Saç Ekimi Sonrasındaki Süreç ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç Ekimi Sonrasındaki Süreç ve Dikkat Edilmesi Gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlara uyulması iyileşme sürecini de hızlandırır. Yasaklarım çiğnenmemesi eklem köklerin sağlıklı şekilde tutunabilmesini olanak sağlar. 

Saç ekimi sonrasındaki süreçte yasak olan şeyler şu şekilde sıralanabilir;

 • Sigara: Operasyondan sonra bir hafta boyunca sigara içilmemelidir.
 • Alkol: alkol de saç ekim işleminden sonra en az bir hafta boyunca tüketilmemelidir
 • Kan sulandırıcı ilaçlar: Operasyondan sonra kan sulandırıcı ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır
 •  Sauna ve hamam: Saç ekiminden sonra 3 ay boyunca hamam ve saunaya gitmek kesinlikle yasaktır
 • Güneşlenme ve solaryum: Operasyondan sonra 3 ay boyunca güneşlenmemeli ve solaryuma girmemelisiniz
 • Yüzmek: Saç ekim operasyonundan sonra en az 1 ay deniz veya havuza girilmesi yasaktır.
 • Spor: Bir ay boyunca spor aktivitesi yapılmamalıdır
 • Ağırlık kaldırma: İşlemden sonra bir ay boyunca ağır bir şeyler kaldırmaktan uzak durulması gerekir
 • Fiziksel aktivite: İşlem sonrasında kısa ve hafif yürüyüşler yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta terlememenizdir
 • Gün ışığına maruz kalma: Operasyondan sonra 3 ay boyunca güneş ışığına maruz kalmaktan kaçınınız. 
 • Cinsel ilişki: Hormon değişikliğine ve terlemeye neden olduğu için saç ekim işleminden sonra 2 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir
 • Saçlara el ile temas: Saçların durumunu kontrol etmek için sıklıkla el ile temas edilmektedir. Bu saç köklerinize çok büyük zararlar verir aynı zamanda enfeksiyon oluşumuna neden olabilir.
sac ekimi 4
Saç Ekimi Sonrasındaki Süreç ve Dikkat Edilmesi Gerekenler 1

Saç Ekiminden 7 Gün Sonra Ne Olur?

Saç ekimi sonrasındaki süreçte yedinci günün sonunda saçlarınız daha güçlü hale gelir. Dokunulduğunda artık saçlar yerinden oynamaz. Bu süreçten sonra Ekim yapılan bölgenin zedelenmesi engellenmelidir. 7 günün sonunda kaşıntılar artmaya bu kaşıntılar iyileşmenin habercisidir.

Saç Ekiminden 10 Gün Sonra İyileşme Başlar Mı?

Ekim saç ekimi sonrasındaki süreçte iyileşme süresi ortalama 10 gündür. Fakat tam anlamı ile iyileşme yaklaşık olarak 2 ay sürmektedir. Saç ekiminden sonra sonuçlar ortaya çıkması ise 10 ay ile bir yıl arasında gerçekleşir. 

sac ekimi 1

Saç Ekiminden Sonra Şapka Takılabilir Mi?

Operasyondan hemen sonra şapka takılması önerilmez. Operasyondan ortalama 7 ile 10 gün sonra greftler kafa derinize kılıcı şekilde bağlanır. Bu nedenle ilk 15 gün şapka takmanız tavsiye edilmemektedir. Hatta bazı doktorlar beklenmesi gereken süre zarfının 3 hafta olduğunu söylemektedir.

Saç Ekiminden Bir Ay Sonra Tam Bir İyileşme Olur Mu?

Saç ekimi sonrasındaki süreçte iyileş me 10 gün sonra başlamaktadır. Fakat bir ayın sonunda tam bir iyileşme görülmez. Tam anlamı ile iyileşme yaklaşık olarak 2 ile 2,5 ay arasında sürmektedir. İyileşme sonrasında kesin sonuçların ortaya çıkması beklenmemelidir. Kesin sonuç ortalama 10 ay ile bir yıl arasında gerçekleşmektedir

Saç Ekimi Sonrası Şok Dökülmesi Olur Mu?

Şok dökülme dediğimiz işlem aslında nakil yapılan bölgedeki kıl köklerinin üzerinde bulunan saç tellerinin dökülmesine denir. Her saç ekimi işleminden sonra şok dökülme gerçekleşir. Bu olması gereken normal bir süreçtir. Dökülmesinin ardından deri altında kalan kökler sayesinde yeni saç oluşumu başlamaktadır. Şok dökülmesi 1 – 3. ayda olur ve ortalama 2 hafta içerisinde tamamlanır.

Saç Ekimi İçin Neden Türkiye?

Türkiye son yıllarda sağlık turizmi konusunda dünyadaki lider ülkelerden biri konumuna gelmiştir. Saç ekimi konusunda da dünyadaki lider ülkelere meydan okuyan Türkiye hem doktorların tecrübesi ve kullandığı malzemelerle hem de diğer ülkelere göre işlemlerin daha uygun fiyata yapılmasıyla ön plana çıkıyor. Türkiye’de uygun fiyata tecrübeli doktorlardan saç ekim hizmeti almak için yapmanız gereken tek şey bizlere ulaşmaktır.

Saç Ekimi Sonrasındaki Süreç Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Saç ekimi sonrası nasıl uyumalı?

Saç ekimi işleminden sonra ilk gece tamamen yatar pozisyonda yatmak ekim yapılan bölgenin şişmesine neden olur. Yatış pozisyonu sırt üstü ve 45 derecelik bir açıyla olmalıdır. Bu açıyı sırt bölgesine yastık koyarak sağlayabilirsiniz. Ekim yapılan bölgeyi korumak için en sağlıklı uyuma şekli bu olacaktır. Ayrıca bu sayede ödem oluşmasının da önüne geçilir.

Saç ekimi sonrası tıraş olmak mümkün mü?

Saç ekim işleminden sonra ikinci aya girildiğinde makas yardımı ile tıraş olunabilmektedir. 

Saç ekimi sonrası şişlik olur mu?

Saç ekimi sonrasında şişlik yaygın görülen ve birkaç gün içerisinde kendiliğinden kaybolan yan etkilerden biridir. Eğer şişkinlik kötüleşir ve uzun süre düzelmezse doktora müracaat edilmeli ve doktorun uygun gördüğü tedavi uygulanmalıdır.

Saç ekimi sonrası donör bölge iyileşir mi?

Saç ekimi sonrasında donör bölgenin iyileşmesi 10 gün sürmektedir. Bu süre kişinin metabolik yapısı ile hızlanabilir ya da gecikebilir.

Saç ekimi sonrası spor yapabilir miyim?

Saç ekimi sonrasındaki süreçte spor yapılması önerilmez. Terlemeyecek şekilde hafif tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz

Saç ekimi sonrası sivilceler normal mi?

Saç ekim işleminden sonra yeni saçların çıkışı sabırla beklenmelidir. Saç ekiminden sonra ilk iki ayda saç köklerinin alındığı ve nakledildiği bölgelerde sivilce oluşumu normaldir. Sivilce oluşumu saç ekimi sonrasında yaşanacak şeylerin bir parçasıdır.

Saç ekimi sonrası saç kesme makinesine ne zaman kullanabilirim?

Saç ekimi sonrasındaki süreçte saç kesme makinesi kullanımı önerilmez. 3 aydan sonra makine ile kesim yapılmaya başlanabilir. Yine de makine kullanırken dikkatli olmanız tavsiye edilir.

Saç ekimi sonrası biotin kullanmalı mıyım?

Biotin bir saç vitaminidir. Saç ekimi işleminden sonra en az 6 ay kullanılması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir