Porselen Laminat Nedir? Dişler İçin Porselen Lamine Nedir?

Porselen laminat özel yapıştırma tekniği kullanılarak ön dişlerin rengini, formunu ve pozisyonlarını değiştirmek amacı ile kullanılan yöntemdir. Lamineler doğal dişi taklit edebildiği için istenilen gülüşe çok kısa zamanda ulaşılabilmektedir. Lamine kelimesi Latincede yaprak anlamına gelmektedir. Bu işlem yapılırken dişler kesilmez sadece ön yüzeylerinde ufak bir inceltme işlemi uygulanır. Sağlam diş dokusu En minimum düzeyde kaybedilir. Uygulama yöntemi ise bu inceltilen diş yüzeyine porselen laminantların yapıştırılması ile gerçekleşir.

Porselen Laminat Kaplamalar Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Beyazlatma işleminin işe yaramadığı, ileri derecede renklenmiş dişlerde
 • Aylık dişleri birleştirme işleminde
 • Yapısal olarak şekli ve görüntüsü bozuk olan dişlerde
 • Aşınmış ya da kırık dişlerin onarılmasında
 • Yapısı ve rengi bozulmuş dolguların düzeltilmesinde
 • Eğri ve çarpık dişlerin düzeltilmesinde

Yukarıda sıraladığımız durumlarda porselen laminat uygulaması yapılabilmektedir. Porselen laminat yapılamayacak durumlarda mevcuttur. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Çene bozukluklarını gidermekte kullanılmaz
 • Tırnak yeme alışkanlığı olan kişilere uygulanamaz
 • Sürekli bir şey ısırma gibi kötü alışkanlıkları olan kişilere uygulanamaz

İleri derecede diş eti çekilmesi olan kişilere uygulanamaz.

Porselen Laminatların Avantajları Nelerdir?

 • Küçük mü daha nelerle sağlıklı görünüm kazanılır
 • Sağlam, dayanıklı ve renkleri bozulmayan diş yapınız olur
 • Işık geçirgenliği sayesinde doğal dişlerin benzerliği artar.
 • Doğal bir görünüm sunar
 • Sigara, çay ve kahve gibi dişleri sarartan faktörlerden etkilenmez
 • Diş taşı oluşumunu en aza indirgen
 • İnce yapısı olduğundan dolayı kırılgandır. Fakat diş minesini tam olarak ve doğru bir şekilde yapıştırıldığında çekme ve germe kuvvetlerine karşı oldukça dayanıklı yapıya dönüşür

Porselen Laminatların Dezavantajları Nelerdir?

 • Diğer tedavi yöntemlerine kıyasla daha maliyetlidir
 • Çok nadir olsa da porselen laminelerin dişten ayrılması ve düşmesi görülebilir
 • Ani darbe ve olası durumlarda kırılma ihtimali vardır
porselen laminat q

Porselen Lamine Kaplama Aşamaları Nelerdir?

Günümüz günümüzde kullanımı oldukça yaygınlaşan porselen laminat uygulaması dişlerin kesilmeden sadece milimetrik olarak itilmesi ile yapılır. Ortalama olarak 0,3 ile 0,7 milimetre inceltilen dış yüzeylerine yaprak adı verilen porselenler yapıştırılmaktadır.

Porselen laminat uygulamasının halk arasında bilinden ismi yaprak diş uygulamasıdır.

Porselen laminenin en büyük özelliği içerisinde metal içermemesidir. 

Lamine Diş Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde uygulanan 3 farklı yöntem vardır. Bunlar kompozit lamine, yaprak porselen diş ve yaprak zirkonyumdur.

Lamine uygulaması 2 ile 3 seans sürmektedir. Fakat hastanın ağız ve Diş durumuna bağlı olarak lamine uygulamasından önce bazı tedavilerin uygulanması gerekebilmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında seans sayısı da artacaktır. Bu duruma örnek vermek gerekirse diş yapısında çürüğün olması halinde öncelikle çürüğün temizlenmesi ve dolgu işleminin yapılması gerekir. Bu işlem tamamlandıktan sonra lamine uygulamasına geçilebilir. Lamine uygulaması için gerekli ölçümler alınır Ve kaplamanın hazırlık aşamasına geçilir. Lamine diş hazırlanması çok kısa bir süre içerisinde gerçekleşmektedir.

Dental Porselen Lamineler Kimler İçindir?

Dış görünüşünüzü olumsuz etkileyen diş bozukluklarından kurtulmanın en kolay yolu porselen laminant uygulamasıdır. Porselen lamineler kişiye doğal ve estetik bir görünüm kazandırır. Çok ince bir biçimde hazırlandığı için yaprak porselen olarak da adlandırılmaktadır. Lamine kalınlığının tarif edilmesi gerekirse tırnak kalınlığı örnek verilebilir. İçeriğinde metal bulundurmadığı için estetik başarı oranı artar. Porselen lamine uygulaması diş bozukluklarından kurtulmak isteyen kişilere uygulayabilmektedir.

Türkiye’de Porselen Lamine Kaplamalar ve Porselen Lamine Kaplama Maliyeti

Hastaların bir çoğu porselen laminant uygulamasının fiyatlarını merak etmektedir. Fakat sizlere Bu işlem hakkında net bir rakamdan söz edemeyiz. Fiyatlar çeşitli unsurlara bağlı olarak değişiklik gösterdiği için muayene sonrasında kaç adet dişi işlem göreceği, hekimin deneyimi ve kullanılan malzemelerin kalitesi gibi unsurlar göz önünde bulundurularak fiyat çalışması hazırlanır. Öncelikle randevu alarak muayene olmalı sonrasında yapılacak işleme göre fiyat almalısınız. Porselen lamine uygulaması konusunda Türkiye sadece kendi vatandaşlarına değil tüm dünyaya hizmet vermektedir.

Porselen laminant uygulaması yaptırmak için Avrupa’dan her gün onlarca kişi Türkiye’ye gelmektedir. Ayrıca Türkiye’nin fiyatları ile diğer ülkelerin fiyatları karşılaştırıldığında daha uygun olduğu görülmektedir. Bu fiyat farkındaki en büyük sebep ise kur farkından kaynaklanmaktadır. En uygun porselen lamine uygulamasını en iyi doktorlar tarafından yaptırmak için bizimle iletişime geçmemiz yeterlidir.

Porselen Laminant Uygulaması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 1. Porselen laminate veneerlerin ömrü ne kadardır?

Hastaların en çok merak ettiği konulardan biri kullanım ömrünün ne kadar olduğudur. Özel teknolojiler ile geliştiriliyor olması sayesinde hafif darbelere karşı dirençlidirler. Kırılma ya da düşme gibi sorunlarla neredeyse hiç karşılaşılmıyor denilebilir. Porselen laminant uygulamasının ömrünün uzun olması için hastalar ağız ve diş sağlığına önem vermesi gerekir. Gerekli uyarılara ve temizliğe dikkat edilmesi durumunda kullanım ömrü 10 yıl ile 20 yıl arasında değişmektedir.

 1. Lamine kaplamalar porselen midir?

Yaprak porselen olarak da bilinen kaplamalar porselen yapıya sahiptir. Porselen yapısı sayesinde estetik görünüm kaygılarını ortadan kaldırır. Dişteki soruna bağlı olarak özel hazırlanır özel yapıştırıcılar sayesinde dişin ön yüzeyine yapıştırılır. 

 1. Lamine kaplama iyi midir?

Lamine kaplama dişler ile aynı muameleyi görmektedir. Fındık kırma, tırnak ısırma gibi eylemler dişlere zarar veriyorsa lamine dişleri de zarar verir. Bahsettiğimiz bu konularda lamine hemen kırılır demiyoruz. Ama kırılabileceğini bilerek hareket etmeniz için sizleri uyarıyoruz. Gelişen teknoloji ile birlikte ortaya çıkan lamine kaplama dişe en az zararı veren işlemlerden bir tanesidir. Ve oldukça güvenli çalışmadır.

 1. Lamine kaplama dişlere zarar verir mi?

Porselen laminant uygulaması dişleri minimum zarar veren bir yöntemdir. Kaplama işlemi için dişlerin kesilmesi gerekmez. Sadece ön kısımları inceltilerek lamine uygulaması yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir