Türkıye’de Cinsiyet Seçimi İle Tüp Bebek Tedavisi Almak Mümkün Mü? 2023

Cinsiyet Seçimi ile Türkiye’de Tüp Bebek Tedavisi

Günümüzde farklı nedenlerden dolayı evlat sahibi olamayan kişilerin için harika bir yöntem olan tüp bebek sayesinde çocuk sahibi olmak oldukça kolay ve güvenilir bir hale gelmiştir. Tüp bebek tedavisinde çiftler dilerlerse bebeklerinin cinsiyetini seçebilirler. Tüp bebek tedavisinde cinsiyet seçimine PGT adı verilmektedir. PGT işlemini en kolay yoldan anlatmak gerekirse genetiğin ayıklanması durumudur. Embriyo döneminde döllenmiş olan yumurtanın, annenin karnına yerleştirileceği esnada bebeğin cinsiyeti rahatlıkla belirlenebilmektedir. Bu tedavi yöntemi ile tüp bebek talebinde, çiftler diledikleri cinsiyete sahip bebeklerine kavuşmuş olurlar. Günümüz şartlarında ise dünyanın pek çok ülkesinde yasal bir biçimde uygulanabilmektedir. 

Tüm bunlara ek olarak aslında PGT yönteminin temel amacı, tüp-bebek tedavisi esnasında genetik bozukluğu olabilecek olan embriyoları yok etmek amacıyla kullanılmaktır. PGT yöntemi sayesinde %99 gibi bir oranla bebeğin cinsiyeti kesin bir biçimde belirlenebilmektedir. Türkiye’de tercih edilen bir tüp bebek tedavisinde eğer embriyo genetik riskler taşıyorsa, cinsiyet seçimi yasal bir şekilde yapılabilmektedir. Türkiye’de kişilerin isteğine bağlı olarak cinsiyet belirleme işlemi yasalar tarafından yasaklanmıştır.

Yasalara aykırı olan bu tedavi yöntemini yalnızca doktor ve devlet hastanesi onaylı, genetik risk faktörü taşıyan kişiler için uygulanabilmektedir. Bazı genetik riskler tek bir cinsiyet üzerine toplanabilmektedir. Bu kural göze alındığında tüp bebek için cinsiyet seçimi yaptırımına izin verilmektedir. PGT ile cinsiyet belirleme tedavisi Kıbrıs başta olmak üzere pek çok ülkede yasal olarak yapılabilmektedir. Türkiye’de kişisel bir zorunluluk mevcut değilse, PGT yöntemi ile cinsiyet belirlemek yasalara uygun düşmeyen bir durumdur. Anne ve babanın genetik risk faktörü taşıdığını resmi veriler ile kanıtladığı andan itibaren PGT, yasal bir işlem olmaya başlar. 

tüp bebek
Türkıye'de Cinsiyet Seçimi İle Tüp Bebek Tedavisi Almak Mümkün Mü? 2023 1

Cinsiyet Seçimi Nedir ve Türkiye’de Mümkün mü?

PGT, tüp bebek tedavisinde cinsiyet belirlemeye yarayan bir tedavi yöntemidir. Türkiye’de yasalar tarafından yasaklanmış olan bu yöntemi uygulayabilmek adına çeşitli şartları anne adayının taşıması zorunludur. Bu şartların arasında yer alan genetik olarak bebeğe aktarılabilecek olan kromozoma ait çeşitli bozukluklar, anne adayının 40 yaşını aşmış olması, çiftlerin anomaliye sahip olan bir çocuklarının bulunması, anne ya da babadan herhangi birinin genetik olarak büyük bir risk faktörünü taşıması, sürekli olarak yaşanan çocuk düşürme vakaları, amniyosenteze karşı duyulan korku, engelli olarak doğabilecek bir bebeğin riskinin yüksek değerlerde seyretmesi, bebeğin cinsiyeti ile alakalı oluşabilecek genetik risk faktörlerinin olması, PGT yöntemini Türkiye’de yasal kılmaktadır.

Tüp bebek tedavisindeki PGT yöntemi yalnızca Türkiye’de değil daha pek çok ülkede yasadışı olarak sayılan bir yöntemdir. Amerika Birleşik Devletleri, PGT yöntemini uygulamak isteyenlere ayrıca bir ek ödeme çıkarmaktadır. Kuzey Kıbrıs, tüp bebek tedavisinde uygulanan PGT yönteminin en uygun maliyetli olarak uygulandığı ve yasal sayıldığı ülkelerin başında gelmektedir. İVF tedavisinde cinsiyet seçim talebi olmadığı takdirde doğabilecek olan bebeğin cinsiyeti %56 oranında erkek olurken, %44 oranında ise kızdır. Ancak bu veriler net değildir. Sadece tüp bebek tedavisinde erkek cinsiyet oranının fazla olmasının sebebi, embriyonun yumurtlama döneminin geç bir dönemine yerleştiriliyor olmasından kaynaklıdır. 

Tüp bebek tedavisinde bebeğin cinsiyeti 16. Haftadan itibaren öğrenilebilir. Ancak bazı durumlarda 14. Haftadan itibaren de bebeğin cinsiyeti net olarak öğrenilebilmektedir. Türkiye’de zorunlu şartları karşılayarak PGT yöntemi ile cinsiyet belirlemek isteyen bir kişi, tedavi masraflarına ek olarak fazladan ödemeler yapmak durumunda kalabilir. Kur fiyatları farklılık gösterdiğinden bu tutarlar oldukça masraflı olacaktır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir