Herşey Dahil Diş Tedavisi Maliyeti 2023

Belirli sebeplerden dolayı eksilmiş olan dişleri için tedavi edilen kişi diş implantı yaptırmaya karar verdiği andan itibaren ve birtakım araştırmaların da içinde bulunduğunda diş tedavisi fiyatlarının klinikten kliniğe değişikliğe uğradığını görecektir. Diş implantı tedavisi
birden fazla sayıda diş hekimliği branşının beraber iş birliği yaptığı bir tedavi yöntemidir. Diş implantı tedavi yöntemi ilk etapta operasyonel ve protez olmak üzere iki ana kısımdan meydana gelir. Operasyonel kısımda diş implant üst çeneye yerleştirilirken protetik aşamada diş ise implantın üst kısmına yerleştirilir.

Diş Tedavisinde Neden Fiyat Farkı Meydana Gelir?

Diş tedavisi fiyatları bahsedilen operasyonel ve protez kısımlarına göre de farklılık gösterebilir. Bazı hastalar çok daha zor bir ameliyat aşamasına sahiptir. Bazılarında ise en fazla spacer gerektiren müdahaleler gerektirir. Bazı diş implantlarında implant durumuna göre de farklılık gösterebilir. Kullanılan malzeme ve fiyat farklılıkları da olabilir. Cevap pek çok faktöre bağlı olarak değişebilir. Diş tedavisi fiyatına etki eden hususları halinde açıklamak gerekirse;

Ameliyat Kısmında Kullanılan İmplant Markası Önemlidir

Tüm diş implantları ana olarak içinde titanyumu barındıran titanyum alaşımına sahip vidalardır. Birçoğu birbirine benzer bir şekilde yapılır. Ama resmi olarak fiyatlara bakıldığında bariz farklılıklar vardır. Piyasada hiçbir hekimin kullanmayı tercih etmediği kalitesiz diş implantları düşünülmediğinde tüm diş implantları aynı kalitededir.

İmplantların çok daha pahalı olan markaları hakkında bilimsel araştırmalar varken, piyasa içerisinde yer alan implant ne kadar pahalıysa o derecede de kalitelidir diye bir algı da mevcuttur. Türkiye’de de olan bir algıya göre “Made in Germany en kalitelidir” ifadesi implantlar için sıklıkla duyulan bir efsanedir. Hastalar Almanya’da implant yaptırdıklarında kendilerini çok daha iyi hissederler.

hersey dahil dis tedavisi maliyeti 2
Herşey Dahil Diş Tedavisi Maliyeti 2023 1

Bu nedenle, neredeyse her klinikteki hastalara Almanya’da yapılan implantların bir marka alternatifi sunulmaktadır. Ancak, Almanya’da yapılan tüm implantlar sanıldığı iyi değildir. Türkiye’de ağız cerrahları arasında popüler bir hale gelen Nobel ve Astra gibi implant markaları, Almanya’da üretilmediğinden Almanya’da yapılan birtakım diş implantları çok daha az maliyetli olurken, diğer ulusal markalar çok daha maliyetli olabiliyor.

Diş Hekiminin Ameliyat Ücretleri De Etken Bir Maddedir

Diş hekimleri, belirli fiyatlarla satın aldıkları ve hastaya sundukları implantlara kendi tıbbi el işçiliklerini de koyarlar. Aynı marka implant tercih eden iki doktordan biri çok az bir fiyat biçerken, diğer hekim ise olması gerekenden fazla bir ücret talep edebilir. Birden fazla implant yapıldığı dikkate alındığında implant markası ve operasyonel işlem maliyeti dışında oldukça fazla bir rakam farkı bulunmaktadır. 

Protez Kısmında Da Fiyatlar Değişkenlik Gösterebilir

İmplantın üst yapısına yapılacak olan proteze bağlı olarak, doktor firmadan ayrı olarak teslim alacağı için pek çok farklı ek parçaların kullanılması gerekebilir. Bunu tedavi maliyetine yansıttığınız takdirde de yine fiyat farkı meydana gelecektir. Ön dişlerde kozmetik bir tedavi yapılırsa, standart parçalara kadar kişiye özel yapıldığından implant üstüne konulacak olan parçalar da bu tedaviye göre maliyet olarak farklılık gösterecektir.

Uygulanacak malzeme, kullanılan implantın protezde kullanılması da fiyatı etkiler. Eğer tek bir diş eksik ise, implant üstüne konulacak olan diş klasik metal, porselen veya kozmetik bir istek var ise zirkonyum olabilir. Bu iki malzeme arasında ise çok büyük fiyat farkı vardır. Bunlara ek olarak döviz kuru da fiyatları değiştiren maddelerden birisidir. Ameliyat ve protez ne olursa olsun, implantlar dövizle satın alındığı için döviz olarak ücretlendirilir.

Diş tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir