Tek Enjeksiyonda Gastrik Bypass

Tek enjeksiyonda gastrik bypass temel olarak obeziteye karşı yapılan bir cerrahi operasyondur. Bu operasyonda mide hacminin küçültülmesi ve ince bağırsaktaki emilim yüzeyinin azaltılması hedeflenir. Bu sayede hasta daha az besinle daha hızlı tokluğa ulaşır. İnce bağırsak emilimi azaltıldığından kilo alımının önüne geçilmiş olur. 

Obezite ciddi sonuçları olan önemli bir hastalıktır. Obeziteden kurtulmak için pek çok yöntem ve tedavi şekli bulunmaktadır. Ancak tedavinin başarılı olmasında hastanın iradesi son derece önemlidir. Bu neden ile Gastrik bypass operasyonu ile obeziteden kurtulunacağı şeklinde oluşan yaygın inanca sahip olunmamalıdır. 

 Sağlıklı ve konforlu khayata açılan kapının anahtarı hastanın iradesidir.  Gastrik bypass operasyonu ise sadece sağlıklı ve konforlu hayat için atılan adımlardan bir tanesidir. 

Gastrik bypass operasyonuna uzman helim karar vermektedir. Hastanın durumuna gçrede uygulanacak yönteme uzman hekim karar vermektedir. Tek enjeksiyonda gastrik bypass Türkiye operasyonu kararıda uzman hekim tarafından verilmektedir.

Obezite

Obezite temel olarak yağ oranındaki fazlalığa dayanır. Vücuttaki yağ oranı yağsız kütleye göre fazlasıyla artmış ve artık vücudun belirli bölgelerinde fazlasıyla gözle görünür bir şekilde toplanmaya başlamışsa obezite kendini göstermeye başlamıştır. Burada dikkat edilmesi gereken fazla kiloların obezite ile karıştırılmamasıdır. 

Obezite yağ oranının çok fazla olmasıdır. Vücut kütle indeksi ile anlaşılabilir. 

Vücut Kitle İndeksi

Vücut kitle indeksi temel olarak boy ve kiloya göre bir oran çıkararak kilo hakkında genel bilgi verir. Vücut kitle indeksi çoğu uzman tarafından insanların kiloları hakkında genel bir bilgiye sahip olması için önerdiği bir hesaplamadır. Çünkü detaylı bir incelemeden önce genel bir bilgi almak tedavi yöntemleri ve gündelik yaşantımız hakkında bize bilgi verebilir. Vücut kitle indeksi hesaplamasından elde ettiğimiz sonuçla şişmanlığın veya obezitenin önüne geçilebilir. Unutulmamalıdır ki sağlık konularında, hastalıklarda erken teşhis her zaman altın değerindedir. 

Vücut kitle İndeksi Hesaplama

Vücut kitle indeksi hesaplamasını yapmak için öncelikle boy ve kilo bilinmelidir. Çünkü genel olarak kabul gören vücut kitle indeksi hesaplaması kilogram cinsinden kilonuzun metre cinsinden boyunuzun karesine bölümüdür. Yani şu şekildedir: Kilo(kg) / Boy(m^2) şwklindedir.

Vücut kitle indeksi sonuç değerlendirme

Vücut kitle indeksi hesaplaması sonucunda elde edilen oranın ifade ettikleri şu şekildedir;

 • Eğer sonuç 0 ila 18,4 arasında ise zayıfsınız demektir. Unutmayın zayıflık da tehlikeli bir hal alabilir. Dengeli ve düzenli beslenerek kas kütlenizi arttırmaya çalışın.
 • Eğer sonucunuz 18,4 ila 24,9 arasında ise kilonuz normal seviyelerde demek. Bunu korumak için düzenli hareket ve dengeli beslenmenizi korumaya devam etmelisiniz.
 • Eğer sonucunuz 24,9 ila 30 arasında ise fazla kilolusunuz demektir. Bu noktada çok dikkatli olmalısınız çünkü bu seviyenin bir üstü obezitedir. Dengeli beslenip spor yapmaya özen gösterin. İhmal etmeyin.
 • Eğer sonucunuz 30 ila 35 arasında ise 1. Sınıf obezitesiniz demektir. Obezitenin başlangıç sınıfında olduğunuz için paniklemenize gerek yok fakat artık beslenmeyi dengeli ve düzenli bir hale getirmek ve egzersiz yapmak sizin için kaçınılmaz bir zorunluluk haline gelmiştir. Bunlara dikkat edin ve asla ihmal etmeyin. Mutlaka bir uzmana başvurun.
 • Eğer sonucunuz 35 ila 45 arasında ise 2. Sınıf obezitesiniz demektir. Obezitenin 2. Aşamasında olduğunuz için artık işler daha ciddi bir durumda demektir. Mutlaka bir uzmana başvurun. Yediklerinize çok dikkat edin, dengeli ve düzenli beslenip bol su için ayrıca düzenli egzersizlerinizi yapmayı unutmayın.
 • Eğer sonucunuz 45 ve üstü ise aşırı obez sınıfında yer alıyorsunuz demektir. Artık bu noktada kesinlikle sağlıklı yaşam konusundaki bütün kuralları yerine getirmeye başlayıp ivedilikle bir uzmana danışın.

Obezitenin Sebep Olduğu Sağlık Sorunları

Obezite ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarmaktadır. Eğer dikkat edilmezse insülin direncinden hiper tansiyon ve şeker hastalığına kadar ciddi sorunlarla karşılaşılabilir. Bu ciddi sağlık sorunlarına yakalanmamak için öncelikle belirttiğimiz vücut kütle indeksi hesaplamasını yapmak ve uzmanınızdan kendinize uygun bir program almak sizin için çok iyi olacaktır.

Obezite başlı başına bir rahatsızlık sayılmaz çünkü obezite diğer hastalıklara davetçi olduğu için çok risklidir. Yani obezite sebebiyle yakalanabileceğiniz hastalık sayısı oldukça fazla ve tehlikelidir. Bu sebeple kesinlikle ihmal edilmemelidir. 

Obeziteye Yakalanmamak

Obeziteye yakalanmamanın ve haliyle gastrik bypass operasyonuna girmek durumunda kalmamanın yolları elbet ki mevcuttur. Öncelikle gündelik hayat içerisinde düzenli bir şekile yaşanmalı, beslenilmeli ve spor yapılmalıdır. Belirtilen unsurların gündelik hayat içerisinde düzenli olarak gerçekleştirilmesi obeziteye yakalanmamanın ve gastrik bypass operasyonuna girmek durumunda kalmamanın anahtarlarıdır.

Düzenli bir hayat sürmek, stresten ve üzüntüden olabildiğince uzak durmak, dengeli ve düzenli beslenmek hem obeziteye yakalanmamanın ve tek enjeksiyonda gastrik bypass operasyonuna girmek durumunda kalmamanın anahtarıdır hem de yaşam kalitesini arttıran önemli bir etmendir.

bypass
Tek Enjeksiyonda Gastrik Bypass 1

Obeziteden kurtulmak

Obeziten kurtulmak için uygulanacak pek çok farklı yöntem ve tedavi süreci bulunmaktadır. Sağlıklı yaşam için karar verilmesi atılacak olan adımların en önemlisidir. Bu çerçevede yaşamın bir standart içerisinde sürdürülmesi, dengeli beslenme ve sürekli hareket halinde olunması obeziten kurtulmanın ilk basamaklarını oluşturmaktadır. 

Yapılan bu değişiklik davranış değişikliği olarak da adlandırılmaktadır ve uygulanan bir tedavi yöntemidir. Davranış değişikliği tedavisi bizim gün içinde ne kadar hareketli olduğumuzu inceler ve bu konuda bir terslik olup olmadığını analiz ederek bazal metabolizmayı hızlandırmayı hedefler.

Başka bir tedavi yöntemi ise farmakolojik tedavilerdir. Bu tedavi şeklinde birtakım ilaçlar hastanın uygunluk durumuna göre uzmanlar tarafından verilir. Uzman hekimlerin verdiği ilaçlar haricinde başka hiçbir ilacın kullanılması tavsiye edilmemektedir. (Bu yönde atılacak adımlar ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınmasına neden olabilmektedir.)

Bir başka tedavi yöntemi Tek enjeksiyonda gastrik bypass. Bu tedavi yöntemi konumuz olan gastrik bypass cerrahi müdahalesidir. 

Tek enjeksiyonda gastrik bypass obeziteye karşı etkili bir tedavi yöntemidir. Çünkü amacı mideyi küçültmek ve ince bağırsak emilim yüzeyini azaltmaktır. Çok etkili ve hızlı sonuç veren bu tedavi yöntemi çok sayıda hasta tarafından da tercih edilmektedir. 

Gastrik bypass operasyonu aşamaları

Gastrik bypass ilk olarak midenin küçültülmesi ile başlar. Midenin yemek borusuna yakın kısmı kesilerek bir kese oluşturulur. Oluşturulan mide kesesi jejenum adı verilen bölüme direkt bağlanarak emilimi azaltmak hedeflenir.

Gastrik bypass çeşitleri

Gastrik bypass çeşitlerine bakacak olursak açık ve laparoskopik olmak üzere iki tipi olduğunu görürüz. Genelde laparoskopik yöntem tercih edilip açık yöntemini seçen oldukça az sayıda kişi bulunmaktadır. Laparoskopik cerrahinin açık cerrahiye göre avantajlarını inceleyecek olursak en çok dikkat çeken faktörler hastanede kalış süresinin daha kısa olması ve daha hızlı iyileşmesidir. Ek olarak, daha az yara izi ve daha düşük enfeksiyon oranları ile laparoskopik cerrahi, açık tip cerrahinin önünde görünmektedir. Bu faktörler nedeniyle hastalar genellikle laparoskopik tipteki tek enjeksiyonda gastrik bypass ameliyatını tercih etmektedir. 

Cerrahi müdahalenin türü ne olursa olsun tüm ameliyatlar genel anestezi altında yapılır. Tek enjeksiyonda gastrik bypass ameliyatının 2,5 ila 3 saat sürdüğünü söyleyebiliriz

Gastrik bypass riskleri

Her cerrahi girişimin riskleri vardır. Çünkü vücudun açılmasına yani vücudun ana yapısının değişmesine neden olan her müdahale risk içerir. Tek enjeksiyonda gastrik bypass ameliyatının bazı riskleri çok ciddiyken bazıları daha az ciddidir. Örneğin en büyük risklerden biri mide ile ince bağırsağın birleşim yerindeki sızıntıdır. Bu kaçak nedeniyle hastanın tekrar ameliyat edilmesi ve kaçağın durdurulması gerekir. Ayrıca obezitenin derecesine göre ek ameliyatlar da olabilir yani operasyon sayısı değişebilmektedir. Diğer bir risk ise hem birleşme yerinde hem de diğer noktalarda kanama olabilmesidir. Hastayı dezavantajlı duruma düşürmeden iç kanama kontrol altına alınmalıdır.

İnce bağırsak tıkanıklığı riski de unutulmamalıdır. Sindirim sisteminin yapısındaki değişiklikler nedeniyle bu riski görmek mümkündür. İnce bağırsağın emici yüzeyini küçültmeye yönelik müdahaleler nedeniyle bu risk de dikkate alınmalıdır. Diğer bir risk ise embolidir. Bir emboli, akciğerlerde ve ayaklarda pıhtı oluşmasına neden olur. Bu pıhtılar ilk başta zararsız gibi görünse de ileride büyük sorunlara sebep olabilmektedir. Çünkü bu pıhtılar zaman zaman kalp krizi ya da beyin kanaması gibi büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Gastrik bypass risklerini azaltmanın yolları

Her cerrahi operasyonda riskler olduğu gibi bir de o riskleri azaltmak için yapılabilecek şeyler vardır. Tek enjeksiyonda gastrik bypass operasyonu için de aynı kural geçerlidir.

Tek enjeksiyonda gastrik bypass risklerinin azaltmak için yapılması gerekenler başlıca şu şekildedir;

 • Öncelikle sağlıklı yaşama ilk adım atılmış olmalıdır. Hasta yukarda belirttiğimiz obezite ve gastrik bypass operasyonuna karşı ilk adımlarını atmış olmalıdır.
 • Hasta azimli, istikrarlı ve psikolojik açıdan da iyi bir durumda olmalıdır.
 • Operasyondan 2 ila 3 gün öncesinden sulu gıda alımına başlanmalı ve hatta ağırlıklı olarak sulu gıda tüketilmelidir.
 • Sigara kullanımı her operasyonu tehlikeye attığı gibi bu operasyonu da hem tehlikeye atar hem de iyileşmeyi fazlasıyla yavaşlatır. Bu sebeple operasyondan 1 ay öncesine kadar mutlaka sigarayı bırakın.
 • Her operasyon için gerekli olan şeylerden bir diğeri ise moralinizi ve psikolojinizi yüksek tutmaktır. Operasyona karar verdiyseniz dikkat etmeniz gerekenlere dikkat ettikten sonra yapmanız gereken tek şey iyi ve olumlu düşünmektir.

Gastrik bypassın faydaları

Tek enjeksiyonda gastrik bypass ameliyatından sonra kilo verme oranı oldukça artar ancak zamanla bu oran azalır ve normale döner. Aslında başlangıçta hızlı olmasının nedeni mide ve ince bağırsakta emilimin azalması, kalori alımının azalması ve doğal kalorinin yüksek olması dolayısıyla hızlı bir kilo verme sürecinden sonra bir açık oluşmasıdır. Ancak tek enjeksiyonda gastrik bypass ameliyatından bir süre sonra kilo vermeye bağlı kalori açığı miktarı azalacak ve kilo kaybında azalma gözlenecektir. Bu, ameliyatınızın başarılı olmadığı anlamına gelmez. Dediğimiz gibi ne kadar çok kalori açığı oluşturursanız o kadar çok kilo verirsiniz. Bu durumda kilo verme hızının daha yavaş olması çok doğal bir süreçtir.

Tek enjeksiyonda gastrik bypass operasyonu sonrası yapılması gerekenler

Benzer işlemlerde olduğu gibi hasta 5 ila 7 gün hastanede kalır. Tek enjeksiyonda gastrik bypass ameliyatının potansiyel olarak ciddi riskleri nedeniyle, hasta işlem sonunda yoğun bakım ünitesinde ağırlanır. Uzmanlar yoğun bakımda hastanın değerlerini, yaşam fonksiyonlarını inceler ve gerekli testleri yaparlar. Amaç, tüm bu işlemleri güvenli bir ortamda gerçekleştirmek ve her an operasyona hazır olmaktır. Bu nedenle ameliyat sonrası en az 2 gün yoğun bakımda kalmalısınız.

Emboli (akciğer ve ayakta pıhtı oluşumu) sorununu engellemek için ayaklara özel çorap giydirilir. Bu alınması gereken önemli bir önlemdir çünkü emboli hastanın hayatına hemen etki göstermese de ilerleyen zamanlarda çok büyük sıkıntılara yol açabilmektedir.

Tek enjeksiyonda gastrik bypass ameliyatından sonra burundan mideye sokulan bir tüp vasıtasıyla mide içeriği geçici olarak boşaltılarak iyileşme hızına engel olabilecek faktörlerden bazıları ortadan kaldırılır ve ameliyat riski azaltılır. 

Alınacak önlemler ile hem iyileşme sürecini hızlandırılır hem de tek enjeksiyonda gastrik bypass ameliyatının bazı risklerini ortadan kaldırılır.

Hastaya operasyondan sonra gerek kan pıhtısını önlemek gerek de ağrılarını yatıştırmak için ağrı kesici vermek amacıyla damaryolundan birçok ilaç verilebilir.

Tek enjeksiyonda gastrik bypass operasyonunda iyileşme süreci

Taburculuğa giden süreçteki iyileşmeler sayesinde taburcu olduktan sonra günlük işlerle başa çıkabilme ve sakin çalışabilme konularında iyileşmeler gözlemlenir. Tamamen iyileşmesi en az 6 hafta sürer. Ama yine de belirtmekte fayda var ki ameliyat sonrası rutin ve sakin işlerin üstesinden gelebilecek kadar iyileşmiştir hasta.

İyileşmeyi etkileyen bir diğer faktör ise beslenmedir. Tek enjeksiyonda gastrik bypass ameliyatı ile beslenmeye dikkat edilmemesi büyük sorunlara neden olabilir. Mide kesilerek açıldığı ve ince bağırsağa bağlandığı için besinlerin buradan geçişi iyileşmeyi yavaşlatabilir. Bu nedenle ilk 2 hafta sıvı tüketilmeli, iyileşme sürecinin geri kalan haftalarında püreler ve bol sıvı içeren besinler tüketilmelidir. Bu dikkat edilmesi gereken çok önemli bir detaydır. Çalışmalar, bir hasta ne kadar düzenli ve dengeli yemek yerse, iyileşme sürecinin o kadar hızlı olduğunu ve ameliyat riskinin o kadar düşük olduğunu göstermiştir. Ayrıntılı gıda alımı için yine de ameliyatınızı yapan uzmana danışmanız gerekir.

Tek enjeksiyonda gastrik bypass sonrası kilo durumu

Tek enjeksiyonda gastrik bypass ameliyatını tamamladıktan sonra hızlı kilo verme aşamasına girilir. Daha sonra kilo verme süreci devam eder ancak oranında kademeli bir düşüş gözlemlenir. Bu tamamen normal ve hedeflenen bir durumdur. Durumu desteklemek, işlevini bozmamak hastanın sorumluluğundadır. Öncelikle hasta sağlıklı bir yaşama uyum sağlamaya başlamalıdır. Sağlıklı yaşam sayesinde bu süreç çok sağlıklı bir şekilde işlemeye devam edebilir. Peki, sağlıklı yaşam daha az yemek ve düzenli egzersiz yapmaktan mı ibaret? Hayır, bu çok yanlış anlaşılan bir durumdur. Popüler inanışın aksine, sağlıklı yaşam kendinizi çok zorlamak değildir. Sağlıklı yaşam, her şeyi dengede yapmakla ilgilidir. Dengeli beslenme, düzenli ve dengeli egzersiz, gün içindeki aktivitelerimizi dengeleme ile örneklenebilir. Yapılan her planın dengeli olması gerekir.

Tek enjeksiyonda gastrik bypass operasyonu sonrası bu belirtilenler ve operasyonu gerçekleştiren cerrahın tavsiye ve kurallarına uymayan hastaların 4 yıl içinde kilo verme süreçleri bozulmuş ve hatta verilen kilodaki formun korunması sağlanamayarak tekrar kilolarının %8’ ini geri aldıkları gözlemlenmiştir. Bu durumda bile obeziteden uzak ve sağlıklı olabilmelerine rağmen daha kötü hastaların da olduğunu unutmamak gerekir. Kurallara uymak bu noktada çok mühimdir. Yapılan beslenme programına, egzersizlere hastaların sonuna kadar uyması gerekir.

Tek enjeksiyonda gastrik bypass özet

Tek enjeksiyonda gastrik bypass operasyonu hakkında vereceğimiz genel bilgiler bu kadar. Ancak bir cerrahi operasyona girmek için bundan fazlası gerekir her zaman. Akılda kalan sorular cevaplarına kavuşturulmalı şüpheler giderilmelidir.

Unutmayın ki her cerrahi operasyon riskler barındırır. Sizin yapmanız gerekense bu riskleri araştırmak ve uzmanlardan detaylı bilgiler toplayabilmektedir. Biz kurum olarak her zaman hastalarımızın aklında bir soru kalmamalı mottosuyla yolumuza devam ederiz. Bu konuyla ilgili detaylı bilgi almak, işinin ehli uzmanlarla görüşmek isterseniz kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz. Uzman kadromuzla her zaman size bilgilendirme yapabilir, cerrahi operasyona karar verdiğiniz taktirde de elimizden geleni yaparak sizi sağlığınıza kavuşturmak için ne gerekiyorsa yaparız. Tek enjeksiyonda gastrik bypass ile ilgili yazımızda anlamadığınız bir nokta varsa veya detaylı bilgi almak istiyorsanız kurumumuzla iletişime geçebilirsiniz.

One thought on “Tek Enjeksiyonda Gastrik Bypass

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir