Türkiye’de Gastrik Bypass Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar? 2023

Gastrik bypass ameliyatı fiyatlarına geçmeden önce Gastrik bypass, kişinin besin alınımını kısıtlayan, bağırsak fonksiyonlarında farklılığa neden sağlayarak besinlerin emilimini azaltan cerrahi bir operasyondur. Roux-en-Y olarak isimlendirilen bu işlem bariatrik cerrahi ve morbid obezite tedavisini baz alan geniş çaplı bir terimdir. 

Gastrik bypass, bireyin bağırsaklarının ve midesinin yapısını değiştirerek mide hacmini küçültüp besin emilimini azaltmaktadır. Bu iki işlemi de aynı anda yapılmasına olanak sağlayan amelitata gastrik bypass denir. Gastrik bypass ameliyatı fiyatları diğer zayıflama işlemlerine göre daha fiyatlı olabilmektedir.

Gastrik bypass’da tek bir hastalığa yönelik tedavi kapsamına girmez. Genel anlamda morbid obezite tedavisinde kullanılsa da tip 2 diyabet, uyku apnesi, hipertansiyon ve diğer hastalıkların tedavis için de kullanılır. Araştırmalara göre gastrik bypass tedavisi uygulanan hastalarda yaşam ömürlerininin uzadığı tespit edilmiştir. İstatistiksel olarak ise ölüm oranları %40 kadar düşmüştür.

Nerdeyse 20 yılı aşkın süredir obezite ve diğer hastalıkların tedavisi için uygulanan gastrik bypass, uzman hekimler tarafından yapılmaktadır. Tıbbi bir zorunluluk olarak görülen gastrik bypass, vücut kitle endeksini 40’ın üzerinde olan hastalara tavsiye edilir. 

Gastrik Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Gastrik bypass ameliyatı, iki aşamalı olarak uzman doktorlar tarafınca yapılmaktadır. İlk aşama olarak mide üst kısmı küçük olarak ayrılır. Sonrasında mide alt kısmı tam tersi şekilde büyük olarak ayrılır ve bu şekilde yenilenlerin küçük tarafta toplanılabilmesi sağlanır. Bu işlemde midenin küçük sadece ama sadece 28 gram gibi bir ölçüde ağırlığı bünyesinde barındırır.

 Bu yapılan işlem sayesinde bireyin, daha az besin tüketmesi amaçlanır. Bu işlem ile hasta doygunluk hissine çok çabuk ulaşır. Doygunluk hissine ulaşan hasta zayıflamaya emin adımlarla ilerler. Gastrik bypass ameliyatı fiyatları hastanın durumuna göre farklılık gösterebilir. 

Gastrik bypass’ın ikinci aşaması olarak köprüleme olarak bilinen işlem yapılır. Bu işlem gastrik bypass’ın ikinci aşamasıdır. İnce bağırsak burda önemli noktadır. İnce bağırsakta dokularda değişiklik gerçekleştirilir. İnce bağırsak yolu kısaltılır. Bu şekilde yapılan operasyon besinlerin daha az ve uzun sürede emilmesini beraberinde getirir. 

İşlemde ince bağırsağın ilk tarafı atlanır. Midede oluşturulan ufak bölüm ile bağırsağın alt tarafı ikisi bir olacak şekilde bağlanır. Bu şekilde birey besin aldığı zaman ilk olarak midede bulunan küçük keseye ardından da bağırsağın ikinci bölümüne direkt olarak intikal eder. Bu sayede hasta hem az yer hem de uzun süre tok kalır. 

Gastrik Bypass Ameliyatı Avantajları

 Toplumun sorunu haline gelmeye başlayan fazla kilo ve yağ alımı, kişinin yaşam kalitesini bozar. Aynı zamanda bu durum birçok sağlık sorununu da beraberinde getirir. Bu durumda kişilerin sağlığının imdadına gastrik bypass ameliyatı yetişir. Gastrik bypass gıda alımını sınırlandırır bunu yaparken aynı zamanda gıda emilimini de sınırlandırır

 Midenin yaklaşık %95’lik kısmı, on iki parmak bağırsağının ve ince bağırsağın üst kısmı etkisiz hale getirilir. Böylece mide küçültme işlemi yapılmış olur. Bütün bu işlemler sayesinde hasta bir miktar yemek yediğinde kaslar gerilir ve tokluk hissi oluşur. Bu sayede kişiler porsiyonlarını ister istemez küçültmek mecburiyetinde kalır. Hâl böyle olunca kilo verme işine başlanmış olur. Hastanın ameliyat öncesi yediği porsiyonlar mutla suretle yarıya iner. 

Hastalar yiyecekleri miktarın fazlasını yediklerinde rahatsızlanacaklarını bildiği için yemek konusunda daha tedbirli davranırlar. Elbette bu durum işi daha da kolaylaştırır. Kişi rahatsızlanmamak uğruna istemese de daha az beslenmek zorunda kalır. Kişinin porsiyonlarının küçülmesi, lokmalarına da daha çok dikkat etmesi ve besinin midenin başına değil direkt olarak mide sonuna bağırsak başlangıcına ulaşması kilo kaybına yardımcı olur. 

Zaten istenilen de tam olarak budur. Birey, sağlığı için attığı adımda zafere yaklaşır. Kontrolsüz kilo ve yağ alımı sağlık problemlerini beraberinde getirir. Nefes darlığı, hareketlerde kısıtlanma, kalp rahatsızlığı gibi sorunların en başında kilo problemi gelir. Fazla kilo sorunu olan kişiler gastrik bypass ameliyatı ile bu sorunlardan kurtulur.

 Eğer fazla kilo alımı gibi sorunlarınız var ise gastrik bypass ameliyatı yaptırmak için işinin ehli bir hekimle görüşmelisiniz. Ameliyatı olacağınız hastane ve hekimiz ile analiz yaptırıp, gastrik bypass ameliyatı fiyatları sorup ameliyat için kolları sıvamalısınız.

bypass ameliyatı fiyatları
Türkiye’de Gastrik Bypass Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar? 2023 1

Gastrik Bypass Ameliyatı Çeşitleri

Gastrik bypass ameliyatında hekim tercihi ve hastane tercihi kadar gastrik bypass ameliyatı fiyatları da önemlidir. Elbette ki sağlığımız her şeyden önemlidir. Şimdi biraz gastrik bypass ameliyatı çeşitlerinden bahsedelim. 3 çeşit gastrik bypass ameliyatı vardır. Gastrik bypass ameliyatı fiyatları da buna göre değişiklik gösterir.

1-Roux-en-Y (proksimal) 

  • Birinci seçenek, Roux-en-y tekniğidir. Bu teknik gastrik bypass ameliyatı seçenekleri arasında en çok rağbet gören işlemdir. İnce bağırsak, alt mide kısmından yaklaşık 45 santimetre bölünür.  
  • Bu işlemden sonra üst tarafta bulunan küçük mide poşu sayesinden gıda alışını sağlamak için Y şeklinde Roux bacağı ile ağızlaştırılır. Bu bacak 80 ile 150 cm tutulur. Bu sayede tokluk hissi bireye yaşatılır.

2-Roux-en-Y (distal)

  • Ortalama bir ince bağırsak 600cm ile 1000 cm arasındadır. Burda yapılan işlem Y bağlantısını sindirim sisteminin alt taraflara taşınması ile besinler, daha az bu bölgeye yerleşir. Bu sayede operasyon daha bir etkili hal kazanmış olur.
  • Bu operasyonda asıl amaç ince bağırsakta besinlerin emilimlerini sınırlamaktır. Öyle ki tam olarak emilemeyen besinler kalın bağırsağa direkt olarak gidecektir.
  • Emilememiş nişasta ve yağ kişiye kilo yaptırmayarak obezitenin önüne geçilir ama emilinemeyen bu maddeler kötü kokulu gaz problemini de beraberinde getirir. 

3-Loop Gastrik Bypass (Mini Gastrik Bypass)

  • Bu yöntemde hastalara hem metabolik anlamda hem de obezite anlamında tedavi uygulanır. İki şekilde de hastalığı olan bireylere en uygun operasyondur. 
  • Kapalı yöntemle yapılan bu operasyon, dar bir mide poşu oluşturularak başlanır. İnce bağırsak yukarı getirilir. Bu sayede mide poşuna bağlanır. Şeker hastaları için ince bağırsağın mide poşuna bağlanma uzunluğu farklılık gösterebilir. 

Gastrik Bypass Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar?

Gastrik bypass ameliyatı fiyatları ameliyatı yapacak olan hekime ve hastanenin türüne göre değişkenlik gösterir. Aynı zamanda Gastrik bypass ameliyatı fiyatları hastane ekipmanına, ameliyat seçeneğine ve klinik bölüme göre de kategorize edilir. Üst segment hastaneler; donanım ekipman ve hekim konusunda da farklılık gösterdiği için fiyat konusunda da üst seviye bir tavır sergileyecektir. Bu seviyede hastaneler sınırlı sayıdadır. 

Orta seviye bir hastane tercihinizde bütçe konusunda daha rahat gelecektir. Tabii ki önemli olan doğru ve kaliteli hekim barındıran ekipman konusunda yeterli hastane tercih edilmelidir. Muhakkak ki sağlık her şeyin öncesinde gelir. Yalnızca uygun fiyatlı olsun diye yanlış ameliyat yaptırılırsa ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirir.

 Ameliyat için üst düzey hastaneler tercih edilmelidir. Gastrik bypass ameliyatı fiyatları, sağlık durumunuz hekiminiz tarafından gerekli tetkikler yapılıp ameliyat çeşidi seçildikten sonra ortaya ne şekilde çıkar. Bütün bunların içinde hastanede kaç gün kalacağınız da Gastrik bypass ameliyatı fiyatları konusunda etken faktördür.

Gastrik Bypass Ameliyatı Fiyatları 2022

Gastrik bypass ameliyatı fiyatları geçen zamana göre değişiklik gösterir. Bu farklılık ameliyatı olduğunuz ülkeye ve hastane standartlarına göre de şekillenir. Hekiminizin tecrübesi kullanacağı ekipman da oldukça önem arz eder. SGK anlaşmalı olan merkezlerde diğerlerine nazaran daha az ücret ödemiş olursunuz. 

Merkezin adının duyulmuş olması fiyat farkını ortaya çıkarır. Ek olarak Gastrik bypass ameliyatı fiyatları operasyon sonrasında hastaya yeni bir operasyon yapılıp yapılmayacağına göre değişir. Döviz kurları ise fiyatlar konusunda belirleyici etkenlerdendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir