Kalça Protezi Nedir? 2023

 Total kalça protezi olarak da bilinen total kalça artroplastisi, kalça eklemi ileri derecede kireçlenmiş (osteoartrit) ya da hasarlı hastalarda gerçekleştirilen hasarlı eklemin değiştirilmesi ameliyatıdır.

 Total Kalça Protezleri Hangi Durumlarda Kullanılır?

 Kalça protezi ameliyatları çoğunlukla orta yaştan itibaren yapılır. Bu operasyon için herhangi bir üst yaş sınırı yoktur. Kemik gelişimini tamamlamış ya da tamamlamak üzere olan herkeste kullanılabilir. Kalça protezi ameliyatı; Özellikle gelişimsel kalça çıkığı olarak adlandırılan “kalça displazisi” ya da “avasküler nekroz” olarak adlandırılan femur başı kanaması gibi durumlarda 20- 40 yaş grubundaki kişiler için kesin çözümler sunduğu bilinen bir ameliyattır. Kalça protezinin yaygın olarak kullanıldığı hastalıkları ve durumları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kalsifikasyonlar
 • Tümörler
 • Çocukluk hastalıklarının komplikasyonları
 • Romatizmal hastalıklar
 • İnflamatuar sekeller
 • Kalça kırıkları ve kanamaları kemik nekrozu sonrası açığa çıkan sorunlar

 Bu hastalıklardan ve rahatsızlıklardan muzdarip kişiler kalça protezi ameliyatı için ideal adaylardır. Ancak ağırlıklı olarak ameliyatsız tedaviler kullanılmaktadır. Cerrahi olmayan tedaviler başarısız olduğunda ya da fayda sağlama olasılığı düşük olduğunda, kalça protezi ameliyatı düşünülür.

 Kalça Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hastanın aktif bir enfeksiyonu yoksa, örneğin; İdrar yolu enfeksiyonu ya da boğaz enfeksiyonu, operasyon için hazırlıklara başlamak için kan örneği alınır. Daha sonra anestezi uzmanına danışılır. Ameliyatın yapılmasına engel bir durum yoksa hasta ameliyattan bir gün önce hastaneye yatırılır. Diyabet ve tansiyon bozuklukları kalça ameliyatına engel değildir. Ancak bu hastalar yakından izlenmelidir. Ayrıca sigara içmek enfeksiyon riskini artırdığı için önerilmez. Ameliyat, genel anestezi altında ya da bel uyuşturularak da yapılabilir.

Cerrahın tercihine bağlı olarak kalçadan da 10- 20 cm’lik cilt kesisi yapılır. Ameliyatın bu aşamasında kalçadan hasarlı kemikler çıkarılır ve protezlerle değiştirilir. Kapsül, fasya, kas, deri ve deri altı doku daha sonra dikilir. Ortalama olarak, operasyondan 4- 6 saat sonra hasta normal olarak ağızdan yemek yiyebilir. Ameliyatın akşamı ya da ameliyattan sonraki gün hastalar yardımla yürümeye başlar. Hastaların kompresyon çorapları ve yürüme yardımcıları giymeleri esastır. Ameliyattan sonra aşağıdaki ayrıntılara dikkat etmenizde fayda var:

 • En az 2 ay bacak bacak üstüne atmaktan kaçının.
 • Oturduğunuzda öne eğilmeyin veya yerden bir şey almaya çalışmayın.
 • Dizlerinizi kalçalarınızın üzerine kaldırmamaya çalışın. Mümkünse Türk usulü tuvalete oturmayın.
 • Otururken ve ayağa kalkarken fazla öne eğilmemeye çalışın.
Kalça Protezi
Kalça Protezi Nedir? 2023 1

  Kalça Ameliyatından Sonra Ne Gibi Komplikasyonlar Olabilir?

  Kalça protezi ameliyatı sonrası komplikasyon oranı çok düşüktür. En sık görülen komplikasyon, bacakta kan akışının azalmasıyla damarlarda oluşan pıhtıdır. Bunu önlemek için cerrahi müdahale sonrasında kan sulandırıcı ilaçlarla koruyucu tedavi başlatılır. Bu önleyici tedavi gerekirse 20 güne kadar uzatılabilir. Ameliyattan sonra erken yürümeye başlamak ve hareketsiz bir yaşam tarzından kaçınmak, bu riskin oluşma olasılığını büyük ölçüde azaltacaktır. Ayrıca hastanın bu aşamada kompresyon çorabı giymesi avantajlı olabilir. Kalça cerrahisinde en çok korkulan enfeksiyondur. Bu nedenle, onu önlemek için en büyük çabanın gösterildiği sorundur. Enfeksiyon durumunda protez bile değiştirilir.

Ayrıca uzun süreli antibiyotik kullanımı gereklidir. Alanında uzman cerrahlar tarafından iyi bir merkezde ameliyatın yapılması enfeksiyon riskini önemli ölçüde azaltır. Protezin kullanım ömrünün de uzun olması beklenir ancak uzun süre zorlu koşullarda çalışmak protezin ömrünü kısaltacaktır. Aynı zamanda bu durum protez ara parçalarının erken aşınmasına neden olabilir. Küçük aşınma parçacıkları kemik/protez ara yüzünde birikebilir ve protezin gevşemesine neden olabilir. Böyle bir durumda protez değiştirilmelidir. Protez değiştirilmezse kemik erimesi meydana gelebilir. Bunların dışında; Protezin yerinden çıkması, protez çevresinde kırıklar, protezin kendisinde kırıklar, damar ve sinir yaralanmaları gibi komplikasyonlar da oluşabilmektedir. Bununla birlikte, bu komplikasyonların meydana gelme olasılığı son derece düşüktür.

Kalça Protezi Ameliyatında Sık Sorulan Sorular Nelerdir?

 Kalça protezi ameliyatı adayları ne tür semptomlar yaşar?

 Kalça protezi adaylarında en sık görülen semptom şiddetli ağrıdır. Başlangıçta sadece yürürken ortaya çıkan ağrı, daha sonra dinlenirken sizi rahatsız etmeye başlar. Bunun dışında diğer belirtileri ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Hareket kısıtlılığı
 • Bacakta kısalma
 • Topallık

 Kalça Ameliyatını Ertelersek Ne Olur?

Kalça protezi ameliyatı için ameliyatsız tedaviler de mümkün olabilir. Fizyoterapi uygulamaları, ilaç tedavisi, konserve, PRP ya da kök hücre

gibi eklem enjeksiyonları ameliyatsız seçenekler arasındadır. Ancak cerrahi tedavi gerektiğinde ancak tedavi geciktiğinde hem sağlam dizlerde hem de diğer kalçalarda hatta sırt ve bel bölgesinde dahi ciddi kireçlenme ve bozulma riski olabilir. Ameliyat yapılmazsa, vücudun diğer bölümleri normalden daha fazla stres altına alındığından vücudun diğer bölümlerine yönelik risk de artar.

 Kalça Protezi Kimlere Uygulanmaz?

Kalça protezi ameliyatı;

 • Kişini kalça bölgesinde aktif enfeksiyon bulunuyorsa
 • Kişinin ciddi arteriyel ya da venöz yetmezliği varsa
 • Kişinin kalça bölgesinde kas felci bulunuyorsa 
 • Nörolojik hastalıkları olan kişiler için kalça ameliyatları kesinlikle uygun değildir.

Kalça Protezinin Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Tüm gereksinimler karşılanırsa, kalça protezi ömür boyu sürmelidir. Protezin ömrünü belirleyen birçok faktör olsa da kalitesi ihmal edilmezse protezin en az 15 yıl dayanması beklenir. Bu sürenin 30 yıl veya daha fazla olması da mümkündür.

 Kalça Ameliyatından Sonra Yürüyebilir Miyiz?

Koşma gibi hafif fiziksel aktivitelere operasyondan dört ay sonra başlanabilir.

Kalça Ameliyatından Sonra En Erken Ne Zaman Banyo Yapabiliriz?

Hasta, ameliyattan iki hafta sonra banyoya başlayabilmektedir.

 Kalça Protezi Ameliyatı İyileşme Süresi Nedir?

 Kalça protezi ameliyatı için -iyileşme süresi 3- 4 hafta kadardır. İyileşme süreci tamamlandıktan sonra hastaların bağdaş kurup, bağdaş kurup hareketler yapmasına herhangi bir engel kalmaz. Ancak iyileşme sürecinde bu hareketler yapılmamalıdır. Kalça bölgesini ve

protezi zorlayan hareketler, protezin gevşemesi veya yerinden çıkması gibi ağrıya neden olabilir. Hasta taburcu olduktan sonra ilaç almaya ve fizik tedavi faaliyetlerine dikkat etmelidir. Fizik tedavi hareketlerine ara vermek veya yanlış yapmak iyileşme sürecini bozabilir. Ameliyat sonrası düzenli egzersizler çok önemlidir.

 Kalça Artroplastisi Sonrası Egzersiz Yapmak

  Kalça artroplastisi ameliyatı olan hastalardan en sık sorulan sorulardan biri egzersizdir. Yürüyüş yapmak, yüzmek, tenis oynamak veya bisiklete binmek gibi spor yapmanın yanlış bir tarafı yoktur. Ancak boks ve yüksek atlama gerektiren sporlar gibi sporlarla uğraşılmaması tavsiye edilir.

Kalça Protezi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Ağırlıklı olarak orta yaştan sonra yapılan bir ameliyattır. Bu işlem için herhangi bir üst sınır yoktur. Endikasyonunuza bağlı olarak kemik gelişimini tamamlamış veya tamamlamak üzere olan herkeste kullanılabilir. Özellikle 20- 40 yaş arası gençlerde kalça gelişimsel displazi veya avasküler nekroz adı verilen femur başı lavaj sorunlarına kesin çözüm sunan, çok iyi sonuçları olan bir analjezik cerrahidir. Genel; Kalsifikasyon, kalça çıkığı ve büyüme plağının yer değiştirmesi gibi çocuk hastalıklarının sekonder hastalıkları, romatizmal hastalıklar, iltihabi ikincil hastalıklar, tümörler, yaşlılıkta kalça kırıkları ve dolaşım bozuklukları sonrası kemik nekrozu protezin kullanıldığı hastalık gruplarıdır. Bu koşullara sahip kişiler, ameliyatsız tedavilerden fayda görmemişler ise kalça protezi ameliyatı onlar için oldukça uygun bir seçenek olacaktır.

Kalça Protezi fiyatları için curefinding.com üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir