Mide Küçültme Ameliyatı Nedir? 2023

Tıp dilinde “sleeve gastrektomi” olarak adlandırılan mide küçültme ameliyatı; Genellikle karın germe olarak anılsa da dünyada en sık uygulanan cerrahi işlemlerden birisi olmuştur. İlk kez 1988 yılında on iki parmak bağırsağı replasman ameliyatı kapsamında yapılan küçültme ameliyatı, tıp dünyasında bir ilk olarak 11 yıl sonra tamamlandı. İlk kapalı kollu gastrektomi ameliyatından iki yıl sonra obez hastalarda gastrik bypass ameliyatının öncüsü olarak kullanılmaya başlandı.

Mide küçültme ameliyatı, popüler hale geldiği 2009 yılından itibaren başlı başına sıklıkla tercih edilen bir cerrahi işlem haline geldi. Tüp mide ameliyatında asıl atılım, laparoskopik cerrahi yöntemin kullanılmasıyla sağlandı. Çünkü bu yöntem sayesinde çok daha az iz bırakan ve operasyon sonrası hastanede geçirilen süreyi azaltan bir cerrahi prosedür haline geldi. Bu durumla birlikte küçültme ameliyatının popülaritesi büyük ölçüde artmıştır.

  Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 Laparoskopik yani kapalı olarak gerçekleştirilen mide küçültme ameliyatında mide önce uzun, ince bir tüp haline getirilir. Daha sonra da kesme işleminden sonra midenin yaklaşık ½’si çıkarılır. Bu sayede midenin besin ihtiyacı eskisine göre çok daha az olurken, iştah da orantılı bir şekilde azalma gözlenir. Ayrıca vücudun insülin direncini de kırar. İşlem sırasında midenin giriş ve çıkış kısımlarını koruyan sindirim sisteminin devamlılığı kesilmez. Bu nedenle küçültme riski de son derece düşüktür

Mide Küçültme
Mide Küçültme Ameliyatı Nedir? 2023 1

Kimler Mide Küçültme Ameliyatı Olabilir? Hangi Yaş Grupları İçin Daha Uygundur?

Mide küçültme ameliyatı hakkında merak edilen sorulardan biri ameliyatı kimlerin yapabileceği ve bu ameliyat için hangi yaş gruplarının uygun olduğudur.  Küçültme ameliyatı;

 ● Aşırı obez bireyler (yani vücut kitle indeksi 40 kg/m²’den büyük olanlar), vücut kitle indeksi el veren kişiler için,

  ● 35-40 arasında olan ve hipertansiyon, uyku apnesi, tip 2 diyabet vb. Obezite Hastalıklardan muzdarip olanlar için yapılması çok daha uygundur.

  Mide küçültme ameliyatı için yaş aralığı 18-65 olmasına rağmen kişinin ameliyat olabilmesi için Dünya Sağlık Örgütü vücut kitle indeksinin 35 ve üzeri olması gerekir. Bu seviyelere sahip 18 yaş altı kişiler için de küçültme ameliyatı olmak için doktor kararı ve ebeveyn onayı gerekir. 65 yaş üstü kişiler için ameliyat ihtiyacı ve kişinin sağlık durumun dikkate alınması gerekmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Prosedür Nedir?

Özellikle ağrıdan bahsedecek olursak kapalı ameliyatlar olarak adlandırılan laparoskopik ameliyatlarda ciddi bir ağrı hissedilmez. Bunun temel nedeni bu tip ameliyatlarda karın kaslarının ve zarlarının yırtılmamasıdır. Mide küçültme ameliyatının ilk günü gerginlik ve baskı hissi olabilir. Böyle bir durum ortaya çıkarsa ağrı kesiciler ile sorununuz ortadan kalkacaktır. Ayrıca ilk günün akşamında yürüyüşe başlayabilirsiniz.

 Mide Küçültme Ameliyatı Riskli Midir? Genel Riskler Nelerdir?

 Majör cerrahi işlemden biri olan mide küçültme ameliyatı da tüm majör cerrahi işlemler gibi risklerle ilişkilidir. Nadir durumlarda hayatı tehdit eden komplikasyonlar ortaya çıkabilse de bu gibi durumlarda cerrahi ekibin derhal müdahale etmesi gerekir.

Hastanın yaşı ve kilosu ile doğru orantılı olarak cerrahi risk artar. Ancak küçültme ameliyatının ölüm riskinin en düşük olduğu ameliyatlardan biri olduğunu unutmamakta fayda var. Çünkü obezite ile ilişkili riskler tüp mide ameliyatı risklerinden çok daha fazladır. Tüp mide ameliyatı olan kişilerde karaciğer yağlanması, böbrek hastalığı, diyabet veya yüksek tansiyon gibi riskler en aza indirilir. Faydaları;

  • Midenin tutabileceği yiyecek miktarını sınırlar.
  • Karşılaştırmalı çalışma, uzun süreli kilo kaybı için en az gastrik bypass kadar etkili olduğunu göstermektedir.
  • Bağırsak hormonlarındaki olumlu değişiklikler yoluyla tokluğu artırır.
  • Yaklaşık 2 gün hastanede kalmak genellikle yeterlidir.

Mide Küçültme Ameliyatının Dezavantajlar

  • Bu geri dönüşü olmayan bir süreçtir.
  • Uzun süreli vitamin/mineral eksiklikleri olasılığı vardır.
  • Komplikasyon riski, ayarlanabilir bir mide bandından daha fazladır.

  Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu?

 Mide küçültme ameliyatları laparoskopik yani karnı delen çok küçük kesiklerle yapılır. Bu kesiler milimetredir. Kapalı cerrahi olarak bilinen bu yöntem, bir “da Vinci robotu” yani robotik cerrahi ile de yapılabilmektedir. Robotik cerrahide robotun kollarını kontrol eden doktor ve beraberindeki uzmanlar operasyonu gerçekleştirir.

  Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Normalleşme Süreci Nasıldır?

 Laparoskopik cerrahi sırasında karın kasları ve derisi kesilmediği için ameliyat sonrası şiddetli ağrı olmaz. Ameliyattan sonra hastaya ağrı kesici verilir.  Kişi ameliyat günü gece yürümeye başlar ve genellikle ikinci gün şiddetli ağrıları olmaz. İlk gün hasta ağrı kesicilerle rahatlayan gerginlik ve baskı hissedebilir.

  Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Ameliyat kapalı bir yöntemle yapıldığından sadece karın bölgesinde çok küçük kesi izleri kalır. Bu çizgiler birkaç ay içinde tamamen görünmez hale gelecektir.

Mide Küçültme Ameliyatı Olan Hastalar Ne Kadar Kilo Verir? Mide küçültme ameliyatı olanlar ameliyattan sonraki 5 yıl içinde fazla kilolarının yüzde 60’ını kaybederler. Bu yöntem kilo kaybı için neredeyse gastrik bypass kadar etkilidir. Rezorpsiyon bozukluğu bypasstan daha az olduğu için küçültme ameliyatı sonrasında sürekli vitamin ve mineral desteği gerekir.  Tüp mide ameliyatı etkisini kaybedip tekrar kilo alınca bir sonraki cerrahi yöntem olarak gastrik bypass tercih edilir.

Mide Küçültme
Mide Küçültme Ameliyatı Nedir? 2023 2

 Gastrik Tüp ile Gastrik Bypass Arasındaki Fark Nedir? Üstün Olan Hangisidir?

Gastrik bypass ameliyatı, özellikle uzun yıllardır şiddetli şeker hastalığı olan ve yemek borusunda çok ciddi yaralanmaları (reflü) olan hastalarda yapılan bir ameliyat türüdür. Ülkemizde yaklaşık 20 yıllık bir geçmişi olan mide baypas ameliyatı, yerini tüp mide ameliyatına bırakmıştır. Mide küçültme ameliyatının yaygınlaşmasının önemli nedenlerinden biri de anatomik yapıdır.

Gastrik bypass ameliyatında mide küçültülür, safra kesesi ve bağırsak dalları değiştirilir ve hastanın besin alımı kısıtlanır. Mide küçültme ile midenin açlık hormonlarının salgılandığı kısım da dahil olmak üzere bir kısmı çıkarılır, bağırsaklarda herhangi bir değişiklik yapılmaz, anatomik yapı değişmez. Hastalar her iki ameliyattan sonra da iyi takip edilmezlerse ve destekleyici bakım alırlarsa kilo alımı olabilir. Kilo alma anında tüp mide ameliyatını yenilemek ve tekrarlamak mümkündür ancak mide bypass ameliyatı anatomik yapıyı değiştirdiği için tekrar yapılamaz.

Mide ekleminde ülser, bağırsakta sıkışma riski vb. Mide baypasında gastrik baypas gibi spesifik komplikasyonlar bulunurken, mide küçültme ile komplikasyon oranı çok düşüktür. Mide küçültme ameliyatına göre mide bypass ameliyatı sonrasında ishal, vitamin, mineral ve protein eksiklikleri de daha sık görülmektedir.

 Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları Nedir?

Tüp mide ameliyatı maliyeti, cerrahın tecrübesine, ameliyatta kullanılan malzemelerin kalite ve miktarına, muayene masraflarına ve hastanede yatış masraflarına göre değişebilmektedir. Tabii özel hastanelerde tüp bebek ücretleri daha yüksek. Özel hastanelerde ise hastane ve doktorun tecrübesine göre fiyat değişmektedir. Tecrübesi az ve kalitesi düşük hastanelerde bu fiyat 5000 ₺ ile 10.000 ₺ arasında değişmekle birlikte, daha deneyimli ve kaliteli bir hastaneyi tercih ederseniz fiyat aralığı 10.000 ₺ ile 60.000 ₺ arasında artmaya başlar.

En uygun mide küçültme ameliyatı fiyatları için curefinding.com üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir