Türkiye’de Bariatrik Cerrahisi Maliyeti 2023

Bariatrik Cerrahi Nedir? 

Bariatrik cerrahi terimi genellikle kilo vermeye ve bunun neden olabileceği olası sağlık sorunlarına yönelik operasyonel işlemleri özetlemek için kullanılır ve -iatri tıbbi tedavi manasına gelir. Kilo tıbbi tedavisi, Türkçe’ye geçen şekli ile Bariatrik kelimesi ilk olarak 1960’lı yılların başında ingilizce bir şekilde kullanılmıştır.2000’li yılların başından beri ise bu terim kullanılmaktadır ve dilimize İngilizce kökenli şekli ile geçmektedir. Obez hastaların kilo vermek amacı ile tercih ettikleri ameliyatlardır. Obez hastaların tedavisi pek çok ülkede sağlık sigortası tarafından karşılanmaktadır. Bekleme zamanları ve sigorta kriterleri, kişilerin bariatrik cerrahi için ücretsiz bir şekilde tedavi almalarını sağlar.

Bariatrik Cerrahinin Etkileri Nelerdir?

Bariatrik cerrahi olmadan aynı oranda kilo vermek olası olsa da bariatrik cerrahi uzun süreli kilo verme açısından geleneksel yöntemlere göre çok daha fazla etkili olmaktadır. Ameliyat ile alınan kilolar ölüm riskini de en aza indirgemiş olur. Bariatrik cerrahi için bilinen en büyük yararları içeriğinde obezite ile ilgili hastalıkları azaltmak ve dikkate değer bir pound kaybettirmek yer alır.

Diyabete sahip hastaların büyük bir çoğunluğunda kan şekeri seviyeleri üstünde normalleştirici bir etkiye sahiptir ve aynı ağırlıktaki bir kontrol grubuna kıyasla bariatrik ile tedavi edilen hastaların sadece az bir kısmına yeni diyabet teşhisi konur. Obezite cerrahisi sonrası kilo kaybı olan diğer vakalarda, lipid seviyelerinin normalleşmesi uyku apnesinin iyileşmesine, antihipertansif ve astım için kullanılan ilaçlara olan ihtiyacın azalmasına ve psikolojik yönden iyileşmeye yol açar. Genç kadınlarda ise doğurganlık durumunda artış gözlenebilmektedir. 

bariatrik cerrahi
Türkiye'de Bariatrik Cerrahisi Maliyeti 2023 1

Bariatrik Cerrahinin Komplikasyonları Nelerdir?

İntraoperatif mortalite %0,5’ten azdır. Ancak yaşlı ve ileri derecede obez hastalarda bu oran daha da yüksektir. Obez hastaların alt ekstremitelerinde venöz tromboz, hemen sonrasında pulmoner emboli ve karın boşluğunu ilgilendiren herhangi bir cerrahi işlem sonrası yaralar vardır. Normal kilolu hastalara kıyasla enfeksiyon olasılığı çok daha fazla yüksektir. %3 civarında kanama ya da dikiş kaçağı nedeniyle ameliyatın hemen yeniden yapılmasına gerek olabilir.

Tüm bunlara ek olarak çoğu hasta, postoperatif dönemde kanamayı kontrol altına alabilmek adına endoskopik yapıştırma veya dikiş gerektirebilir. Hastaların yaklaşık %25’sinde iyileşmeyi geciktiren birkaç acil cerrahi komplikasyon gözlenir. Hastaların bazılarında sonraki kısımlarda cerrahi müdahale gerektirebilir (Örnek olarak, bir sütür darlığının dilatasyonu veya kanal bölgesindeki bir fıtığın tedavisi gibi). Vakaların ortalama olarak %1’inde, komplikasyonlar veya yeterli olmayan kilo kaybı nedeniyle sonuçlar memnun edici olmamaktadır.

Bariatrik Cerrahi Kriterleri Nelerdir?

  1. Hastanın obezite süresi ortalama olarak 5 yıl ve daha fazlası olmalıdır. 
  2. Hastanın yaşı 20 ile 60 aralığında olmalıdır. Bariatrik cerrahi ile ilgili problemler genellikle bu yaş grubunda incelenir.
  3. Üst yaş sınırı yoktur ve kişinin genel sağlık durumuna bağlıdır.40 kg/m2’den büyük VKI, özellikle obezite şeker hastalığı, CPAP tedavisini sağlayan koşulları ile uyku apnesi, ilaç kontrollü yüksek tansiyon veya alt ekstremitelerin şiddetli osteoartriti gibi alakalı durumlarla ilişkili olduğunda bariatrik idealdir.

Ameliyat öncesinde konvansiyonel ve profesyonel obezite tedavileri yapılmalıdır. Çoğunlukla kilo kontrol grubunda en az 10 seans olmalıdır. Bu methodların etkili olup olmayacağından akesinlikle emin olunmalıdır. Kişi aynı zamanda bariatrik ile beraberinde getirdiği beslenme alışkanlıklarını da değiştirebilmelidir. Hastanın ayrıca psikolojik yönden de kendini tedaviye hazır hissetmesi büyük bir önem taşır.

Bariatrik Cerrahi Maliyetleri Nedir?

Bariatrik cerrahi fiyatlarının çok farklı olması, ameliyatın büyüklüğü ve farklı ameliyatlarla desteklenip desteklenmemesi fiyat belirleyici unsurlar olarak öne çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir