Kaplama İşlemi Sonrası Ağrı Olur Mu?

Porselen kaplamalar, eğer dişleriniz kırılmış, rengi sararmış ya da hizası düzgün değilse, gülümsemenizi geri kazanmanın ve kusurları gizlemenin mükemmel bir yoludur. Ancak hastaların işlemden sonraki günlerde ya da haftalarda hafif bir rahatsızlık hissetmesi olağan karşılanan bir durumdur. Diş kaplama prosedüründen sonra hafif bir rahatsızlık ya da ağrı yaşanması sıklıkla yaşanılan ve karşılaşılan bir durumdur. Ancak kaplama sonrasında meydana gelen diş ağrılarının uzun süreli olmadığını da bilmenizde yarar vardır. Kaplama sonrasında oluşan diş ağrısının iki temel sebebi vardır. Bunlardan birincisi diş minesi sorunu ikincisi ise yiyecekleri yanlış bir biçimde ısırmaktır. Kaplama sonrası oluşan ağrılar çoğunlukla doktorunuzun size vermiş olduğu ağrı kesiciler ile önlenebilmektedir. 

Diş Minesinin Aşınması
Kaplama sonrasında oluşan ağrıların ilk ve en belirgin nedeni diş minesinde meydana gelen aşınmalardır. Porselen kaplamanız yapılmadan önce, dişlerin geri kalanıyla aynı hizada olması için diş hekiminin yaklaşık olarak 0,5 mm kalınlığında inceltmesi gerekir. Bu durum kısa bir duyarlılığa sebebiyet verebilir.

Yiyeceklerin Yanlış Bir Biçimde Isırılması
Kaplamalardan sonra diş ağrısı oluşumunda bir diğer önemli neden ise yiyeceklerin yanlış bir biçimde ısırılmasıdır. Bir kaplama yaptırdıktan sonra çoğu hastanın yiyecekleri normal bir biçimde yiyebilmesi genellikle birkaç gün sürer. Uygun olmayan bir ısırık oluştuğunda tahrişe ve artan hassasiyete sebebiyet verebilir. Ancak bu sorun genellikle birkaç gün sonra kendi kendine düzelebilmektedir. Yiyecekleri yemek konusunda zorluk çekiyorsanız, diş hekiminizle konuşmanız gerekmektedir. Birkaç küçük düzeltme ile sorunu kolaylıkla çözebilirler.

Kaplamalardan sonra diş hassasiyeti oldukça yaygın olarak görülen bir durumdur. Ancak herkeste oluşan reaksiyonlar farklıdır. İşte yaygın geçici etkilerden birkaçı:

Sıcaklık hassasiyeti: En yaygın etkilerden birisi de sıcaklık hassasiyetidir. Kaplama sonrası yiyecek ya da içeceklerin ısılarına dikkat edilmelidir. 

Ağrıyan diş etleri: Kaplama sonrası diş etleri belirli bir müddet ağrıyabilir. Uzun süreli devam eden ağrılarda ise hekiminiz ile görüşmeniz gerekebilir. 

Konuşma zorlukları: Yeni bir kaplama demek, konuşma şeklinizin de eskiye oranla değişmesi demektir. Dişler, ağız ile tam bir uyum yakalayana kadar konuşmada zorluklar yaşanabilir.

Artan tükürük: Yeni kaplama ile konuşmaya alıştıkça, birkaç gün daha fazla tükürük salgılayabilirsiniz.

Kaplama
Kaplama İşlemi Sonrası Ağrı Olur Mu? 1

Kaplamalardan Sonra Dişler Ne Kadar Ağrır?

Pek çok insan için kaplamalarla alakalı rahatsızlık durumu bir ya da iki hafta içinde azalır. Nadiren de olsa, kaplamalar ile ilgili daha uzun vadeli sorunlar yaşamak da mümkündür.  İki haftadan uzun süren ağrı veya hassasiyet, kaplamanın altında açıklanamayan bir diş ağrısı, iyi yapılmamış bir kaplama, düzensiz ya da yanlış besin tüketimi, kaplamada bir çatlak oluşumu gibi sorunlarınızın oluşumu, ciddiye alınması gereken sorunlardan bazılarıdır. Semptomlar devam ederse hemen diş hekiminizle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Kaplama sonrası ağrı ya da diş hassasiyetinden dolayı endişe ediyorsanız, rahatsızlığınızı en aza indirmek için atabileceğiniz birkaç adım mevcuttur.

  • Her yemekten sonra dişlerinizi iyi bir diş macunu ile fırçalayın. Diş fırçanızı olabildiğince yumuşak başlı olanlardan seçmelisiniz. 
  • Fıstık ezmesi, kesme şeker ya da kabuklu yiyecekler gibi sert yiyeceklerden ve dişlerinize aşırı baskı uygulayabilecek herhangi bir besinden kaçının.
  • Dişleriniz özellikle soğuğa karşı hassassa, birkaç gün oda sıcaklığındaki içecekler tüketmeye özen gösterin.
  • Hassas dişleri tahriş edebileceğinden dolayı, birkaç gün aşırı tatlı ve baharatlı yiyecek ve içeceklerden kaçının.
  • Zorlayıcı çiğneme ya da ısırma davranışlarından uzak durun. Yiyeceklerinizi çiğnerken dişlerinize fazladan bir baskı uygulamamaya özen gösterin. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir