Mide Balonu Nedir? 2023

Kilo problemi olan kişiler genellikle farklı şekillerde çözüm ararlar. Mide balonu da bu yöntemlerden biridir. Çağımızın en yaygın sağlık sorunlarından biri olan obezite, birçok insanın hayatını olumsuz etkiliyor. Obezite sorunu olan kişilerde kardiyovasküler, endokrin ve diğer sistemik hastalıklar, hareket etmede zorluk (hatta hareket edememe) gibi sağlık sorunları olabilir. Yukarıdaki sağlık sorunları kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir.

Ayrıca vücutta fiziksel etkilerin yanı sıra psikolojik etkilere de neden olur. Obeziteden kurtulmak için iyi beslenme ve düzenli bir egzersiz programı genellikle olumlu sonuçlar verir. Ancak bazı obez hastalar çeşitli nedenlerle bu programlara uyum sağlayamayabilir. Bazı kişiler diyet ve egzersiz programlarına sadık kalsalar bile birçok faktöre bağlı olarak yeterince kilo veremeyebilirler. Obezite sorunu olan kişi  açlık veya tokluk hissinden kurtulamıyorsa ve diyet programına düzenli olarak devam edemiyorsa balon yöntemi kişiye yardımcı olabilir. Mide balonu, obezite tedavisinde dünya çapında kanıtlanmış bir yöntemdir.

Bu yöntem cerrahi bir yöntem değildir. Hatta gerekirse obezite ameliyatlarına hazırlık olarak bile kullanılabilir. Mide balonu yöntemi uygulanan hastaların midelerine içi su veya hava dolu bir balon yerleştirilir. Bu işlem sırasında hastanın tamamen uyuşturulmasına gerek yoktur. Kısa süreli derin uyku prosedürü (sedasyon) ile yapılır. Bunun nedeni balon tedavisinin oldukça basit olması ve işlemin az zaman almasıdır.

Mide balonu takılması ameliyatsız bir işlem olduğundan işlem sonrasında hayati tehlike oluşturabilecek komplikasyonların oluşma olasılığı çok düşüktür. Ancak mideye yerleştirilen balonun açlık hissini yok ettiğini düşünmek yanlış olur. Mide balonu öncelikle kişinin yiyecek alımını kısıtlamak için yerleştirilir. Başka bir deyişle, bir kişi yemek yediğinde midesi daha hızlı dolar ve normalde olduğundan daha az yemesine neden olur.

Mide Balonu
Mide Balonu Nedir? 2023 1

Mide Balonu Kimlerde Kullanılır?

Mide balonu zayıf olan veya keyfi bir nedenle daha ince görünmek isteyen kişiler tarafından kullanılamaz. Bu yöntemin kullanılabilmesi için kişinin vücut kitle indeks değerinin 27 ve üzeri olması gerekmektedir. Vücut kitle indeksini daha somut hale getirmek için kişinin boy ve kilosunun bu indeksteki değeri 25’i geçiyorsa kişinin kilolu olduğunu söyleyebiliriz.

30’un üzerindeki puanlar obezitenin evrelerini temsil eder. Özetle balonunun fazla kilolu veya obezite sorunu olan kişilerde kullanıldığını söyleyebiliriz. Ayrıca kiloları nedeniyle genel sağlığında çeşitli sorunları olan, diyet veya egzersizle kilo veremeyen, kilo vermesine rağmen hızla kilo alan, şeker hastalığına (şeker hastalığına) yatkın olan kişilerde balon kullanılabilir. Mide balonu çeşitli mide ameliyatlarından önce hazırlık yöntemi olarak da kullanılabilir.

 Mide Balonu Nasıl Takılır?

 Mide balonu yaptıracak hastanın bu işlemden önce 8 saat aç olması gerekir. Örneğin işlem sabah saat 09:00’da yapılacaksa hasta en geç saat 01:00’e kadar bir şeyler yiyebilir. Balonunu yerleştirmek için başka bir hazırlık gerekli değildir. İşlem sırasında kişi aç karnına işlemin yapılacağı hastaneye veya kliniğe gider. Damar yolu ile hastanın vücuduna çeşitli sakinleştiriciler verilir. Bu nedenle hasta yarı uyku pozisyonuna alınır.

Bazı durumlarda tam sedasyon da kullanılabilir. Hastaya tamamen narkoz verildiği işlemde hastanın nefes alması durdurulmaz. Ve yaklaşık 15 dakikalık bir süre boyunca uyuması amaçlanmıştır. Hangi yöntem seçilirse seçilsin bu işlem son derece ağrısızdır. Mide balonunu mideye yerleştirmek için öncelikle endoskop adı verilen küçük ışıklı bir kamera kullanılır. Bu kameranın dış monitörlere yansıttığı görüntü sayesinde doktor midenin iç yapısını net ve detaylı bir şekilde görebilmektedir.

Yaklaşık 1 cm kalınlığındaki bu kamera yemek borusundan hastanın midesine indirilir. Bu arada hastanın sadece midesi değil yemek borusu ve on iki parmak bağırsağı da muayene edilir. Bu, işlem sırasında ayrıntılı bir endoskopik muayenenin yapıldığı anlamına gelir. Hastada balonu takılmasına engel ülser, gastrit, reflü veya şüpheli lezyon yoksa mide balonunun şişirilmesine karar verilir. Bu aşamadan sonra mide balonu yavaşça kişinin midesine indirilir.

Bu balon midede şişmez. Şişirme işlemi balon midedeyken gerçekleşir. Balonu şişirmek için metilen mavisi boya içeren fizyolojik bir serum kullanılır. Renkli boya kullanılmasının nedeni, hastanın herhangi bir nedenle mide balonunda idrarda veya büyük tuvalette bir sızıntı veya delik fark etmesi ve böylece komplikasyonun kolayca fark edilebilmesidir. Hastaya yerleştirilen balonu hava veya bu mavi serum ile 450- 500 cc hacme kadar şişirilir. Ve bununla süreç sona erer. Bu işlem yaklaşık 12- 13 dakika sürer. İşlem tamamlandıktan sonra hasta uyandırılır. Yaklaşık 12 saatlik bir dinlenme süresinin ardından hastaneden taburcu olabilirsiniz. Bu işlemden sonra ciddi bir yan etkisi yoktur. Bu sayede kişiler günlük hayatlarına her zamanki gibi devam edebilirler.

Mide Balonunun Avantajları Nelerdir?

 • Herhangi bir cerrahi müdahale yapılmadığı için hastalar çok kısa sürede evlerine taburcu edilebilmektedir. Ameliyattan sonra yaşam standardı çok kısa sürede ayarlanabilmektedir.

 • Yemek borusundan endoskopik yöntemle mideye 15-20 dakikada yerleştirilebilir.

 • Mide balonu ameliyatı sonrası 24 saat içinde hasta taburcu edilebilir.

 • Mide balonu uygulaması cerrahi müdahalelerin aksine geri dönüşü olan işlemlerden biridir. Beklenmeyen bir komplikasyon durumunda midedeki balon çok kolay bir şekilde devre dışı bırakılabilir.

 • Mide balonu kullanımı ile mide dahil hiçbir organ ve sistemin fonksiyonunda değişiklik yapılmaz. Sadece mideye yerleştirilen balon daha fazla yer kaplayarak yeme hissini azaltır.

 • Ameliyat sonrası diyet ve egzersiz programlarına uyum, fazla kilolardan kurtulmanın en hızlı yollarından biridir.

 • Tercihinizde en önemli faktör mideye yerleştirilen balonun 6- 8 ay içerisinde mideden çıkarılması ve midenin eski haline döndürülmesinin etkisidir.

 • Diğer işlemlere göre daha ucuz bir uygulamadır.

 • İlk uygulamadan sonra beklenen değerlere ulaşılamıyorsa tekrarlanabilir bir işlemdir.

 • Vücut yapısı ve ameliyat sonrası programlara uyum göz önünde bulundurularak 6- 8 ayda ilk kullanımda 9- 15 kg kilo kaybı sağlanır. Bu süre sonunda mideden balon çıkarılsa da ameliyat sonrası kilo vermemiz yeme alışkanlıklarımız değiştikçe ve psikolojik olarak daha uyumlu hale geldikçe devam eder.

 Mide Balonunun Fiyatı Nedir?

Mide balonlarını uygulayan merkezlere yerleştirme fiyatları 5.000 ile 15.000 TL arasında değişmektedir. Mide balonunun çıkarılmasının ek maliyetler doğurabileceği unutulmamalıdır.

Mide Balonu
Mide Balonu Nedir? 2023 2

  Mide Balonu Zararlı Mı?

Mide balonu basit görünse de nadir de olsa bazen ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Balonun içindeki hava veya sıvı patlayarak balonun anüsü veya mideye giden yolu tıkamasına neden olabilir. Balon mideyi tahriş edebilir ve bir süre sonra delinebilir, yani mide duvarını delebilir ve yaşamı tehdit eden bir enfeksiyona neden olabilir. Ayrıca mide ülseri ve yemek borusunda tahriş gibi hastalıklar da oluşabilmektedir.

Mide Balonu Olan Kişi Nelere Dikkat Etmelidir?

 Mide balonu yerleştirildikten kısa bir süre sonra kişi mide krampları, mide bulantısı veya kusma gibi semptomlar yaşayabilir. Bu belirtiler çok şiddetli olmadığı sürece doğaldır. Çünkü mideye bilinmeyen bir yabancı cisim girmiştir.

Hastanın yaşayabileceği olası semptomları hafifletmek için kişiye çeşitli mide koruyucular veya analjezikler önerilebilir. Bu yan etkiler genellikle balon mideye yerleştirildikten yaklaşık 3- 4 gün sonra kaybolur. İşlemden sonra semptomlar uzun bir süre kaybolmaz ve aynı şiddette devam ederse ve herhangi bir hafifleme eğilimi olmazsa kişinin balonunun çıkarılması gerekebilir. Ancak bu çok yaygın bir durum değildir.

En uygun  mide balonu ameliyatı fiyatları için curefinding.com üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir