Kaplamalara Daha Ucuz Alternatifler Var Mı?

Kaplamalara Alternatifler

Kaplamalar ya da porselen kaplamalar, yapıştırılmış, şekillendirilmiş ve dişler ile bütünleştirilmiş parçalardır. Gülümsemenizi ve eksik dişlerinizi daha iyi bir hale getirmeniz için tercih edilirler. Kaplamalar, daha beyaz ve daha düzgün dişler isteyen insanlar arasında giderek daha popüler hale gelmektedir. Bununla birlikte, bazı insanlar bu tedaviler için belirlenmiş olan fiyatları bütçelerine göre çok yüksek bulabilir. Peki kaplamaların ekonomik alternatifleri neler olmaktadır? Aşağıda birtakım popüler diş kaplama alternatifleri yer almaktadır. 

Dental Bonding

Porselen kaplamalara ek olarak tercih edilen bir alternatif uygulamadır. Bu işlem genellikle mevcut diş yapısını herhangi bir değişiklik yapmadan korumak isteyen hastalara önerilmektedir. İşlem sırasında sıklıkla kullanılan malzeme kompozit reçinedir. Reçine kolaylıkla şekillendirilebilir ve bu nedenle de tam olarak doğal bir görünüm sergilemektedir. Dental bonding ayrıca dişte meydana gelen kırıkların, renk bozukluklarının ve dişlerin yanlış hizalanmasının kamufle edilmesi gibi belirli alanlarda porselen kaplamalar ile aynı sonuçları vermektedir. Porselen kaplamalar çok daha doğal görünümlü olmalarına ve dental bonding işleminde kullanılan kompozit reçine kadar lekelenmemesine rağmen kaplamalardan çok daha az maliyetlidir.

dis kaplama 1
Kaplamalara Daha Ucuz Alternatifler Var Mı? 1

Diş Kronları

Bu alternatif, kaplamalara oldukça benzeyen diş kaplama alternatiflerinden birisidir. Bir hastanın doğal gülümsemesine tıpkı kaplamalar gibi tamamlamaya yardımcı olmak için özel bir biçimde oluşturulurlar. 

Braces

Diş telleri ortodontik tedavi alternatifleri kapsamındadır. Özellikle ciddi dişte meydana gelen hizasızlıklar veya çarpık diş durumlarında kaplamalara en popüler ve en uygun fiyatlı alternatiflerden bazıları olarak kabul edilirler. Kaplamalar, diş hizalama sorunları için en uygun tedavi yöntemlerinden birisidir. Ortodontik tedavi alanındaki gelişmelerle birlikte hastalar artık geleneksel metal diş tellerinden farklı seçeneklere de sahiptir. Modern diş telleri daha az rahatsız edici olacak şekilde tasarlanmıştır ve bir hastanın ihtiyaç duyduğu düzeltme düzeyine bağlı olarak diş hekiminiz uygun olduğunuz diş teli türleri hakkında sizi mutlaka bilgilendirecektir. 

Günümüzde dişleri daha düzgün bir duruma getirmek gibi olan ihtiyaçlarınız için metal diş tellerinin yanı sıra diş renginde seramik diş telleri, beyaz veya şeffaf braketler de bulunmaktadır. Ne tür bir diş teli seçtiğiniz önemli değildir çünkü hepsi benzer bir biçimde işlev görür. Diş tellerinin yaptığı şey, dişlerinizi ya da çenelerinizi zamanla istediğiniz duruma ve şekle getirmeye yardımcı olur. Ancak diş hekiminiz tarafından düzenli aralıklar ile ayarlanması gerekmektedir. Diş tellerinin hissine alışmak biraz zaman alsa da çoğu durumda sadece birkaç hafta sürer.

Yapıştırma Kaplamalardan Daha mı Ucuz?

Gülümsemeniz için hangi tedavinin en iyi olacağını bilmenin tek yolu diş hekiminizle iyi bir planlama yapmaktır. Diş yapıştırma, porselen kaplamalara göre çok daha az maliyetlere sahip bir alternatiftir. Porselen kaplamalar çok daha dayanıklı ve çok daha gerçekçi ve orijinale daha yakın olsa da diş yapıştırma tedavisi size her zaman istediğiniz gülümsemeyi vermek için harika bir alternatif olabilir ve porselen kaplamaların maliyetinden çok daha uygun fiyatlar ile yapılabilmektedir. Oldukça bütçe dostu bir tedavi alternatifidir. Sağlık turizmi kapsamında Türkiye’ye hangi ülkeden geldiğinize bağlı olarak bir reçine bağlamanın ortalama maliyeti diş başına yaklaşık 350 ya da 450 dolardır. Buna karşılık olarak porselen kaplamalar diş başına 900 ya da 1500 dolar arasında herhangi bir fiyata da mal olabilir. Tüm bunlara ek olarak, hiçbir gülümseme kesinlikle aynı değildir. Bu sebepten dolayı da çok daha kesin bir fiyat için her zaman diş hekiminiz ile iletişimde kalmalısınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir