Mommy Makeover Nedir? 2023

Mommy Makeover, hamilelik sırasında ve doğum sonrası dönemde annenin vücudunda meydana gelen değişiklikleri hamilelikten sonra restore etmeyi amaçlayan bir tür kombine ameliyattır. Hamilelik estetiği genellikle meme ameliyatları, karın germe ve liposuction içerir. Bu bölgelerde yapılacak ameliyatın türü kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Hamilelik sırasında ve doğum sonrasında meme büyümesi, karında kilo artışı ve çatlakların yanı sıra bel, sırt ve bacaklarda kilo alımına bağlı olarak da yağ yüzdesinde artış meydana gelebilir.

Hamilelik Estetiği Nasıl Uygulanır?

Gebelik estetiği yaklaşık 5- 6 saat süren ve genel anestezi altında yapılabilen bir ameliyattır. Ameliyattan önce anestezist, hastalar üzerinde rutin ameliyat öncesi testleri yapar ve değerlendirir. Tüm hastalardan ameliyat öncesi bilgilendirilmiş olunur ve hastaların uygun açılardan fotoğrafları çekilir. Uygulamalarda operasyondan bir gün önce fotoğraf çekimi tercih edilir.

Operasyon sabahı operasyon planlanır ve operasyon yapılacak alanlar çizilir. Antenatal kozmetik cerrahi hastadan hastaya değişmekle birlikte liposuction ile başlar. Liposuction ile gerekli alanlar çıkarıldıktan sonra karın germe işlemi yapılır. Son olarak meme ameliyatı yapılır. Ameliyat sırasında liposuction bölgelerine, göğüs bölgelerine ve karın germe bölgelerine adet dren yerleştirilir. Bu drenlerin amacı cerrahi alanlarda toplanabilecek kan ve sıvıları boşaltmak ve ödemi azaltmaktır. Ameliyat bitiminde hastalara pansuman yapılır ve korse giydirilir. Hasta bilinci tamamen yerine geldikten sonra odasına transfer edilir.

Anne Estetiği
Mommy Makeover Nedir? 2023 1

Mommy Makeover Hangi Ameliyatları İçerir?

Hamilelik estetiği esas olarak karın germe, meme estetiği ve liposuctionı içerir. Hamileliğin karın bölgesine etkisi ile karın derisinde çatlaklar oluşabilir. Bu çatlaklar aynı zamanda da derinin kalitesinin bozulduğunu da gösterir. Buna ek olarak hamilelik sırasında karın kasları zayıflayabilir ve ayrılabilir (rektus diastazı).

Hamilelik estetiği sırasında karın bölgesindeki fazla deri çıkarılır ve karın kasları sıkılaştırılır. Böylece hastalar daha sıkılaşmış ve atletik bir karın bölgesine sahip olurlar. Aynı zamanda karın yan, sırt ve bel bölgesinde liposuction sırasında bel bölgesinde daralma olur.

Bu, bel bölgesini daha dar, daha sportif ve daha kıvrımlı yapar. Mommy Makeover ameliyatı aynı zamanda meme bölgesine yapılan müdahaleleri de içermektedir. Hamilelik ve emzirme sonucu göğüslerde bazı değişiklikler meydana gelir. Hamilelikte hormonlar sayesinde hacmi artan göğüsler, emzirme döneminin sonunda tekrar değişime uğrar. 

Göğüsler hamilelik öncesine göre daha büyük kalabilir, hacim kaybedebilir ve hamilelik öncesine göre daha küçük ve sarkık görünebilir ya da hamilelik öncesi şekline ve hacmine dönebilir. Hamilelik sonunda memeler normalden daha büyük kalırsa bu hastalarda meme küçültme işlemi yapılır. Memelerde hacim kaybı varsa meme implantı ile meme büyütme, hacim kaybı ve sarkma varsa meme dikleştirme ve protez ameliyatı yapılabilir.

 Mommy Makeover Kimler İçin Talep Edilir?

Gebelikte estetik ameliyatlar doğumdan 1 yıl sonra yapılamaz. Özellikle meme ameliyatı geçirdiyseniz emzirmeyi durdurmak önemlidir. Meme ameliyatı için doğru zaman emzirmeyi bıraktıktan 1 ve 1,5 yıl sonradır. Meme cerrahisi daha erken yapılırsa, aktif anne sütü kanalları nedeniyle meme hacmi tam olarak değerlendirilemez ve meme dokusu enfeksiyona daha duyarlı hale gelir.

Özetle, estetik gebelik ameliyatı için hamilelikten sonra vücudun hormonal normale dönmesi, memelerde süt üretiminin 1 yaşından önce durması, ameliyat için anne adaylarının normal kilolarına yaklaşması gerekir.

 Hamilelik Estetiğinde Hangi İşlemler Yapılır?

Estetik annelik cerrahisi başlıca 3 ameliyatı içerir, bunlar; Karın germe, meme ameliyatı ve liposuction. Karın yan, sırt ve bel bölgesine yapılan karın germe ile liposuction kombinasyonu bel bölgesinde istenilen inceliğin oluşmasına olanak sağlar. Hamilelik estetiğinde aynı anda kol ve bacaklara liposuction ya da ek cerrahi müdahaleler yapılabilir.

Ancak ameliyat süresini uzatmamak ve ameliyat alanlarını çok fazla genişletmemek adına ameliyatları ikinci ameliyatta kol ve bacakta bırakılması tavsiye edilir. Bunun dışında bir diğer önemli Mommy Makeover ameliyatı ise meme ameliyatıdır. Hastanın ihtiyacına göre meme küçültme, meme dikleştirme, meme protezi veya meme dikleştirme ve meme protezi işlemlerini yetkili klinik ya da hastanelerde gerçekleştirebilirsiniz.

Hamilelik Estetik Ameliyatı (Mommy Makeover) Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Gebelik estetiği ameliyatı öncesinde hastaların gebelik sonrası kilolarının bir kısmını kaybetmiş olmaları ya da mümkün olduğunca normal kilolarına yakın olmaları, uyum sağlamaları gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki hamilelikte yapılan estetik ameliyatlar zayıflama ameliyatı değil, vücut şekillendirme ameliyatıdır. Özellikle meme ameliyatlarını içeren estetik doğum ameliyatlarında annelerin emzirmeyi en az 1 yıl önce bırakmış olması gerekir. Bu sayede meme dokusunun hem şişmesi hem de sütsüz ve hormonal hacmindeki artış normale döner ve süt kanallarının kapanması ile ameliyat sonrası enfeksiyon riski de bununla birlikte azalma gösterir.

Bunun dışında hastaların ameliyattan önce hormonal olarak gebelik öncesi durumuna dönmüş olması gerekir. Özellikle sigara içenler operasyondan 4 hafta önce sigarayı bırakmalı ve operasyondan sonra en az 4 hafta sigaradan uzak durmalıdır. Ayrıca ek hastalığı olan kişiler de ilgili şubede yetkili kişiler ile görüşerek ameliyata uygun olup olmadıklarını netleştirmeleri gerekmektedir. Bu kombine bir operasyon olduğu için hastanın kan değerleri normalin biraz üzerinde olmalıdır. Aksi takdirde ameliyat en az 6 ay arayla iki cerrahi seans olarak planlanabilir.

anne estetigi 1
Mommy Makeover Nedir? 2023 2

Hamilelik Estetiği (Mommy Makeover) Sonrası Prosedür Nedir?

Ameliyat bitiminde hasta odasına alınır ve yaklaşık 5 saat sonra yemek yemesi istenir. Yemekten sonra hasta ilk önce yatağına oturur pozisyona getirilir. Kan basıncı normal seviyeye ulaştığında hasta yavaş yürür. Estetik obstetrik cerrahi genel anestezi altında yapılan kombine bir ameliyat olduğu için hastaların ameliyattan sonra en az 2 gece hastanede kalması önerilir.

Hastanede kaldığınız süre boyunca kan değerleriniz ve tansiyonunuz izlenecektir. Kullanılan analjeziklerle operasyon sonrası hasta ağrısız hareket edebilmelidir. Hastaneden taburcu olduktan sonra hastaların 2 günde bir kontrol edilme işlemleri gerçekleştirilir. Göğüslere yerleştirilen drenler yaklaşık 1 ya da 2 gün sonra çıkarılır. Liposuction ve karın germe drenleri operasyondan ortalama 5- 6 gün sonra alınır. Hastanın cerrahi bölgelerine steril yapışkan bantlar yapıştırılır. Tüm drenler çekildikten 2 gün sonra hastalar rahatlıkla duş alabilirler.

 Estetik Hamile Ameliyatı (Mommy Makeover) Fiyatları Nedir

 Estetik hamile ameliyatı fiyatı yapılacak ameliyatın çeşidine ve ameliyat edilecek bölge sayısına ve kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Mommy Makeover Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Mommy Makeover ameliyatından hemen sonra hastanın hareket etmeye başlaması çok büyük bir önem arz etmektedir. Hastalar ilk birkaç gün drenler nedeniyle hareket etmekte zorlansalar da bu dönemde yürümek çok önemlidir. Ortalama olarak operasyondan 5- 6 gün sonra drenler çekilir ve hastalar daha rahat hareket edebilir.

Özellikle karın germe ameliyatından sonraki ilk hafta bel hafif bükük yürüyüş yapmak karın bölgesindeki gerginliği azaltır. Hastalar daha sonra dik pozisyonda rahat bir şekilde yürümeye başlayabilir. Hamilelikte estetik ameliyattan 2 hafta sonra hastalar normal günlük yaşamlarına dönebilirler. Hastalara operasyondan sonra yaklaşık 6 hafta boyunca çok ağır bir şey kaldırmamaya ve kollarını aşırı uzatmamaya dikkat etmeleri önerilir.

En uygun Mommy Makeover fiyatları için curefinding.com üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

One thought on “Mommy Makeover Nedir? 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir