Türkiye’de Mide Balonu Maliyeti Ne Kadar? 2023

Mide balonu fiyatları kişiye ve tedaviye göre farklılık gösterebilir. Bu tedavi ile birey kilo verme fiiline önemli bir adım atar. Mide balonu, bireylerin zayıflama umuduyla uzman hekimler tarafınca uygulandığı endoskopik bir işlemdir. Hastaneler tarafından profesyoneller ile gerçekleştirilen mide balonu işlemi acısız ve ağrısız bir işlemdir. Endoskopik işlemle uygulanan bu işlemde mideye, hava veya sıvı enjekte edilerek midede de bir alan kaplanması esas alınır. Bu işlemden sonra midede silikon bir balon meydana gelir. Esas amaç obezite ile savaşmaktır.

Mide Balonu Herkese Takılabilir Mi?

Mide balonu, kişinin zayıflama umuduyla başvurduğu bir işlemdir. Doğal yolları deneyen veya denemeyen, beslenme usulüne tıbbi zorunlukları yüzünden doğal yollara başvuramayan ya da her türlü spor ve diyeti denemiş ama başarılı olamamış bireyler için uygulanır. İstatistiklere göre obeziteden kurtulamamış kişiler, mide balonu tedavisini uyguladıktan sonra fazla kilolarından kurtulup normal kiloya sahip olmuşlardır.

Aynı zamanda mide balonu tedavisi, bariatrik cerrahiye alternatif olarak da kullanılır. Zayıflamak isteyen ama hiçbir sonuç alamayan bireyler mide balonu ile acısız ve ağrısız şekilde emellerine ulaşırlar. Son dönemde sıkça tercih edilen bu işlem, mide balonu fiyatları yönünden de sizleri üzmüyor. Diğer operasyonlara göre mide balonu fiyatları daha cüzi bir miktarda tedavi olmak isteyen hastalara uygulanıyor.

Mide Balonu İşlemi Nasıl Uygulanır?

Mide balonu işlemi cerrahi bir yöntem değildir. Cerrahiye göre ise daha basit bir işlemdir. Hazırlanışı da uygulanışı bakımından çok basittir. Peki mide balonu işlemi öncesi ne olur? Mide balonu uygulanacak hasta ortalama 8 saat boyunca aç bırakılır. Bunun sebebi tabii ki endoskopi ile hastanın midesine işlem uygulanmasıdır. Açlık sonrasında hasta 15 ile 25 dakika arası uyutulur. 

Uyuyan hastaya endoskopi ile mideye mide balonu yerleştirilir. Bu bir endoskopik işlem olduğu için ameliyat kategorisine girmez. Bu balon daha sonradan türü ve tipine göre hava koyulur. Bu türler ve tipler şu şekilde sıralanır: Sulu balona metilen mavisi ve renklendirilmiş serum, havalı balona da normal hava eklenir. Bu işlemler ve mide balonu fiyatları yapan doktora göre farklılık gösterir.

Bu ekleme işlemi balon şişene kadar devam eder. Ortalama olarak mide balonlarına 500ml hava koyulur. Bu işlem sayesinde midede olmaması gereken bir kütle olacak, mide bunu doygunluk hissi olarak beyine aktaracaktır. Bu durumda da kişi daha az besin tüketecek ve zayıflama süreci başlamış olacaktır.

Mide balonu tedavisinde önemli bir husus vardır. Mide balonu büyüdükçe kapladığı alan da eş zamanlı artacaktır. Balon ne kadar büyük olursa zayıflamam daha basitleşir diye yanlış bir algıya düşmemeniz gerekmektedir. Bu işlem belli analizler ve ayarlamalar sonucu yapılır. Fazla büyüyen balon sizi zayıflatmaktan çok sağlığınızı riske sokar.

Mide balonu fiyatları
Türkiye’de Mide Balonu Maliyeti Ne Kadar? 2023 1

Mide Balonu Etkileri

Mide balonu işleminden sonra bireyde mide bulantısı ve kusma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu semptomlar gayet tabiidir. İlk 24 saat birey, fiziksel temaslardan kaçınmalıdır. Kişinin en az bir gün istirahat etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda cinsel birliktelikten de birkaç gün birey uzak durmalıdır. İlk günler çok soğuk ve çok sıcak besinlerden uzak durulmalıdır. 

3 gün boyunca kişi uzman diyetisyenler tarafından bir diyet programına tabii tutulur. Mide balonu maliyeti çok kompakt bir işlem isteyen hastalar için toplu bir ödemeyle yani hem ameliyat hem de diyet programı ile ücretlendirilebilir. 

Diyetten sonra hasta yavaş yavaş katı kıtalara geçer. Besinler az ama sık sık yenilerek toklu hissiyatı geri plana atılırken vitamin ve mineraller düzenli bir şekilde vücut tarafından emilir. Kişi çok yemek yemeye kalkarsa midede balon varlığından şişlik ve kusma gibi durumlarla karşılaşabilir. 

Uzmanlar yeme sıklığını günde en az 4 en fazla 6 şeklinde söylemlerinde beyan etmişlerdir. Öğünleri düzenli ve planlı bir şekilde uygulamak önem arz etmektedir. Hasta ilk haftayı atlattıktan sonra günlük rutin hayatına dönebilir.

Mide Balonu Çeşitleri Nelerdir? 

Mide balonlarının tamamının yapısı ve etki sistemi aynıdır. Mide balonlarını birbirinden ayıran yönleri; midede kalma süresi, ayarlanıp ayarlanmaması ve uygulama şekline göre ayrılır. Bu seçenekler hastaya göre veya hekimin tavsiyesine göre de değişir. Mide balonları ikiye ayrılır.

İlk seçenek sabit hacimli balonlardır. Sabit hacimli balonlar ilk yerleştirme sırasında 400-600ml civarında şişirilir. Hacimleri daha sonra değiştirilemez, sabit kalır. Bu balonlar midede yaklaşık altı ay boyunca kalır. Altı ay sonunda sabit hacimli balon endoskopi yolu ile mideden çıkarılır. Bu balonların uygulaması kolaydır. Genellikle on beş yirmi dakika içerisinde operasyon tamamlanmış olur.

İkinci seçenek olarak havalı balonlar kullanılır. Bu balonlara hava enjekte edilir. Sabit hacimli balona göre daha hacimlidirler. Buna karşı yine de ağırlık oluşturmazlar. 500 ila 750ml hacimde olabilirler. Balonda hava kaçağı olduğunu hastaların anlaması mümkün değildir. Böyle bir durum ancak doktor kontrolünde anlaşılır.

Bütün bunların yanında sıvı ile şişirilen balonlar da mevcuttur. Bu balonlar şeffaf ve silikon yapılıdır. Dünya genelinde en çok tercih edilen balonlardır. Endoskopi ile mideye yerleştirilirler. Bu balonların içine mavi boya enjekte edilir. Bunun nedeni ise düşük bir ihtimal de olsa kaçak olması durumunda idrar veya dışkı da fark edilmesidir. Bu mavi boya kaçak olması durumunda hastanın farkındalık oluşturmasına yardımcı olur. Ayarlanabilir balonlar ise hastanın kilo alıp verme durumuna göre sıvı boşaltılıp eklenerek sürece yön verir.

Mide Balonu Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Mide balonu fiyatları; operasyonda kullanılacak balona, balonun kalitesine, türüne göre değişir. Fiyatlar hastanın fizyolojik ve biyolojik yapısına göre de farklılık gösterir. Mide balonu fiyatları hususunda ameliyatı yaptıracağınız hastaneye göre aynı zamanda ekipmana göre de değişir. Mide balonunun kalitesi bu durumda oldukça önemlidir. Yaptıracağınız operasyonda mide balonu kalitesi sağlığınızı riske atamamalıdır. Fiyat konusundan önce gelen sağlığınızdır bu nedenle sırf maliyet uygunluğu için ucuz balonlar tercih etmemenizi öneririz. Zira sırf bu nedenle canınızı tehlikeye atmış olursunuz. 

Mide Balonu Fiyatları 2022

Mide balonu maliyeti dönem şartlarına göre değişiklik gösterir. Operasyonda kullanılan balonun türü burada belirleyici etkendir. Hekiminizin duyulmuş olması kadrosu ve ekipmanı da önemlidir. Mide balonu operasyonu için seçeceğiniz hastanenin şartları ve kalacağınız gün için de farklı ücretler ödersiniz. Fiyatlar döviz kuruna göre şekillenir. Yaklaşık 2500 dolardan başlayan fiyatlar balonun süresine göre artış gösterir. Bu fiyat altı ay kalacak olan balon içindir. On iki ay kalabilen balonların ücreti ise 3000 ila 3500 dolar arasında değişir. Fakat balonun kalitesini de hesaba karatarak merkezlerden fiyat almanız daha sağlıklı olur.

Türkiye’de Mide Balonu Fiyatları Ne Kadardır?

Mide balonu fiyatları Türkiye’de diğer ülkelere göre daha uygundur. Diğer ülkelerde 7000 dolardan başlayarak artış gösteren mide balonları, Türkiye’de 2500 dolardan başlayıp kalite ve standartlara göre değişir. Özel hastanelerin sunduğu imkanlar ve hekim kadrosu belirleyici faktördür. Artış gösteren döviz fiyatları ise mide balonu fiyatları bakımından en büyük etkendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir