Türkiye Mide Balonu Fiyatları 2023

Türkiye mide balonu fiyatları uygulanan merkezlere bağlı olarak balon yerleştirme ücreti ortalama 5 bin ile 15 bin fiyatları arasında değişkenlik göstermektedir. Mide balonu yapıldıktan sonra çıkartma işlemi de ek masraf olarak geri dönecektir. Döviz kurundaki değişimlerden direk olarak etkilendiği için güncel fiyatlar sürekli olarak farklılık gösterir. Aynı şekilde uygulanan hastane de direk olarak etkiler. 

Mide balonu, endoskopi uygulaması ile beraber mideye yerleştirilen ve içine hava veya sıvı enjekte edilerek, mide hacmi artar ve yer kaplaması sağlanarak silikon bir balon haline getirilir. Hasta sedasyon altında olduğundan dolayı, işlemi duymaz, ağrı veya acı hissetmez.

Kilo Verme Balonunun Komplikasyonları Nelerdir?

Kilo verme balonunun komplikasyonları nelerdir? İlk iki haftalık süreç zorlu olabilir. Kramp, kusma ve bulantı en sık görülen semptomlar arasında yer alsa da genel olarak vücuda zararı olan belirtiler değildir. Kalıcı ya da tekrarlayan bir sorun varsa süreci takip eden doktor tarafından veya diyetisyene danışarak bol miktarda sıvı alındığından emin olunmalıdır. Devam eden rahatsızlıkları hafifletmek için kullanılan ilaçlarda doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Mide Balonu ile Kilo Vermeye Nasıl Hazırlanırsınız? 

Mide balonu ile kilo vermeye nasıl hazırlanırsınız? Balona alışma deneyimi kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Mide balonu taktıran bazı insanlar diğer taktıran insanlara oranla çok daha kolaydır. Kimilerine göreyse alışması daha uzun sürer. Bir hafta geçene kadar gereksiz fiziksel aktiviteden kaçınılmalıdır. Balona alıştıktan sonraki dönemlerde aktivite ve egzersiz düzeyi arttırılabilir. 

Balon yerleştirilme sonrasında, sıvılardan başlayarak, normal gıda düzeyine geçmeden midenin alışma sürecini desteklemelidir. Yumuşak gıdalarla kademeli olarak geçiş sağlanmalıdır. Mide balonu takıldıktan sonra daha hızlı tokluk hissi olacağından dolayı yeme ve içmeye dikkat edilmelidir. 

Mide Balonundan Sonra Ne Beklenir?

Mide balonundan sonra ne beklenir? Mide balonu vücutta herhangi bir yan etki meydana getirmeden, midede hacim kaplayan bir balondur. Tokluk hissettirerek daha az gıda tüketimi sağlar. Bu sayede tüketilen besin miktarı azalır ve kişinin daha çabuk doymasını sağlar. Kısıtlayıcı bir tıbbi işlemdir. Obeziteyi tedavi etmek için tercih edilir.

Temelde kişinin yediği besin miktarını azaltarak kilo kaybı sağlanır. Mide balonunun tek başına başarılı olması mümkün değildir. Mide balonu sadece bir yardımcı tedavi olarak kullanılır. Tokluk hissini arttırarak besin tüketimini sınırlamak amaçlı tercih edilir. 

gastric balloon turkey  (türkiye mide balonu)
gastric balloon turkey (türkiye mide balonu)

Mide Balonu İçin Beklenen Sonuçlar Nelerdir? 

Mide balonu için beklenen sonuçlar, mide balonu uygulamasın etkili ve sürdürülebilir olması açısından en önemli konudur. Hastanın yaşam kalitesinin değişmesidir. Hasta ameliyattan sonra kalori oranını azaltma, sporu hayatının bir parçası haline getirmezse, istenen hedeflere ulaşsa bile başarının sürdürülebilir olması imkansızdır. Bu nedenle endoskopik balon tedavileri, deneyimli doktorlar ve kilo vermeyi gerçek anlamda kafasına koymuş hastalarla başarılı sonuçlar kazanılır. 

Mide balonun vücut kitle indeksine göre 30’un üzerinde olan veya diyabet, hipertansiyon hastalığı olan kişilere veya vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olan kişilerde kilo vermeye yardımcı olduğu görülür. Mide balon uygulamasından sonra, kaç kilo verileceği kişinin hayat tarzındaki değişkenliğe bağlıdır. Fakat ortalama olarak 10-10 kilo verilmesi beklenir.

Mide Balonu Ne Kadar Süre Yerinde Kalabilir?

Mide balonu ne kadar süre yerinde kalabilir? Sorusu mide balonunun mide de kalma süresi ortalama olarak 6 -8 ay arasındadır. Mide balonu çıkarıldıktan sonra midede boşluk ve acıkma hissiyatı gelir. Eski yeme alışkanlıklarına göre değişkenlik gösterir. 12 aylık balonlar, midenin balona olan adaptasyonunu önlemek adına 3 ayda bir şişirilebilir. 6 aylık balon şişirme işlemi uygun değildir.

Mide balonu uygulaması sedasyon yani uyku halinde yapılmaktadır. Hasta işlemden sonra hemen uyandırılır. Hasta, odasında yaklaşık olarak 1 ile 2 saat arasında dinlendikten sonra, arzu ettiği taktirde hastaneden taburcu edilir. Hastaların çoğu kötü yönde yeme alışkanlıklarına dönmediği sürece 5 yıla kadar, verilen kiloları koruyabilir. 

Kilo Verme Balonu Nasıl Çıkarılır?

Kilo verme balonu nasıl çıkarılır? Genel prensibi, uygun çıkarma kitleri ile beraber söndürülür. İçi boşaltılır. Balon söndürüldükten sonra tutulur ve yemek borusundan ağza doğru çıkartılır. İşlem ortalama olarak 15 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır.

6 aylık sürenin sonunda balon yine endoskopik yardımla beraber çıkartılır. İlk yapılan işlem balonun içerisindeki sıvı tamamen boşaltılır. Sonrasında özel bir tutucuyla, ünitesinde bulunan aletlerin, balon çıkarmada işe yaramayacağını söylemektedir. Piyasa üzerinden çok çeşitli ve farklı kalitede olan mide balonu bulunur. Bu nedenle mide balonunun vücuda takılması ve çıkarılma süreci tamamen kalitesine olarak işler.

Balonu Çıkardıktan Sonra Kilonuzu Nasıl Yönetirsiniz?

Balonu çıkardıktan sonra kilo alma, fazla kiloları sebebiyle zayıflaması gereken ancak ameliyat olmaktan kaçınan kişiler için mide balonu en etkili yöntemlerden birisidir. Endoskopla mideye girilerek sıvıyla şişirilmiş balonun yerleştirildiği bir yöntemdir. 6 ay gibi bir süre içerisinde düzenli beslenmeyle beraber 15-20 kilo kadar verilmesine olanak sağlamaktadır. 

Mide balonu, geri dönüşü olan bir işlemdir. 6 ay sonra hasta istediği zaman balonu çıkarttırabilir. Bazı hastalar bir günde, bazı hastalar ise 3 günde toparlanabilir. Sonuç olarak vücutta, midenin yaklaşık olarak yarısını kaplayan yabancı bir cisim bulunuyor. Midenin buna adapte olabilmesi için önce biraz kasılır veya bulantı oluşturabilir. Bu nedenle bu tip durumlarda 1-2 gün kadar yatmak faydalı olacaktır.

Mide Balonu Geçirmeyi Düşünmeden Önce Önemli Sorular

Mide balonu geçirmeyi düşünmeden önce önemli sorular, mide balonunun ne olduğu ve ne işe yaradığı araştırılmalıdır. Daha sonrasında hangi durumlarda ve kimlere uygulandığı öğrenilmelidir. Mide balonunun faydaları ve mide balonunun kaç kiloya kadar kilo verdirebileceği bilinmelidir. İşlem sonrasında olası komplikasyonların neler olabileceği öğrenilmelidir.

Mide balonu takıldıktan sonrasında ne sıklıkla takip edilmesi gerektiği ya da işlem sonrası dönemde yapılacak diyet ve sporun kişinin hayatına ne kadar katabileceği önemlidir. Balon çıkarıldıktan sonra tekrar kilo alınabilir mi? veya mide balonunun işlem sonrasında midede söner mi? Gibi soruların cevapları da bilinmesi gereken durumlardır. Mide balonunun hangi durumlarda takılması gerektiği uzman doktora danışılması gereklidir.

Mide Balonu ile Ne Yiyebilirim?

Mide balonu ile ne yiyebilirim? Bu işlemi yaptırmak isteyenler için önemli bir sorudur. Rahatsızlık hissetmeyen hastalarda operasyondan iki sonra, diğer hastaların ise hastanın durumuna bağlı olarak 2-5 gün arası yumuşak bir diyet yapılmalıdır. Beslenme planları tamamen hastanın durumuna bağlı olarak diyetisyen tarafından esnek biçimde devam edilir. 

Bu dönemde diyetisyenin sebze-meyve püreleri, yumurta, peynir, et, balık, tavuk ve tam tahıllar gibi gıdalar eklenebilir. Porsiyonlar küçültülür. Et grubu iyi pişmiş şekilde yenmeli ve duruma bağlı olarak blender ile püre haline getirilmiş olmalıdır. Yemekler yavaş yavaş yenmelidir. Öğünler arasında en az 1 saat kadar bir sürenin geçmesine dikkat edilmelidir.

Mide Balonu Ne Kadar Güvenli?

Mide balonu ne kadar güvenli? Mide balonu cerrahi bir operasyon olmayan ve son zamanlarda en sık tercih edilen obezite tedavileri arasında yer alır. Balonun hastanın beslenme alışkanlıklarını değiştirmesi ve bu süreçte tokluk hissi yaşayarak 6 ay ile 1 yıl arası, 10 ile 25 kilonun verilmesini sağlar. Günümüzde sıklıkla tercih edilen 4 farklı mide balonu bulunur. 

  • Elipse yutulabilir
  • Ayarlanabilir
  • 6 aylık
  • 12 aylık 

Mide için takılabilmesi adına, hastanın 18 yaşını doldurmuş ve 70 yaşından büyük olmaması gerekmektedir. Aynı zamanda vücut kitle indeksinin 27 ve üzerinde olan kişilere takılmaktadır. Ayrıca zayıflamak isteyip ancak mide operasyonu olmak istemeyen hastalar için kısa sürece zayıflamasını sağlayan bir alternatif tedaviler arasında yer almaktadır.

Mide Balonu İçin Ne Kadar Kilolu Olmalısınız?

Mide balonu için ne kadar kilolu olmalısınız? Mide balonu uygulamasının yapılabilmesi için herhangi bir kilo sınırı bulunmamaktadır. Mide balonu uygulaması için önemli olan kilo seviyesi değil, vücut kitle indeksinin oranıdır. Vücut kitle indeksi 25 ve üzerinde olan kişilere ve 30’un üzerinde olan obezite seviyesinde hastalara mide balonu takılmaktadır. 

Diyetle ve egzersizler istenmeyen fazla kiloların verilemediği cerrahi işlem olmadan kilo vermek isteyen kişilerin alternatif çözüm arayışına girer. Yutulabilir mide balonu verilebilir, yalnızca bunun öncesinde hastanın detaylı bir şekilde muayene edilmesi önemlidir. Yeme alışkanlıklarının incelenmesi, mevcut sağlık durumunun uygun olup olmadığı bilinmelidir.  Daha öncesinde geçirmiş olduğu ameliyatlar ile ilgili tedaviler, doktora bildirilmelidir.

Mide Balonu Patlarsa Ne Olur?

Mide balonu patlarsa ne olur? obeziteden ve var olan aşırı kilolardan kurtulmak için takılan mide balonu, cerrahi girişim içermemesi nedeniyle oldukça fazla kişinin tercih ettiği bir yöntemdir. Endoskopi ile beraber kısa sürede hemen takılan mide balonu, zayıflama konusunda en hızlı sonuç veren bir yöntemdir. 

Yemek borusu üzerinden geçerek mideye ulaştıktan sonra en uygun yerde bırakılır, mide balonu risk ve komplikasyon açısından oldukça güvenilir bir yöntemdir. Vücutta uyumlu olduğu söylenen mide balonu, elbette ki her tedavide olduğu gibi bunda da yan etki görülebilir. Bu yan etkilerinin yanında mide balonun patlaması veya yırtılması gibi bir durum söz konusu değildir. Sadece şekli balona benzediği için mide balonu adı verilir. 

gastric balloon turkey  (türkiye mide balonu)
gastric balloon turkey (türkiye mide balonu)

Mide Balonu ile Ne Kadar Kilo Verebilirsiniz?

Mide balonu ile ne kadar kilo verebilirsiniz? Bu tedavi yöntemi ortalama olarak 6 ay ile 12 ay arasında kullanılır. Bu süre içerisinde sadece mide balonunun değil hastanın da kendi hayatında düzenli olarak yapması gereken diyetler ve spor vardır. Hayatındaki kötü yeme alışkanlıkları ve tempolu bir sporla hızlıca kilo verilebilir. 

Bunun için sadece mide balonu değil hastanın da azimli bir şekilde uğraşması gerekmektedir. Mide balonu sadece tokluk hissi oluşturarak hastanın daha az yemesine yardımcı olur. Eğer ki eski yeme alışkanlıkları bırakılmaz ve devam edilirse, mide balonu beklenildiği kadar etkili olmayacaktır. Ortalama olarak 10 ile 15 kiloya kadar verilebilir.

Türkiye’de Mide Balonu Ameliyatı Ne Kadar?

Türkiye’de mide balonu ameliyatı ne kadar? Mide balonu ücreti, kullanılan malzemenin markasına, tercih edilen mide balonu çeşidine kadar, uzman kişilerin tecrübesine göre değişkenlik göstermektedir. Tercih edilen merkezin son teknolojik cihazlarla çalışması, mide balonu takıldıktan sonraki ihtiyaç durulan ek tedaviler de göz önüne alınarak her hasta için ayrı bir fiyatlandırma olacaktır.

Sürekli olarak döviz kurunun değişmesi de getirtilen malzemelerin fiyatlarında da değişkenlik olacaktır. Bu nedenle güncel bir fiyat söylemek için kişinin tercih ettiği merkezde veya hastaneden bilgi alınmalıdır. Kişinin vücut kitle indeksi de sağlık sorunları ve ihtiyaçlar göz önüne alınarak değerlendirilmelidir.

Mide Balonu ameliyatları için doğru adres curefinding.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir