Türkiye Diş Kron Fiyatları Ne Kadar? 2023

Diş kron fiyatları, kaybolan estetik ve işlevinin yerine konması için dişinizin üst tabakasına yerleştirilen bir restorasyondur. Buna ek olarak dişlerinizi kırılmaya dayanıklı bir hale getirir.  Rengi değişmiş, yontulmuş ya da eksik dişleri olan bir kişinin öz güveni olmayacağı gibi sağlığı da tehlike altındadır. Sağlıklı dişler, gülüşünüzün ve karakterinizin önemli bir tamamlayıcısıdır. Rengi değişmiş, yontulmuş ya da eksik dişler her şeyden önce gülümsemenizi ve başarınızı etkiler. Araştırmalar, güzel bir gülümsemesi olan kişilerin hayatın pek çok yerinde çok daha başarılı olduklarını göstermektedir.

Kron Kaplamanın Faydaları Nelerdir? 

Ağızdaki eksik dişlerin kapatılması anlamına gelen kuron kaplama, ilk kez çıkacak olan dişin üst kısmı olan dişin yüzeyinde kaybolan görsel ve fonksiyonel kaliteyi geri kazandırmak için kullanılan bir tedavi methodudur. Gıda teması, estetik ve sağlık nedenleriyle kullanılan taç protezi son derece güçlü bir yapıya sahiptir. Ayrıca yüksek ısırma basıncına dayanıklıdır. Ek olarak, kron kaplamanın uzun ömürlü olmasına ek olarak pek çok hasta için de oldukça yararlı bir uygulamadır. Kron kaplama hastaya orijinal bir görünüm kazandırır. Kron kaplama diş etleri ile son derece iyi bir uyum yakalar. Ayrıca alerjik tepkimelere de sebebiyet vermez.

Kron Kaplama Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kron kaplama yaptıran bir hastanın günlük yaşantısında herhangi bir sorun yoktur. Ancak kaplamanın orijinal ve dayanıklı gözükmesi için hastanın diş ve ağız sağlığına dikkat etmesi gerekir. Hasta rutin bir biçimde dişlerini fırçalamalı ve diş hekimi rutin kontrollerini yarıda bırakmamalıdır. Kuron protezi dayanıklı ve güçlü olmasına rağmen dişe fazladan baskı ve kuvvet uygulamaktan kaçınmalısınız. 

Kron Kaplama Uygulamaları Nelerdir?

Kron kaplamalar, pek çok diş koşulunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Kron kaplamalar dişlerin küçültülmesi ve kaplanması ile yapılır. Kuron kaplama, pek çok yönden köprü işleminden farklılık göstermektedir. Köprü protezi; Dişin şeklinin bozulduğu durumlarda diş kırılması, çürükler ve zayıf diş kırılmasını önlemek için kullanılır. Buna ek olarak estetik nedenlerle; Hastanın dişlerini beyazlatmak için uygulanan onarım yöntemlerinden biridir. Günümüzde diş kaplamalarında seramik altyapı olarak zirkonyum uygulamaları da yerleşmiştir. Son derece dayanıklı bir malzeme olan zirkonyum ile desteğin sağlandığı seramik kaplamalar ışığı yansıtır ve diş etlerinin daha renkli ve sağlıklı görünmesine olanak verir.

Kron, kırılan bir diş için oldukça ideal bir seçenek olmaktadır. Ancak herhangi bir tedavi yöntemi için karar verildiğinde çoğunlukla merak edilen şey tedavi tutarının ne olacağı yönündedir. Diş kron fiyatları da bu konuda merak edilen bir husus olmuştur. Diş kron fiyatları kişinin hasarına göre, tercih edilen doktorun tecrübesine, inisiyatifine göre ve tedavi olmak istediğiniz semte göre farklılıklar içerebilmektedir. 2022 diş kron fiyatları ise ortalama bir tutar olarak şöyle belirlenmiştir;

Tek (geçici) diş kron fiyatları: 255 ₺

Dış implant için porselen diş kron fiyatları: 1.725 ₺ 

Kaplama seramik diş kron fiyatları: 1.500 ₺ 

Yaprak Porselen diş kron fiyatları: 2.935 ₺

Tedavinize uygun diş kron fiyatlarının detayları için Curefinding ile iletişime geçin.

Diş kron fiyatları
Türkiye Diş Kron Fiyatları Ne Kadar? 2023 1

Türkiye’de Diş Kron Çeşitleri Nelerdir?

Kron Kaplama Çeşitleri 

 Metal ve Desteksiz Tam Kişisel Kaplama Tipi: Küçük kesik ve zararlarda metal koruma uygulanabilir. Eski bir method olan metal kaplamalı porselen kuronlarda tercih edilmemektedir. 

 Cercon Kaplama Tipi: Cercon, zirkonyum ve seramik kelimelerinin tek kelimede birleştirilmesiyle oluşturulmuş çeşididir. Seramik ise zirkonyum tabakasının porselen ile kaplanmasıyla oluşturulur. Ceron kaplama 900 MPa gücüne erişmiştir. En fazla fiziki yüklere dayanır ve ışık geçirme fonksiyonu ile diş maddesinin nefes almasına olanak verir. Ayrıca doku uyumluluğu ve pek çok farklı uygulaması ile Ceron Veneer diş hekimliği sektöründe yeni bir çağın habercisidir ve diş hekimleri arasında en yaygın kullanılan sistem haline gelmiştir. Orijinal dişler ışığın geçmesine izin verdiği için dişlerde derinlik ve parlaklık vardır. Bu nedenden dolayı Cercon kaplama çok önemlidir. 

Öneri yazı: Zirkonya Kaplama Nedir?

Kron Kaplamaların Avantajları Nelerdir?

Metaller, ışıklara ağızda değillermiş gibi kamera benzeri bir görünüm verirken, tam porselen dişleri olduğu şekli ile gösterir. Komple şablon ile doğal diş görünümünde ve daha sağlıklıdır.

Veneer Kron Seramik ve Porselen Diş Arasındaki Fark Nedir?

Lamine dişler ile porselen, tam seramik dişlerin malzemesi hemen hemen aynıdır. Lamine’den tek farkı, dişin ön kısmına takma tırnak şekline benzer olarak yapıştırılan ve dişin arkasına hiçbir şekilde temas etmeyen estetik diş sistemine verilen addır. Tam seramikte tüm dişe uyum sağladığı için dişin arkasından temas ettirilir.

Hangi Durumda Laminat, Hangi Durumda Tam Seramik Tercih Edilir? 

Kişinin dişlerine gereğinden fazla dolgu işlemi yapılmışsa, kanal tedavisi uygulanmış ise, tırnak yeme, diş gıcırdatma vb. gibi bağımlılıkları mevcutsa kişinin lamine dişin kullanım esnasında düşmesine neden olan alışkanlıkları var oluyorsa kesinlikle tam seramik kaplama önerilir. Bu hastalarda laminatın ön yüzeyi yapışkan olduğu için düşme riski vardır. Ancak ikisi de aynı malzemeyi içerir. Laminat’ın tek bir avantajı vardır. Dilin değdiği yüzeylere dokunmadığımız veya üzerini örtmediğimiz için kişinin sohbet esnasında ya da dil hareketlerinde gözle görülür bir fark olmaz. Tam seramik kaplamalar ile laminate arasındaki tek fark, dişin her yönünde uygulanması ve bu nedenle daha güçlü bir tutuş sağlaması, ancak dişin arkasının işlenmesini gerektirmesidir.

Günümüzde hastalardan eski siyah dolgular çıkarılarak ve bilgisayar sistemi ile ağız ölçüleri alınarak porselen dolgu yapılabilmektedir. Bir sonraki gün veya bir iki saat içerisinde bu yapılan dolgular hastalara yapıştırma şeklinde yapılarak tamamlanır. Eğer hastada siyah bir dolgu mevcutsa, cam-seramik dolgu takmak istiyorsa öncelik olarak eski dolgunun çıkarılması gerekir.  Tam seramik dolgular tümü ile bilgisayar kontrollü olduğundan diş ve dolgunun uyum sağlaması son derece mükemmeldir. Klinik ortamda iki tip dolgu kullanılır. Birincil olarak kompozit adı verilen plastik temelli dolgulardır. İkincil yöntem ise metal dolgular, siyah dolgulardır. Ancak günümüz şartların siyah dolgu yaptırmayı tercih eden kimse neredeyse hiç kalmadı.

Kompozit dolgular zamanla yiyeceklerdeki asitlerden dolayı diş ile uyumsuz hale gelebilir ancak porselen dolgular bu uyumsuzluğu ortadan kaldırmıştır. İlk günkü gibi varlığını sürdüren ve bu sayede uzun yıllar orijinal halini koruyan dolgulardır.

PRP günümüz şartlarında oldukça popüler bir tedavi seçeneğidir. PRP bireyin kanından elde edilir. Tip dilinde bu durum, kök hücre ismi ile de bilinir. Bireyin kan hücrelerinin spesifik bir aygıt ile toplanarak hazırlanan bir sıvının bireyin vücuduna enjekte edilmesi ya da yara bölgesine yerleştirilmesi, yara iyileşmesini hızlandırıcı ve doku iyileşmesinde hızlandırıcı bir etkisi olan, fayda sağlanan bir tedavi methodudur.

Neden Curefinding?

Alanında en iyi olmayı kendine bir misyon edinmiş olan Curefinding, diş kronlarının yapılışında da her zaman en iyisi olmaya devam ediyor. Diş ve diş eti problemlerinin tedavi ücretleri ortalama olarak yüksek meblağlara ulaşabiliyor. Diş kron fiyatları da bunlardan bazılarıdır. Hastanın dişinin hasar alma durumuna göre değişiklik gösterebilen diş kron fiyatları Curefinding ile sizlere daha doğru fiyatlar ve en doğru uygulamalar ile yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir