Saç Ekiminden Sonra Saç Yıkama Prosedürüne Göre  Saçlarımı Ne Zaman Normal Şekilde Yıkayabilirim?

Saç ekiminden sonra kişisel hijyen oldukça önemlidir. Saç yıkama prosedürüne göre ilk 15 günlük süreç oldukça kritik bir süreçtir. Operasyon sonrası saçların yıkanma yöntemine dikkat edilmesi gerekir. Saç ekimi sonrası saç yıkama sıklığı birbirine çok yakındır. Bu durum doktorun önerisine bağlı olarak şekillenir. Çünkü saç yıkama sıklığı saç ekimi sonrası iyileşme sürecini etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Saç ekimi sonrası en çok dikkat etmeniz gereken husus yıkama yaparken saç köklerine hassas davranılmasıdır. Saç yıkama prosedürüne uygun besleyici özelliğe sahip şampuanların kullanılması tavsiye edilir. Saç yıkama işlemlerinde ki tüm süreç saç köklerinin rahatlamasını sağlar. 

Saç ekimi sonrasında da operasyonu gerçekleştiren hekim ile iletişimde olmanız oldukça önemlidir. Bu süreçte yıkama sıklığı, kullanılacak ilaç ve şampuanlar, yıkama yöntemi hekiminizin önerisi doğrultusunda belirlenmelidir. Saç ekimi sonrası normal yıkamaya geçiş sürecini de hekim belirlemektedir. Bu süreci kişinin fizyolojik yapısı ve dikkat edilmesi gereken durumlara uyması belirleyici rol oynar. Tüm uyarı ve kurallara uyulması ile ortalama 6 ila 8 ayda saç kökleri tam anlamıyla yerlerine oturmuş olur. Bu sürece ulaşana kadar saç yıkama sıklığı haftada en az 2 ya da 3 kez olmalıdır. Aynı zamanda saç ekimi sonrası yıkama şıklığı dışında ilk yıkama da oldukça önemlidir. İlk yıkama uzmanlar tarafından yapılması gerekir. Bu süreçte saç yıkama prosedürü, yıkama şeklinin nasıl olacağı da kişiye gösterilmiş olur.

sac ekimi 2
saç yıkama prosedürü

Saç Ekiminden Sonra Saçları Ne Sıklıkta Yıkanmalı?

Operasyondan sonra 3-4 gün yıkama işlemi yapılmamalıdır. 3 ya da 4. gün sonra saç yıkama prosedürüne uygun şekilde yıkama işlemine başlanabilir. İlk süreçte 10 ile 15 gün arasında düzenli bir şekilde yıkama işlemi yapılmalıdır. Günde en az bir kere saçların yıkanması gerekir.

Saç Ekiminden Sonra Saçlar Nasıl Yıkanır?

Saç ekimi sonrasında saç bakımı oldukça önemlidir. Saç ekimi yapıldıktan sonra saçlar yıkanırken çok dikkatli olunması gerekir. Saç ekimi işleminden sonra en çok karşılaşılan durumlardan biri kabuklanma olmasıdır. Bu sorun oluştuğunda kabuklanan bölge yıkanırken çok dikkatli olunması gerekir. Yapılan yıkamalardaki amaç saç köklerini rahatlatıp nefes aldırmaktır. Saçı normal haline döndürmek için yıkama işlemi çok önemlidir. 

Sac ekiminden sonra ilk yıkama doktorunuzun belirttiği gün yapılması gerekir. İlk yıkama işlemini operasyonu geçirdiğiniz doktorunuz yapar ve bu sırada size saç yıkama prosedürünü göstermiş olur.

Kabuklanan kısımlar losyon yardımı ile yumuşatılabilir. Yıkama işlemi nazikçe yapılmalı ve saç köklerine zarar verilmemelidir.

Sac ekimi sonrası hassasiyet gerektiren bir dönemdir. Yıkama sırasında yapılan bir yanlış yüzünden yeni ekilen saç kökleri zarar görebilir. Bu yüzden ilk yıkama uzmanlar tarafından yapılmalı ve yöntemler detaylı bir şekilde hastaya aktarılmalıdır.

Saç Ekiminden Sonra 1. Saç Yıkama Ne Zaman Yapılmalıdır?

Saç ekimi operasyonundan sonra 1. Saç yıkama 2 ila 3 gün sonra uzman doktor tarafından yapılır. Bu sürece kadar asla saçlar yıkanmamalıdır. Çünkü ilk 3 gün yeni ekilen saç köklerinin saç derisine tutunması açısından oldukça önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir