Saç Ekimi Sonrası İçin Rehber

Saç Ekimi Ameliyatından Sonra Neler Beklenir?

Saç ekimi, kişinin kendi saç hücrelerinin kökünden alınıp saç dökülmesi veya kellik olan bölgeye ekilmesi işlemini kapsayan ve doktorlar tarafından yapılan bir uygulamadır.

Saç ekimi yapılmış bölgede aynı gün kızarıklık, ağrı, hassasiyet ve kanama gibi ameliyat sonrası komplikasyonları görülebilir. Bunlar için endişe etmeye gerek yoktur. Ekim yapılacak kişi aynı gün evine taburcu edilir.

Saç ekiminin olduğu bölgeye ilk üç gün el ile temastan ve su ile temastan kaçınılması gerekir. Gerekirse ekim bölgesini korumak amacı ile yüksek şapkalar takılabilir.

Ameliyat sonrasında ilk üç gün su değdirilmeyen ekim bölgesi üçüncü gün yıkanır. Üçüncü günün sonrasında her gün yıkanarak olabilecek kabuklanma önlenir. Saç ekimi yapılan bölgede kabuklanma veya tahriş olabilir. Yumuşatıcı kremler kullanılabilir. 

Ameliyattan sonra yüzde kızarıklık ve şişlik görülebilir. Bunlar kişinin hassasiyet durumuna göre birkaç gün içinde kendiliğinden geçmektedir.

Ameliyat sonrası özellikle tavsiye edilen bir şampuan, ilaç veya krem yoktur. Çok dikkat edilmesi gereken konu ise kafanın ve yeni ekilen saçların özenle korunması gerektiğidir.

sac ekimi 1
Saç Ekimi Sonrası İçin Rehber 1

Saç Nakledilen Alan

Saç ekiminin yapılacağı alanda, işlemi yapacak doktor tarafından saç analizi yapılır. Genellikle kişilerin rahatsız oldukları bölgelere yoğunlaşılır.

İşlem yaptıracak olan özellikle erkeklerde ense saç köklerinde dökülme ve zayıflama yaşanmadığı için greft yapılacak alan olarak ense tercih edilir. Ense saç kökleri, saç ekim işlemi yapılacak alana tek tek özenle ve doğru teknikle yerleştirilir. 

Saç nakledilen alana ilk üç gün su değdirilmemelidir. Ayrıca saç nakledilen alanın darbelerden özellikle korunması gerekir. Aksi halde ekilen saçlar dökülür ve yapılan işlemden sonuç alınamaz.

Genel Kurallar

Saç ekim işlemi sonrası dikkat edilmesi gereken birkaç kural vardır:

  • Pıhtılaşmayı engelleyen ve kanama riskini artıracak ilaç ve yiyecek içecekten uzak durulmalı
  • Nakil yapılmış bölge dışarıdan gelecek darbelere karşı korunmalı
  • Koruma amacı ile yüksek veya baş kısmı açık şapkalar giyilmeli
  • İlk üç gün nakil yapılan alana su değdirilmemeli
  • Üç gün sonra her gün saç yıkanmalı
  • Özellikle kabuklanma ve tahriş için verilen losyon ve krem gibi tedavilere uyulmalı

Saç Ekim İşlemi Sonrası Bakımı Ve Yıkama

Saç ekimi sonrasında özellikle önerilen sabun, şampuan ve köpükler yoktur. Kişi normal zamanlarda kullandığı temizlik ürünlerini kullanabilir.

Saç yıkama işlemi üç gün sonra yapılır. İlk üç gün darbelerden ve sudan ekim yapılan alan korunmalıdır.

Köpük Sprey Kullanın

Saç ekim yapılan alanın tahriş olmaması ve ekilen saçların dökülmemesi için sprey formda köpük şampuanlar kullanılması önerilir. Özellikle ilk 10 gün köpük sprey kullanımı, ekim işleminden daha net ve etkili sonuç almayı sağlayacaktır.

Şampuan Kullanın

Ekim yapılan alanın tahriş ve kuruluktan korunması önemlidir. Kuruluk ve tahriş yaratacak sabunlardan uzak durulması gerekir. Özellikle ilk 10 günlük zamanda şampuan kullanılması ve olası tahrişler için de nemlendirici krem ve losyonlar kullanılması önerilir.

Saç Ekimi Sonrası Saçların Uzama Süresi

Saç ekim işlemi sonrasında ilk ekilen saçlar dökülmeye başlar. Dökülen saçların yerine yenilerinin gelmesi 1,5 – 2 ay sonra başlar. Uzayan saçların tamamen kullanılabilir hale gelmesi ve uzaması kişiden kişiye değişkenlik göstermekle beraber yaklaşık 1 yılı bulmaktadır.

Saçların çabuk uzamasını sağlamak için, özellikle saç köklerini besleyen ve güçlendiren E,B,C vitaminlerinden zengin diyet uygulanması faydalı olacaktır.

Saçları uzatmak için doktorunuzun tavsiyesi ile mezoterapi gibi uygulamalar da yapılabilir. Yukarıda belirtilen vitaminlerin yanında balık yağı ve omegadan zengin olan kuruyemiş gibi yiyecekler tüketilebilir.

Saç ekimi için doğru adres curufinding.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir