Meme Büyütme Ameliyatı Nedir? 2023

Meme büyütme ameliyatı, adından da anlaşılacağı gibi, iki nedenle yapılır; küçük göğüslere hacim kazandırmak ve düzensiz göğüsleri şekillendirmek için. Bu amaca iki şekilde ulaşılabilir; Otolog yağ ya da silikon protez ile meme büyütme.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 Meme büyütme ameliyatı; Ameliyathane şartlarında genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Normal şartlarda 12 saat sürebilen bir operasyondur. Meme ucu düşüklüğü olan kişilerde tek başına veya meme dikleştirme ameliyatı (mastopeksi) ile yapılabilir.

Meme Büyütme
Meme Büyütme Ameliyatı Nedir? 2023 1

Otolog Yağ ile Meme Büyütme Nasıl Yapılır?

Otolog yağ dokusu ile meme büyütme operasyonları; Genellikle hacmi az ama şekli güzel olan memeler için tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemle kalça ve karın bölgesinden özel kanüllerle emilen yağ dokusu, temizleme ve detoksifikasyondan sonra özel kanüller aracılığıyla meme dokusuna enjekte edilir. Bu sayede dışarıdan bir yabancı cisim kullanmaya gerek kalmadan meme hacmi kazandırılır.

Silikon Protezlerle Meme Büyütme Ameliyatı Kansere Neden Olur Mu? Bu Hastalar İçin Emzirme Güvenli Midir?

 Meme protezi 50 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır. Ve üretim teknolojilerinde ciddi ilerlemeler kaydedilmiştir. Kaliteli firmalarından çıkan protezler, ilaç ve tıbbi cihazların onaylanması ve ruhsatlandırılması için pek çok uluslararası kuruluş tarafından onaylanmıştır. Araştırmalar, bu protezleri kullanan annelerin hamile kaldıklarında güvenle emzirebileceklerini göstermektedir.

Silikon Protezler ile Meme Büyütme Nasıl Yapılır?

Silikon protezler ile meme büyütmede fark yaratan bazı parametreler vardır. Protezin yerleştiriliş şekli (meme başından, meme altından, koltuk altından, göbekten) protezin ne kadar derine yerleştirildiği (meme glandüler dokusunun altında, memenin kas dokusunun altında) protezin şekli (yuvarlak/küresel, anatomik/gözyaşı protezi), protezin yüzey yapısı gibidir. İstisnasız herkesin ihtiyacına uygun meme cerrahisi tekniği vardır. Bu önceki değişkenler hastanın ihtiyaç ve isteklerine göre değerlendirilir.

Meme Protezini Hangi Yöne Yerleştireceğinize Nasıl Karar Verirsiniz?

Yukarıda belirtildiği gibi meme protezleri; Meme başı çevresine, meme kıvrımının altına, koltuk altına ve göbek deliğine yerleştirilebilir. Meme ucunu kapatmak için meme ucunun etrafındaki pembe/kahverengi alanın (areola) belirli bir çaptan büyük olması gerekir. Bu koşulları sağlayan kişilerde iz kalma miktarı genellikle oldukça makul düzeydedir. Nispeten kolay bir ulaşım yolu olduğu için ameliyat süresi kısadır. Meme ucunda his kaybı riski azdır.

Meme altı kıvrımından protez yerleştirilmesi en yaygın yöntemdir. Hızlı ve güvenli bir yöntemdir. Postoperatif yol genellikle çok iyi gelişmiştir ve göğsün altında görünmez. Göbek deliğinden meme protezi takılması Türkiye’de yaygın olarak uygulanmayan bir yöntemdir. Bu cerrahi erişim yöntemi seçilirse jel implant denilen meme dokusuna yakın kıvamda protezler yerleştirilemez, bu nedenle daha sonra serumla şişirilen protezler kullanılır. Bu protezler doğal kıvam açısından jel protezler kadar başarılı değildir.

Meme Büyütme
Meme Büyütme Ameliyatı Nedir? 2023 2

Meme Protezini Ne Kadar Derine Yerleştireceğinize Nasıl Karar Verirsiniz?

Meme protezleri genellikle kas üstü ve kas altı olarak yerleştirilir. Burada kas kelimesinin anlamı göğüs ön duvarında pektoralis majör kasının üstüne mi yoksa altına mı yerleştirildiğidir.

Submusküler yerleştirmenin faydası: Daha kalın bir doku tabakası protezi kapladığından, protezin kenarları el için çok güçlü değildir, daha doğal sonuçlar ve kapsüler kontraktürü olarak bilinen deformite riski daha azdır. Ameliyat sonrası ağrı genellikle üst kastan biraz daha fazla olabilir.

 Kas üstü protez yerleştirme ile; İnce bir doku tabakası protezi kaplar. Bu tip ameliyatlardan sonra memenin görünümü daha net olsa da protezin kenarını elinizle fark etme riski vardır. Bazı bilimsel çalışmalara göre, kapsüler kontraktür gelişme riski, kas altı yöntemine göre daha yüksektir. Ameliyat sonrası ağrı genellikle hafiftir.

Protezin Şekli Nasıl Belirlenir?

Genel olarak meme büyütme ameliyatlarında kullanılan protezler iki şekilde olabilir; yuvarlak (yarım küre) veya yırtık (anatomik). Yuvarlak protezler kabaca yarım küredir. Daha çok şekli düzgün fakat hacimsiz ağızlıklar için tercih edilirler. Anatomik protezler, doğal meme şeklini andıracak şekilde şekillendirilmiş, alt kısmı dolgun, üst kısmı daha ince olan protezlerdir.

Bu protezlerin tek bir çeşidi yoktur. Kişinin şekil bozukluğunun şekline göre farklı türleri vardır. Kural olarak bu tip protezler deformiteleri düzeltilecek ve hacim eksikliği olan hastalarda kullanılır. Kullanılacak protez tipine ve uygulanacak cerrahi yönteme karar verilirken kişinin diğer fiziksel özellikleri (boyu, göğüs genişliği vb.) ile memenin şekli dikkate alınmalıdır.

 Meme Büyütme Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?  Ameliyattan önce genel sağlık durumunuz hakkında doktorunuza bilgi vermeniz en doğrusudur. Her durumda doktorunuz operasyona hazırlık için gerekli tetkikleri isteyecektir. Analjezikler (özellikle aspirin) ameliyattan en az 8 gün önce kesilmelidir. Bitkisel çayları, doğal takviyeler vb. de kan inceltme ve kanama riskini artırabileceğinden durdurulmalıdır.

Sigara, yara iyileşme kalitesini bozacağı için mümkünse 2 hafta önce bırakılmalıdır. Genelde adet döneminde vücutta kanama eğilimi arttığından, doktorunuz size sormasa bile bu konuda bilgi vermeniz yerinde olacaktır. Meme protezleri kansere yol açmasa da sonradan gelişebilecek bir kitlenin tespit edilmesini zorlaştırabilir. Bu nedenle ameliyattan önce meme ultrasonu veya mamografi gibi radyolojik bir muayene ile memenin durumu belirlenmelidir.

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme ameliyatından sonra bazen aynı gün taburcu olmak mümkündür. Doktor eğer gerekli görürse bir gece hastanede kalmanızı söyleyebilir. Taburcu olduktan sonra doktorunuzun size yazdığı ilaçları almanız önemlidir. Kanamaya neden olabileceğinden başka ağrı kesiciler kullanmamanız önemlidir. İlk hafta yüksek bir pozisyonda (birkaç yastıkla) dinlenmelisiniz.

Çeşitli nedenlerle ilk ay proteze basılmaması ve protezin sıkıştırılmaması önerilir. Ameliyattan hemen sonra doktorunuzun önerdiği balensiz bir sutyen giymeniz ve bir ay boyunca giymeniz de önemlidir. Sigara içmek yara iyileşmesini bozabileceğinden, ameliyat sonrası erken dönemde sigara içmek kesinlikle önerilmez.

Meme Büyütme Ameliyatı Fiyatları Nedir?

 Meme büyütme fiyatını belirlemek hastaya kalmıştır. Yani hasta ister silikon damla protez kullanmak isterse de solüsyonla içten şişirilmiş silikonlar kullanmak istesin buna göre ücret tahakkuk ettirilir. Ameliyatın yapılacağı hastaneyi seçmenin rahatlığı ve lüksü o ameliyatın fiyatını da etkiler.

meme buyutme ameliyati 2
Meme Büyütme Ameliyatı Nedir? 2023 3

Göğüs Büyütme Ameliyatının Gereklilikleri Nelerdir?

  • Doğum ve emzirme sonrası memelerin küçülmesi ya da sarkması,
  • Göğüslerin küçük olması nedeniyle vücuttaki orantısızlık,
  • Kilo kaybına bağlı olarak göğüslerde küçülme ya da şekil bozukluğu,
  • İki meme arasındaki orantısızlık,
  • Göğüslerinin küçük olması konusunda eksiklik ya da güvensizlik var.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Ciltte Ameliyat İzi Ne Kadar Sürer?

 Meme büyütme ameliyatından sonra karşılaştığımız en büyük sorunlardan birisi meme üzerinde ne kadar iz kaldığıdır. Göğüs büyütme ameliyatları 18 inçlik kesiler kullanılarak yapılır. İzlerin bulanık kalması için meme altındaki çizgiden ya da meme başı çevresindeki kahverengi noktanın başlangıcından itibaren yapılır.

Meme büyütme ameliyatından sonra koltuk altı çizgisi koltuk altında oluşturulduğu için iz orada da görülmez, fark edilmez bir formda kalmaya devam eder. Ortalama bir yıl sonra da bu izler ortadan kaybolur. Esmer tenli kadınlarda da ameliyat izi daha az belirgindir. Beyaz tenli kadınlar burada bazı dezavantajlar yaşayabilse de her iki grupta da sonuçlar kesinlikle mutsuz edici olmayacaktır.

En uygun Meme Büyütme Ameliyatı fiyatları için curefinding.com üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir