Türkiye’de Abd’ye Karşı Tüp Bebek Tedavisinin Başarı Oranı Nedir?

Türkiye ve ABD’de Tüp Bebek Başarı Oranı

Tüp bebek tedavisini uygulamayı düşünen çiftlerin çoğunlukla sorduğu sorulardan birisi olan tedavide başarı oranı nedir kavramı sıklıkla merak edilen bir konudur. Ancak bu soruya kesin ve net bir yanıt verebilmek pek mümkün olmamaktadır. Tüp bebek tedavisinde ilk uygulamada başarı oranında babanın yaş faktörü etkili olsa da en önemli olan şey annenin yaşıdır. Başarı oranını kesin ve net bir biçimde belirleyen en önemli faktördür. Tüp bebek tedavisinde hem Türkiye’de hem de Amerika’da pek çok farklı başarı hikayeleri bulunmaktadır. Sağlıklı bir doğumla sonuçlanan tüp bebek tedavisindeki başarı, anne ve baba adaylarının doğru tedavi merkezi ya da kliniği seçimi ile doğru bir orantı içerisindedir. Diğer önemli bir mevzu ise tüp bebek merkezinde doktor ve hasta ilişkisinin ve uygulama sürecinde bir arada olmasıdır. Tüp bebek tedavisinin uygulama sürecinde sıkı bağlar kurulmalıdır. Bu güven, en sonunda mutlak başarıyı beraberinde getirecektir. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde ise tüp bebek tedavisi uygulamak isteyen bir aileye bu uygulama Türk Lirası cinsinden hesaplandığında 250,000₺’ye mal olmaktadır. Alanında deneyimli uzman doktorlar sayesinde tüp bebek tedavisinde Amerika’da da aynı Türkiye’deki gibi birbirinden farklı pek çok başarı öyküleri mevcuttur. Doğumları gerçekleşen tüp bebeklerin normal bir doğumla dünyaya gelen bir bebekten herhangi bir farkının olmadığı sıklıkla gözlenen bir durumdur. Dolayısıyla bu durum, tüp bebek tedavisi için çekimser yaklaşan çiftler için oldukça rahatlatıcı ve sevindirici bir olgudur. Dünyanın her yerinde pek çok insanın bebek sahibi olmak için tercih ettiği tüp bebek tedavisinde yüksek başarı oranları için ciddi bir genetik hastalığa sahip olmamak ve yaş faktörünün de göz ardı edilmemesi gerekmektedir. 

ıvf
Türkiye'de Abd'ye Karşı Tüp Bebek Tedavisinin Başarı Oranı Nedir? 1

Türkiye ve ABD’de Tüp Bebek Tedavisinin Maliyet Etkinliği

Tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin umutları bir hayli yüksektir. 30 yaşındaki bir kadının doğal yollardan hamile kalabilmesi 1 ay içerisinde %20 oranında mevcuttur. Yani doğum yapmak isteyen her 5 kadından birisi, korunmadan 30 günün bitiminde hamile kalabilmektedir. Tüp bebek tedavisinde hamile kalmak isteyen bir kadının yaş faktörü oldukça önem arz eder. Anne adayının yaşı ilerledikçe hamilelik oranı büyük ölçüde azalacaktır. Tüp bebek uygulaması sonrasında embriyo naklinden 15 gün sonra kanda bakılan kan testinin pozitif olması, tedavinin başarıya ulaştığının bir göstergesidir. Tüp bebek tedavisi, yüksek maliyetli bir tedavi yöntemidir. Bu tedaviyi uygulamak isteyen kişiler, bütçelerinden yüksek bir rakamı bu tedavi için ayırmaları gerekmektedir. 

Ancak tüp bebek tedavisi için alternatif olabilecek pek çok ülke bulunmaktadır. Bunlardan ikisi Türkiye ve Amerika’dır. Günümüzde Türkiye, sağlık turizmi başta olmak üzere pek çok konuda diğer ülkelere oranla çok daha az maliyetlere sahip bir ülke konumundadır. Bu sebepten dolayı da tedavi olmak isteyen kişilerin uğrak noktası haline gelmiştir. Yüksek başarı oranları, az maliyetli ve kaliteli bir tedavi hizmetiyle bütünleştiği için tüp bebek tedavisinde önce bir ülke olmayı başarmıştır. 2100€’dan başlayan tüp bebek maliyetleri ile yüksek bir tercih oranına sahiptir. Ancak tüp bebek tedavisi olmak isteyen çiftlerin bilmesi gereken 2 husus vardır. Bunlardan birisi evli olmak diğeri ise cinsiyet seçiminin yasal olmadığını bilmek durumudur.  Amerika’da bu durum söz konusu değildir ortalama olarak 7,000€ gibi bir maliyet ile tüp bebek tedavisi olmak mümkündür ve herhangi bir özel husus mevcut değildir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir