Ön Dişte Boşluk: Neden Alıyoruz?

Ön Dişte Boşluk Nedir?

Ön Dişte Boşluk: Ön iki diş arasında frenulum denilen doku parçasının normal büyümemesi sebebi ile ön dişler arasında boşluk meydana gelir. Labial frenulumun aşırı büyümesi sonucu iki diş birleşemez ve açıklık meydana gelir. Kimi bireyler tarafından güzel ve çekici bulunan bu özellik, kimileri tarafından itici bir görüntü olarak kabul edilmektedir.

Ön Dişte Boşluk Nasıl Oluşur?

Ön iki diş arasında boşluk oluşmasının çeşitli sebepleri vardır. Çocuk yaşlarda emzik kullanma ve parmak emme gibi davranışlar sebebi ile olabileceği gibi frenulum denilen üst dudağı üst diş etine bağlayan doku parçasının aşırı büyümesinden kaynaklı olarak ön iki diş arasında boşluk meydana gelir.

Ön Dişte Kavite Başlangıcı

Ön dişler arasında çeşitli nedenlerden aşınmaya bağlı ayrılık oluşması durumudur. Dişler üzerinde bir aşınma ve yıpranma söz konusudur. Çürükler veya diş minesinde aşındırıcı etkiye sahip yiyecek ve içeceklerin kullanılması, dişte kavite başlangıcına neden olmaktadır. Ayrıca dişe uygun olmayan diş macun ve sert fırçalarda erken yaşlardaki çocuklarda kavite başlangıcına neden olabilmektedir.

Ön Dişte Boşluk Nasıl Görünür?  

ön dişte boşluk

Ön Dişte Boşluk Türleri 

Üst damaktaki ön iki diş arasında boşluk olabileceği gibi alt damak ön dişlerinde de boşluklara rastlanabilmektedir. Kişileri oldukça rahatsız eden bu durum karşısında çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. 

 • Ön dişler arasında boşluk
 • Ön arka dişler arasında boşluk
 • Erken çocukluk döneminde oluşan boşluklar 

Yukarıda belirtilen boşluk türleri ön dişler için birkaç boşluk türünü kapsamaktadır. 

Ön Dişte Boşluk Boşluk

Üst ön dişler arasında oluşan iki dişin birleşmemesi ile görülen boşluk türüdür. Birçok sebepten dolayı erken yaşlarda oluşmuş olabilir.

Ön Dişin Arkasındaki Boşluk

Ön iki dişin arka tarafında oluşan boşluk türüdür. Sonradan da olabileceği gibi frenulumun aşırı ve anormal büyümesi sebebi ile ortaya çıkabilir.

Ön Dişin Yan tarafında Boşluk

Yine üst veya alt ön dişlerin yanındaki 2. ve 3. dişlerin diğerlerinden ayrı olması ile karakterize durumdur. Kalıtımsal sebeplerden olabileceği gibi yine erken çocukluk döneminde yapılan yanlış uygulamalar sonucu oluşabilmektedir.

Erken Diş Boşluğu

Erken diş boşluğu, erken çocukluk yaşlarında sıklıkla karşılaşılan durumdur. Zamanından önce düşen dişin yerine yenisinin gelmesi zaman alınca bir süre ön dişlerde boşluk meydana gelir. Maalesef bu durumda yapılabilecek tek şey yeni dişin çıkmasını beklemek olacaktır.

Ön Dişlerde Çürüklere Ne Sebep Olur?

 • Şekerli gıdalar, çikolatalar
 • Hazır gıdalar
 • Yeterli ve düzenli diş temizliği yapılmaması
 • Diş ipi kullanmamak
 • Asitli içecekler tüketmek
 • Florür azlığı
 • Genetik faktörler
 • Hormonal bozukluklar
 • Sigara kullanımı
 • Alkol kullanımı
 • Dengesiz beslenme
 • Kalsiyum ve d vitamini yetersizliği
 • Kuru ağız

Çarpık Dişler

Çarpık ve düzgün olmayan dişlerin temizliği düzgün yapılamaz. Dişlerin arasında sürekli yiyecek artıkları kalır ve dişlerin çürümesine neden olurlar. Çarpık dişlerin en etkili tedavi yöntemi, diş teli yardımı ile dişlerin düzgün bir görünüme kavuşturulmasıdır. 

Kuru Ağız

Kuru ağız sendromu, bağışıklık sisteminin baskılanması ile ortaya çıkan, ağız ve göz kuruluğuna sebep olan immün sistem yetmezliği hastalığıdır. Ağızda bulunan tükürük, ağız içi asidini dengeleyici özelliği sayesinde diş çürümelerinde önleyici etkiye sahiptir. 

Ağız içinde yeterli miktarda bulunmayan tükürük diş eti sorunlarına ve diş çürüklerine neden olur.

Yetersiz Fırçalama Ve Diş İpi Kullanma

Diş çürüklerinin birçok nedeni olmakla beraber en önemli nedeni diş temizliğinin düzenli ve yeterli düzeyde yapılmamış olmasıdır. Düzenli diş temizliği yapılmadığı zaman dişlerde yiyecek kalıntıları kalacak ve zamanla dişlerde çürümeye sebep olacaktır. 

Aynı şekilde diş fırçasının ulaşamadığı noktalara diş ipi ile temas sağlanıp temizliği yapılmalıdır. Hem ağız kokusunu hem de diş çürüklerinin oluşumunu engelleyen bu iki basit yöntem günlük rutine dâhil edilmeli ve düzenli uygulanmalıdır.

Tam Şeker Diyeti

Diş çürüklerinin bir numaralı nedeni şekerli yiyecek ve içecek tüketimidir. Şeker tüketilmeyerek dişler çürüklerden korunabilecek ve diş kayıplarının önüne geçilebilecektir. Ayrıca şeker tüketilse bile hemen ardından diş fırçalama ve diş ipi ile diş temizliği aksatılmadan yapılmalıdır.

Asitli Yiyecek Ve içecekler

Dişlerin ve diş minesinin zayıflamasına sebep olan ve diş çürüklerinin başlıca nedenlerinden biri asitli yiyecek içecek tüketimidir. Asitler özellikle ilk temas ettiği alt ve üst ön dişlerde zayıflamalara, diş tabakasında incelmelere ve diş çürüklerine neden olmaktadır.

Bunlardan korunmak için asitli içecek sonrası mutlaka diş temizliği yapılmalıdır.

Bazı İlaçlar

Kullanılan ilaçlarında dişler üzerinde aşındırıcı etkileri vardır. Özellikle asit içeren ilaçlardan antifungal ilaçlar, dişlerde aşınmaya ve çürümeye sebep olmaktadır. Çoğu çocuk ilaçlarının da çok şekerli olması her kullanım sonrası diş temizliği yapmanın önemini artırmaktadır.

Kalıtım

Kalıtım ve genetik faktörlerin de diş çürümelerinde rolü olduğu bilinmektedir.

Ön Dişlerdeki Çürükler Nasıl Tedavi Edilir?

Diş tedavilerinde, eğer çürük başlangıç aşamasında ise diş florür ile tedavi edilmeye çalışılır. Eğer başlangıç aşaması geçildiyse bilinen ve en sık kullanılan yöntem diş dolgularıdır. Ön dişler temizlendikten sonra diş arası dolgu maddesi ile doldurulur.

Ön Diş Boşluğu Doldurma

Ön diş boşluğu doldurma işlemi sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Boşluk eğer çürük varsa çürük temizlendikten sonra kompozit dolgu ile doldurulur. Ön dişler hastanın isteğine göre herhangi bir çürük vb. durumlar olmadığı zamanlarda da tercih edilebilmektedir.

Ön Diş İmplantı

Ülkemiz deneyimli birçok hekimi ile diş tedavilerinde oldukça başarılıdır. Diş dolgusunun yapılamadığı durumlarda veya kalıcılığının daha garantili olmasının istendiği durumlarda implant yöntemi de sıklıkla tercih edilir.

 Özel ölçüler ile istenilen her dişe uygulanabilen implant uygulaması tüm ön dişlere yapılabilmektedir. İmplant işlemi yeni çekilmiş dişin yerine hemen yapılmaz. İyileşme süreci en az 3 ay olarak belirtilmiştir. Bu süre sonunda ön dişlere güvenle implant işlemi yapılabilmektedir.

Ön Diş Yontma ( Törpüleme) Ve Lazer Diş Hekimliği

Ön diş törpüleme işlemi sorunlu dişin belli bir kısmını veya tamamını törpüleme yaparak onarım işlemidir.  Dişin yapısı ve diş minesinin kalınlığının önemli ölçütler olduğu bu yöntemde, çarpık dişler ve yamuk dişler için düzeltilme imkânı doğar. 

Lazer diş hekimliği de diş üzerine beyazlatıcı jel sürülerek lazer ışınlarının belli bir süre ile dişte tutulduğu yöntemdir. Bu yöntem ile dişlerde beyazlık sağlamak amaçlanır. Beyazlatma işlemine evde de devam edilebilir.

Lazer ile diş beyazlatma işlemi sonrasında dişe renk verebilecek çay ve kahve gibi içeceklerden uzak durmak ve diş temizliğine özen göstermek gerekir.  Lazer ile diş beyazlatma işlemi dikkat edilecek hususlara özen gösterildiği takdirde kalıcılığı 1 yıla kadar uzayabilmektedir.

Türkiye’ De Ön Diş Tedavisi Fiyatları

Türkiye’de ön diş tedavileri, sosyal güvencesi olan kişiler için ücretsiz sağlanmaktadır. Ücretli hasta fiyatları da Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiştir.

Özel klinik ve hastanelerde ön diş tedavi fiyatları değişkenlik göstermektedir. 2022 yılı itibari ile ön diş tedavi fiyatları ortalama 100 dolardan başlamaktadır. Yine de detaylı bilgi için  Curefinding ile iletişime geçmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir