Türkiye’de Diş Kaplama Fiyatları Ne Kadar? 2023

Türkiye’de diş kaplama fiyatlarına geçmeden dişlerin sağlığını ve estetiğini iyileştirmek için dişlerin ön kısmına ya da bütün yüzeylerine diş kaplama uygulaması yapılır; İnce kabuk şeklindeki malzemelerin dişin rengine benzer olarak konulması işlemine verilen addır. Günümüz şartlarında estetik, büyük bir rağbet görmektedir. Estetik diş kaplama türleri; Zirkonyum kaplama, tam seramik kaplama, yarım kaplama uygulaması (lamine kaplama- porselen yaprak) ve Gülüş Tasarımı uygulamalarından biridir.
Diş kaplaması, aşağıdakiler gibi bir dizi estetik sorunu çözmek için yapılmıştır: 

  • Şiddetli kırıklar
  • Deformiteler ya da diş renginde bozulmalar vb.

Uygulanması gereken kaplama sayısı diş sayısını belirler. Bu da estetik kaygıları gündeme getirir. Bazı hastalar, kırık bir dişin görüntüsünden rahatsız olduklarında sadece tek bir dişe kaplama işlemi yaptırabilirler. Bununla birlikte, simetrik bir gülümseme oluşturmak için kozmetik kaplama işlemi genel olarak ağızdaki dişlerin çoğuna yapılır. En stresli dişler ilk sekiz ön dişin altındadır.

 Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Kaplama işleminde ilk olarak lazım olan medikal analizler ve gülüş tasarımı analizleri gerçekleştirilir. Hemen sonrasında hastaya en uygun olan yöntem seçilir. Uzun yıllar öncesinde metal desteği olan porselen kaplamalar yaygın iken günümüz şartlarında zirkonya destekli kaplamalar daha yaygın hale gelmektedir. Zirkonyum diş estetiğinde en yaygın kullanılan kaplama malzemesidir. Bu tercihin sebebi doğal dişe en yakın estetik sonuçlar vermesidir. Tam seramik olan kaplamalar ve lamine kaplamalar (porselen paneller) son zamanlarda giderek çok daha popüler hale geldi.

Malzeme teknolojisindeki gelişme ve buna ek olarak çok daha iyi estetik, bu tercihin nedenleridir. Hasta diş hekimi ile diş malzemesine ve verilen bütçeye en uygun kaplama yöntemini ve türünü seçebilir.  Önce diş hekimi tüm dişin veya gerekli bir bölümünün ölçüsünü alır. Alınan tedbirler kapsamında kaplama malzemeleri ile ilgili üst yapı çalışması gerçekleştirilir. Bu malzemeye şekil verilmesi ve ağız için en uygun olan standardın kişiye özel hale getirilmesi gibi işlemleri içerir. Diş muayeneleri ve estetik değerlendirmeler gerçekleştirilir.
Hemen sonrasında hususi bir malzeme ile yapıştırılması yapılan kabuk şeklindeki kaplamalar, dişlerin geçici olarak sıcağa ve soğuğa duyarlı olmasına neden olabilir. Bu hassasiyet çok kısa bir zaman sonrasında kendiliğinden kaybolur. 


Kaplama 2 ila 4 seansta yapılabilir. Metal destekli kaplamalar bazı devlet kliniklerinde ve hastanelerde sigortalı olarak yapılabilirken, kozmetik diş kaplamaları kozmetik bir işlem olarak sınıflandırıldığı için çoğu zaman sigorta kapsamında yer almaz. Diş kaplama fiyatları hakkında detaylı bilgiye sahip olabilmek için Türk Diş Hekimleri Birliği ücret kataloğu bir rehber olarak düşünülebilir. Bunlara ek olarak diş hekiminin tecrübesine, ikamet edilen bölgeye ve uygulanacak işlemlere göre değişebilen estetik diş kaplama fiyatları ortalama 9.000 ₺ ile 11.000 ₺ rakamları arasında değişiklik göstermektedir. Kendiniz için olabilecek en uygun diş kaplama fiyatları almak için Curefinding ile iletişime geçmeyi unutmayın.

diş kaplama fiyatları
Türkiye'de Diş Kaplama Fiyatları Ne Kadar? 2023 1

Türkiye’de Diş Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Günümüz şartlarında yaygın olarak tercih edilen kaplama aracılığı ile bir başka kaplama türlerinin kullanılması kırık, çatlak ve diş çürüğü gibi problemlerden kaynaklanan kötü görünümü ortadan kaldırabilmektedir. Dişlerin sararması problemleri de kaplama ile çözülebilir. Bu usul sayesinde dişler oldukça estetik bir görüntü kazanabilmektedir.  Diş kaplama hususunda en önemli şeylerden biri de doğal olmasıdır. Ön kaplamalarda ortaya çıkma olasılığı daha yüksek olan bu durum, kaplamayı takan kişinin kendine olan güvenini arttırır ve daha güzel bir görünüm kazanmasını sağlar. Diş insan yüzünde oldukça önem arz eden bir detay için kötü bir görüntü oluşturuyorsa bu sizi rahatsız edecektir.

Diş kaplamaları, isimlerini yapılarında kullanılan malzemeden alırlar. Kaplama olacak diş sayısı fazla ise kaplamanın daha fazla sağlam olması gerekir. 2’den fazla diş kaplaması gerekiyorsa diş hekimleri çok daha fazla metal bazlı porselen veya zirkon kaplama önerir. Diş kaplama türleri şu şekildedir;

1. Metal İskeletli Porselen Diş Kaplama 

Bu metot ile diş yapısı ölçüldükten hemen sonrasında bu ölçülere göre metal iskelet yapılır. Hastanın ağzında test edilen metal yapı uyumlu ise diş teknisyeni hususi fırçalar tercih edilerek diş kalıbı oluşturur. Daha sonra tekrar kontrolü sağlanan kaplama, polisaj sonrası kullanıma hazırdır. 

2. Empress Tam Seramik Kaplama 


Tek diş kaplamaya yapılan bu yöntem, metal kaplamadan başka olarak tek bir ön dişte kullanılabilir. En büyük sorun ise başka kaplamalar kadar sağlam olmamasıdır. Güçlü darbeler nedeniyle kırılma olasılığı yüksektir. 

3.Zirkon Çerçeveli Porselen Kaplama 


Pek çok avantajı olan bu diş kaplama tekniği estetik amaçlı tercih edilmektedir. Orijinal dişe en çok benzeyen kaplama türüdür. Diş eti çekilmesine neden olmadığı için daha çok tercih edilir. 

4.Porselen Laminate Veneer Diş Kaplama 

Başka kaplama yöntemlerinde olduğu gibi bu eksik kaplama sadece dişin ön kısmına uygulanır. Kişiler tarafından en fazla tercih edilen kaplamalardan birisi haline gelmiştir. Dişin kusursuz görünmesini olanak sağlayan lamine porselen diş kaplama, hastalar tarafından sevilen kaplama olarak dikkat çekiyor.

5. Laminate Kompozit Kaplama 

Tam olarak bir diş kaplama türü değildir, bu yöntem temel olarak dişe bir şey yapıştırmayı içerir. Diş hekimi dişi eklemelerle çoğaltır. Çatlak dişlerin aralarını doldurmak veya kırık ve çatlak dişleri onarmak için kullanılan yöntemdir.

diş kaplama fiyatları
Türkiye'de Diş Kaplama Fiyatları Ne Kadar? 2023 2

Zirkonyum Diş Kaplama Fiyatları Nedir?

Zirkonyum diş kaplama fiyatları ortalama bilgileri için CureFinding, sizlere en uygun olanakları sağlamak için yardımcı olacaktır. Diş kaplama fiyatları, kişiden kişiye ve uzman hekimin tecrübesine göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Zirkon Diş Kaplama Fiyatları: 5000-6000 ₺
Porselen Diş Kaplama Fiyatları (lamine): 6500- 7500 ₺
Tam Seramik Diş Kaplama Fiyatları: 8500 ₺

PORSELEN DİŞ KAPLAMA FİYATLARI NEDİR?

Metal Kaplamalı Porselen Kaplamalar ile Zirkon Kaplamalı Kaplamalar Arasındaki Fark Nedir? 

Zirkonyum oksit ile porselen arasındaki fark, kesilecek diş sayısı her iki malzeme için de aynı olmasıdır. Metal desteğe sahip kuronların iskeleti gri metalden oluşur ve zirkonyuma göre çok daha dayanıklıdır. Estetik bir biçimde ince diş eti yapısına sahip hastalarda gri reflekse neden olabilir.  Zirkonyum destekli kronların iskeleti, zirkonyum adı verilen beyaz bir materyalden oluşur. Bu sebepten dolayı diş etinin alt kısmında gri bir yansıma oluşturmaz. 

Porselen Diş Kaplama Dişlerinize Zarar Verir Mi? 

Dişler de kozmetik sebeplerden dolayı kaplanabilir, ancak bu sadece kişinin isteğine bağlıdır.
Çeşitli nedenlerle fazla madde kaybetmiş dişleri korumak için dişlerin diş biçimindeki malzemeler ile kaplanması yöntemidir. Bu yöntem dişe zarar vermez aksine dişin ömrünü olabildiğince uzatır. Porselen kaplama fiyatları hakkında Curefinding’den uygun fiyatlı diş kaplama desteği almayı unutmayın.

Türk Diş Hekimleri Birliği’nin güncel ve sizin için ideal olan diş kaplama fiyatlarını belirleyebilmeniz için açıkladığı diş kaplama fiyatları aşağıdaki şekildedir. Ancak unutulmamalıdır ki, kişiler arasında ve ihtiyaca göre bu fiyatlarda mutlaka değişiklikler olacaktır. Kaplama yaptırılan yerin ve doktorun da deneyimleri göz önünde bulundurulmalıdır.

  • Tek diş geçici kuron kaplama: 255 ₺ 
  • Dış implant için porselen uygulaması: 1.725 ₺ 
  • Kaplama seramik: 1.500 ₺
    Yaprak Porselen diş kaplama fiyatları: 2.935 ₺

Size özel olarak hazırlanmış diş kaplama fiyat teklifleri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir