Mide Botoksu Enjeksiyonları 2023

Mide botoksu enjeksiyonları, obezite sorununa çözmek amacıyla sağlanan işlemlerden birisidir. Son zamanlarda ortaya çıkan ve ilgi odağı haline gelmiştir. Yüz kaslarını gevşettiği için migren tedavisinde ve migren tedavisi için kullanıldığı bilinen, mide duvarına içeriden enjekte edildiği bir işlem olarak geçmektedir.

Günümüzde giderek daha da yaygın hale gelen botoks işlemleri bulunur. Bunlar yüzde bulunan kırışıklıkların görünümünü azaltma, koltuk altı bölgesi, kronik migren, el ve ayak bölgesinde aşırı terleme gibi medikal sorunların tedavisinde de başarılı bir şekilde yapılmaktadır. 

Son dönemlerde botoksun etki mekanizmasından yararlanılarak, yeni bir tedavi alanı daha ortaya çıkmıştır. Ameliyatsız mide botoksu ile zayıflama işlemi olarak bilinir. Botoks, botulinum toksininin bilinen ticari ismidir. Uygulamalarda tercih edilen etken madde aslında botulinum toksinidir.

Botulinum toksini, dünyadaki en zehirli maddelerden birisidir. Fakat tedavi ve kozmetik amacıyla sıklıkla kullanılan bu toksin, çok düşük seviyede enjekte edildiği için tedavi güvenli ve yan etkiler az miktardadır.

Mide Botoksu Enjeksiyonu Nedir?

Mide botoksu enjeksiyonu nedir? Aşırı kilolar ile mücadeleden ameliyatsız, etkili ve yeni bir tedavi şeklidir. Endoskopi yardımıyla yapılan oldukça basit bir işlemdir. Hastaların yaklaşık 1-2 saatlik bir dinlenme süresinden sonra diğer günlük aktiviteleri yapılabilir. 

Son 15 yıl içerisinde yapılan bilimsel çalışmalarda mide botoksu işleminin, midenin belirli kısımlarındaki sinirleri geçici olarak bloke ederek hastalarda iştah kaybına yol açtığı ve uzun süre tokluk hissi oluşturarak, kilo vermeyi amaçlar. Mide botoksu işleminin güvenilirliğini ve etkinliğini değerlendirmek için yürütülen çok sayıda klinik çalışması mevcuttu. Hastaların büyük bir kısmının yaklaşık olarak 3 ile 6 aylık bir süre içerisinde 10-15 kilo arasında kilo kaybı gözlemlenmiştir.

Mide Botoksu Enjeksiyonu Tanımı

Mide botoksu enjeksiyonu tanımı, endoskopik olarak uygulanan işlemin, midenin belli alanlarına ve belli derinliğine botulinum toksini enjekte edilmesiyle mide hareketlerinin yavaşlatılması hedeflenir. Ameliyat dışı obezite tedavilerden birisidir. Hastanın tokluk hissetmesini sağlayarak ve acıkma hissini minimum düzeyde tutup kilo vermeyi amaçlar.

Bu işlem bir ameliyat olmadığından dolayı çok kısa süre içerisinde işlem tamamlanır. Ancak hasta seçimi çok önemlidir. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan ve ameliyat ile başarı elde edilebilecek hastalarda, mide botoksunun çok etkili olmayacaktır. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturmaktadır.

Stomach Botox Injections
Stomach Botox Injections ( Mide Botoksu Enjeksiyonları )

Mide Botoksu Enjeksiyonunun Faydaları

Mide botoksu enjeksiyonunun faydaları hiçbir yöntem kilo kaybı garantisi sunmamaktadır. Mide botoksunu mucizevi bir tedavi olarak görmek doğru bir düşünce olmayacaktır. Mide botoksunun iştahı azaltan bir etkisi olduğu ve diyete yardımcı olması için bu işlemler yapılmaktadır. 

Hastanın işlem sonrasında doktor tarafından belirlediği diyet programını sıkı bir şekilde takip etmeli ve egzersizler bu işlemlerin etkisiyle kilo verilebilir. Botoks uygulaması sonrası yüksek karbonhidrat ve sağlıksız besin işe beslenen hasta kişilerde bu işlemin başarısız olma durumu vardır.

Mide Botoksu Enjeksiyonunun Yan Etkileri Mide Botoksu Enjeksiyonunun Sindirime Etkisi

Mide botoksu enjeksiyonunun yan etkileri, botulinum toksini, kozmetik uygulamalarda çok sık ve güvenilir bir şekilde uygulanmaktadır. Mideye uygulanan botoksun eğer hastanın kas hastalığı veya alerjik reaksiyon gösterme durumu yoksa, ciddi bir yan etkisi bulunur. Botoks işlemi hastaya göre uygun dozda, midenin uygun alınan ve uygun kas tabakasına yapıldığı taktirde kalıcı hasar bırakma riski son derece düşüktür.

Mide Botoksu Enjeksiyonunun Riskleri

Mide botoksu enjeksiyonunun riskleri, işlemin yanlış yapılması ve kas hastalığı gibi çeşitlerden bazılarında, uygulanması durumu mide botoksu zararlı ile ilgi olabilir. Bunlarla berber herhangi bir risk veya yan etkisi olmaz. Uygulama esnasında herhangi bir alanda tahribat verilmemesi önemlidir. Aksi taktirde kanama yaşanabilir, böyle durumlarda ek tedavi gerekebilir. Fakat bu tarz risklerin yaşanması oldukça nadir bir durumdur.

Mide Botoksu Enjeksiyonunun Komplikasyonları

Mide botoksu enjeksiyonunun komplikasyonları, fazla kiloya sahip olan, obezite seviyesindeki kişinin kilo verme durumu aciliyet kazanır. Her ne kadar basit bir işlem olsa da her tedavide olduğu gibi riskler mevcuttur. 

İşlem sonrasında sürekli mide bulantısı, kusma olarak görülür. Mide bölgesinde ağrı yaşanabilir. Bazı ilaçlarla bu tedavi edilmeyi denense de hastada bir iyileşme görülmezse, mide botoksu planlandığı gibi yapılmamıştır.

Mide Botoks Enjeksiyonlarının Gerekliliği

Mide botoks enjeksiyonlarının gerekliliği, vücut indeksine göre fazla kiloya sahip olan hastaların, diyet ve egzersizle kilo verme yolları, farklı sebeplerden dolayı başarısız olmaktadır. Durumda hastalar kilo vermek için etkili bir yöntem olan mide botoksu yaptırır. Mide botoksu zamanla kişide tokluk hissi verir ve iştah azaltır.

Diğer bariatrik prosedürlerde olduğu gibi, bir hasta obezite ile uğraşıyorsa, diyet ve egzersizler kilo vermek için yeterli gelmiyorsa. Hastanın obeziteden dolayı farklı hastalıkları bulunması bu prosedüre aday olmak için yeterli bir neden olacaktır.

Bakım Öncesi Mide Botoksu Enjeksiyonu

Bakım öncesi mide botoksu enjeksiyonu, uygun muayene ve uygunluk testlerinden sonra, hastanın mide botoksu için uygunluğu ölçülür. İşlem için uygun durumlarda mide botoksu yapılmaktadır. İlaçlar, kan testleri ve alerjik testler dahil olmak üzere ayrıntılı bir tıbbi öykü gereklidir. Hastanın vücut kitle indeksinin belirlenen ölücünün altında veya çok üzerindeyse, bu işlem önerilmemektedir. Hastaların iyi ve tecrübeli olmaları açısından, işlem öncesinde 8 saat kadar, yemek veya su içilmemesi söylenir.

Adım Adım Mide Botoksu Enjeksiyon Prosedürü

Adım adım mide botoksu enjeksiyon prosedürü, doktor hastanın operasyon sırasında herhangi bir kusma hissinden uzaklaşmasını sağlamak adına, boğaz bölgesinde sakinleştirme yapılır. Genel anestezi gerekmeyen bir işlemdir. Hasta işlem sırasında bilinci yerinde olur. Endoskop, mideye yerleştirildikten sonra doktor. Endoskopun ucunda bulunan enjeksiyon iğnesini, midenin iç duvarında bulunan faklı noktalara enjekte eder. Belirlenen yerlere enjekte edildikten sonra doktor tarafından endoskopi çıkartılır.

Mide Botoksu Enjeksiyonu Videosu

Mide botoksu enjeksiyonu videosu, günümüz teknolojisinin gelişmesi sayesinde modern cihazlar ve kamera ile beraber, ağız yoluyla endoskopun midenin belirli alanına yerleştirildiği, mide kaslarına botoks enjekte edilerek kasların hareketlerinin yavaşlamasına neden olan basit ve ameliyat olamadan yapılan bir işlemdir. 

15 dakika süren mide botoksu işlemi, hastanın herhangi bir ağrıya neden olmadan yapılır. bu işlem cerrahi bir müdahale gerekmediği için hastaların vücutlarında herhangi bir kesi açılma durumu yoktur. Ağız kısmından uygulanan bir yöntem olduğundan dolayı, işlemin bitmesinin ardından, hasta birkaç saat boyunca gözerim altında olur. 

Mide Botoksu Enjeksiyonu Ne Kadar Sürer

Mide botoksu enjeksiyonu ne kadar sürer, bu işlem ortalama 15 ile 20 dakika içerisinde yapılır. Hastalar işlem esnasında anestezi hekimi eşliğinde uyutulur. Hastanede yatmaya gerek kalmadan kısa sürede taburcu edilebilir. İşlem sonrasında hastaların 1-2 saatlik müşahede yeterli olmaktadır. Mide botoksu enjeksiyonu fiyatları, işlemin yapılacağı yerin ve uygulama yapacak olan doktorun tecrübesine göre belirlenir.

Bakım Sonrası Mide Botoksu Enjeksiyonu

Bakım sonrası mide botoksu enjeksiyonu, dışarıda yapılan yiyeceklerin, asitli içeceklerin tüketilmesi halinde mide botoksu sonrası için zararlıdır. Botoks uygulanan hastalar daha geç acıktığından dolayı, daha az porsiyonlarla kısa süre içerisinde doymaktadır. Daha erken tokluk hissetmesi sayesinde kısa süre içerisinde kilo vermektedir. 

Mide Botoksu Enjeksiyonu Kurtarma

Mide botoksu enjeksiyonu kurtarma, cerrahi bir yöntem olmadığından dolayı herhangi bir kesi izi oluşturmaz. Sedasyon altında yapılır ve genel anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Sadece 15 dakika içerisinde işlem yapılır. Endoskopi ile yapılan bir işlem olduğundan dolayı, hasta işlemden hemen sonra gündelik yaşantısına devam edebilir. Hastanede kalmak gerekemiyor. Endoskopik bir işlem olduğu için uygulama sonrasında ağrı yaşanmaz.

Mide Botoksu Enjeksiyon Diyeti

Mide botoksu enjeksiyon diyet, işlem sonrasında hastalara, diyetisyen tarafından beslenme listesi oluşturulur. Bu diyet listesi tamamen hastaya özel yapılır. Mide botoksu işlemi sonrasında beslenme 2 saat sonrasında yapılabilir. Asitli içecekler, şuruplar, alkol tüketimi, karbonhidrat alımı sınırlandırılmalıdır. Hasta beslenme uzmanının kendisine uygun gördüğü yemek türlerini gerekli miktarda almalıdır. Sigaranın mide botoksuna iyi veya kötü herhangi bir etkisi bulunmaz, fakat yine de sigara kullanımı önerilmez.

Mide Botoksu Enjeksiyonu ve Hamilelik

Mide botoksu enjeksiyonu ve hamilelik durumunda olan hastalarda, kanıtlanmış bir yan etki bulunmamaktadır. Tedbir amaçlı mide botoksu uygulanması önerilmemektedir. Mide botoksu uygulandıktan sonra, gebelik oluşmuş ise gebeliğin sonlandırılması gerekmemektedir. Fakat hamile olan hastanın hekimine kontrol ettirmesi önemlidir. 

Stomach Botox Injections ( Mide Botoksu Enjeksiyonları )
Stomach Botox Injections ( Mide Botoksu Enjeksiyonları )

Mide Botoksu Enjeksiyonu ve Alkol

Mide botoksu enjeksiyon ve alkol, hastaların yapılan işlemden sonra en az 8 saat öncesinde yeme içmeyi bırakmış olması gerekmektedir. Sigara ve alkol direkt olarak mide kaslarını etkileyeceği için hastaların uygulamadan en az 2 hafta öncesinde alkol ve sigara kullanımını bırakmaları doktor tarafından tavsiye edilmektedir.

Mide Botoks Enjeksiyon Damping Sendromu

Mide botoks enjeksiyon damping sendromu, aşırı basit karbonhidrat alan veya mide bağırsak ve yemek borusu ameliyatı geçiren hastalarda görülebilen dumping sendromu, yemek tüketiminin hemen ardından mide bulantısı, ishal ve yoğunlukla beraber kendini belli etmektedir. Gereke uygun beslenme, gerekse doktor yardımı ile çözülebilen dumping sendromu, doğru tedavi planlaması yapıldığı zaman, yaşam kalitesini önemli bir miktarda etkilemektedir.

Türkiye’de Mide Botoksu Enjeksiyon Maliyeti

Türkiye’de mide botoksu enjeksiyon maliyeti, sıkça kullanılan bir yöntem olan mide botoksu enjeksiyonu bilimsel olarak hiçbir dayanağı yoktur. Bu işlemi uygulayan merkezlerin ortalama olarak 2500 ile 6000 arası fiyatlara yapılabiliyor. Hastanın kitle indeksine ve yapılacak olan merkeze göre fiyatlarda değişiklik göstermektedir. İşlem zamanı yaklaşık olarak 15-20 dakika arasında değişmektedir. 

Mide Botoksu Enjeksiyonu Başarı Oranı

Mide botoksu enjeksiyonu başarı oranı, mide duvarına botoks maddesinin farklı kısımlarına enjekte edilmesi işlemidir. Bilimsel verilere göre bu yöntem etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Yapılan bilimsel çalışmalarda obezite tedavisinde, endoskopik yönden botoks enjekte etmenin obeziteyle mücadelede etkisiz olduğu yönünde kanıtlar sunulmuştur. Mide botoksu enjeksiyonu, obeziteden kalıcı olarak kurtarmaz.

Obezite sınırının altında olan ve vücut kitle indeksinin 40’ın altında olan hastaların bu işlem sonrasındaki 6 aylık süreç içerisinde yaklaşık olarak 10 kilo kaybı gözlemleniştir. Metabolize edilmeden ve atılmadan önce 4 ile 6 aylık süreçte boyunca midede aktif kalır.

Etiketler

Mide botoksu enjeksiyonu, obezite koşullarına uygun olamayan, cerrahi tedaviye gerek duyulmayan, ek hastalıklarından dolayı ameliyat yapılmayan ve vücut kitle indeksinin 40’ın üzerinde olan hastalar için uygun bir işlemdir. 

Tedavi Hizmetleri

Mide botoksu enjeksiyonu, uygulandıktan sonraki 2 ile 3 gün içerisinde acıkma hissiyatı çok yavaşlar ve azalır. 2 haftadan sonra ise kilo kayıpları görülmeye başlanır. Mide botoksu işlemi yalnızca midedeki düz kaslara uygulandığı için, sinir hücrelerine ve bağırsakların hareketlerine bir etkisi bulunmaz. 

Bu sebeple bağırsak tembelliğini yükselten bir etkisi bulunmaz. Mide botoksu sonrası kişiye özel hazırlanan diyetle beraber, bağırsakların çalışmasına yönelik yemeklerin diyete dahil edilmesiyle bağırsak tembelliğinde de düzelmeler sağlanır.

Mide Botoksu tedavileri için doğru adres curefinding.com

One thought on “Mide Botoksu Enjeksiyonları 2023

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir