Meme Büyütme Ameliyatı Hakkında

İmplant Kas Altına Yerleştirildikten Sonra Kol Gücünüzü Kaybeder Misiniz?

Silikon meme implantları, kas altına ve kas üstüne yerleştirilme olarak iki şekilde uygulanır. Kas altı yerleştirilen yöntemler genellikle mastektomi (çeşitli sebepler ile memenin bir kısmı veya tamamının alınması işlemi) operasyonu geçiren kişilerde veya meme dokusunun hiç gelişmemiş ve çok küçük olduğu hastalarda tercih edilir. Ayrıca kas üstüne yerleştirilen implantlar bu hastalarda rutin mamografi görüntülemelerinde doğru sonuçlar alınmasını da engeller.

Kas altı yerleştirilen implantlarda iyileşme süreci daha uzun olduğundan kaslarda esneme hareketi ile birlikte ağrı daha fazla görülür. İmplant sonrası kol gücünde kayıp olmaz, fakat gelişen ağrılardan dolayı kolda bir süre hareket kısıtlaması yaşama durumu görülebilir.

İşlemden Ne Kadar Süre Sonra Tekrar Uçabilirim?

Meme implant ameliyatlarından sonra genellikle hastanın durumuna bağlı olarak hasta bir gün sonra taburcu edilir. Ameliyat sonrası hastanın durumu ve yaranın kontrolü için 3- 6 gün süre ile evde istirahat önerilir. Bu süre sonunda dikkatli olmak koşulu ile yavaş yavaş rutin hayata dönülebilir. Bir hafta istirahat ardından yaptığınız işinize dönebilir ve uçak ile seyahat edebilirsiniz.

Ameliyat Sırasında Kullanılan İmplantlar Güvenilir Ve Risksiz Midir?

Yapılan birçok araştırmaya göre meme implantlarında kullanılan silikon, tamamen tıbbi kullanıma uygun ve insan sağlığına zarar vermeyecek türden malzemeler ile üretilmiştir. Meme silikonları kanser oluşumuna neden olmaz. Delinme ve patlama gibi dış etkenlere oldukça dayanıklıdır. Öyle ki elinize alıp tüm darbeleri uygulasanız bile delinmez ve patlamaz.

Uygulama için açılan kas ve dokuların büyüklüğü doğru ayarlandığında kayma ve yer değiştirme sorunu yaşanmaz. Dışarıdan bıçak ile yaralanma veya kurşun ile yaralanma gibi durumlarda ancak delinme olabilir.

Meme İmplantları Ne Kadar Sürer?

Önceleri kullanılan silikon meme implantları için belirtilen süre 10- 15 yıl olarak söylenebilirken, gelişen teknoloji ve malzeme kalitesi ile birlikte silikon implant üreticileri ömür boyu garanti vermektedir.

Fakat kişinin vücut yapısı veya bazı hastalıklar sebebi ile bu süre 5 veya 10 yıla düşebilmektedir. Bazı hastalarda silikon etrafında oluşan kalınlaşma ve doku tabakası ağrı ve şişliklere sebep olarak görüntü bozuklukları yaratabilmektedir. Bu sebeple bu hastalarda belirli süreler içinde silikon implant değişimi yapılabilmektedir.

Silikon İmplantlar Alerjiye Neden Olabilir Mi?

Meme implantlarında kullanılan malzemeler, tüm tıbbi alanlarda ve özellikle kozmetik alanında kullanılan anti alerjik ürünlerdir. Silikonlar vücutta alerji ve deformasyona neden olmazlar. Kanser gibi hastalıklara neden olmazlar.  Fakat bazı kişilerin kendilerinin bile bilmediği, nadiren bazı yiyecek ve malzemelere alerjileri olduğu görülmüştür. Bu endişe edilecek bir durum değildir. Fakat yine de endişelerden kurtulmak için ameliyat öncesi silikon alerji testi yaptırabilirsiniz.

meme buyutme ameliyatlari
Meme Büyütme Ameliyatı Hakkında 1

Göğüs İmplantları Patlayabilir Veya Yırtılabilir Mi?

Silikon göğüs implantlarında kullanılan malzemeler oldukça dayanıklı ve kalitelidir. Elinize alıp istediğiniz kadar sıksanız bile patlama ve delinme sorunu yaşamazsınız. Göğse yerleştirildikte sonra ateşle veya bıçakla yaralanma gibi bir durum olmadığı sürece silikonlarda patlama ve yırtılma sorunu olmamaktadır.

Bu İşlemden Sonra Göğsümde His Kaybı Olur Mu?

Yapılan bütün meme ameliyatlarında geçici olarak his kaybı olabilmektedir. Meme dokusunun altına memeden büyük hacimli bir protez yerleştirildiğinden, gerilmeye bağlı olarak geçici bir his kaybı yaşanabilir. Fakat bu durum kalıcı değildir. Bir süre sonra his kaybı ortadan tamamen kalkacaktır.

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra Kalıcı İz Kalır Mı?

Meme büyüte ameliyatlarında da diğer ameliyat işlemlerinde olduğu gibi kesi ve yara izleri oluşmaktadır. Fakat estetik dikişler sayesinde bir süre sonra dikiş izleri kaybolarak tamamen iyileşme sağlanacaktır. Bunun yanında ameliyat sonrası kullanılan dikiş izleri için çeşitli krem ve losyonlar bulunmaktadır. Bu ilaçların kullanımı ile dikiş izlerinizden tamamen kurtulabilirsiniz.

Meme İmplantları Kansere Neden Olur Mu?

Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan silikon maddeler tamamen tıbbi silikondan oluşur ve sağlığa hiç bir zararı olmadığı kanıtlanmıştır. Meme protezleri alerji ve kansere neden olmazlar. Tamamen güvenilirdir.

Meme Büyütme Ameliyatlarından Sonra Hala Emzirebilir Miyim?

Meme büyütme ameliyatlarında, süt bezlerine ve süt kanallarına herhangi bir işlem gerçekleştirilmez. Silikonlar tamamen bağımsız olarak dokulara zarar vermeden yerleştirilir. Meme büyütme sonrası emzirme işlemine devam edebilir ve yeniden gebe kalabilirsiniz. Gebe kalmaya ve emzirmeye engel bir durum yoktur.

Göğüslerim Dikleştirmeden Sonra Sarkabilir Mi?

Meme dikleştirme ameliyatlarından sonra aşırı kilo alımı ve sonrasında kilo verilmesi durumlarında dikleştirilen memede sarkma görülebilir. Aynı şekilde emzirme ve gebelik sonrasında da meme de sarkma meydana gelebilir. Yeni bir gebelik düşünülüyor ise meme dikleştirme ameliyatı ertelenebilir. 

Ayrıca ilk meme büyütme işleminden sonra gerginlik ve doğal bir dikleşme olabilir, meme kendini bir süre sonra salmaya başlar ve daha doğal bir görünüm elde edilir.

Asimetrik Meme Düzeltilebilir Mi?

Asimetrik meme, bir memenin diğerinden daha büyük olması veya birinin diğerinden daha sarkık olması durumudur. Asimetrik meme, silikon implantlar kullanılarak büyük olan boyutuna getirilebilir. Aynı şekilde büyük olan memeye de diğerinin boyuna getirilmek amacı ile meme küçültme işlemi yapılabilir.

Ayrıca sarkık olan memelerin ikisi veya sadece sarkık olan meme de dikleştirme operasyonu yaparak asimetrik görüntü düzeltilebilir.

İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Meme silikon ameliyatlarında iyileşme süreci hastanın yaşı ve ekstra sağlık sorunları ile ilişkili olarak değişebilir. Fakat genellikle silikon implant uygulanan hastalar herhangi başka bir problem yoksa ertesi gün evine gönderilir. Yaklaşık bir hafta içerisinde de ağır işler yapmamak koşulu ile rutin hayatına geri dönebilir.

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra Meme Muayenesi Yaptırabilir Miyim?

Meme büyütme ameliyatlarından sonra rutin muayenelerinizi olabilir ve röntgen, mamografi ve MR gibi görüntüleme testlerini yaptırabilirsiniz.

Emziriyorsam Göüslerimi Ne Zaman Büyütebilirim?

Emzirme ve hamilelik gibi durumlarda silikon ameliyatları riskli işlemler değildir ve emzirmeye engel olmazlar. Fakat hali hazırda aktif emziriyorsanız emzirme süresinin bitmesi önerilir. Hem ameliyat sırasında alınabilecek ilaçların ve anestezik maddenin süte karışmaması için, hem de devam eden süt üretimi açısından emzirme süresinin geçmesi beklenmelidir. Hatta bazı kadınlarda emzirme dönemi geçse bile süt üretimi bir kaç ay daha devam eder. Sağlıklı bir ameliyat için emzirme üzerinden en az 3 ay geçmesi gerekmektedir.

Göğsüm Aynı Anda Kaldırılacak Mı?

Meme silikon uygulamalarında göğüs altına yerleştirilen silikon nedeni ile dik ve kalkık bir görüntü doğal olarak gerçekleşmektedir. Fakat yine de dikleştirme işlemi isteyen hastalarda silikon ve dikleştirme operasyonu aynı anda yapılabilmektedir.

Silikon İmplantlar Da Tekrar Çıkarılabilir Mi?

Silikon implantlar, garantisi ömür boyu verildiğinden herhangi bir problem yaşatmazlar. Fakat bazı durumlarda hastanın isteği üzerine daha büyük silikon veya daha küçük silikon yaptırmak için çıkarılabilirler. Yerleştirilen silikonlar eğer tam yerleşmemiş ise basit bir kesi ile çıkarılabilir. Eğer tam sarılmış ve yerleşmiş ise delinerek veya içi boşaltılar da çıkarılma yoluna gidilebilir. Yine meme asimetrisi veya enfeksiyon gibi çeşitli nedenlerden dolayı çıkarılıp yeniden implant takılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir