Kadından Erkeğe Cinsiyet Değiştirme Ameliyatı

Kimlere Uygun

Kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ameliyatı, cinsiyet onaylama ameliyatı olarak da adlandırılır. Bu, göğüslerin alınması, mastektomi ve alt cerrahi olarak bilinen genital bölgenin değiştirilmesi dahil olmak üzere farklı şekillerde olabilir. Alt cerrahi örnekleri şunları içerir:

  • Histerektomi olarak bilinen rahmin alınması
  • Vajinektomi olarak bilinen vajinanın çıkarılması
  • Metoidioplasti ya da falloplasti yoluyla penis yapımı 

Kadından erkeğe cinsiyeti oluşturan ameliyattan önce, ameliyatı yaptıracak olan kişi testosteron replasman tedavisi alacaktır. Daha sonra aşağıdaki ameliyat türlerinden bir ya da daha fazlasına tabi tutulabilirler. 

Göğüslerin yeniden yapılandırması: Kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ameliyatı geçiren bir kişi tipik olarak göğüs dokusunu çıkarmak için subkutan mastektomiye sahiptir. Cerrah ayrıca göğüs uçlarının görünümünde ve konumunda da değişiklikler yapacaktır ve testosteron tedavisi göğüs kıllarının büyümesini teşvik edecektir. 

Rahim, yumurtalıklar ve fallop tüplerinin çıkarılması: Kişi rahim, yumurtalık ya da fallop tüplerinden rahatsızlık duyuyorsa ya da hormon tedavisi menstrüasyonu durdurmuyorsa bu tür bir ameliyat olmak isteyebilir. Kısmi histerektomide cerrah sadece rahmi çıkaracaktır. Total histerektomide serviksin de alınması gerekebilir. 

Bilateral salpingo-ooferektomi ya da BSO: Sağ ve sol fallop tüplerinin ve yumurtalıkların çıkarılmasını içerir. 

kadindan erkege cinsiyet degistirme

Metoidioplasti: Metoidioplasti, yeni bir penis veya neo-penis oluşturma yöntemidir. Klitorisin bir penise dönüştürülmesini içerir. Kişi bu amaçla klitorisi büyütmek için ameliyattan önce hormon tedavisi görecektir. İşlem sırasında cerrah ayrıca vajinektomi de vajinayı çıkarır. Tüm bunlara ek olarak üretrayı uzatırlar ve neo-penis boyunca konumlandırırlar. Uzatmayı sağlamak için cerrah yanak, labia minora ya da vajinanın diğer kısımlarından dokular kullanır. Bunun amacı, kişinin ayakta idrar yapmasını sağlamaktır. Diğer bir seçenek ise, penis çevresini genişletmek için klitoris altındaki yuvarlak bağların yeniden konumlandırılmasını içeren bir Centurion ameliyatıdır.

Metoidioplasti genellikle 2 ya da 4 saat sürer. İlk ameliyattan sonra ek ameliyatlar da gerekli olabilir. Bir Centurion ameliyatı yaklaşık 2,5 saat sürer ve dişi üreme organlarının çıkarılması bu süreyi uzatacaktır. Metoidioplastinin bir avantajı, klitoral dokunun erektil yetenekleri nedeniyle neo-penisin ereksiyon olabilmesidir. Bununla birlikte, metoidioplastiden kaynaklanan bir neo-penis genellikle penetran cinsel ilişki için çok küçüktür. 

Falloplasti: Bir falloplasti, bir neo-penis oluşturmak için genellikle kol, uyluk, sırt ya da karından alınmış bir deri kullanılır. Cerrahlar, penis yapımında en iyi seçenek olarak ön koldan deri almayı tercih ederler. Bir metoidioplasti ile karşılaştırıldığında, falloplasti daha büyük bir penis ile sonuçlanır. Ancak bu neo-penis kendi kendine ereksiyon olamaz. Bir iyileşme döneminden sonra, kişi penis implantına sahip olabilir. Bu durum, kişilerin ereksiyon olmalarına, sürdürmelerine ve nüfuz edici bir cinsel ilişkide bulunmalarına izin verebilir. 

Bir falloplasti sırasında, cerrah bir vajinektomi gerçekleştirir ve penis yoluyla idrara çıkmayı sağlamak için üretrayı uzatır. Bir falloplastinin dezavantajları, gerekli olabilecek cerrahi işlemlerin ve yenilenmelerinin sayısını ve ayrıca tipik olarak bir metoidioplastiden çok daha yüksek olan bir maliyeti içerir. 

Kurtarma Süresi

Kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ameliyatı sonrası iyileşme süresi, ameliyatın türüne ve kişinin genel sağlığı, yaşam tarzı tercihleri gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ameliyatı sonrasının ardından çoğu insanın en az birkaç gün hastanede müşahede altında kalması gerekir. Hastaneden taburcu olduktan sonra kişinin dinlenmesi ve yaklaşık 6 hafta ya da daha uzun süre çok sınırlı faaliyetlerde bulunması gerekir. Ayrıca üretra uzantısı olan bir kişinin 3 ya da 4 hafta kateter kullanması gerekir.

Tedavi Süresi

Kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ameliyatı için yapılan hormon tedavisi, tedaviye başladıktan bir ay sonra bile etkili olabilir. Çoğu etki, yaklaşık üç ay sonra görülme eğilimindedir (göğüs büyümesi, vücut yağının yeniden dağılımı, yumuşatılmış cilt ve küçülmüş testis boyutu da dahil olmak üzere). Vücut ve yüzdeki kılların azalması yaklaşık altıncı aydan itibaren başlar. Kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ameliyatı için hormon tedavisinin tam faydaları 1 ya da 3 yıl sonra görülme eğilimindedir.

kadindan erkege cinsiyet degistirme 1

Başarı Oranı

Kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ameliyatı hastalarının sahip olduğu en önemli endişelerden biri, sonuçlardan memnun olup olmayacakları ve istenen sonucu elde edip etmeyecekleridir. Kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ameliyatı önemli bir karardır ve sonucunuzdan memnun olmak istersiniz. Dolayısıyla olası sonuçlarla ilgili herhangi bir korku ya da tereddüt anlaşılabilir. Kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ameliyatı geçiren hastaların yüzde 95’inin ameliyatın türüne bağlı olarak sonuçlarını tatmin edici bulduğu gözlemlenmiştir. 

Olası Riskler ve Yan Etkiler

Kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ameliyatı farklı ameliyatlar ve birbirinden farklı riskler taşır. Örneğin, popo ameliyatı olan kişilerde cinsel duyularında değişiklikler meydana gelebilir ya da mesane boşalması ile ilgili sorunlar gündeme gelebilir. Genel olarak, deneyimli bir cerrahın kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ameliyatı için uyguladığı tedavilerde oluşan önemli komplikasyonlar oldukça nadirdir. Yalnızca kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ameliyatının değil başka herhangi bir ameliyatta da aşağıdaki maddeler de dahil olmak üzere küçük bir komplikasyon riski her daim vardır: 

  • Kanama
  • Enfeksiyon 
  • Anestezinin yan etkileri

Kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ameliyatı olan hastalar üreme yapamaz. Ameliyatı olan kişi sadece fiziksel değişikliklerle değil, aynı zamanda başa çıkması zor olabilecek psikolojik değişikliklerle de yüzleşmek zorunda kalacaktır. Hastaneler ve klinikler tarafından sağlanan bir danışmanlık ve kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ameliyatı sonrası bakım sayesinde ameliyatı olan hasta çok daha iyi ve daha hızlı bir biçimde iyileşebilmektedir.  Kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ameliyatı sonrası komplikasyonlar hematomu da içerebilir. Küçük hematom delinme yolu ile kolaylıkla tedavi edilebilir ve daha büyük olanın hastanın cerrahi olarak da bir tedavisi görmesi gerekir. Meme başı nekrozu gibi komplikasyonlar da ortaya çıkabilir.  Hasta göğüs uçlarını yeniden yapılandırabilecek estetik işlemler de yaptırabilir. 

Maliyetler

Kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ameliyatı için ödene toplam tipik maliyet genellikle şunları içerir: 

  • Hormon tedavisi
  • Danışmanlık ve hedef cinsiyet olarak tam zamanlı tedavinin önerildiği ameliyattan önceki yılda yapılan harcamalar
  • Ameliyat ve tıbbi bakımının maliyetleri
  • Ömür boyu hormon tedavisi ve devam eden doktor kontrolleri de dahil olmak üzere ameliyattan sonra devam eden maliyetler

Sağlık sigortası kapsamında olmayan hastalar için, bir cinsiyet değiştirme ameliyatının tipik maliyeti, sadece cinsel organların yeniden oluşturulması için yaklaşık olarak 15.000 ABD Doları’ndan, cinsel organ ve göğüs ameliyatları için ortalama olarak 25.000 ABD Doları’na kadar, yüz hatların yeniden yapılandırılması operasyonlarını içeren ameliyatlar için 50.000 ABD Doları ya da daha fazlasına kadar fiyatlarda farklılıklar meydana gelebilmektedir. Fiyatlar daha çok tipik olarak kullanılan tekniklere bağlı olarak da değişkenlik gösterebilmektedir. Genellikle vücut tipine ve hasta tercihine göre de farklı teknikler önerilir.

Fiyat örnekleri arasında testis meydana getirme, genital cerrahi ve göğüs büyütmeyi içeren temel kadından erkeğe cinsiyet değiştirme ameliyatı 30.000 ABD dolarından biraz daha fazla bir fiyata mal olacağı bilinmektedir. Genital cerrahi, seçilen genital cerrahinin türüne bağlı olarak 12.000 ila 25.000 ABD Doları arasında değişiklik göstermektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir