık hissetmemesini sağlamaktadır. Böylece daha sağlıklı ve hızlı kilo verme gerçekleşebilmektedir. Mide boksunun etki etme süresi genellikle 6 ay civarında olmaktadır. Tekrar uygulama yapılabilmektedir. Bu uygulama vücut kitle indeksi 27 üzerinde olan kişilere önerilmektedir.

  1. Mide balonu: Mide balonu uygulaması ise ağızdan yutturulan tıbbi silikon ile hazırlanmış balonun mideye yerleştirilmesi esasına dayanan işlemdir. Balonun içi hava veya sıvı ile doldurularak, mide hacminin küçülmesi ile iştah azalarak kilo verilmesi amaçlanır. Bu işlemin de 6 ayda bir tekrarlanması gerekir. Doğru kişilere uygulandığında etkili sonuçlar elde edilebilir. Yine aynı şekilde mide botoksu gibi, vücut kitle indeksi 27 üzeri hastalara önerilmektedir.

Ameliyatsız Mide Küçültme İçin Doğru Kliniği Seçin

Her sağlık uygulamasında olduğu gibi mide küçültme işlemlerinde de doğru doktor ve kliniği seçmek çok önemlidir. Uygulama yapacak doktorun bu alanda deneyimli ve başarılı olması tercih edilme sebepleri arasındadır. Kendiniz için en uygun klinik ve doktor hakkında ön araştırma yapmak her zaman faydalı olmuştur. Bulunulan şehrin veya yurt dışından geliyorsanız ulaşımın kolay olduğu İstanbul’dan kendinize uygun klinik ve doktoru kolaylıkla seçebilirsiniz. Tüm Türkiye de ve İstanbul da bu alanda başarılı birçok genel cerrahi uzmanı bulabilirsiniz.

Türkiye De Obezite Cerrahisi Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Türkiye’de obezite cerrahisi ameliyatı yaptırmak istiyorsanız öncelikle klinik ve doktorunuz hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Ameliyat olmadan önce, konaklama ve refakatçi ihtiyacı için kliniğinizden bilgi almalısınız. Vize işlemleri ve ödeme kısımlarını da doktorunuz ile detaylı görüşerek Türkiye ye gelmelisiniz. Ameliyat sonrası iyileşme ve takip için gereken bilgileri doktorunuzdan alabilirsiniz. Ameliyat için gerekli olan tetkikler için ne zaman gelmeniz gerektiği ile bilgileri de doktorunuz sizinle paylaşacaktır.

Bariatric Surgery (Bariatrik Cerrahi)
Bariatric Surgery (Bariatrik Cerrahi)

Türkiye/ İstanbul’da Obezite Cerrahisi Prosedürü

Obezite cerrahisi uygulanacak kişilerden tıpkı diğer cerrahi işlemlerde olduğu gibi belirli tetkik ve görüntüleme testleri istenir. Kişinin ameliyata uygun olup olmadığı belirlenerek yaşanabilecek komplikasyonların önüne geçilir. 

Obezite cerrahisi ameliyatı olmak için en az v.k.i. 27 olması gerekmektedir. Ameliyata engel sağlık problemi yok ise ameliyat uygulanır.

Bariatrik Cerrahi Maliyeti- Türkiye’de Mide Cerrahisi

Obezite cerrahisi özel klinik ve hastanelerde uygulandığı zaman maliyetli işlemler olarak görülebilmektedir. Fakat yapılan işlemin kalitesi ve faydasına bakılmaksızın insanlar dertlerine çare bulabilmek amacı ile parayı gözden çıkarabilmektedir.

Tüp mide veya mide by- pass ameliyatları gibi cerrahi işlemler için ayrıca tetkiklerin uygulanması gereklidir. Kendinize en uygun klinik ve doktoru bulmanızın ardından maddi açıdan değerlendirme yaparak karar vermek hastanın tercihine bağlıdır. Ortalama olarak bariatrik cerrahi fiyatları kliniğin bulunduğu şehir ve talep göz önüne alındığında, 3000 dolar ile 6000 dolar arasında değişmektedir. 

Bariatrik Cerrahi Ameliyatı için en iyi adres curefinding.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir