Kalça Protezi Ameliyatı İçin En İyi Ülke Hangisidir?

Kalça protezi oldukça ciddi bir ameliyattır. Bu nedenle operasyonun gerekliliklerini bilmeli ve en uygun tedavi yerini seçebilmelisiniz. Kalça protezi ameliyatı hakkında detaylı bilgi  için içeriğimizi okuyabilirsiniz. 

Kalça Eklemi Nedir? 

Kalça eklemleri kırık veya diğer hastalıklar nedeniyle hasar gördüğünde, yürümek veya sandalyeden kalkmak gibi normal aktiviteler ağrılı ve zor olabilir. Zor olmasının yanı sıra oldukça da acı vericidir. Uyuyamayacağız kadar çok ağrıya neden olabilir ve ayrıca rutin yaşamınıza devam edememenize  neden olabilir. Kalça problemlerine yönelik ilaçlar, günlük aktivitelerinizdeki değişiklikler ve yürüme yardımcılarının kullanımı ağrıların azalmasına yeterince yardımcı olmazsa, kalça protezi ameliyatını düşünmelisiniz. Kalça protezi ameliyatı, ağrınızı azaltabilecek, hareket kabiliyetinizi artırabilecek ve normal günlük aktivitelerinize dönmenize yardımcı olabilecek güvenli ve etkili bir prosedürdür. Bu nedenle kalça problemi olan birçok hasta bu ameliyatla neredeyse eski sağlıklı kalça fonksiyonlarını geri kazanabilir ve günlük hayatlarına dönebilir. 

Peki kalça ağrısı nedir? Bu neden oluyor? Kalça protezi ameliyatı nedir? Gibi soruları merak etmeniz normaldir. İçeriğimizi okuyarak hepsini öğrenebilirsiniz. 

Kalça Ağrısı Neden Olur? 

Eklem iltihabı yani artrit, kalça ağrısı ve sakatlığın en yaygın nedenidir. Osteoartrit, romatoid artrit ve travmatik artrit bu hastalığın en yaygın biçimleridir. 

Kireçlenme

Günümüzde dünya çapında en çok görülen hastalıklardan biridir. Bu genellikle yaş ile birlikte oluşan bir sorundur. Aşınma ve yıpranma nedeniyle gelişir. Kalçadaki kıkırdak yıpranır. Kemikler daha sonra birbirine sürtünerek kalça ağrısına ve sertliğine neden olur. Bu, hasta için dayanılmaz bir ağrıya neden olabileceği gibi hareket kısıtlamalarına da neden olabilir. 

Romatoid Eklem İltihabı 

Sinoviyal zarın iltihaplanması veya kalınlaşması olayıdır. Bu kronik iltihaplanma kıkırdağa zarar vererek ağrı ve sertliğe neden olabilir. Romatoid artrit, inflamatuar artrit adı verilen bir hastalık grubunda en yaygın görülen türdür. 

Travma Sonrası Eklem İltihabı 

Bu rahatsızlık ciddi bir kalça yaralanması veya kırılmasından sonra ortaya çıkabilir. Düşmeler, kazalar veya diğer yaralanmalar bu rahatsızlığın gelişmesine neden olabilir. En sık görülen eklem problemlerinden biridir. 

Osteonekroz

Çıkık veya kırık gibi  kalça eklemi yaralanması femur başına kan akışını kısıtlayabilir. Buna osteonekroz denir. Kan eksikliği kemik yüzeyinin çökmesine ve eklem iltihabına neden olabilir. 

Çocuklukta Kalça Hastalığı

Bazı bebeklerde ve çocuklarda kalça sorunları görülür. Sorunlar çocuklukta başarılı bir şekilde tedavi edilse de, yaşamın ilerleyen dönemlerinde eklem iltihabına yol açabilir. Bunun nedeni, kemiğin normal büyümemesi sırasında eklem yüzeyinin zarar görmesidir.

Kalça Protezine İhtiyacım Var mı?

Kalça protezi basit bir prosedür değildir. Hem ameliyat hem de iyileşmeyi içeren oldukça kapsamlı bir operasyondur ve bu nedenle sıklıkla son çare olarak hastaya sunulur. Yalnızca fizik tedavi veya steroid enjeksiyonları gibi diğer tedaviler ağrıyı azaltmaya veya hareketliliği iyileştirmeye yardımcı olmadıysa önerilir. 

Hangi durumlarda kalça protezi gereklidir;

 • Kalça ekleminde şiddetli ağrı varsa 
 • Kalça ekleminde şişlik varsa 
 • Kalça ekleminde sertlik varsa 
 • Hareketlerde sınırlama oluştuysa 
 • Rahatsız bir uyku rutininiz varsa, örneğin kalça ağrısıyla uyuyamıyor veya uyanamıyorsanız 
 • Günlük işlerinizi kendi başınıza yapamıyorsanız 
 • Ağrı ve hareket kısıtlılığı nedeniyle psikolojik bozukluk oluştuysa
 • Çalışamıyorsanız 
 • Sosyal hayatınızdan çekiliyorsanız 

Kalça Protezi Ameliyatının Riskleri 

Öncelikle tüm ameliyatlarda olduğu gibi kalça protezinin de riskler vardır. Öte yandan, kalça protezi ameliyatı genellikle biraz daha yaşlı kişiler için gerekli bir ameliyattır. Bu nedenle,  riskler ve komplikasyonlar yaşlılar için daha olası olabilir. Ancak, endişelenecek bir şey yok. Başarılı ve deneyimli cerrahlar tarafından tedavi edilmek istiyorsanız doktorunuz size en iyi tedaviyi sağlayacaktır. Böylece kalça protezi  için en iyi ülkeyi kolayca seçebilir ve o ülkedeki bir cerrahtan tedavi olabilirsiniz. Bu şekilde, komplikasyon riskiniz daha düşük olacak ve evde iyileşmeniz daha sorunsuz ilerleyecektir. 

Kan Pıhtıları

Ameliyat sırasında veya sonrasında bacak damarlarında kan pıhtıları oluşabilir. Bu tehlikeli olabilir çünkü pıhtının bir  parçası kopabilir ve akciğerlere, kalbe veya nadiren beyne gidebilir. Bu riski azaltmak için doktorunuz kan sulandırıcı ilaçlar verebilir. Aynı zamanda bu ilaçlar ameliyat sırasında damardan da verilmektedir . 

Enfeksiyon

Kesi bölgenizde ve protez kalçanın yakınındaki daha derin dokuda enfeksiyonlar oluşabilir. Enfeksiyonların çoğu antibiyotiklerle tedavi edilir. Fakat tedaviyi hijyenik bir ortamda aldığınızdan emin olmalısınız. Bu sayede enfeksiyon riskiniz daha düşük ve iyileşme süresi daha kısa olur.

Kırık

Ameliyat sırasında kalça ekleminin tüm parçaları kırılabilir. Bazen kırıklar kendi kendine iyileşecek kadar küçüktür, ancak daha büyük kırıkların teller, vidalar ve muhtemelen bir metal plaka veya kemik grefti ile stabilize edilmesi gerekir. 

Çıkık

Bazı pozisyonlar, özellikle ameliyattan sonraki ilk birkaç ayda yeni eklem topunuzun yuvasından çıkmasına neden olabilir. Kalça çıkığınız varsa, doktorunuz kalçanızı doğru pozisyonda tutmak için cerrahi bir korse takmanızı önerebilir. Kalçanız sarkmaya devam ederse,  onu stabilize etmek için genellikle ameliyat gerekir. 

Bacak Uzunluğu Değişikliği

Cerrah kalçadaki sorunları önlemek için işlem yapar, ancak bazen protez kalça bir bacağı daha uzun veya daha kısa yapabilir. Bazen buna kalça kontrak türünü çevreleyen kaslar neden olur. Bu nedenle operasyondan sonra gerekli egzersizleri yapmalı ve böyle bir sorunun olup olmadığını anlamalısınız. Deneyimli cerrahlar tarafından verilen tedavi ile bu tür riskler daha düşüktür. 

Kalça Protezi Ameliyatı 

Sizi Ameliyata götüren en büyük etken olan ağrılarınız son bulacaktır. Sürtünme nedeniyle ağrıya neden olan hasarlı kemiğin durumu tamamen kaybolur veya büyük ölçüde azalır. Böylece yaşam kaliteniz eskisi kadar iyi olur. İyi bir uyku çekebilirsiniz. Ayrıca zihinsel olarak rahatlamaya yardımcı olacaktır 

Kalça hareket zorluhttps://www.curefinding.com/ğu büyük ölçüde azalır ve zamanla normal hareket şekline dönersiniz. Çalışmak, yürümek, çorap giymek, merdiven kullanmak gibi günlük işlerinizi rahatlıkla yapmanızı sağlar. Aynı zamanda hareketlilik kısıtlamaları nedeniyle yardıma ihtiyacınız  ortadan kalkar ve bu da psikolojik sorunlarınızı çözer. Öte yandan, hareket kısıtlamanın tek başına ameliyatla düzeltilemeyeceğini unutmayın. Bunun için operasyondan sonra gerekli egzersizler yapılmalı ve normal aktivitelere dönülmelidir.

Kalça Protezi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Öncelikle tüm hazırlıklar için koldan veya elden damar yolu açılır. Bu damar yolu, ameliyat sırasında  ilaçların verilmesi için gereklidir. Sonra narkoz ile hasta uyutulur. Böylece süreç başlar. İlk olarak, diz steril hale getirilir. Bu, kesi sırasında enfeksiyonu önlemek için gereklidir. Daha sonra kalça kemiğine ulaşılır ve kemik kesilir. Sağlıklı kemikler etkilenmeden sadece hasarlı  kemik kesilerek çıkarılır. Hasarlı kemiği değiştirmek için dize bir protez soketi yerleştirilir. Uyluk kemiğinin tepesindeki yuvarlak topun yerine bir protez konur. Uyumluluk kontrol edilir. Her şey yolundaysa, işlem tamamlanır. Dikişler atılır ve işlem sonlandırılır. 

Kalça Ameliyatı Sonrası İyileşme  

İyileşmeniz hastanede başlasa da gerekli işlemler siz eve gittikten sonra başlar. Bu nedenle eve ilk gelişinizde ve iyileşme sürecinde yanınızda mutlaka bir yakınınız olmalıdır. Çünkü ameliyattan hemen sonra ihtiyaçlarınızın birçoğunu tek başınıza karşılayamayacaksınız. Eğilme ve yürüme gibi faaliyetler oldukça güç bir hal alacaktır.

Öte yandan, iyileşme süreci her hasta için  farklı olsa da genellikle birkaç hafta içinde iyileşme mümkündür. İşe veya okula dönmek için 6 hafta yeterlidir. Ancak bu süreçte mutlaka doktorun verdiği ilaçları kullanmalı ve fizyoterapistin verdiği egzersizleri yapmalısınız. Size önereceğimiz bazı egzersizler şu şekildedir;

Kalça Ameliyatı Sonrası Egzersizler

Egzersizlerle bacaklardaki kan dolaşımı artırılarak kan pıhtılaşması önlenebilir. Bu hareketler aynı zamanda kas gücünü artırmak ve kalça hareketlerini düzeltmek için de önemlidir. Ameliyattan sonra kendinizi iyi hissettiğiniz anda bu hareketlere başlayabilirsiniz. İlk başta zor gibi görünen bu hareketler iyileşmenizi hızlandıracak ve ameliyat sonrası ağrıları azaltacaktır. Bu hareketler sırt üstü yatar pozisyonda ayaklarınız 15 ila 20 cm arasında açık olacak şekilde yapılmalıdır. 

Ayak bileği hareketleri: Ayağı bilekten içeri ve dışarı doğru çevirin. Bu hareketi günde 10-15 kez olmak üzere tekrarlayın.

Yatak Desteği Dizlik: Topuğunuzu kalçanıza doğru kaydırırken dizinizi bükün ve topuğunuzu yataktan kaldırmayın. Dizlerinizin içe doğru dönmesine izin vermeyin. 

Kalçalar hareketi: Kalçalarınızı sıkın ve beşe kadar sayın sonra serbest bırakın 

Açılış egzersizi: Bacaklarınızı mümkün olduğunca açın ve kapatın. 

Hamstring egzersizi: Hamstringlerinizi kasın, dizinizi yatağa doğru itin ve 5-10 saniye tutun. Bu egzersizi 10 dakikalık aralıklarla 10 kez yapın. 

Bacak kaldırma egzersizi: Dizinizin arkası tamamen yatağa  değecek şekilde bastırın ve bacağınızı 10 saniye kaldırın. Topuk ile yatağın arası 5-10 cm olmalı. Sonra yavaşça indirin. Bu egzersizi günde 10 dakikalık aralıklarla 10 kez yapın. 

Ayakta diz kaldırma: Kesilen bacağı vücuda doğru kaldırın ve 2-3 saniye tutun ve tekrar indirin.

Yürüme aktiviteleri: Ameliyattan hemen sonra hastanede kısa yürüyüşler yapın. Bu erken aktiviteler kalçalarınızı güçlendirecek ve iyileşmeyi hızlandıracaktır. 

Yürüteçle yürümek: Ayağa kalkın ve vücudunuzu gerin ve yürüteç desteğinin üzerinde durun. Yürüteci 15-20 cm ileri hareket ettirin. Ardından kesilen bacağı yukarı kaldırın; Önce topuklarınızı, ardından ayak tabanlarınızı ve ayak parmaklarınızı yere bastırın. Sonra diğer bacağınızı atın. 

Baston veya koltuk değneği ile yürüme: Ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta denge için yürüteç kullandıktan sonra, dengeniz ve kas gücünüz tamamen yenilenene kadar birkaç hafta daha baston veya koltuk değneği kullanmanız gerekebilir. Koltuk değneği veya bastonu elinizle ameliyatlı kalçanın karşı tarafında  tutmalısınız. 

Merdiven Çıkma: Merdiven inip çıkmak hem esneklik hem de güç gerektiren bir süreçtir. İlk başta korkuluktan destek alıp adım adım ilerlemelisiniz. 

Kalça Protezi Ameliyatı İçin Seçim Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Öncelikle her tedavide olduğu gibi kalça protezi ameliyatı için ülke seçerken belirli kriterler vardır. Bunlar hastalar için daha etkili tedavi ve daha kısa iyileşme süreleri  için önemli olmakla birlikte, aynı zamanda uygun maliyetli olmaları gerekir. Tüm bunlardan dolayı, seçilen ülkenin bu kriterleri tamamen karşılanabilir olmalıdır. 

Birçok ülke başarılı tedaviler sunsa da tedaviyi çok yüksek fiyatlara sunuyor. Bu nedenle hastanın uygun bir muayeneden geçmesi ve ülke hakkında iyi bir karar vermesi gerekir. 

Almanya’da Kalça Protezi  

Almanya gelişmiş sağlık sistemi ile çok başarılı tedavi yöntemleri sunan bir ülkedir. Ancak  bazı sorunlarla karşılaşmak mümkündür. Alman sağlık sistemi eşitlik ve adalet üzerine kuruludur. Ayrıca acil tedavide başarılı olduğu söylenemez. Sonuç olarak, hastalar kalçaları ne kadar ağrılı olursa olsun tedavi  için uzun süre beklemek zorunda kalıyor. Bu, dayanılmaz ağrının tedavisinin geciktiği anlamına gelir. Elbette normal hayata dönüş daha uzun sürecektir. Öte yandan, Almanya’nın aşırı yüksek yaşam maliyeti de hastaların tedavi için  çok fazla ödeme yapmasına neden oluyor. 

İsviçre’de Kalça Protezi Ameliyatı 

İsviçre’nin sağlık alanındaki başarıları çoğunluk tarafından bilinmektedir. Klinik deneyleri, başarılı ameliyatları ve tıptaki teknolojik gelişmeler sayesinde neredeyse birçok ameliyatı büyük başarı ile gerçekleştirebilmektedir. Peki ama İsviçre’de fiyatlar nasıl? Az önce okuduğunuz gibi, ülkeler ya başarılı olur ve aşırı fiyatlandırılır ya da başarısız olur ve ucuzlar. Bu nedenle İsviçre’nin bu tedaviler için iyi bir yer olduğunu söylemek doğru olmaz. İsviçre standartlarında kalça Protez işlemini Türkiye de oldukça uygun fiyatlara yaptırmanız mümkündür. Yazımızda yer alan Türkiye’de kalça protezi alanını okuyarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Kalça Protezi Ameliyatı  

Amerika Birleşik Devletleri, uluslararası sağlık standartlarını karşılayan tedavi sağlayan başarılı bir başka ülkedir. Almanya gibi onun da bir bekleme süresi çok uzun. Bu nedenle doktorlar kısa sürede yeterli ilgiyi gösterememektedir.

Kalça Protez Ameliyatı Hindistan

Hindistan, ucuz tedavi için iyi bir ülkedir. Peki bu kötü bir karar mı? Cevap genellikle evettir! Hindistan’ın sağlıksız bir ülke olduğunu biliyorsunuz. Bu nedenle hijyenik olmayan kişiler sağlık sektöründe de aynı nedenlerle başarısız tedavilere neden olabilmektedir. Tedavi  için sağlıksız bir ülke seçmek ne kadar doğru olur? 

Fiyatlarına bakarsanız çok uygun. Almanya’da tedavi ücretinin yarısını ödeyerek tedavi olabilirsiniz. 

Polonya’da Kalça Protezi 

Polonya, Hindistan kadar uygun olmasa da Amerika Birleşik Devletleri kadar pahalı değil. Ancak tedaviye değer mi? Bunu cevaplamak için önce Polonya sağlık sistemini anlamalısınız. Küçük bir araştırma ile  yıllardır gelişmeyen bir sağlık sistemi olduğunu keşfedeceksiniz. Polonya, uygun tıbbi bakımın dahi sağlanamadığı bir ülkedir. Bu nedenle, kalça protezi gibi büyük ameliyatlar için ne kadar doğru olduğuna karar vermelisiniz. Aynı zamanda Polonya’da az sayıda uzman doktor  olduğu için bekleme sıraları oluşuyor. Bu nedenle, gerekli tüm araştırmaları yapmalı ve en iyi ülkeyi seçmelisiniz. 

Türkiye’de Kalça Protezi 

İsviçre kadar başarılı tedavi ve Hindistan kadar uygun fiyatlar sunan en iyi ülkenin Türkiye olduğunu söylemek yanlış olmaz! Sağlık turizmi alanında oldukça başarılı bir ülke çünkü çok başarılı bir sağlık sistemine sahip.

Kalça protezleri çok dikkatli  yapılmalı ve herhangi bir soruna yol açmamalıdır. Bunun için gerekli teknolojinin kullanılması önemlidir. Türkiye’de henüz pek çok ülkede yaygın olarak kullanılmayan robotik cerrahi ile  tedavi yapılabilmektedir. Birçok alanda kullanılan robotik cerrahi, kalça protezi ameliyatlarında oldukça başarılı bir tedavi sunmaktadır. Birçok hasta, iyileşmenin daha kısa ve ağrısız olduğu robotik kalça ameliyatını tercih etmektedir. Ayrıca Türkiye’nin sağlık sektöründe iyi durumda olması, cerrahların deneyim kazanmasını sağlamıştır. Cerrahlar her yıl on binlerce ortopedik ameliyat yapmakta ve dolayısıyla birçok komplikasyonlara karşı deneyim kazanmaktadır. Ameliyat sırasında beklenmedik bir durumla karşılaşan cerrah sakinleşir ve hasta için en iyi seçeneği uygular. Bu ameliyatta çok önemli bir kriterdir. Türkiye’de yaşam maliyeti oldukça ucuz. Öte yandan döviz kuru çok yüksek. Bu da yabancı hastaların çok uygun fiyatlara tedavi görmelerini sağlıyor. 

En uygun fiyatlı olan Hindistan’da, tedavinin sonuçlarını bilmelisiniz. Bunun yerine Türkiye’de yüksek başarı oranları ve uygun fiyatlı tedaviler ile tedavi olabilirsiniz. Türkiye’de Hindistan’dan çok daha ucuza tedavi olmak mümkün. Daha  fazla tasarruf etmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Böylece Türkiye’deki en iyi fiyat tedavisini alırsınız. 

Bizimle iletişime geçerek ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz.

 • En iyi fiyat garantisi
 • Gizli ödemelerle asla karşılaşmazsınız.
 • Ücretsiz Transferler ( Havaalanı, Otele ya da Kliniğe )
 • Paket fiyatlarına konaklama dahildir.

One thought on “Kalça Protezi Ameliyatı İçin En İyi Ülke Hangisidir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir