Tüp Mide Ameliyatı Sonra Kahve İçebilir miyim?

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Zaman Kahve İçmelisiniz? 

Tüp Mide ameliyatı, mide hacmini büyük bir ölçüde azaltan ve kısa zamanda gözle görülür oranda kilo vermenizi sağlayabildiği için vücutta büyük değişikliklere neden olan ciddi bir ameliyattır. Tüp mide ameliyatından sonra vücudunuzun nasıl bir reaksiyon verdiğini anlamak önemlidir. Ameliyattan sonra iyileşme ve kilo verme durumunu hızlandırmak adına hastaların hayatlarında bazı değişiklikleri yapması gerekmektedir. Tüp mide ameliyatından sonra mide, yüksek bir oranda küçülür. Değerli besin ve vitamin kaynakları ile sağlıklı bir biçimde kilo verimine destek olan yiyecek ve içecekleri seçmek ve bununla beraber tüketmek de çok daha önemlidir. Obezite cerrahisi geçirmiş kişilerde negatif etkilerinden dolayı ameliyattan sonra en az 1 ay kahve kafeinden kaçının ve diğer kafeinli içeceklere ara verilmesi tavsiye edilir.

Tüp Mide Ameliyatı Geçiren Hastaları Kahve Tüketmek Nasıl Etkiler? 

Tüp mide ameliyatından sonra reflü riskini artırır. Kahve ve kafein birer idrar söktürücüdür. Bu nedenle kahve içtikten sonra tuvalete gitmek çok yaygın olarak görülen bir durumdur. Tüm bunlara ek olarak kahvenin kan basıncını artırma riski de vardır. Aşırı kilolu hastalarda yaygın olan yüksek tansiyonu tetikler. Bu da tüp mide ameliyatı sonrasında iyileşme aşamasını olumsuz yönde etkiler. Siyah kahvenin kalorisi yoktur. Ancak pek çok insan kahveyi aroma, krema ya da şeker ve türevleri gibi katkı maddeleri ile tüketme eğilimindedir. Bu katkı maddeleri de gereksiz kalori alımına sebebiyet verir.

kahvee
Tüp Mide Ameliyatı Sonra Kahve İçebilir miyim? 1

Tekrardan Ne Zaman Kahve Içebilirim?

Tüp mide ameliyatından hemen sonra hasta tamamen iyileşene ve ameliyatın olası yan etkileri geçene kadar kahveden bir müddet uzak durmalıdır. İyileşme sonrasında kahve tüketimi ise minimal bir seviyede olmalıdır. Ancak bu aşamada kahvenin nasıl içildiği de önem arz eder. Kahve içemeyenler, gereksiz kalori alımını en aza indirgemek adına sadece yağsız süt ya da türevlerini kullanabilirler. Kahvenin yanı sıra bir başka kafeinli içecekler de göz ardı edilmemelidir. Kafein içeren gazlı içecekleri tüketmemek de önemlidir. Enerji içecekleri, çay, kolalı içecekler, kafeinsiz infüzyonlar, doğal meyve suları gibi içeceklerde en az kahve kadar mideye zarar veren içecekler grubundadır. 

Gereğinden fazla tüketilen kafeinin yan etkileri de göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Kahvenin bileşenleri nedeniyle yemek borusu tahriş olabilir ve bazı kişilerde reflüye bununla birlikte sindirim sistemi bozukluklarına sebep olabilir. Çok fazla kafein tüketimi hayatınız için önemli bir sorun olabilir. Tüp mide ameliyatından sonra doktorunuzun kafein alımı konusundaki öneri ve tavsiyelerini mutlaka uygulamalısınız. Fazla tüketilen kafeinin yan etkileri şöyle sıralanabilir;

  • Kalp ritmindeki değişken hız
  • Sürekli bir sinirlilik, huzursuzluk ve kaygı hali
  • İshal ya da kabızlık
  • Rahatsız edici mide bulantısı
  • Kusma ile birlikte görülebilen ateş

Kafein ve kahve, herhangi bir Bariatrik cerrahinin ve tüp mide ameliyatının önemli bir parçası olan besin emiliminin azalmasına sebebiyet verebileceğinden, kilo verme ameliyatının hemen sonrasında kahve içilmesi önerilmez. Aşırı bir kiloya sahip olmayan ve sağlıklı yetişkinlerin pek çoğu günde 200 ila 400 mg kafeini kolayca tüketebilir. Bununla birlikte, tüp mide ameliyatının yanı sıra obezite cerrahisinden herhangi birini geçirmiş biri kilo bakımından gerekli olan sağlık kriterlerini karşılamamaktadır. Bu sebepten dolayı da bu rakamlara çok daha fazla dikkat etmesi gerekir. Tüm bunlara ek olarak büyük miktarlarda, bilhassa gün içinde tüketildiğinde hafif bir dehidrasyona sebep olabilir ve bu da dikkat edilmezse bir sürü başka sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir