Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Merak Edilen 8 Soru

Tüp Midenin Dezavantajları Nelerdir?

Tüp mide ameliyatı için bazı dezavantajlar şunlardır;

Midenin çok büyük bir bölümü çıkarılır. Mideyi orijinal haline döndürmek ise mümkün değildir. Sıvı, fazla kalorili ve çok şekerli yiyecekleri seven kişiler için israf potansiyeli azalabilir. Yüksek teknoloji malzemelerini gerektiren bir işlemdir. Son on yılda yaygın bir operasyon durumuna gelmiş, beş yıllık sonuçları hastalar üzerinde çokça başarılı olmasına rağmen, çok daha uzun süreli sonuçları tam anlamıyla anlaşılamamıştır.

Tüp Mide Ameliyatı Ne Kadar Ağrılıdır?

Tüp mide ameliyatı sonrasında ağrı oluşur mu korkusu obezite eşiğini geçmiş ve birçok morbid aşırı kilolu hastanın tüp mide ameliyatı korkusuna ve buna ek olarak operasyondan kaçınmasına neden olmaktadır. Ancak dünya çapında çok ileri teknoloji ve methodlar ile gerçekleştirilen mide ameliyatı sonrasında ağrı son yıllarda giderek azalma kaydetmiştir. Çok düşük bir düzeyde olmakla birlikte kişiden kişiye değişiklik oluşturmakla birlikte kadınlarda apandisit, fıtık ya da sezaryen doğum sonrası yaşanan ağrıya tekabül etmektedir. Tüp mide ameliyatı öncesi dönemde ekibin ve hastane personelinin güveni gibi faktörler hastanın mide ameliyatı için daha dingin ve soğukkanlı girmesini, ameliyat sonrasındaki dönemde kendini çok daha rahatlamış hissetmesini ve ağrısının çok daha az olmasını sağlar.

Tüp Mide Ameliyatı Ne Kadar Ciddi?

Mide ameliyatı ya da mide küçültme kilo vermek için yüzde 70 oranında oldukça başarılı sayılan bir yöntemdir. Tüp mide ameliyatı için uzun vadede hiçbir zararı yoktur. Hasta eğer yediği yiyeceklere dikkat etmezse kilo vermekte zorlanabilir ve beslenme sorunları ile karşılaşabilir. Bunlara ek olarak da kilo alır.

Mide Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Tüp mide ameliyatı sadece midenin küçültülmesi işlemi ve midenin fazlalık kısmının vücuttan uzaklaştırılmasını içerir. Bu nedenden dolayı da bu tüp mide ameliyatı süresi gastrik bypass ameliyatına göre çok daha fazla kısadır. Gastrektomi 1 ile 2 saat arasında sürer, bu süre içerisinde kişiye sadece anestezi uygulanır ve operasyon tamamlanır.

tüp mide ameliyatı
Tüp Mide Ameliyatı Hakkında Merak Edilen 8 Soru 1

Tüp Mide Ömrü Kısaltır Mı?

Tüp mide ameliyatı veya diğer ismi ile mide küçültme ameliyatlarının ortalama riskleri nedeniyle ortaya çıkan tepkimeler ameliyattan hemen sonra kendini gösterebilir. Ameliyattan hemen sonra kısa veya uzun vadeli komplikasyonlar ortaya çıkar. Hastaların %1-2’sinde az veya fazla sorunlar ortaya çıkar. Bütün bunlar ise tedavi edilebilir. Ömür kısaltmaz.

Tüp Mide ile Saç Dökülmesi Yaygın Mıdır?

Tüp mide ameliyatı ardından saç dökülmesi sıkıntı vericidir. Hepimiz yan etkisi olmadan mükemmel kilo verme oranlarını görmek isteriz ama ne yazık ki bu tepkime ameliyatın sonuçları arasında sayılabilir. Kilo verme ameliyatı ile alakalı olan saç dökülmesi Telogen Effluvium olarak da bilinir ve normal saç dökülmesi durumu genellikle birdenbire başlar ve 6 aydan fazla sürer.

Tüp Mideden Sonra Daha Çok Kaka Yapar Mısınız?

Tüp mide ameliyatı sonrası bilhassa başlangıç ​​evrelerinde en sık görülen sorunlardan biri kabızlıktır. Besin ve lif alımı azaldıkça, başta bağırsak hareketinin azalması normaldir. Kendinizi iyi hissediyorsanız ve 2-3 günde bir tuvalete rahatlıkla gidebilirsiniz. Daha çok dışkı yapmak yerini kabızlığa bırakabilir. Bu durum ise tedavi edilebilir.

Mide Ameliyatı Sonrası Mideniz Normale Dönebilir Mi?

Ameliyat ile küçültülmüş olan mide, çok kısa bir sürede şişkinliğe neden olarak kalori açığı oluşturur ancak hastaların yedikleri besinlerin oranına ve çeşidine dikkat etmesi gerekir. Dikkat edilmedi takdirde mide eski haline kolaylıkla geri dönebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir