Tüp Bebek Tedavisi için En İyi Ülke – İngiltere vs. Türkiye

Tüp Bebek Nedir?

Kısırlık tedavisi için en kapsamlı ve en geçerli tedavilerden birisi olan tüp bebek sayesinde çocuk sahibi olmak oldukça basite indirgeniyor. Laboratuvarda kadın ve erkek üreme hücrelerinin uzman kişiler tarafından birleştirilmesi, tüp bebek tedavisinin başlangıcı olarak kabul edilir. Hücrelerin birleştirilmesinden sonra anne rahmine yerleştirilen spermler sayesinde yapay döllenme gerçekleştirilmiş olur.  Doğal yöntemler ile elde edilemeyen gebelik, yapay yollar ile çok daha kolay bir biçimde elde edilmiş olur. Ancak ilk tedavide yüksek başarı oranı kişinin kısırlık haricinde sahip olmuş olduğu kronik rahatsızlıklara da bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Tüp bebek tedavisinde ise laboratuvar ortamında 2 farklı yöntemden de yardım alınabilmektedir. 

Tüp Bebek Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Herkesin bildiği üzere tüp bebek tedavisi doğal yöntemler ile hamile kalamayan kişiler için uygulanan modern tıbbın getirdiği bir yeniliktir. Ancak herkes tüp bebek tedavisine başlayamayacağı gibi bu tedaviye yanıt veremeyecek olan kişiler de vardır. Tüp bebek tedavisine uygun olmak için regl düzensizliği, yumurta rezervinde yaşanan azalma, cinsel yollar aracılığı ile bulaşıcı bir rahatsızlığa sahip olmak, çok önceden bir dış gebelik geçirmiş olmak ve operasyon ile tüplerin alınmış olması gibi pek çok şartı barındırmak gerekmektedir. Ayrıca eğer 35 yaş altı olan çiftler 1 yıl boyunca ve 40 yaşın üzerinde olan kişilerde 3 ay boyunca korunmasız bir biçimde cinsel ilişkiye girdiği halde hamile kalamıyor ise tüp bebek tedavisi bu kişiler için oldukça uygun olacaktır.  

Tüp Bebek Başarı Şansı Nedir?

Tüp bebek tedavisinde başarı elde edebilmek için uygun koşulları taşıyabilmek son derece önemli bir şeydir. Gerekli olan koşullar sağlandığında tüp bebek tedavisinin başarı oranı %80 gibi ciddi bir rakama ulaşabilmektedir. Ancak bu yüzdelik dilimi başta yaş faktörü de olmak üzere kesinliği değişebilen bir kavramdır. Yaş faktörünü net bir şekilde karşılayamayan kişiler için de bu yüzdelik dilimi %20 ila %30 gibi rakamlara düşebilmektedir. Çünkü yaş ilerledikçe yumurta ve spermin kalitesi fazlasıyla düşebilmektedir. 

ıvf
Tüp Bebek Tedavisi için En İyi Ülke - İngiltere vs. Türkiye 1

Tüp Bebek Başarı Oranları Neye Bağlıdır?

Tüp bebek tedavisindeki başarı oranı çok faktörlü bir bileşendir. Ancak en önemli kriter elbette ki yaş faktörüdür. Yaş faktörü olarak adlandırılan şey erkeklerde önemini en aza indirgerken, kadınlarda büyük ölçüde etkilemektedir. Embriyo kalitesi de son derece önem arz eden bir konudur. Yaşı genç olan kişilerden çok daha kaliteli embriyolar elde edilebilir. Daha fazla embriyo arasından en iyilerinin seçilme şansı vardır. Kadınlarda yaş ilerledikçe kaliteli embriyo üretimi azalmaktadır. Ayrıca belirli olan embriyolar, içerisinde genetik rahatsızlıklar taşıyor olabilir. Bu yüzden de iyi bir şekilde seçilmesi gerekir. Jinekolojik rahatsızlıklar tedavi edildiği sürece tüp bebek tedavisindeki başarı oranları gayet memnun edicidir. 

IVF Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisindeki başlangıç ve en önemli aşama tüp bebek tedavisi için kişilerin uygun olup olmadığının nedenleri ile beraber araştırılmasının yapılmasıdır. Kısırlığa sebebiyet veren faktörün tespit edilmesi ve tüp bebek tedavisinin seyrinin nasıl gideceğinin planlanması IVF’nin başlangıç aşamasıdır. İkinci aşama olarak kadınlar için hormon tedavisinin gerçekleştirilip, uygun bir sayıda yumurtalığın geliştirilmesini sağlamaktır. Bir sonraki aşama ise yumurtaların toplanması ve embriyoların oluşturulmasıdır. Bu işlemlerin hep klinik ortamda gerçekleştirildiği için risk oranı neredeyse 0’dır. 4. aşama olarak embriyolar gerçekleştirilir ve transferin sağlanması için seçilir. Embriyo transferi de sağlandıktan sonra tüp bebek tedavisi için yanıt beklenilmeye başlanır. 

Tüp Bebek Riskleri

Tıp biliminde yapılan her bir cerrahi müdahale beraberinde riskleri de meydana getirir. Tüp bebek tedavisi için de bu riskler mevcuttur. Bu riskler çoğunlukla hamilelik esnasında kullanılan ilaçlar ya da tüp bebek tedavisi için uygulanması gereken yöntemlerden kaynaklı meydana gelmektedir. Dış gebelik riski tüp bebek tedavisinde oluşabilecek en büyük risklerden bir tanesidir. Böyle bir tehlikeyle karşılaşıldığı zaman erken bir tanı ve tedavi yöntemi geliştirebilmek için anne adayının düzenli olarak kan testi yaptırması ve ultrason çektirmesi gerekebilir. Çoğul gebelik de tüp bebek tedavisi için temel risk faktörlerinin arasında yer almaktadır. 35 yaşın altındaki anne adaylarına tek bir embriyo transferinin sağlanması, tüp bebek tedavisindeki çoğul gebelik riskini en aza indirgemektedir. 

ivf 1 1
Tüp Bebek Tedavisi için En İyi Ülke - İngiltere vs. Türkiye 2

Tüp Bebek ile Doğan Bebek Sağlıklı Olur mu?

Tüp bebek ile normal gebelik arasında oluşan en bariz fark, bebeğin laboratuvar ortamında elde edilmesidir. Gerekli şartlar elde edildiğinde normal bir gebelikten hiçbir farkı kalmayan tüp bebek tedavisi ile doğan bebeklerin de normal doğum ile doğan bir bebekten sağlık olarak herhangi bir farkı yoktur. Akıl ve zihin olarak da normal bir doğum ile dünyaya gelmiş bir bebek ile aynı seviyededirler. Tüp bebek tedavisinde gerçekleşebilecek risklerden birisi doğumsal olarak organların sorunları biraz daha fazla olabilmektedir. Ancak bu durumunda %100 tüp bebek tedavisi ile ilişkilendirmek kesinlikle doğru bir tutum olmayacaktır. 

Tüp Bebek Tedavi Fiyatları

Tüp bebek tedavisi, sigorta kapsamı içinde olan tedavilerden birisidir. Tedavisini sigorta desteği alarak yaptırmak isteyen kişiler, tüp bebek tedavisi için normal ücret tutarlarından çok daha az bir meblağ ödeyebilmektedirler. Ortalama olarak bir tüp bebek tedavisi fiyatı maksimum 30,000₺ tutarında seyretmektedir. Bu rakam, Türkiye’de tercih edilecek olan bir tüp bebek tedavisi için geçerlidir. Yurt dışında tercih edilecek olan bir tüp bebek tedavisi çok daha uygun maliyetli olabilmektedir. Yurt dışında tüp bebek tedavisi için ödenecek olan ortalama tutar ise 7,000€ ile 9,000€ arasında değişkenlik göstermektedir. 

Dünyanın En Ucuz Ivf’si Nerede?

Bebek sahibi olmak isteyip de olamayan kişiler için büyük bir alternatif olan tüp bebek tedavisi maliyeti, her ülkede farklı olarak ele alınmıştır. Tüp bebek tedavisini en az maliyetli uygulayan ülkeler arasında yer alan Türkiye’den sonra sırayı Rusya, Danimarka ve Polonya devralıyor. Rusya’da tercih edilen bir tüp bebek tedavisi için maksimum olarak 2,900€ ödenirken bu tutar Danimarka’da 2,500€, Polonya’da ise 2,200€’dur. Türkiye ile eş değer konumda olan Çek Cumhuriyeti’nde ise tüp bebek tedavisi için ödenecek olan miktar diğer ülkelerden biraz daha az maliyetlidir ve bu tutar 2,100€ tutarındadır. Tüm bunlara ek olarak yurt dışında tercih edilen bir tüp bebek tedavisi masrafı, seçilen hastane ve doktorun tecrübesine göre fiyatta farklılıklar yaratabilmektedir. 

Tüp Bebek için Hangi Ülke En İyisidir?

Dünya geneline bakıldığında tüp bebek tedavileri ve tedavinin beraberinde getirmiş olduğu sonuçların en başarılı olduğu 3 ülke Avustralya, Amerika ve İspanya olarak gözlenmektedir. Bu ülkelere ek olarak tüp bebek tedavisinde Kıbrıs’ta kendini kanıtlamış olan ülkelerin içinde yer almaktadır. Ayrıca Kıbrıs’ta tüp bebek sahibi olmak için herhangi bir şekilde evli olup olmama kuralı geçerli değildir. Tüp bebek sahibi olmak isteyen her çift, bu tedaviye başvurabilir. Kıbrıs’ta tüp bebek tedavisi olmak isterseniz, yasalar tarafından bebek cinsiyeti seçme durumu da sizlere tanınmış bir hak olacak.

İngiltere Tüp Bebek Tedavisi

İngiltere’de gerçekleştirilen tüp bebek tedavisi, dünyanın en geçerli ve en kesin sonuç vaat eden tedavilerden birisidir. Dünya genelinde tüp bebek tedavisinde öncü olan ülkelerin içinde yer alan İngiltere aynı zamanda tedavi için en fazla maliyetli olan ülkelerin arasında yer almaktadır. Gelişmiş teknolojileri ile çeşitli sebeplerden ötürü çocuk sahibi olamayan çiftler için son derece geçerli ve net sonuçlar elde ettiren tüp bebek tedavisi %70 oranında ilk seferde sonuca ulaşabilmektedir. 35 yaş altındaki kadınlar için oranlar çok daha yükselirken, 35 yaşın ilerisinde olan kadınlar için tüp bebek tedavisinin ilk denemede tutması biraz daha düşük bir orandadır. 

ıvf
Tüp Bebek Tedavisi için En İyi Ülke - İngiltere vs. Türkiye 3

İngiltere IVF Fiyatları

İlk etapta ülke bazında değil de genel olarak ele alındığında tüp bebek tedavisi oldukça masraflı olan tedavilerin başında gelmektedir. Her ne kadar pek çok klinik ve tüp bebek tedavi merkezleri uygun maliyetli öneriler sunsa da önerilen maliyetler de yüksek rakamlar içerir. Ayrıca sunulan rakamların içerisinde tüp bebek tedavisinde kullanılacak olan ilaçların maliyeti yer almaz. İngiltere tercih edilen bir tüp bebek tedavisi için total olarak ödenecek olan miktar 4,000 Pound ile 12,000 Pound arasında değişkenlik göstermektedir. Bu fiyatlar tüp bebek tedavisi için seçilen klinikten kliniğe göre farklılıklar göstermektedir. Bu fiyatlara yapılacak olan tüm tetkikler ve muayeneler de geçerlidir. 

İngiltere IVF Başarı Oranı

Tüp bebek tedavisindeki başarı oranları tedavi olacak kişiye göre farklılıklar taşımaktadır. Eğer anne adayı herhangi bir açıdan sağlık sorunu yaşamıyor ve 35 yaşın altındaysa, tedavi yüksek oranda başarı sağlamaktadır. Ancak anne adayı 35 yaşın üzerindeyse ve çeşitli sağlık problemleri varsa tüp bebek tedavisinde ilk etapta başarı beklemek doğru olmayacaktır. Sonraki aşamalar için de kesinlikle tedavi başarılı olur gözüyle bakılmamalıdır. Bu oranlar anne adayının geçmişte yaşamış olduğu gebelik tecrübelerine göre değişebilmektedir. Bu nedenle de İngiltere’de tercih edilecek olan bir tüp bebek tedavisinin başarı oranı için net bir veri vermek doğru olmayacaktır. 

Türkiye Tüp Bebek Tedavisi

Türkiye, tüp bebek tedavisi için dünyada en uygun maliyetli ülkelerden birisidir. Türkiye’de tüp bebek tedavisi olabilmek için anne adayının evli olması şartı aranır. Tüm bunlara ek olarak Türkiye’de tüp bebek tedavisinde cinsiyet seçimi yasal değildir.  Klinikler ve tüp bebek merkezleri tedavi için gerekli olan son teknoloji ile donatılmıştır. Tüp bebek tedavisi, laboratuvar ortamında gerçekleştirilen ve doğacak olan bebeklerin normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerden herhangi bir farkının olmadığı tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisi için Türkiye’de deneyim sahibi ve pek çok başarı elde etmiş doktorlar bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisi Türkiye’de 15,000 ₺ ila 25,000₺ arasında gerçekleşebilecek olan bir tedavi yöntemidir. Ve dünya çapında sıklıkla tercih edilen destinasyonlardan birisi haline gelmiştir. 

Türkiye Tüp Bebek Fiyatları

Tüp bebek fiyatları her ne kadar değişkenlik gösterse de Türkiye bu tedavi için favori ülkelerden birisidir. Düşük tedavi maliyetleri ile beraber net sonuçları da beraberinde getirir. Türkiye’de tüp bebek tedavisi için seçilen şehir de fiyatı etkileyen bir diğer faktörlerin arasında yer almaktadır. Kişiselleştirilmiş bir tüp bebek tedavi planı ile kendinize en uygun avantajlı fiyat seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Bunun yanı sıra € bazlı tedavi masrafı değerlendirilecek olursa 2100€, tüp bebek tedavisi için yeterli gelecek bir meblağdır. Kendinize uygun fiyat seçeneklerini öğrenmek için klinikleri ziyaret etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir