Kaplamaların Maliyeti Ne Kadardır: Her Kaplama Çeşidinin Fiyatları 2023

Kaplamaların maliyeti, zirkonyum malzemesinden yapılan kaplamanın daha estetik bir görünüm elde etmek ve ağız-diş fonksiyonlarının daha işlevsel hale getirilmesi için son dönemlere diş hekimlerinin önerdikleri bir diş kaplama çeşididir. Porselen diş fiyatlarında belirlenen pek çok faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Her sene porselen diş fiyatları özel klinikler, devlet hastaneleri ve özel hastaneler için olmak üzere Türk Diş hekimleri Birliği tarafından karar verilmektedir. 

Belirlenen porselen diş fiyatları kıymetli metal ve zirkonyum gibi kullanılan malzeme ücretlerini içerir. Rekabet durumları sebebiyle internet üzerinden fiyat paylaşımı yasaklanmıştır. Hem fiyat bilgisini öğrenmek hem de hastanın ihtiyacı olan tedaviyi detaylı olarak belirlenmesi için klinik muayene şarttır. Porselen kaplama işlemi kullanılan malzemenin fiyatları, işlemi gerçekleştirecek doktora kadar pek çok etken ile belirlenir. 

Diş kaplama için farklı niteliklere sahip malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemeler metal ya da metal olmayan malzemelerde sıklıkla kullanılabilir. Alt yapı malzemesi olarak metal kullanılsa da bazı durumlarda estetik kaygı sebebiyle üst dişlere seramik malzeme de yapılabilir. Diş kaplama fiyatları, konusunda pek çok faktör etkilenir. 

Kaplama maliyeti işlem yapılan kliniğe, kullanılan malzemelerin kalitesine ve diş hekimine göre fiyatlarda değişiklik gösterir. Tek bir diş için kaplama fiyatları yine değişkenlik gösterir. Kullanılan malzemenin daha düşük kalitede olması, kullanım ömrünün de kısa olacağı anlamına geliyor. Kalitenin düşürülmesi, bakım standartlarının da düşmesine ve daha fazla düzeltme yapılmasına sebebiyet verir. Kaplamanın yeniden yapılması da olası durumlardan birisidir. 

Kaplamaların Diş Başına Maliyeti Ne Kadardır?

Kaplamaların diş başına maliyeti, diş kaplama E.max kaplama seçeneği arasında en pahalısı zirkonyum olma eğilimidir. Bunların en yüksek kalite ve teknolojiye sahip olması da uzun süre dayanmaya eğilimlidirler. Uzun vadede bir yatırım olarak tercih edilebilir. 

En ucu seçenek olarak reçine bazlı kompozit kaplamalardır. Daha kısa bir ömre sahip olması da fiyatının daha uygun olmasına sebep olur. Bunlar beşin maliyetler açısından en uygun malzeme olarak görünse de uzun vadede daha çok para harcamaya sebep olacaktır. Kalitenin düşürülmesi demek, bakım standartlarını düşürebilir. Daha fazla düzeltme yapılması, sürekli olarak düşen kaplamaların yerine yeniden yapılması ilerleyen dönemlerde daha fazla para harcanmasına neden olur. 

Dişlerin çeşitli nedenlerle madde kaybına uğradığı ya da estetik amaçla üstlerine farklı maddelerden üretilen restorasyonlara diş kaplaması adı verilir. Çürümüş ya da travma sonrası oluşan madde kaybının dolgu ile onarılamadığı durumlarda diş kaplama tedavisi önerilmektedir. Dişlerin kaplanması için bazı durumlarda dişleri bir miktar aşındırılması gerekir. Aşındırma miktarı yapılacak kaplama protezin cinsine ve estetik beklentisine göre değişkenlik göstermektedir. Bazı durumlarda dişlerden aşındırmaya gerek kalmadan da kaplama yapılabilir. 

Kaplamaların Maliyeti ( Cost of Coatings )
Kaplamaların Maliyeti ( Cost of Coatings )

Kaplamaların Ortalama Fiyatı Ne Kadardır? Maliyetler Hakkında Fikir Edinin!

Kaplamaların ortalama fiyatı, diş kaplama uygulamalarında kullanılan malzemeler farklı çeşitlerde kategoriye ayrılır. Teknik imkanların sunduğu olanaklar doğrultusunda süreli bir gelişme halindedir. Kaplama operasyonundan sonraki süreçte dişler tıpkı doğal yapısında olduğu gibi düzenli bakıma ihtiyaç duyacaktır. Porselen, full-porselen, seramik, metal alaşımlı porselen, zirkonyum gibi pek çok kaplama çeşidi bulunur. Sorunlu dişlerin düzeltilmesinde uygulanan diş kaplama işleminden sonra, hastaların dişlerindeki yabancı maddeye alışmaları biraz zaman alabilir. 

Diş kaplama sonrasında dişlerdeki eksik kısımların tamamlandığından dolayı bu bölgeler hastaya biraz daha farklı hissettirecektir. Dişler ile ilgili alışılması güç yapısal bir sorun ortada bulunmuyorsa hekim ve hasta arasında belirli aralıklar irtibat kurulmasında olumlu yönleri olacaktır.

Tedavinin başarılı olduğundan emin olmak için ve hastanın bunun üzerindeki tepkilerini gözlemek, herhangi bir soruna karşı da uygun çözümler üretmek oldukça gerekli bir durumdur. Diş tedavi süreçleri, herhangi bir insan için kolay olmayan aşamaların başında gelir. Bu süreçte çeşitli sorunların kolay çözümler üreten ve taleplerin en iyi şekilde yerine getirmek için uzman desteğin rolü önemlidir. 

Diş kaplama sonrasında beklenmedik problemler ile karşılaşılabilir. Bu türden sorunlara hızlı yanıtlar almak ve çözümler üretmek büyük önem art etmektedir. Alanında uzman olan hekimlerin hem tedavi sırasında hem de tedavi sonrasında oluşabilecek sorunlara karşı uzman yaklaşım ve desteğe ihtiyaç duyar. 

Lumineers ve Kaplamalar Maliyet Açısından Nasıl Karşılaştırılır?

Lumineers ve kaplamalar, dişlerin görünümünden rahatsız olan kişilerin olumsuz yönde etkilenmesi ve bunun gibi diş sorunları ile karşı karşıya kalınabilir. Yapıları ince olmakla beraber metal içermeyen lumineers, estetik yönü ile sıklıkla tercih edilmektedir. Lumineers kaplamalar, ışığın geçmesine olanak tanır. Bu nedenle dişler daha gerçekçi gözükür. Kaplamalar gülüşü daha estetik ve güzel gösterir. Dişlerin renksiz ve yıpranmış gözüküyorsa tercih edilebilir bir işlemdir. 

Bu işlem uygulandığında anestezi işlemine gerek duyulmaz. Dişler kesilmeden diş yüzeyine direkt olarak yapıştırılmaktadır. Lumineers kaplamalar ortalama 2 ya da 3 hafta gibi bir süre diliminde yapılabilir. İlk seansta dişlerin ölçüleri alınmaktadır. Sonrasında lumineers kaplamalar hazır hale getirilir. 15 ile 20 günlük bir sürede hazır olur, daha sonrasında dişlere yapıştırılarak işlem tamamlanır. 

Lumineers kaplamalar ayrık, kırık diş şeklinde bozukluk olan ve renk değişikliği olan dişlere uygulanır. Uzman diş hekimi tarafından muayene edilir. Sonrasında diş hekiminin önereceği kaplama malzemesi kabul edilirse işlem süreci başlar. Kaplamalar detaylı olarak muayene edilmelidir. Daha sonrasında tedavi kısmında geçildiği zaman dişlerin ön yüzeyleri ince tabakası aşındırılır. Dişler eğer uygunsa aşındırılmaz ve direkt olarak ölçüsü alınır. Yapıştırma işlemleri ile beraber düzenlemeler yapılır. 

Geleneksel porselen kaplamalara göre maliyeti daha yüksektir. Son dönemlerde lumineers fiyatları düşüyor gibi gözükse de normal kaplamalara kıyasla daha yüksek bir fiyat verilir. 

Kısmi Kaplamaların Maliyeti Ne Kadardır?

Kısmi kaplamaların maliyeti, doğal dişin sadece bir kısmını kaplar. Bu sebeple dişin tamamını kaplayan tam kaplamadan daha uygun fiyatlıdır. Çoğu hasta tam kaplamanın uygulanmasını tercih etmektedir. Kısmi kaplamalar, birkaç kişinin bildiği kaplama türleri arasında yer alır. Doğal dişlerin sadece bir kısmı kaplanır. Dişlerin günde iki kez iyice fırçalamak ve her gün diş ipi kullanmak gibi iyi ağız hijyeni alışkanlıkları uygulanır. Dişlerin geri kalanına nasıl iyi bakılıyorsa, kaplanmış dişler içinde aynı özen gerekir. 

Kaplanan dişin kırılmasını önlemek için şişeleri açmaktan ya da buz gibi çok sert gıdaları ısırmaktan kaçınılması gerekir. Dişler gıcırdatıyorsa, dişlerin ve kronun daha fazla hasardan korumak için diş hekiminin önerdi ürünler uygulanmalıdır. Diş kronları kullanılan malzemeye ve hastanın alışkanlıklarına göre minimum 6 ya da 6 yıl kadar kullanılır. Genel olarak metal kronlar, porselen kuronlardan daha uzun süre dayanma eğilimindedir. Görünümleri o kadar estetik olmamasından kaynaklı daha az tercih edilir. Kompozit kuronlar çabucak aşınabilir ve genellikle ön dişlerde tercih edilir. 

Kaplamalar Neden Bu Kadar Pahalıdır?

Kaplamalar neden bu kadar pahalı? Bu tarz sorular hastaların en çok merak ettiği sorular arasındadır. Malzemelerin kalitesi, aynı anda inanılmaz derecede ince, çok daha ince ve son derece güçlü bir durum olmaz. Bu diş hekimlerinin ve laboratuvar yalnızca en kaliteli malzemelerle çalışması gerektiği anlamına gelir. 

En estetik ve uzun ömürlü malzemeler aynı zamanda en pahalı olandır. Daha ucuz malzemeler kolayca çatlama eğilimindedir. Bu sebeple sık sık değiştirmek ve sonunda 2 veya 3 kez ödenmesi gerekir. Diş laboratuvarı diş fasetleri için ödeme yapıldığında, sadece doktorun ödeme yapılmaz. Aynı zamanda diş laboratuvarı için de ödeme yapılır. Laboratuvar, kaplamalarını oluşturmaktan sorumludur. 

Kaplama diş fiyatı bir kısmını alır. Kurum içi bir laboratuvar varsa bu sayılmaz. Fakat bu pek olası bir durum olmaz. Teknoloji kaplamalar en yüksek teknoloji ile oluşturmaktadır. Fasetleri oluşturmak için pahalı makineler, makineler ve malzemeler uzman diş doktorlarının yapması gerekir. Diş hazırlıkları diş hekiminin dişlere yeni kaplamalara hazırlamak için iki randevuya ve daha çok çalışmaya ihtiyaç duyacaktır. 

Zamanla kaplamaların neden daha pahalı olduğunun bir göstergesidir. Kullanılan ürünlerin dezenfekte edilmesi ile kullanılan diş çimentosuna, ihtiyaç duyulan her malzeme ya da araca kadar kaliteli ürünler maliyetlidir. Bu diş prosedürün nihai ürününde kendini göstermektedir. Doktor deneyimi de kalifiyeli bir doktorun maliyeti deneyimsiz bir hekime göre daha yüksek olur. Alanında uzmanlaşmış diş doktorunun kaliteli, güvenli bir deneyim için fiyat artışı illaki olacaktır. 

Kaplamaların Maliyeti ( Cost of Coatings )
Kaplamaların Maliyeti ( Cost of Coatings )

Kaplamalar Maliyete Değer mi?

Kaplamalar maliyete değer mi? Güzel ve iyi bir gülümseme için dayanıklı, kaliteli ve geleceğe yatırım olarak bakılmalıdır. İyi kaplamaların yeterince uzun bir süre kalması için her yıl aynı miktarda parayı geri ödenmesi gerekemeyecek. Genel olarak 10 ile 15 yıl hatta bazen de 20 yıl boyunca değiştirmeye gerek duyulmaz. Diş bakımında hastanın bu konuda özgüvenini yitirmemesi için uzun vadede bir yatırımdır. 

Kaliteli kaplamalar, uzun süre dayanmalarını sağlamak için kullanılan malzemelerin kalitesi sebebiyle daha pahalı hale gelebilir. Daha kaliteli malzemeler daha pahalıya mal olacaktır. Birkaç ayda bir aynı parayı ödemektense tek seferde uzun ömürlü bir kullanım her zaman daha avantajlı olacaktır. 

Kaplama Fiyatları İçin Sıkça Sorulan Sorular

Kaplama fiyatları için sıkça sorulan sorular, kaplama yapılan bir dişin kırılması muhtemel bir durumdur. Kompozit bir kuron varda ve kırılırsa, diş hekiminin kurona daha fazla kompozit malzeme ekleyerek onu onarabilir ve buna göre tekrardan şekillendirilebilir. Diş kaplaması düşerse, diş hekimi ile altındaki diş değerlendirilir. 

Problem görülmediği durumlardan kronu tekrar dişe yapıştırılır. Herhangi bir problem bulunmuyorsa kronlar yerine kolayca yeniden simante edilir. Dişler kırılmış ya da çürümüşse muhtemelen kronlar yapıştırılamayacak ve alternatif tedavi seçenekleri aranır. Zirkonyum denilen malzemenin doğada elde edilen bir metaldir. Yapısı gereği dayanıklı ve sağlam olması, ayrıca ışığı tam anlamıyla geçirmesiyle beraber, gerçek dişten hiçbir fark ayırt edilmeyen zirkonyum kaplama tedavisi, en estetik uygulamaların başına gelir. 

Sigorta Kaplamaları Öder mi?

Sigorta kaplamaları öder mi? Zirkonyum için kaplama tedavisi ve birçok estetik diş tedavisi artık devlet hastanelerinde uygulanır. Devlet hastaneleri zirkonyum kaplama dışında implant, porselen kaplama, köprü gibi tedavilerde de kullanılmaktadır. Zirkonyum diş uygulaması ya da daha birçok çeşitli estetik uygulamalar devlet hastanelerinde uygulanmaya başladı.

Devlet hastanelerinde SGK tarafından, çeşitli operasyonları ya da tedavileri karşılamakta, bazılarının ise yarısını ya da hiç karşılanmaz. SGK tedavinin belli bir kısmını karşılar. Fakat bu oran dörtte birdir. Yine diş kliniğinde uygulanan fiyatları devlet hastanesinde ödemek zorunda kalınmaz. Devlet hastaneleri uygulamaya başlamıştır. Sigorta kapsamında yapılan sözleşmeye göre kaplama için sigortanın karşılanıp karşılanmayacağı değişkenlik gösterir. 

Kaplamaları Aylık Ödeyebilir misiniz?

Kaplamaları aylık ödeyebilir misiniz? Kaplama tedavisini tek seferde ödenme ihtimali yoksa, diş hekimini aylık ödeme seçeneği sunup sunmadıkları farklılık göstermektedir. Özellikle diş hekimi büyük bir grubun, diş klinikleri zincirinin bir parçasıyla ya da hastanın arkadaş canlısıysa, bu olası bir durumdur. 

Dental medikal turizm olarak yaptırılacaksa, bunun için daha zor olabilir. Yabancı klinikler, farklı ülkeler, farklı bankalar ve yine başka bir ülkeye atlık para transferi etmek için ödemek zorunda kalınan devasa komisyonlar sebebiyle aylık ödeme çok kullanışlı olmayacaktır. 

Kaplamaları Ücretsiz Alabilir misiniz?

En iyi diş kaplaması, diş yapılarında yaşanan kayıpların sonrasında diş hacmini doğal görünümüne kavuşturmak için estetik malzemeler ile yapılan restorasyon işlemdir. Kaplama diş tedavisinde çürüme ve travmada kaybedilen diş yapılarının dolgu ile tamamlanamadığı durumlarda söz konusudur. Hastanın diş yapısındaki duruma göre bazı zamanlarda aşındırma işlemi yapılması söz konusu olabilir. 

Diş kaplama işlemi birçok adımdan oluşmaktadır. Yani tek seansta bitmeyen bir durumdur. İlk adımda yapılacak olan, diş kaplaması yapılacak olan dişlerin ölçülmesi gerekir. Alınan ölçüler doğrultusunda dişe yapılacak olan kaplama için kaplama malzemesi seçilecektir. 

Ardından diş temizliği yapılarak daha sağlam bir işlem gerçekleştirilir. Dişin kalıba uygun olup olmadığını anlayabilmek için hasta geçici olarak yerleştirilen kalıplarla bir sonraki seansa kadar kullanır. Bu süre içerisinde hastanın problem yaşayıp yaşamayacağı, kalıp çıkartılarak problem içim çözüm tedavisi uygulanmaktadır. Son aşamada ise dişin kaplaması yapılarak sürecin sonuna gelir. Hasta yeni kaplanmış düzgün dişlere sahip olur. 

Kaplamaların Maliyeti ( Cost of Coatings )
Kaplamaların Maliyeti ( Cost of Coatings )

Kırık Kaplamalar İçin Diş Hekimime Karşı Dava Açabilir miyim?

Porselen diş kaplama, tedaviden hem sonra kırılmasında veya harap olursa diş hekimine dava açılabilir. Fakat, bu zor bir durumdur. Kırılmanın yetersiz bir işten, kötü kalitede, kurulumdan ya da malzemelerden kaynaklandığını kanıtlamak gereklidir. Kaplamalar, dişlere iyi bakılmadığı veya kötü alışkanlıkların sürdürüldüğü için bir darbe ya da travma nedeni ile kaplama hasar alabilir. 

Geçici kaplamaların, kompozit, plastik ve akrilikten yapılmaktadır. Eski dönemde jaket diş olarak sıklıkla kullanılmış olsalar da günümüzde artık kalıcı protez olarak kullanılması gerekir. Fakat kısa süreli geçici kaplama tedavisi için hala çok sık kullanılan bir malzemedir. Kaplama çeşitleri arasında seçim yaparken hangi malzemenin kullanılacağı hangi dişin kaplanacağı, kaplamanın ne kadar stres ya da yük alacağına, istenilen estetik görünüşe bağlıdır. 

Diş kaplama ilk randevuda diş hekiminin diş köküne tanısal muayenesi yapılacak ve gerekli gördüğü durumlarda ön tedavilerin gerçekleştirilmesi yapılır. Kaplama yapılacak dişlere uygulanacak ön tedaviler, tedavi ücretlerinin artmasına neden olabilir. 

Diş hekimin dişin soğuk bir sprey uygulayarak diş sinirinin işlevselliğini test etmektedir. Hastanın dişte soğuk acı hissederse, diş sinirinin sağlam olduğuna karar verilir. Bir röntgen muayenesi her zaman belirli bir radyasyona maruz bırakıldığı için sadece istisnai durumlarda yapılmaktadır. 

Kaplamalarda En İyi Fiyatı Nereden Alabilirsiniz?

Kaplamalarda en iyi fiyatı nereden alabilirsiniz? Kaplama isteniyorsa, ancak fiyatlar konusunda kararsız kalınıyorsa, tedavilerin kalitesini düşürmekten kaçınmak istenebilir. Kronların ve köprülerin dayanıklılığı çeşitli faktörlere göre değişkenlik gösterir. Restorasyon ömründe kullanılan malzeme ve hazırlanan protezin kalitesi önemli ölçüde rol oynamaktadır. Dişin mevcut durumunu, ısırma kapanışı, diş gıcırdatma veya kalem yeme gibi dişe zarar veren alışkanlıkların diş kaplamasının ömrünü önemli ölçüde kısaltır.

Hazırlanan bir sabit restorasyonda, en az 5 yıl ve en iyisi de ömür boyu ağızda kalması gerekir. Bununla beraber, birinci sınıf olarak yapılmış, işlenmiş ve kullanılmış bir kaplama protezi yaklaşık olarak yirmi yıl boyunca kalabilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir